Jump to content

Πως Αντιμετωπιζετε Οσους...


Devaraja
 Share

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτός που λέει δεν θέλω, δεν γουστάρω βρε αδελφέ, ή εμείς που ντε και καλά θέλουμε να τον αφυπνίσουμε

Κουραστικό μέχρι αηδίας..

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείνει τα αυτιά του προφανώς κάποιος επιμένει να του μιλάει.

 

Μπα.

 

Η κα. Λουκά, για να πάρουμε ένα στερεοτυπικό παράδειγμα, θεωρείς πως έχει ανοιχτά αυτιά;

Ποιος θα επέμενε να της μιλήσει;

 

Και στην τελική ποιος είναι ο εγωιστής?

Αυτός που λέει δεν θέλω, δεν γουστάρω βρε αδελφέ, ή εμείς που ντε και καλά θέλουμε να τον αφυπνίσουμε?

 

Νόμιζα πως αυτό είχα γράψει προηγουμένως...

 

Οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν το ενα απο τα παραπανω ως δικαιολογια -για να κρυψουν το αλλο

 

Δεκτόν.

 

Πότε είναι και πότε δεν είναι απλή δικαιολογία;

Link to comment
Share on other sites

 

Δεκτόν.

 

Πότε είναι και πότε δεν είναι απλή δικαιολογία;

 

 

Αυτο δεν υπαρχει *απολυτος* τροπος να το γνωρισει κανεις, ισως ουτε καν για τον εαυτο του.

Αλλα ειναι εκνευριστικο καποιος να λεει "σεβομαι την ελευθερη βουληση του αλλου γι αυτο δε μιλαω"

ενω ξερεις οτι δε μιλαει επειδη δε δινει μια. Ειναι ακομα πιο εκνευριστικο οταν πιστευει και ο ιδιος

αυτη τη δικαιολογια.

Δε ξερω αλλα μαλλον το χω βιτσιο να τριψω την πραγματικοτητα στη μουρη καποιου cheerful_h4h.gif

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν πριν μιλήσει έκανε την ερώτηση στον εαυτό του

"γιατί επειμένω να με ακούσει αυτός?"

να καταλάβαινε το μέγεθος του εγωισμού και το σκοπό που έχει..

 

Το ίδιο και αυτός που δεν θέλει να ακούσει..

"γιατί δεν θέλω να ακούσω τον άλλον?"

 

 

Η πραγματικότητα είναι κάτι που φτιάχνουμε εμείς..

Άλλο πράγμα είναι η αλήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αλλα μαλλον το χω βιτσιο να τριψω την πραγματικοτητα στη μουρη καποιου

 

Ε, εντάξει, απλώς κάποια στιγμή θα καταλάβεις πως δε σε φτάνουν τα χρόνια της ζωής σου για να το κάνεις αυτό πάντα όταν χρειάζεται... Είναι δηλαδή και πρακτικό το πρόβλημα. Κυριολεκτώ.

 

 

Ίσως αν πριν μιλήσει έκανε την ερώτηση στον εαυτό του

"γιατί επειμένω να με ακούσει αυτός?"

να καταλάβαινε το μέγεθος του εγωισμού και το σκοπό που έχει..

 

Το ίδιο και αυτός που δεν θέλει να ακούσει..

"γιατί δεν θέλω να ακούσω τον άλλον?"

 

 

Η πραγματικότητα είναι κάτι που φτιάχνουμε εμείς..

Άλλο πράγμα είναι η αλήθεια..

 

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει εγωισμος???

 

Το "Εγω" δημιουργειται σταδιακα απο τον ασυνειδητο διαχωρισμο απο την υπολοιπη πραγματικοτητα.

Ο διαχωρισμος γινεται αυτοματα μεσα απο τις αισθησεις, τα συναισθηματα και τις σκεψεις αρχικα και απο

τις αποψεις, τις ιδεες, τα πιστευω, τις νοοτροπιες κλπ στη συνεχεια. Αυτη ειναι τοσο φιλοσοφικη/ψυχολογικη εξηγηση

(για το Εγω ως 'κατασκευασμα') οσο και πραγματιστικη αν προσπαθησει να την εφαρμοσει κανεις στην

καθημερινοτητα. Γι αυτο και εκανα αυτο τον προλογο.

