Jump to content

Ο Γέροντας Παστίτσιος!


Recommended Posts

όσοι και να ήταν,

έγινε μια φασαρία για μια ανόητη σελίδα σε ένα ανόητο κοινωνικό δίκτυο..

 

Εννοώ ότι στο ανόητο κοινωνικό δίκτυο υπάρχουν πολλές χιλιάδες ανόητων σελίδων που ενοχλούν κάποιους λιγότερο ή περισσότερο ανόητους χρήστες. Οπότε, δεν έχει τελειωμό το σκεπτικό "κλείνω ό,τι δεν μου αρέσει". Φυσικά, εν προκειμένω γεννώνται πολλά ερωτήματα σχετικά με την ταχύτητα των διωκτικών αρχών να απαντήσουν στην παρέμβαση των Χρυσών Αυγών. Έπεται συνέχεια για όσους αντιπαθούν οι εν λόγω;

Link to comment
Share on other sites

αυτό θέλω να πω Minerva,

οτι αν ήθελαν να τραβήξουν το θέμα θα μπορούσαν απλά να κλείσουν τη σελίδα με αναφορές, όπως γίνεται σε πολλές σελίδες κάθε μέρα,

ανώδυνα..

και να μην το τραβήξουν μέχρι τη σύλληψη του διαχειριστή της..

Link to comment
Share on other sites

αυτό θέλω να πω Minerva,

οτι αν ήθελαν να τραβήξουν το θέμα θα μπορούσαν απλά να κλείσουν τη σελίδα με αναφορές, όπως γίνεται σε πολλές σελίδες κάθε μέρα,

ανώδυνα..

και να μην το τραβήξουν μέχρι τη σύλληψη του διαχειριστή της..

 

 

Προφανώς το θέμα δεν ήταν να κλείσει απλώς μια "ανόητη σελίδα" αλλά να γίνει... ντόρος. Τα αίτια και οι συνέπειες του ντόρου είναι που με προβληματίζουν περισσότερο: από την ελευθερία του λόγου, τις προσβολές στο internet που πολύ επιλεκτικά διώκονται, έως τον αποπροσανατολισμό μας από τα πολύ σοβαρότερα - το σκάνδαλο παράνομου πλουτισμού στη Βουλή, την αυριανή γενική απεργίαν - και τον ραγδαίο εκφασισμό της κοινωνίας μας.

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την αποψάρα μου, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Artzuna. Δεν είχα κάνει like στη σελίδα μια και θεωρούσα το χιούμορ της κρύο. Αλλά η ελευθερία του λόγου είναι άλλο θέμα και πρέπει να περιορίζεται μόνο όταν υποκινεί σε βία εναντίον άλλων ανθρώπων. Και ανάποδα: αν αρχίσουμε να λογοκρίνουμε επειδή θίγονται θρησκείες, με πόσες χιλιάδες θρησκείες στον κόσμο, δύσκολα θα μπορούμε να πούμε κάτι στο τέλος.

 

Και στην τελική... είμαστε σοβαροί, μπορεί θνητός να προσβάλει θεό; Κατ' επέκταση, πραγματικός άγιος, είναι δυνατόν να προσβληθεί και μάλιστα στον από κει κόσμο;

 

Απλώς, να συμπληρώσω πως θεωρώ πως μεγαλύτερη βλασφημία, είναι η βιομηχανία κέρδους που έχουν στήσει οι διάφοροι Λιακόπουλοι πάνω στη μνήμη του Παΐσιου. Πολύ θα ήθελα να δω κάποιον που αγαπάει τη μνήμη του γέροντα Παΐσιου να προσβάλεται από την εκμετάλλευση αυτή (διευκρινίζω: δε λέω πως δεν έχει προσβληθεί κανείς, λέω πως δεν έχω δει κάποιον να προσβάλεται, με άλλα λόγια, αν έχει προσβληθεί κάποιος, απλώς δεν το ξέρω).

 

Και ένα πολύ καλό κείμενο, από κάποιον που γνώρισε το γέροντα:

http://kartesios.com/?p=96511

Edited by Τράγου Κέρατο
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πίσω στο θέμα ναι Dalia, περίπου τόσο το ίδιο είστε ! Αλλά όταν τα λέω εγώ πειράζει !

