Jump to content

Τα Τούρκικα Σήριαλ Σκοτώνουν Και Δηλητηριάζουν Το Μυαλό Τον Νέο-Ελλήνων .


Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μήπως λοιπόν αντί να ξορκίζουμε «φτου κακά» τα μιαρότατα τουρκικά σήριαλ, να είμαστε λίγο πιο ειλικρινείς με τους εαυτούς μας και να προσέξουμε καλύτερα ποιες είναι οι υπαρκτές ομοιότητες με τους τρισκατάρατους γείτονες, για ποιους λόγους υπάρχουν, τι πήραμε εμείς από αυτούς, τι πήραν αυτοί από εμάς κ.ο.κ.;

 

Ε, απλώς το προσπέρασες ως μηδέποτε γεγραφθέν - και απευθυνόταν σε σένα, σε είχα κουοτάρει.

 

 

 

Χρησιμοποίησες πληθυντικό οπότε δεν κατάλαβα ότι απευθυνόσουν αποκλειστικά σε μένα.... και πάλι όμως δεν καταλαβαίνω τι μου ζητάς να κάνω... το θέμα μας είναι τα τούρκικα σήριαλ, η νοοτροπία των Ελλήνων ή αν εγώ είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου...

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Καλά, ίσως θα ήταν πιο εύστοχο να επαναπροβάλουν, εκεί στην ΕΡΤ, τις παλαιολιθικές (και ασυγκρίτως καλύτερης ποιότητας) σειρές που έγραψαν ιστορία στην ελληνική τηλεόραση. Ο Χριστός ξανασταυρώνεται, Πανθέοι, Γιούγκερμαν, Λωξάντρα. Τότε θα βλέπαμε αν το κοινό ήταν αδιάφορο ή όχι.

~~

Καλά, και κάποια στιγμή έγιναν της μόδας οι πχιοτικές σειρές και μεταφέρθηκαν στη μικρή οθόνη βιβλία όπως «Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά» και «Η Πρόβα του Νυφικού» με πολύ αξιόλογα αποτελέσματα. Και το περυσινό «Νησί» ήταν αναμφισβήτητα καλό. Αυτές τις σειρές γιατί δεν τις έχουν ταράξει στις επαναλήψεις;

 

Και ακόμη και αν δεν ήθελαν να τα προβάλουν θα μπορούσαν πολύ άνετα να τα διαθέσουν

ως ελεύθερα αρχεία μέσα στα πλαίσια της ψηφιοποίησης του αρχείο της ΕΡΤ απλώς μετρώντας

βιούερς,ή,αν ήθελαν να βγάλουν κάποιο κέρδος να τα διαθέσουν για κάποιο συμβολικό ποσό..

 

Γιατί δεν το τόλμησαν; Ποιος ξέρει...
Link to comment
Share on other sites

Και ακόμη και αν δεν ήθελαν να τα προβάλουν θα μπορούσαν πολύ άνετα να τα διαθέσουν

ως ελεύθερα αρχεία μέσα στα πλαίσια της ψηφιοποίησης του αρχείο της ΕΡΤ απλώς μετρώντας

βιούερς,ή,αν ήθελαν να βγάλουν κάποιο κέρδος να τα διαθέσουν για κάποιο συμβολικό ποσό..

 

"Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" και η "Λωξάντρα" είναι διαθέσιμοι στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ. "Οι Πανθέοι" και ο "Γιούγκερμαν" δεν σώζονται καν στο αρχείο της ΕΡΤ. Για τόσο άχρηστους μιλάμε... Υποθέτω ότι κόπιες τους θα υπάρχουν στην εταιρεία παραγωγής και το ΡΙΚ που τα προέβαλε σε επανάληψη, θα μπορούσαν δλδ να αγοραστούν από κάποιο ιδιωτικό κανάλι σε μάλλον χαμηλή τιμή (εν συγκρίσει με το κόστος παραγωγής έστω και μιας φτηνής σειράς). Αντ' αυτού αγοράζουν τουρκικά σίριαλ, τι να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα λέμε Ναι, σε όλα λέμε Ναι, και στους Τούρκους λέμε Ναι, και στους βούρκους λέμε Ναι, στις πόρνες λέμε Ναι, και ας έχουν ειτζ Ναι, Ναι λέμε στους κλέφτες , Ναι και στους παράνομους, Ναι λέμε σε ΌΛΑ, ΦΤΑΝΕΙ πια το Ναι...σκύβουμε το κεφάλι Ναι, Ναι, Ναι, Ω, Ναι! έτσι που μας κατάντησαν Ναι, Ναι, Ναι, Ναι, Ναι! πρέπει να ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ Ναι, Ναι, Ναι, Ω,Ναι!

Πολύ cool αυτή η παράγραφος... :lol:

μου θύμισε μεταξύ αλλών και το τραγούδι του Κελαηδόνη..

 

σε πειράζω αγαπητη Dalia,κατανοώ το ξέσπασμα σου..

 

Εντωμεταξυ μόλις τελείωσε ο Σουλειμάν,και πήρα μία γεύση από τούρκικες ιντριγκες.