 

Το θεμα ειναι το εξης. Αν καποιος εχει αδυναμο Εγω τοτε ειναι φτερο στον ανεμο και πηγαινει οπου τον παει

το κυμα. Αν καποιος εχει δυνατο Εγω τοτε αυτο εξ ορισμου αντιστεκεται στην πραγματικοτητα, οποτε συνεχεια

βαλλεται καθως προσπαθει να κρατησει μια σταθερη θεση.

 

Οποτε οταν μιλαμε για εγωισμο τι ακριβως εννοουμε? (ο καθενας συνηθως θεωρει εγωιστικο οτι τον βολευει)

Μαλλον ενα ισχυρο Εγω. Νομιζω μπορουμε να διαχωρισουμε τις κινησεις του Εγω σε επιθεση και αμυνα.

Ενας εγωιστης προσπαθει συνεχως να επιβαλει και να επεκτεινει το Εγω του οπως επισης υπεραμυνεται

σε καθε ενδειξη επιθεσης. Τοσο αμμεσα οσο και εμμεσα.

 

Το να επιμενω σε μια αποψη οταν οι αλλοι διαφωνουν μπορει να ειναι αμυντικη κινηση ασχετα αν φαινεται επιθετικη.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Η κα. Λουκά, για να πάρουμε ένα στερεοτυπικό παράδειγμα, θεωρείς πως έχει ανοιχτά αυτιά;

Ποιος θα επέμενε να της μιλήσει;

 

 

 

Νόμιζα πως αυτό είχα γράψει προηγουμένως...

 

 

Εάν δεν επίμεναν πολλοί να της μιλήσουν δεν θα μπορούσες τώρα να την φέρεις ως παράδειγμα γιατί, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα την ήξερες.

 

 

Ναι το είχες γράψει αλλά φαίνεται μου άρεσε και σκέφτηκα να το επαναλάβω. :D

 

 

 

Δε ξερω αλλα μαλλον το χω βιτσιο να τριψω την πραγματικοτητα στη μουρη καποιου cheerful_h4h.gif

 

Να του την τρίψεις, γιατί ως γνωστόν αυτός που δεν δίνει μια φοβάται μπας και κάποιος τον στριμώξει. :P

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής: Μιλούσα πολύ για μαγεία και εσωτερισμό την εποχή που δεν είχα διαμορφώσει τις βάσεις που έχω τώρα σε ό,τι αφορά το χαρακτήρα, την αυτογνωσία, τις θέσεις μου κ.τ.λ. Τότε δεν υπήρχε θέμα γιατί δεν γνώριζα για ποιο πράγμα μιλάω κ ήταν μάλλον ιστορίες γύρω απ το τζάκι, παρά ουσιαστική συζήτηση.. Όσο συνειδητοποιούσα οτι αυτή η ενασχόληση ήταν ένα φυσικό κομμάτι του εαυτού μου και η τάση μου εξ' ίσου απτή με τα αυτιά μου,ξεκίνησα να μαθαίνω πράγματα και εκεί άρχισα να "ξεχωρίζω" από τους άλλους στις συζητήσεις. Όταν συνέβησαν κάποια πράγματα με στενούς- μέχρι τότε- φίλους παρόντες, εκεί έφυγαν άνθρωποι από τη ζωή μου. Και οι φίλοι που ανέφερα και 2-3 ακόμη με τους οποίους είχα μιλήσει γι αυτό. Αυτή τη στιγμή, οι κοντινοί μου άνθρωποι γνωρίζουν κ με εμπιστεύονται. Ωστόσο, όταν μιλάω με τους άλλους προσέχω τι λέω. Όχι επειδή φοβάμαι τη κριτική- τα βιώματά μου δεν τα αλλάζει καμία θεωρία, αλλά επειδή δεν θα ήθελα να ακούσω κάτι άσχημο γι αυτό που εγώ θεωρώ ιερό.