Και για να τονίσω κάτι δεν είναι ότι επειδή παγανιστές και πολυθεϊστές είναι μειοψηφία ότι για αυτό δεν διαμαρτύρονται .

 

"Το ίδιο είστε" ποιοί Πάνα? δεν κατάλαβες καλά.. στο "είμαστε" συμπεριλαμβάνω και εσένα. Όταν με την πρώτη ευκαιρία αρχίζεις να βρίζεις και να αποκαλείς ανθρωπάκι όποιον πιστεύει σε άλλη θρησκεία από αυτή που πιστεύεις εσύ... Δεν πειράζει το νόημα αυτών που λές Πάνα, πειράζει ο τρόπος που υποστηρίζεις τις απόψεις σου.

Link to comment
Share on other sites

"Το ίδιο είστε" ποιοί Πάνα? δεν κατάλαβες καλά.. στο "είμαστε" συμπεριλαμβάνω και εσένα. Όταν με την πρώτη ευκαιρία αρχίζεις να βρίζεις και να αποκαλείς ανθρωπάκι όποιον πιστεύει σε άλλη θρησκεία από αυτή που πιστεύεις εσύ... Δεν πειράζει το νόημα αυτών που λές Πάνα, πειράζει ο τρόπος που υποστηρίζεις τις απόψεις σου.

Dalia,

Κι εγώ παλαιότερα κάπως έτσι εκφραζόμουν για τη συγκεκριμένη μερίδα πιστών. Αργότερα κατάλαβα πως όλα είναι σεβαστά, καθώς δε διαφέρει και κανείς μας. Όλοι ίδιοι είμαστε. Επομένως, μη δίνεις σημασία σε κάθε τέτοιου είδους 'επιθέσεις'. Είμαι σίγουρος, και φάνηκε κι αργότερα σε ύστερο post του, πως θα το δει κι ο Πάνας διαφορετικά.

 

Δεν πρέπει να φανατιζόμαστε, σε καμία περίπτωση, με όλες αυτές τις καλοστημένες μεθόδους μαζικού ελέγχου. Όποια και αν είναι αυτή. Όπως ξεπερνάμε το 'εγώ' μας, ας ξεπεράσουμε και τις ταμπέλες, τις ομαδοποιήσεις.

 

Πάνα, αγόρι μου, καλό μου... έχεις αρχίσει και βγάζεις μάτι με αυτά που γράφεις (μην παρεξηγείς) :). Παρατηρούσα παλιότερα γραπτά σου και ήταν μια χαρά. Τώρα πια, όμως, έχεις αρχίσει και γίνεσαι δυσνόητος από τα ορθογραφικά λάθη. Κουράζουν τα κείμενά σου και σύντομα κανείς δε θα διαβάζει αυτά που γράφεις. Προσπάθησε να είσαι πιο συγκεντρωμένος όταν γράφεις. Δεν το λέω για τους όρους του φόρουμ, ούτε επειδή έγινα 'συντονιστής'. Θα στο έλεγα όπως και να είχε. Ο λόγος, όμως, είναι πως η προσπάθεια η ίδια θα εξελίξει και άλλα χαρίσματα στον χαρακτήρα σου :)

Link to comment
Share on other sites

...Και στην τελική... είμαστε σοβαροί, μπορεί θνητός να προσβάλει θεό; Κατ' επέκταση, πραγματικός άγιος, είναι δυνατόν να προσβληθεί και μάλιστα στον από κει κόσμο;

 

Απλώς, να συμπληρώσω πως θεωρώ πως μεγαλύτερη βλασφημία, είναι η βιομηχανία κέρδους που έχουν στήσει οι διάφοροι Λιακόπουλοι πάνω στη μνήμη του Παΐσιου. Πολύ θα ήθελα να δω κάποιον που αγαπάει τη μνήμη του γέροντα Παΐσιου να προσβάλεται από την εκμετάλλευση αυτή (διευκρινίζω: δε λέω πως δεν έχει προσβληθεί κανείς, λέω πως δεν έχω δει κάποιον να προσβάλεται, με άλλα λόγια, αν έχει προσβληθεί κάποιος, απλώς δεν το ξέρω)....