Θα εκπαλγείτε βέβαια πως το μεγαλύτερο ποσοστό που τις παρακολοθούν είναι λαουτζίκοι φιλοεθνικιστές.Ίσως ψηφίσαν και Χ.Α.

Πριν 3 χρόνια δεν θα ξεχάσω σε ένα φιλικό μου σπίτι με εντελώς εθνικιστικές καταβολές,γιος και μάνα να μου συζητάνε για τις προφητείες του Παστιτσ..του Παίσιου θέλω να πω και του Κοσμα του Αιτωλού και η μάνα να μας διώχνει από το σαλόνι για να δει τουρκικη σαπουνόπερα στο Μακεδονία TV μιας και τότε δεν είχαν ακόμα περάσει στα μεγαλα κανάλια.

Εντελώς σουρεάλ..τι να λέμε και τι να σχολιάσουμε.

Εξ άλλου είμαστε κοντά στην ανοσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

Τα Τούρκικα σήριαλ σκοτώνουν και δηλητηριάζουν το μυαλό τον Νέο-Ελλήνων .

*Αυτό το θέμα ταιριάζει εδώ , καθώς είναι οι ενότητα :Άνθρωπος & Κοινωνία, Ψυχολογία του ατόμου και της μάζας κ.α.

 

Με αφορμή ένα άρθρο που διάβασα , αποφάσισα να ξεσπάσω εδώ !

Για τη μπορεί να μην έχει σχέση με την μαγεία , αλλά σίγουρα έχει σχέση με την κοινωνία και το mind control της μάζας .

Περίπου 2 χρόνια τώρα , πέρα από τον οικονομικό κατήφορο, όλος τυχαίως(;) έχουμε και μια μαζικοί επιβολή τούρκικων σήριαλ !

 

Προσωπικά για να μην παρεξηγούμε! Έχω καταγωγή από την Σμύρνη , είχα επισκέπτη την Τουρκιά 2 φόρες στο παρελθόν , και γενικά ήμουν υπέρ τη ειρήνης μεταξύ εμάς και της γείτονες χώρας ! Και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν θέλω την Ισταμπουλ !

 

Αλλά όλα έχουν τα όρια τους ! Πριν ένα χρόνο έως και τώρα , με έχουν βγάλει εκτός εαυτού ! Εγώ που τους συμπαθούσα κατάφεραν να με κάνουν να του αντιπαθήσω ! Τώρα τους έχω σιχαθεί ! :headbacking:

 

Για τη άντε και να δεχτώ ότι δεν υπάρχει(;) καμία συνωμοσιολογική κίνηση πίσω από την ‘ μαζικοί προβολή τουρκικών σειρών ΄ . Αλλά οι παλιό - τα κανάλια δεν μπορούν να τα κάνουν μεταγλώττιση στα Ελληνικά !

Σαν παρά πολύ βρωμάει το πράγμα ! :yuk:

Και περά από μερικές μεμονωμένες φωνές ηθοποιών ,κάνεις δεν διαμαρτυρήθηκε !

Κανένα κόμμα δεν έβαλλε στο προεκλογικό πρόγραμμα του την απαγόρευση προβολής τουρκικών σήριαλ ! Έστω την απαγόρευση προβολής τουρκικών σήριαλ , παρά μόνο όσον έχουν μεταγλωττιστή στα ελληνικά !

 

Ούτε καν το μαύρο εθνικιστικό κόμμα , δεν έθεσε το ζήτημα !

 

(Αν κάποιο κόμμα είπε κάτι , παρακαλώ διορθώστεμαι ? ) .

 

Το άρθρο που ήταν η αφορμή , που άνοιξα το θέμα -

http://thesecretreal...-post_1528.html

 

 

Πέστα άνθρωπε μου , μα έλεος πια τόσα χρόνια !

Και δεν λένε να σταματήσουν , τελειώνει το 1 σίριαλ και φέρνουν άλλο !

 

Και δεν με ενοχλεί μόνο ότι μιλάνε τουρκικά , μα και οι νοοτροπία τους !

Που δείχνει ότι κυριολεκτικά κοινωνικά-πολιτισμικά είναι δεκαετίες πίσω !

 

3 Πράγματα έχω παρατηρήσει συμβαίνουν στα τούρκικα σίριαλ : η θα δέρνονται – πλακώνονται στο ξύλο

ή θα κλαίνε για εντελώς ασήμαντους λόγους

ή θα ακούγεται μια συναισθηματική μουσική και το πλάνο θα πηγαίνει αργά , πολύ αργά λες και είναι σουπερ κουλτουριάρικο έργο !

 

Και φυσικά να μην δείξουν ούτε λίγο βυζί , ούτε λίγο την γκόμενα με τα εσώρουχα !

Και πριν με πει καμία υποκρίτρια γυναίκα σεξιστή !

Ας θυμηθεί ότι όταν κάποτε έτυχε να δει λίγο τούρκικο σίριαλ της άρεσε που είδε τον Kenan Imirzalioglu , halit ergenc , kivanc tatlitug , engin akyürek και όλους αυτούς τους σαν Μοντέλα άντρες !