Τώρα ναι, μεγάλη μου χαρά να μάθω σε κάποιον τα λίγα που ξέρω ή να τον βοηθήσω να βρει τα δικά του, αλλά ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές "αντοχές" στο θέμα.. Δεν μπορώ να τον "αφυπνίσω" αν εκείνος δε θέλει... Και το παλεύω πάρα πολύ αυτό γτ έχω τη τάση να κάνω κλύσμα στον άλλο την επιθυμία μου να "βοηθήσω"..

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει εγωισμος???

 

Το "Εγω"...

 

Στάκα!

 

Τι είναι «εγώ»; Υπάρχει;

 

Εάν δεν επίμεναν πολλοί να της μιλήσουν δεν θα μπορούσες τώρα να την φέρεις ως παράδειγμα γιατί, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα την ήξερες.

 

Έλα... τραγοκερατιές στον τραγοκέρατο... Είπαμε, στερεοτυπικό παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Στάκα!

 

Τι είναι «εγώ»; Υπάρχει;

 

 

Ειναι η ταυτηση της Συνειδητοτητας με τη μορφη. Δηλαδη Συνειδητοτητα+μορφη=Εγω.

Οπου μορφη=ενεργειακα σωματα.

 

 

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/5499-the-secret-you/page__pid__96546&do=findComment&comment=96546

 

Φυσικα και υπαρχει, οσο υπαρχει ταυτηση υπαρχει και το Εγω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Έλα... τραγοκερατιές στον τραγοκέρατο... Είπαμε, στερεοτυπικό παράδειγμα.

 

Αν και θεωρώ ότι είμαι σαφής και εξέτασες την απάντησή μου επιφανειακά, εάν θέλεις πες μου τι ακριβώς εννοείς όταν λες «στερεοτυπικό παράδειγμα» και γιατί, βάσει της ερμηνείας που δίνεις, δεν σου έχω απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ ότι είμαι σαφής και εξέτασες την απάντησή μου επιφανειακά, εάν θέλεις πες μου τι ακριβώς εννοείς όταν λες «στερεοτυπικό παράδειγμα» και γιατί, βάσει της ερμηνείας που δίνεις, δεν σου έχω απαντήσει.

 

Δεν αναφέρω τη Λουκά ως Λουκά, για την ίδια δηλαδή, αλλά για αυτό που αντιπροσωπεύει: το άτομο που είναι αποκλειστικά πομπός και αρνείται το ρόλο του δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρω τη Λουκά ως Λουκά, για την ίδια δηλαδή, αλλά για αυτό που αντιπροσωπεύει: το άτομο που είναι αποκλειστικά πομπός και αρνείται το ρόλο του δέκτη.

 

Είτε αρνείται είτε δέχεται τον ρόλο του δέκτη σημασία έχει ότι υφίσταται πομπός, άρα υπάρχουν ευθύνες και στις δυο πλευρές.

 

Ας υποθέσουμε ότι ο δέκτης δεν έχει εργαστεί όσο πρέπει και παραμένει σε μια κατάσταση ζωώδη, ίσως και να χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να σηκωθεί από την λάσπη,, τι δουλειά έχει ο πομπός να ρίχνει νερό και σαπούνι για να πλυθεί?

Ας κάνουμε και μια άλλη υπόθεση, ο δέκτης ξέρει ακριβώς τι κάνει και έχοντας πρόσβαση σε πληροφορίες που δεν έχει ο πομπός συμπεριφέρεται χ ώστε να ξεβολευτεί ο πομπός από την ψευδαίσθηση του «εγώ ξέρω» και να ερευνήσει τους νόμους που διέπουν την ύπαρξή του.

 

Ξέρουμε τι από τα δυο ισχύει? Βλέπουμε που βρίσκεται ο διπλανός μας? Βλέπουμε που βρισκόμαστε εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...