Jump to content

Τα Τούρκικα Σήριαλ Σκοτώνουν Και Δηλητηριάζουν Το Μυαλό Τον Νέο-Ελλήνων .


Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μου κάνει εντύπωση που δεν το δέχονται ισχυριζόμενοι πως και οι Τούρκοι είναι Σκοπιανοί... Πώς το 'παθαν;

Οι Τούρκοι είναι Σκοπιανοί, όχι οι Σκοπιανοί Τούρκοι. Αλλά αυτό είναι εσωτερικό τους θέμα (ανταγωνισμός με τους Αλβανούς που θέλους τους Τούρκους, Αλβανούς (Δαρδανούς, από τα Δαρδανέλλια κτλ, αλλά και τους Έλληνες που επιμένουν ότι οι Τούρκοι είναι εξισλαμισμένοι Έλληνες - ενώ όσοι τυχόν δεν είναι είναι "Μογγόλοι") Μπέρδεμα. Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει πόσο εξαρτημένοι είναι κάποιοι Έλληνες από αυτά τα σήριαλ. Συναντάς κάποιον στο δρόμο και σου λέει: Αχ, δεν έχω χρόνο να σου μιλήσω, αρχίζει το τάδε σήριαλ! Το καλοκαίρι μαζεύονταν από νωρίς μέσα για να μην χάσουν λεπτό και τώρα ακούω δηλώσεις του στυλ : Τώρα με τα Τούρκικα σήριαλ, έχω καταλάβει πολλά για τον πολιτισμό των Τούρκων και τους έχω εκτιμήσει...η γλώσσα τους είναι πολύ εύκολη να τη μάθεις και αρχίζει να σου λέει εκφράσεις στα Τούρκικα... Μου ερχόταν να γελάσω αλλά κρατήθηκα από σεβασμό. Το αποκορύφωμα όμως ήταν όταν κάποια κυρία με μικρα παιδιά είπε ότι είχε καθήσει στο μαγαζί της μέχρι τα ξημερώματα για να δει τα καινούρια επεισόδια του αγαπημένου της σήριαλ στο ιντερνετ. Ο σύζυγος τι είπε? ρωτάω. Ε, καταλαβαίνει...απαντά. Και τα παιδιά? ξαναρωτάω. Ε, τα ανέλαβε ο σύζυγος. Ένα πάθος έχω και εγώ λέει, τι να κάνω? Μετά απο αυτό θα συμφωνήσω με τον Πάνα στον τίτλο του θέματος. Αν μια εργαζόμενη μητέρα προτιμά να ξημεροβραδιάζεται μπροστά στην τηλεόραση για να δει Τούρκικα σηριαλ από το να βρίσκεται σπίτι με το σύζυγο και τα παιδιά κάτι πολύ ανησυχητικό συμβαίνει.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ισχύει ένα ερώτημα που τέθηκε προηγουμένως: τα ίδια συμπτώματα, με λατινοαμερικανικά (π.χ.) σήριαλ, δε θα ήταν ανησυχητικά; Ή μήπως τα λατινοαμερικανικά σήριαλ δεν προκαλούν τα ίδια συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ισχύει ένα ερώτημα που τέθηκε προηγουμένως: τα ίδια συμπτώματα, με λατινοαμερικανικά (π.χ.) σήριαλ, δε θα ήταν ανησυχητικά; Ή μήπως τα λατινοαμερικανικά σήριαλ δεν προκαλούν τα ίδια συμπτώματα;

Οπότε - αν και η ένταση των συμπτωμάτων είναι διαφορετική - υπάρχει ένας 'υπαινιγμός' εδώ, ότι στην ανθρώπινη ψυχή (γιατί αυτά δεν γυρίζονται μόνο για το Ελληνικό φιλοθεάμον κοινό) υπάρχει μια "χορδή" (ή πολλές) που αυτά τα... ποιϊόντα την αγγίζουν, την κάνουν να πάλλεται και να συντονίζεται μαζί της αρμονικά, ώστε να γεμίζει ευφορία τους θεατές και να θέλουν "κι άλλο".