 

Προσωπικά έχω δει 2 τέτοια σίριαλ : το EZEL και την ΠΡΟΔΟΣΙΑ .

 

Μάλιστα φήμες λένε ότι η σειρά η ΠΡΟΔΟΣΙΑ είναι μια <ευγενική χορηγία> του <κόμματος Συριζα> !

Είναι 3 κύκλοι και κάθε κύκλος ασχολείται με μια δεκαετία της τουρκικής κοινωνίας !

Πρώτος κύκλος με ξεκινά στο 1960 και ασχολείται με την δεκαετία του 60 !

Δευτέρας κύκλος με την δεκαετία του 70 !

Και τέλος τρίτος κύκλος με την δεκαετία του 80 !

 

Κατά την γνώμη μου ο Πρώτος και τρίτος κύκλος είναι αυτοί που είναι έντονα πολιτικοποιημένοι !

 

Στον 3ο κύκλο της σειράς , Οι πολιτικές εξελίξεις βρίσκονται στο επίκεντρο. Ο Οσμάν έχει μεγαλώσει και είναι πια μαθητής γυμνασίου και μέλος του σοσιαλιστικού (κουμμουνιστικού δηλαδή) κόμματος. Η ζωή του Οσμάν αλλά και της Τζεμιλέ θα αλλάξει εξαιτίας ενός άντρα, του Αρίφ(που είναι από παλιά κουμουνιστής! ).

 

Ακολούθου παραδείγματα :

Η ατμόσφαιρα είναι πολύ φορτισμένη. Εξαιτίας της απαγόρευσης κυκλοφορίας όλοι πηγαίνουν στη δουλειά τους φοβισμένοι.

 

Πηγή: http://www.gossip-tv.gr/Media/story/340512/prodosia-o-toygroyl-vasanizei-ton-mete#ixzz3EMBB5ijs

 

 

Ο Αχμέτ δολοφονείται με τον πιο άγριο τρόπο. Ο Χακάν προσπαθεί να εμποδίσει τους δολοφόνους του αλλά δεν τα καταφέρνει και απλά γίνεται μάρτυρας του εγκλήματος.

 

Επεξήγηση : ο Αχμέτ είναι πρόεδρος – Γ.Γ. του εργατικού (φίλο-κουμμουνιστικού ) κόμματος . Και δολοφονείται λίγες μέρες πριν γίνει στρατιωτικό πραξικόπημα στην Χώρα (το 1980) ! δολοφονείται από φασίστες !

 

http://en.wikipedia.org/wiki/1980_Turkish_coup_d'%C3%A9tat

 

 

 

Πηγή: http://www.gossip-tv.gr/Media/story/339637/prodosia-o-ahmet-dolofoneitai-me-ton-pio-agrio-tropo#ixzz3EMBV9OIB

Edited by Kazuma
Link to comment
Share on other sites

&nbsp;&nbsp;

 

Πέστα άνθρωπε μου , μα έλεος πια τόσα χρόνια !

Και δεν λένε να σταματήσουν , τελειώνει το 1 σίριαλ και φέρνουν άλλο !

 

...

Πάντως αυτό που λες πως δε σ'αρέσει δείχνεις να το κατέχεις απ'έξω κι ανακατωτά!

Link to comment
Share on other sites

 

Και φυσικά να μην δείξουν ούτε λίγο βυζί , ούτε λίγο την γκόμενα με τα εσώρουχα !

Και πριν με πει καμία υποκρίτρια γυναίκα σεξιστή !

 

Δώστε μας Τούρκικα να δούμε λίγο δέρμα γυναίκας και εμείς οι στερημένοι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δώστε μας Τούρκικα να δούμε λίγο δέρμα γυναίκας και εμείς οι στερημένοι.

 

 

 

Καλά τα λες φίλε!

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Ώπα ώπα ώπα.

 

Το Ezel, ήταν καλό! Μπορεί να μην είδα παρά ελάχιστα επεισόδια, όμως αυτά τα λίγα επεισόδια που είδα ήταν άψογα γυρισμένα, με άριστη σκηνοθεσία (δεν κάνω καθόλου πλάκα). Μετά, από συζητήσεις με μια αξιόλογη φίλη που το παρακολουθούσε έμαθα πως και η υπόθεση ήταν καλοδουλεμένη, έχοντας πάρει έμπνευση από πολλά βιβλία (όπως την Ιστορία των Δύο Πόλεων του Ντίκενς στην οποία κάνει ευθεία αναφορά) και με πολιτικές προεκτάσεις. Ανάμεσα στους πρωταγωνιστές ήταν ο Tuncel Kurtiz, συνεργάτης του Γκιλμάζ Γκιουνέι (ο καλύτερος κινηματογραφικός σκηνοθέτης που έχει βγάλει η Τουρκία).

 

Κι έπαιζε κι η Cansu Dere!  :wink_anim:

 

Κατά τα άλλα έχουν έρθει και αρκετά σκουπίδια. Όπως το Φατμαγκιούλ ή το Σιλά, που μας έμαθαν πως ένας βιασμός μπορεί να είναι η αρχή μιας υπέροχης ιστορίας αγάπης. :sick:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...