Το πρόβλημα δεν είναι οι λίγοι που "ξέρουν" και δεν γίνεται να προσβληθούν, ή οι λίγοι που "ξέρουν" κάτι άλλο και αδιαφορούν, αλλά "οι πολλοί" που λόγο δικής τους ανασφάλειας, βρίσκουν 'ασφάλεια' και αυτοεπιβεβαίωση, είτε στο χλευασμό είτε στο να νιώθουν 'προσβολή' όταν βλέπουν το χλευασμό (όσο κι αν φυσικά τα "πρόσωπα" που υποτίθεται ότι προσβάλλονται για λογαριασμό τους δεν θα ένοιωθαν ποτέ προσβολή).

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το θέμα δεν ήταν να κλείσει απλώς μια "ανόητη σελίδα" αλλά να γίνει... ντόρος. Τα αίτια και οι συνέπειες του ντόρου είναι που με προβληματίζουν περισσότερο: από την ελευθερία του λόγου, τις προσβολές στο internet που πολύ επιλεκτικά διώκονται, έως τον αποπροσανατολισμό μας από τα πολύ σοβαρότερα - το σκάνδαλο παράνομου πλουτισμού στη Βουλή, την αυριανή γενική απεργίαν - και τον ραγδαίο εκφασισμό της κοινωνίας μας.

Συμφωνώ κατά 99% . Και εγώ έτσι τα βλέπω τα πράγματα.

Απορώ ώρες ώρες πως μερικοί δεν τα καταλαβαίνουν αυτά ….

 

 

 

Κάπως όχι δεν είμαι έτσι εγώ . Δεν έβρισα θα το έθετα σαν ότι έκανα μια πιο επιθετική προσέγγιση (όχι για να ανάψουν τα αίματα . Αλλά για να χτυπήσω το καμπανάκι ! ).

Και δεν αποκάλεσα κάποιον συγκεκριμένο ανθρωπάκι . Αλλά αυτόν/αυτούς που είναι αφελής, φανισμένοι και δεν σέβονται πρώτα απολα την προσωπική τους ελευθερία , οπότε φανταστείτε τη γίνεται με τον άλλον …..wallbash.gif

 

Και επειδή μερικοί ρώτησαν αν τον ήξερα τον Γέροντα …. Περίπου , κάποτε είχαμε πάει οικογενειακός στο μέρος όπου ήταν μοναχός και ένας γνωστός του θειου μου που ήταν εκεί μοναχός και γνώριζε τον Παΐσιου . Είχε να πει ότι ήταν ιδιόρρυθμος άνθρωπος που έβλεπε οράματα ή είχε πολλές ψευδαισθήσεις-παραισθήσεις.

Και δεν είχε κάτι το άγιο παρά ότι ήταν κάτι σαν καλώς ψυχολόγος . Και σχολίασε ότι ίσως λόγο της εμφάνισης του και σε συνδυασμό με την πίστη μερικών πιστών , ήταν αυτά τα στοιχεία που τον έκαναν να φαίνεται σαν Άγιος στους επισκέπτες του ….

 

Αυτό συνέβη πριν περίπου 7 χρόνια …

 

Και θυμίστε μου κάτι πόσα χρόνια έχουν περάσει από τότε που πέθανε ο Παΐσιος ??

Μήπως 20 ? ή 17 ή 12 ??

 

Και ναι εχουν περάσει 18 χρόνια ! (1994) . Αλλά και καλά είχε κάνει και αυτός προβλέψεις για το 2012 …..

Βρε αρε Υου σιριους yeahright.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει ένας διδακτορικός στο Παρίσι όταν βαριέται; Διαβάζει νέα για το Γιουνανιστάν.