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ισχύει ένα ερώτημα που τέθηκε προηγουμένως: τα ίδια συμπτώματα, με λατινοαμερικανικά (π.χ.) σήριαλ, δε θα ήταν ανησυχητικά; Ή μήπως τα λατινοαμερικανικά σήριαλ δεν προκαλούν τα ίδια συμπτώματα;

 

Ανησυχητικά είναι τα συμπτώματα ακόμα και όταν κάποιος παρακολουθεί μετά μανίας Ελληνικά σήριαλ, αν παραμελεί πιό σημαντικά πράγματα, αποχαυνώνεται μπροστά στην τηλεόραση και ανάλογα με το δράμα των ηθοποιών παθιάζεται και πονά μαζί τους, βλέπε: Τα Μυστικά της Εδέμ, ειδικά την πρώτη σεζόν. Αλλά, με τα Τούρκικα σήριαλ κρύβονται και άλλοι "κινδυνοι" πέραν της αποχαύνωσης και πλύσης εγκεφάλου του Έλληνα. Παρατηρώ μια ταύτιση με τους Τούρκους, αχ, μου λένε, να δείς πόσες λέξεις Τούρκικες χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας!!! με μεγάλο θαυμασμό για την Τούρκικη γλώσσα, και τι ωραία φαγητά που κάνουν εκεί και μπλα μπλα, και τι ωραίους άνδρες και γυναίκες έχουν στην Τουρκία.... Αναρωτιέμαι αν χρειάζονταν τα Τούρκικα σήριαλ για να παρατηρήσουν τις "ομοιότητες" μεταξύ των δύο λαών, γιατί μάλλον έχουν ξεχάσει ότι οι προπαππούδες και παππούδες τους ζούσαν σε γειτονικά σπίτια με τους Τούρκους κατακτητές.

Δεν ξέρω αν αυτή η τεράστια προβολή των Τούρκων έχει κάποια σκοπιμότητα πέρα από τους πρακτικούς λόγους, δηλαδή φθηνές σειρές άρα δελεαστικές για πολλές χώρες. Αλλά λαμβάνοντας υπόψην το πρόσφατο παρελθόν, την επεκτατική πολιτική των Τούρκων και τις συχνές προκλήσεις από τη γειτονική χώρα, θαρρώ πως πρέπει να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί στα θεάματα που μας "ταϊζουν" καθημερινά, ειδικά τώρα που είμαστε περισσότερο "ευάλωτοι" στις ξένες επιρροές.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Στην Μακεδονία και την Θράκη η Ελλάδα προσφέρει στους πληθυσμούς

των Πομάκων και των άλλων μουσουλμανικών μειονοτήτων την δυνατότητα

να πάνε σε σχολείο..τούρκικο..ενώ τα κοντινότερα ελληνικά σχολεία είναι σε

απόσταση εξήντα χιλιομέτρων..επιτρέπει επίσης να λειτουργεί τούρκικη τράπεζα

στα χωριά τους,η οποία φυσικά δανείζει χωρίς επιτόκιο..τους δίνει επίσης την

δυνατότητα να βλέπουν δεκάδες κανάλια..τούρκικα,γιατί από τα ελληνικα ούτε

η νετ δεν πιάνει(δεν τους βάλαμε κεραίες όπως οι Τούρκοι γείτονες μας)

 

Οι άνθρωποι θεωρούν οτι είναι απόγονοι των Σλαβικών φυλών και θέλουν να

μάθουν Ελληνικά αφού ζουν στην Ελλάδα..και χάρη στην ενεργή δράση του κράτους

μας μιλάνε τούρκικα,γράφουν τούρκικα και παρακολουθούν την τούρκικη επικαιρότητα..

 

Ποιό είναι το θέμα σας με τις ταινίες είπατε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα άλλο πάρα πολύ σοβαρό θέμα !whistling.gif

 

Και για να το πω και ωμα οκ έχουν μετατρέψει τους πομακους σε τούρκους .

Τη δηλαδή τώρα ως φυσιολογική εξέλιξη θα καθίσουμε να βλέπουμε να μετατρέπουν και εκατομμύρια νέο-έλληνες σε τέτοια μετάλλαξη …..