 

Το αρχικό θέμα της συζήτησης αυτής ήταν μια πολύ απλή παρουσίασή μου του γκρουπ του γέροντα παστίτσιου, στο facebook. Το χιούμορ του με τον καιρό χόντραινε μεν, παρέμενε όμως σατυρικό δε, χωρίς να περάσει στην κατηγορία υβριστικού κειμένου. Τα σχόλια από τους φανατικούς "χριστιανούς" στην σελίδα αυτή δεν ήταν διόλου χριστιανικά και αυτά κατά κύριο λόγο απέκρουε με αρκετά μεγάλη βια.

 

Κοίταξα τα σχόλια που υπάρχουν στην σελίδα αυτή: http://news247.gr/ei...io.1942890.html και έχω φρίξει λιγάκι, ξανά με όλα τα τεκταινόμενα. Στεναχωριέμαι που συνεχίζουμε να επιμένουμε να κατακρίνουμε τα άτομα που κάνουν σάτιρα. Στεναχωριέμαι που το να είσαι άθεος και να εκφράζεις την άποψή σου εκλαμβάνεται σε τέτοιο βαθμό προσβλητικό για την κοινωνία. Παρμένο από ένα σχόλιο εντός της εκεί συζήτησης επί του θέματος.

 

ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ/ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ/ΕΒΔΟΜΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ

ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

Άρθρο 198

Κακόβουλη βλασφημία

1. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος δημόσια και κακόβουλα βρίζει με οποιονδήποτε τρόπο το Θεό.

2. Όποιος, εκτός από τη περίπτωση της παρ.1, εκδηλώνει με βλασφημία έλλειψη σεβασμού προς τα θεία, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών μηνών.

Άρθρο 199

Καθύβριση θρησκευμάτων

Όποιος δημόσια και κακόβουλα καθυβρίζει με οποιονδήποτε τρόπο την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού ή άλλη θρησκεία ανεκτή στην Ελλάδα τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών.

 

Aυτο για όποιον νομίζει οτι μπορει να λεεί και να κάνει οτι γουσταρει σχετικά με την πίστη κάθε ανθρώπου.Δικαιωμα του καθενός ακόμη να είναι αθεος ,δικαίωμα του να μην θεωρει τον Παισιο σεβάσμιο, δεκτο.Αλλα το να εξεφτελίζει κανείς ένα νεκρο που δεν πειραξε κανένα και εχει την εκτίμηση του κόσμου ουτε μαγκιά ουτε σάτυρα είναι.Οσοι τον υπερασπίζεστε οτι τάχα σατιρίζει την εκμετάλευση της Εκκλησιας προφανώς δεν προσέξατε οτι σε αυτη την καταπτιστη σελιδα εχει σαν φόντο την παραμορφωμένη εικόνα της Παναγίας να κραταεί εναν Ιησου με κεφάλι τράγου.Αστειάκι και αυτο ε;Στη φυλακή θα έχει αρκετό χρόνο να μάθει τα ορια της σατυρας και του χλευασμου.

Τι να πω. Προφανώς δε γνώριζε το FSM ο συγκεκριμένος σχολιαστής, αλλά ακόμα και εάν το γνώριζε, δε πιστεύω πως θα άλλαζε την άποψη του. Μάλλον είχα ξεχάσει πόσο η ανθρώπινη φύση και η κεκτημένη κουλτούρα βίας μπορούνε να στερήσουν την ελευθερία έκφρασης ακόμα και σε χώρο όπου δεν είσαι υποχρεωμένος να υποστείς τις εκφραζόμενες ιδεολογίες (στο facebook κανένας δε με αναγκάζει να διαβάζω τα κείμενα του Αρχιμανδρίτη Καστανουπόλεως και πάσης Φτιοκίδας ™, όπως και κανένας δεν τους ανάγκαζε να διαβάσουν την σελίδα του Παστίτσιου) Θα είμαι λίγο υπερβολικός σε αυτό το σημείο και θα θυμηθώ την δίκη του Σωκράτη στην αρχαία Αθηναϊκή δημοκρατία, για ασέβεια προς τους θεούς και για διαφθορά των νέων, και θα διαπιστώσω πως τελικά δεν προχωρήσαμε και πολύ από τότε.

Edited by Iterate
Link to comment
Share on other sites

θα θυμηθώ την δίκη του Σωκράτη στην αρχαία Αθηναϊκή δημοκρατία, για ασέβεια προς τους θεούς και για διαφθορά των νέων, και θα διαπιστώσω πως τελικά δεν προχωρήσαμε και πολύ από τότε.

Η πλάκα είναι πως στη φετινή δίκη ο Σωκράτης αθωώθηκε... μα έχεις πολύ δίκιο!!!

εχει σαν φόντο την παραμορφωμένη εικόνα της Παναγίας να κραταεί εναν Ιησου με κεφάλι τράγου.Αστειάκι και αυτο ε;Στη φυλακή θα έχει αρκετό χρόνο να μάθει τα ορια της σατυρας και του χλευασμου.

Δεν καταλαβαίνω τι τον πείραξε σε αυτό... Όταν οι χριστιανοί βάλανε το κεφάλι του τράγου στον Σατανά, βγήκε κανένας βοσκός ή ο τράγου κέρατο να συλλάβει κάποιον;;

Ύστερα, φταίμε εμείς που λέμε καμιά κουβέντα παραπάνω για τη γούνα σας... Ας μη μιλήσω όμως... βαθιές ανάσες... ΟΟΟΟΜΜΜΜΜ... ΟΟΟΟΜΜΜΜΜΜ... Ζεν!!

 

Αναρωτιέμαι... εάν γινόταν κάτι αντίστοιχό από την πλευρά κάποιου Χριστιανού, σάτιρα δηλαδή εις βάρος του Σατανά, ο οποίος είναι ένα 'θεϊκό' στοιχείο ανεκτό από την Ελλάδα, όπως ορίζει ο νόμος, αφού ο Σατανάς είναι κομμάτι του Χριστιανισμού, ποιος θα βγει να συλλάβει ποιον;;

 

 

Εδώ, ποιος συλλαμβάνει ποιον;;

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως στη φετινή δίκη ο Σωκράτης αθωώθηκε... μα έχεις πολύ δίκιο!!!

 

Άντε πάλι με το ρεμάλι το Σωκράτη... Λοιπόν ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑΝΕ, ΝΤΑΞ' ;

 

Αναρωτιέμαι... εάν γινόταν κάτι αντίστοιχό από την πλευρά κάποιου Χριστιανού, σάτιρα δηλαδή εις βάρος του Σατανά, ο οποίος είναι ένα 'θεϊκό' στοιχείο ανεκτό από την Ελλάδα, όπως ορίζει ο νόμος, αφού ο Σατανάς είναι κομμάτι του Χριστιανισμού, ποιος θα βγει να συλλάβει ποιον;;

 

Λοιπόν, θα λανσάρουμε μια χριστιανική αίρεση η οποία θα υποστηρίζει πως τα πορνεία είναι χώροι ιερότεροι από τις εκκλησίες, αφού ο Χριστός συνέχεια με πόρνες έκανε παρέα, ενώ στο Ναό του Σολωμόντα μια φορά πήγε και τα έκανε λαμπόγιαλο. Κατόπιν, θα κάνουμε μηνύσεις σε όποιον βρίζει τα μπουρδέλα (παρομοιάζοντάς τα ας πούμε με το κράτος) και θα βγάλουμε παρά με ουρά δικέ μου!

Edited by Τράγου Κέρατο
Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι λίγο υπερβολικός σε αυτό το σημείο και θα θυμηθώ την δίκη του Σωκράτη στην αρχαία Αθηναϊκή δημοκρατία, για ασέβεια προς τους θεούς και για διαφθορά των νέων, και θα διαπιστώσω πως τελικά δεν προχωρήσαμε και πολύ από τότε.

Έχεις δίκιο εν μέρη.

Ο Σωκράτης κατηγορήθηκε γιατί θεωρήθηκε επικίνδυνος όχι γιατί βλασφήμησε αλλά επειδή "γνώριζε".Και η ίστορία τον δικάιωσε ως ένα από τους μεγαλύτερους φιλοσόφους.Ήταν απλά ανατρεπτικός με μεγάλη γνώση ως προς τον εαυτό του.