 

unsure.gifunsure.gifunsure.gifunsure.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ μια ταύτιση με τους Τούρκους, αχ, μου λένε, να δείς πόσες λέξεις Τούρκικες χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας!!! με μεγάλο θαυμασμό για την Τούρκικη γλώσσα, και τι ωραία φαγητά που κάνουν εκεί και μπλα μπλα, και τι ωραίους άνδρες και γυναίκες έχουν στην Τουρκία.... Αναρωτιέμαι αν χρειάζονταν τα Τούρκικα σήριαλ για να παρατηρήσουν τις "ομοιότητες" μεταξύ των δύο λαών, γιατί μάλλον έχουν ξεχάσει ότι οι προπαππούδες και παππούδες τους ζούσαν σε γειτονικά σπίτια με τους Τούρκους κατακτητές.

 

ΟΚ, επειδή όμως:

 

Οπότε - αν και η ένταση των συμπτωμάτων είναι διαφορετική - υπάρχει ένας 'υπαινιγμός' εδώ, ότι στην ανθρώπινη ψυχή (γιατί αυτά δεν γυρίζονται μόνο για το Ελληνικό φιλοθεάμον κοινό) υπάρχει μια "χορδή" (ή πολλές) που αυτά τα... ποιϊόντα την αγγίζουν, την κάνουν να πάλλεται και να συντονίζεται μαζί της αρμονικά, ώστε να γεμίζει ευφορία τους θεατές και να θέλουν "κι άλλο".

 

Μήπως λοιπόν αντί να ξορκίζουμε «φτου κακά» τα μιαρότατα τουρκικά σήριαλ, να είμαστε λίγο πιο ειλικρινείς με τους εαυτούς μας και να προσέξουμε καλύτερα ποιες είναι οι υπαρκτές ομοιότητες με τους τρισκατάρατους γείτονες, για ποιους λόγους υπάρχουν, τι πήραμε εμείς από αυτούς, τι πήραν αυτοί από εμάς κ.ο.κ.;

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα λέμε Ναι, σε όλα λέμε Ναι, και στους Τούρκους λέμε Ναι, και στους βούρκους λέμε Ναι, στις πόρνες λέμε Ναι, και ας έχουν ειτζ Ναι, Ναι λέμε στους κλέφτες , Ναι και στους παράνομους, Ναι λέμε σε ΌΛΑ, ΦΤΑΝΕΙ πια το Ναι...σκύβουμε το κεφάλι Ναι, Ναι, Ναι, Ω, Ναι! έτσι που μας κατάντησαν Ναι, Ναι, Ναι, Ναι, Ναι! πρέπει να ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ Ναι, Ναι, Ναι, Ω,Ναι!

 

Πώς θα αντισταθούμε? θέμα προσωπικό του καθενός και αρχίζουμε από τα πιό απλά. Επιλέγω τι θα δώ στην τηλεόραση γιατί αλλιώς με επιλέγουν εκείνοι. Αντιστέκομαι στο εύκολο θέαμα και λέω ΟΧΙ πιό συχνά. Δεν είναι κακό να λέω ΟΧΙ και να κάνω αυτό που θέλω, να σκέφτομαι το καλό το δικό μου και της χώρας μου. Οι εδώ ηθοποιοί δεν έχουν να φάνε και εμείς "ταϊζουμε" τους Τούρκους... γιατί το κάνουμε αυτό? γιατί δεν σκεφτόμαστε εμείς, έχουμε αφήσει άλλους να σκέφτονται για εμάς, όμως οι καναλάρχες σκέφτονται όχι εμάς αλλά πώς θα αυξήσουν τα κέρδη τους...

 

,

Link to comment
Share on other sites

Οι εδώ ηθοποιοί δεν έχουν να φάνε και εμείς "ταϊζουμε" τους Τούρκους... γιατί το κάνουμε αυτό? γιατί δεν σκεφτόμαστε εμείς, έχουμε αφήσει άλλους να σκέφτονται για εμάς, όμως οι καναλάρχες σκέφτονται όχι εμάς αλλά πώς θα αυξήσουν τα κέρδη τους...