Δεν νομίζω πως η εμπάθεια και το βλακώδες χιούμορ μια ομάδας ανθρώπων να συγκρίνεται με την σοφία του Σωκράτη.Εξαρτάται λοιπόν και ποιός λέει τι.

 

Και ένα πολύ καλό κείμενο, από κάποιον που γνώρισε το γέροντα:

http://kartesios.com/?p=96511

:worthy:

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο από αυτό το κείμενο που διάβασα.Γιατί?

Διότι ο άνθρωπος που το έγραψε είχε την εμπειρία,δεν χρειάζεται κανέναν να του πεί τι είναι και πως είναι.

Είναι προσγειωμένος μετρημένος και ξέρει τι γράφει.

Οι υπόλλοιποι πονηροί μπορεί να βγάζουν λεφτά στο ονομά του και απ'την άλλη μεριά οι ανόητοι να χλευάζουν και να χαχανίζουν/τόσο ξέρουν και οι μεν και οι δε τόσο καταλαβαίνουν.

Bέβαια πολύ θα θελα κανένας μάγκας Ελληναράς να γράψει κανένα αστειάκι για τον Μωάμεθ.Αλλά ξέρουν τι τους περιμένει και ας επικαλεστούν μετά την λογοκρισία.

Get a life!

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Περί παστίτσιου γενικώς:

 

Έγραψε ένας καλός φίλος (που διαφωνεί με τη σύλληψη του 27χρονου) ότι η ελευθερία πρέπει να σέβεται την ελευθερία του άλλου και ότι δεν είναι σωστό να κοροϊδεύει κανείς κάτι που για πολλούς άλλους είναι ιερό και όσιο. Καταλαβαίνω τη λογική του. Ωστόσο, όταν από τους παϊσιοκάπηλους προβάλλονται επιθετικά διάφορες ανορθόλογες προφητείες που βασίζονται σε κηρύγματα του Γέροντα ως οδηγός που θα μας βοηθήσει να βγούμε από την κρίση, τότε ο χλευασμός μετατρέπεται, θαρρώ, σε υπεράσπιση του ορθού λόγου και της ανεξιθρησκίας. Έπειτα, δεν καταλαβαίνω γιατί μόνο οι χριστιανοί ορθόδοξοι και οι μουσουλμάνοι έχουν το δικαίωμα να προσβάλλονται. Ο Παΐσιος ήταν ένας άνθρωπος, ενδεχομένως πολύ αξιόλογος και ίσως να έχουν δίκιο όσοι τον θαυμάζουν, σύμφωνοι. Όμως, άλλοι θαυμάζουν και σέβονται τον Τσε Γκεβάρα, τον Λένιν, τον Μίλτον Φρίντμαν, τον Ελευθέριο Βενιζέλο, τον Άρη Βελουχιώτη. Θα απαγορευτεί τάχα ο χλευασμός και αυτών των προσώπων; Αφήνω που αν η ελευθερία της καλλιτεχνικής δημιουργίας περιοριστεί τόσο ώστε να μην ενοχλεί κανέναν από τα 7 δισεκατομμύρια συνανθρώπους μας, τότε αμφιβάλλω αν θα μπορεί να γραφτεί οτιδήποτε πέρα από διαφημίσεις για απορρυπαντικά. Πάντως η Πάπισσα Ιωάννα δεν θα μπορούσε να γραφτεί.

 

Πέρα απ’ αυτό, δεν παύει να προκαλεί έκπληξη η σπουδή με την οποία κινήθηκε η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, όταν άλλες φορές έχει φανεί πολύ λιγότερο ευκίνητη, όπως π.χ. όταν η Ξένια Κουναλάκη κατήγγειλε άρθρο στον παλιό ιστότοπο της Χρυσής Αυγής που την απειλούσε, ή όταν δυο φορές ο Παναγιώτης Δημητράς του ΕΠΣΕ (όπως έγραψε προχτές στο Φέισμπουκ) δέχτηκε σαφείς απειλές κατά της ζωής του από σελίδα του Φέισμπουκ και το κατήγγειλε. Θα πρέπει νομίζω ο κ. υπουργός να διερευνήσει τις πολλαπλές ταχύτητες με τις οποίες λειτουργεί η υπηρεσία αυτή.