 

Πριν κάποια χρόνια η ελληνική σκηνή έκανε την προσπάθεια να βγάλει μια

σειρά επεισοδίων με τον τίτλο "Γιούγκερμαν".Ήταν γυρισμένο σε πολύ καλή

τοποθεσία,οι ηθοποιοί μου άρεσαν,το κλίμα ήταν καλό..Τότε θεώρησα οτι

ίσως ήταν η αρχή μια νέας γενιάς ελληνικής τηλεόρασης..

Δεν ήταν θεϊκό αλλά η όλη ιδέα είχε καλές προοπτικές..

 

Θυμάσαι πώς το δέχτηκε το ελληνικό κοινό?Πλήρης αδιαφορία..

Η σειρά σταμάτησε στο χιοστό επεισόδιο επειδή κόπηκε η χρηματοδότηση

και εξαφανίστηκε από προσώπου γης..

 

Ένα αυτό..δεύτερον..οι ηθοποιοί δεν είναι στην τηλεόραση,είναι στο θέατρο..

και οι Έλληνες γενικά,θέατρο δεν..

 

Μην αναρωτιόμαστε λοιπόν γιατί πεινάνε οι ηθοποιοί μας και γιατί δεν βγάζει

ποιοτικές σειρές η τηλεόραση και αναπαραγεί για δέκατη φορά το ίδιο γνωστό

σενάριο με τους ίδιους γνωστούς ηθοποιούς..

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα λέμε Ναι, σε όλα λέμε Ναι... Αντιστέκομαι στο εύκολο θέαμα και λέω ΟΧΙ πιό συχνά.

 

Καλά, εν προκειμένω το ΟΧΙ το είπες και στο παραπάνω μήνυμά μου...

 

Πριν κάποια χρόνια η ελληνική σκηνή έκανε την προσπάθεια να βγάλει μια

σειρά επεισοδίων με τον τίτλο "Γιούγκερμαν".

...οι ηθοποιοί δεν είναι στην τηλεόραση,είναι στο θέατρο...

και οι Έλληνες γενικά,θέατρο δεν..

 

Καλά, η αλήθεια είναι πως η ανάλυση του «γιατί η τηλεόρασή μας έχει τέτοια χάλια» έχει πολλά επίπεδα και δε γίνεται μέσα σε ένα φόρουμ, ωστόσο μπορώ να κάνω τις παρακάτω σημειώσεις:

 

- Είναι χάλια, διότι η ιδιωτική τηλεόραση είναι από σχεδιασμού της χάλια. Είναι επιβεβαιωμένο από την επιστήμη (και δεν κάνω πλάκα σε αυτό) πως η ιδιωτική τηλεόραση καταλήγει να προβάλει πρόγραμμα αποκλειστικά για νοικοκυρές 35-50 ετών διότι είναι το πιο προσοδοφόρο κοινό για τους διαφημιστές, με μόνη εξαίρεση τα «νεανικά» κανάλια.

 

- Αν ρίξετε μια ματιά στα πρόσωπα που ήταν επικεφαλής της ιδιωτικής τηλεόρασης το 1989, όταν αυτή ξεκίνησε, θα διαπιστώσετε πως τα ίδια ακριβως άτομα είναι επικεφαλής και σήμερα, 23 χρόνια μετά. Και καλά τότε, ήταν νέοι άνθρωποι, η γκλάβα τους μπορούσε να κατεβάσει ιδέες. Μετά γέρασαν και δεν μπορούσε να τους ενημερώσει κανένας (δε φαντάζεστε πόσο ευδοκιμούν οι γλείφτες στο περιβάλλον της τηλεόρασης, στ' αλήθεια είναι εμετικό). Κι έκτοτε, ακολουθήθηκε το μοντέλο το οποίο γέμισε τη χώρα βίντεο-κλαμπ τη δεκαετία του 80 και τη γεμίζει σήμερα καφετέριες. Το επιχειρηματικό μοντέλο που είναι γνωστό ως «τι έκανε ο γείτονας και κονόμησε για να το κάνω κι εγώ».

 

- Με το θέατρο τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Πριν από πολύ λίγα χρόνια, η Αθήνα φαίνεται πως ήταν έτοιμη να αναδειχθεί σε καλή θεατρική πιάτσα της Ευρώπης. Ακόμα κι ο Ντεπαρντιέ με την Αρντάν είχαν έρθει για μια αρπαχτή (και τους κράξανε), ενώ άλλοι ηθοποιοί ήρθαν με πιο σοβαρές παραστάσεις. Το θέατρο γενικώς είχε ένα φανατικό κοινό (το οποίο πρέπει να ήταν πολυάριθμο, δεδομένου πως η Αθήνα κάποια στιγμή είχε περισσότερα θέατρα κι από το Λονδίνο, τεσπα, ήταν από τις πόλεις με τα περισσότερα θέατρα). Η αντίφαση είναι πως η κοινωνία το θέατρο το αντιμετωπίζει πολύ περίεργα, δεδομένου πως η ηθοποιός είναι το μοντέλο που πήρε προαγωγή και είναι οπωσδήποτε π0υτ@ν@ - το λέει κι ο Μακρυγιάννης στα απομνημονεύματά του άλλωστε.

 

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποια χρόνια η ελληνική σκηνή έκανε την προσπάθεια να βγάλει μια

σειρά επεισοδίων με τον τίτλο "Γιούγκερμαν".Ήταν γυρισμένο σε πολύ καλή

τοποθεσία,οι ηθοποιοί μου άρεσαν,το κλίμα ήταν καλό..Τότε θεώρησα οτι

ίσως ήταν η αρχή μια νέας γενιάς ελληνικής τηλεόρασης..

Δεν ήταν θεϊκό αλλά η όλη ιδέα είχε καλές προοπτικές..

 

Θυμάσαι πώς το δέχτηκε το ελληνικό κοινό?Πλήρης αδιαφορία..

Η σειρά σταμάτησε στο χιοστό επεισόδιο επειδή κόπηκε η χρηματοδότηση

και εξαφανίστηκε από προσώπου γης..

 

Καλά, ίσως θα ήταν πιο εύστοχο να επαναπροβάλουν, εκεί στην ΕΡΤ, τις παλαιολιθικές (και ασυγκρίτως καλύτερης ποιότητας) σειρές που έγραψαν ιστορία στην ελληνική τηλεόραση. Ο Χριστός ξανασταυρώνεται, Πανθέοι, Γιούγκερμαν, Λωξάντρα. Τότε θα βλέπαμε αν το κοινό ήταν αδιάφορο ή όχι.

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Καλά, και κάποια στιγμή έγιναν της μόδας οι πχιοτικές σειρές και μεταφέρθηκαν στη μικρή οθόνη βιβλία όπως «Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά» και «Η Πρόβα του Νυφικού» με πολύ αξιόλογα αποτελέσματα. Και το περυσινό «Νησί» ήταν αναμφισβήτητα καλό. Αυτές τις σειρές γιατί δεν τις έχουν ταράξει στις επαναλήψεις;

 

Την ίδια εποχή, τα κανάλια είχαν καταφέρει μάλιστα να πουλήσουν ελληνικές σειρές στο εξωτερικό. Η «Αναστασία» ας πούμε πουλήθηκε στη Σουηδία. Αν τα κανάλια είχαν αξιοποιήσει την ευκαιρία, ίσως σήμερα να κάναμε εξαγωγή τηλεοπτικών σειρών. Γιατί δεν το τόλμησαν; Ποιος ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως λοιπόν αντί να ξορκίζουμε «φτου κακά» τα μιαρότατα τουρκικά σήριαλ, να είμαστε λίγο πιο ειλικρινείς με τους εαυτούς μας και να προσέξουμε καλύτερα ποιες είναι οι υπαρκτές ομοιότητες με τους τρισκατάρατους γείτονες, για ποιους λόγους υπάρχουν, τι πήραμε εμείς από αυτούς, τι πήραν αυτοί από εμάς κ.ο.κ.;

 

Καλά, εν προκειμένω το ΟΧΙ το είπες και στο παραπάνω μήνυμά μου....

 

Ποιό είναι το ΌΧΙ που είπα στο μήνυμά σου Τράγου Κέρατο? Σε εμένα απευθυνόσουν όταν το έγραψες και ένιωσες ότι σου είπα όχι? το μήνυμά σου αν θέλεις να το εξηγήσεις γιατί πέρα από το προφανές τα υπονοούμενα δεν τα καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...