 

Προσωπικά, βέβαια, είμαι σίγουρος ότι καμιά κατηγορία δεν μπορεί να σταθεί εναντίον του 27χρονου και δεν νομίζω καν να φτάσει η υπόθεση σε δίκη. Ωστόσο, η σύλληψη και οι ταλαιπωρίες που συνεπάγεται λειτουργούν εκφοβιστικά και σπρώχνουν στην αυτολογοκρισία. Παράπλευρη συνέπεια της ανελεύθερης δίωξης, πέρα από το ότι γίναμε ρεζίλι διεθνώς, ήταν ότι εκδηλώθηκε πλούσιο και πολύμορφο το ανώνυμο χιούμορ, κι έτσι μπορεί ο Γέροντας Παστίτσιος να έπεσε (ή να φαγώθηκε;) αλλά στο πόστο του ξεπήδησαν άλλοι πολλοί, ο Γέροντας Παρίσιος με τον πύργο του Άιφελ στο πρόσωπο, ο ψηλόλιγνος Γέροντας Κυπαρίσσιος, οι δίδυμοι γέροντες ‘Ανω και Κάτω Πατήσιος και άλλοι πολλοί. Άλλωστε, όπως είχε πει και ο Τρότσκι, “Μπορείς να κάψεις ένα παστίτσιο, αλλά δεν μπορείς να κάψεις μια ιδέα“. Τέλος, σε όσους είπαν ότι “γίναμε Ιράν”, έχω να παρατηρήσω ότι στην Τεχεράνη, πρωτεύουσα του Ιράν υπάρχει ορθόδοξος χριστιανικός ναός, ενώ στην Αθήνα δεν υπάρχει τζαμί.

 

http://sarantakos.wordpress.com/2012/09/25/elderpasticcio/

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το θεμα μονο ηθικο δεν ειναι, και δε καταλαβαινω γιατι εχετε μεινει στην ηθικη διασταση.

Προφανως ο πολεμος μεταξυ των δογματων/θρησκειων ειναι δεδομενος και τον βλεπουμε καθημερινα

στην Ελλαδα. Οταν η εκκλησια ονομαζει σατανιστες τους γουικανους αυτο ειναι υβριστικο. Οταν πετα

λασπη στους αρχαιους θεους ("ο πανας ειναι ο σατανας", ειδωλολατρες) αυτο ειναι υβριστικο.

Οταν λεει τα ιδια και χειροτερα("μαυρη μαγεια") για βουδισμο-ινδουισμο αυτο ειναι υβριστικο.

 

Δεν ειναι πολεμος "για την αληθεια" αλλα πολεμος για το μεγαλυτερο κομματι της πιτας. Η ηθικη ειναι

το προσχημα για την επιθεση.

 

Δεν υπαρχει ηθικη διασταση στο θεμα γιατι αν υπηρχε θα επρεπε να ληφθουν υπ'οψη και τα παραπανω

(η εκκλησια που εχει χεσμενη τη φωλια της).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με ένα κείμενο που διάβασα σήμερα για το συγκεκριμένο θέμα: My link

 

Το οποίο εν ολίγοις αναφέρει ότι είναι αστείο το να συλλαμβάνεται ένας πολίτης γιατί "έθιξε" τα θρησκευτικά πιστεύω κάποιων. Είναι θέμα ελευθερίας του λόγου. Αλλά σε μια χώρα που πλέον καταπατούνται βασικά ανθρώπινα δικαιώματα, μάλλον δε θα πρέπει να μας φαίνεται περίεργο κάτι τέτοιο.

 

Η σάτιρα όμως δε πρέπει να έχει περιορισμούς. Είναι θέμα υγείας μιας κοινωνίας να επιτρέπει τη σάτιρα σε οτιδήποτε προβάλλει στάσεις ζωής, αξίες, ήθη, πρότυπα, σε οτιδήποτε που προβάλλεται δημοσίως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...