Jump to content

Ο Γέροντας Παστίτσιος!


Recommended Posts

Το ότι μπορεί να προκαλέσεις την οργή κάποιων δεν είναι λόγος να μην τους σατιρίσεις, το αντίθετο μάλλον.

 

Εκτός κι αν εξυπηρετείς μια πολιτική ατζέντα πίσω από αυτή τη σάτιρα... Εκεί τα πράγματα σοβαρεύουν αρκετά.

 

Ιδίως αν η συζήτηση αφορά μουσουλμάνους (που είναι και επίκαιρο θέμα αλλά off-topic), όπως σωστά λέει κι ο τραγοκέρατος υπάρχει μια "όξυνση του κλίματος με τους μουσουλμάνους η οποία υποκινείται ξεκάθαρα από διάφορες κατευθύνσεις".

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν εξυπηρετείς μια πολιτική ατζέντα πίσω από αυτή τη σάτιρα... Εκεί τα πράγματα σοβαρεύουν αρκετά....

Τι υπάρχει και συμβαίνει χωρίς ατζεντα; και στα πλαίσια την ζωής κάθε ατζέντα είναι και 'πολιτικη'

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ όσο δε φαντάζεσαι μ' αυτό.

Απλώς άλλη σάτιρα και πολιτική κάνει π.χ. ο Λαζόπουλος, άλλη ο Dylan Moran κι άλλη ο Sam Bacile. Έχει μεγάλη σημασία η κατεύθυνση και ο τρόπος της σάτιρας - το ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να καπηλεύεται όποιες πολιτικές ή άλλες έννοιες γουστάρει, δεν πάει να πει ότι είναι και σωστό, πόσο μάλλον "αθώο".

 

Στην τελική, αν κάποιος επικαλείται καταχρηστικά την ελευθερία του λόγου για την επιβολή απόψεων και πολιτικών, τότε δεν αναιρεί κατά κάποιον τρόπο την ίδια την έννοια της ελευθερίας?

 

Link to comment
Share on other sites

....Απλώς άλλη σάτιρα και πολιτική κάνει π.χ. ο Λαζόπουλος, ...

προσωπικά δεν θεωρώ καθόλου τη 'σάτιρα' του λαζόπουλου "αθώα" (και δεν εννοώ ότι εξυπηρετεί κάποια πολιτική πλευρά, εννοώ ότι θεωρώ ότι εξυπηρετεί εκείνους που "σατιρίζει"). Βέβαια αυτό είναι μια άποψή μου που βασίζω σε ορισμένα στοιχεία, αλλά δεν 'αποδεικνύεται' - όπως και η υπόθεση που προβάλλεις ως θέση είναι σε μεγάλο βαθμό a posteriori συμπέρασμα. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν θεωρώ καθόλου τη 'σάτιρα' του λαζόπουλου "αθώα" (και δεν εννοώ ότι εξυπηρετεί κάποια πολιτική πλευρά, εννοώ ότι θεωρώ ότι εξυπηρετεί εκείνους που "σατιρίζει"). Βέβαια αυτό είναι μια άποψή μου που βασίζω σε ορισμένα στοιχεία, αλλά δεν 'αποδεικνύεται' - όπως και η υπόθεση που προβάλλεις ως θέση είναι σε μεγάλο βαθμό a posteriori συμπέρασμα. :whistling:

 

Ο Λαζόπουλος είναι 100% συστημικός. Επί εποχής Σημίτη, μοίραζε κονδύλια του ΥΠ.ΠΟ. σε θιάσους. Την ίδια εποχή, αν θυμάστε, γύρισε ένα βίντεο για την Ελλάδα προκειμένου να προβληθεί στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου (τότε που η Ελλάδα είχε την προεδρία της Ε.Ε.) που θα γινόταν στην Κέρκυρα. Δε θα το είχε μάθει κανείς αν δεν είχε πέσει ένα ελικόπτερο κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων, όπου σκοτώθηκε ένας άνθρωπος. Μπροστά στην τραγικότητα του γεγονότος, κανείς δεν αναρωτήθηκε πως και γιατί ανατέθηκε η δουλειά στο Λαζόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλά τα είπε ο 27χρόνος .

 

Όσο για το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας . Δυστυχώς είναι ότι στο διαδίκτυο και ειδικά στο fb ΔΕΝ είμαστε ασφαλείς !!!

 

Τη να πω πραγματικά αυτό το fb έχει καταντήσει ένας παρασιτικός Ιός !

Αλλά μπορεί για την ώρα να μην καταργήσω το προφίλ μου , αλλά θα αρχίσω να μπαίνω πολύ σπάνια ….

 

Άντε γιατί πολύ μας παρακολουθούν και δεν θα τους κάνω την χάρη , ούτε να κάνω εύκολη την παρακολούθηση μου , ούτε να σπαταλώ τον πολύτιμο μου χρόνο !!!wallbash.gif

 

 

 

zipped_h4h.gifzipped_h4h.gifzipped_h4h.gifzipped_h4h.gifzipped_h4h.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Μια χιουμοριστική αντίδραση. Όταν χτυπάς ένα σύμβολο με βία, συνήθως το δυναμώνεις. Και έτσι έχουμε πλέον του γέροντες: Παρίσιος, Παπίσιος, Κυπαρίσιος, Μαϊπρίσιος...

post-3896-0-98738900-1348752992_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι "γιατί ειδικά με τους μουσουλμάνους" και όχι με τους ινδουϊστές, τους βουδιστές ή τους οπαδούς τους σίντο; Θεωρητικά το γεγονός ότι τα Midlands έχουν τεράστια ποσοστά μουσουλμάνων δεν θα έπρεπε να ενοχλεί μια πολυπολιτισμική πρώην αποικιοκρατική χώρα.

 

Όταν ο Γκωτάμα Βούδας έλεγε τους μπραχμάνους ανόητους πριν 2500+ χρόνια και κατηγόρησε ανοιχτά το ιερατείο της εποχής ουδέποτε κινδύνευσε η ζωή του ή απειλήθηκε.Του στέλναν τους δικούς τους σοφούς-εξυπνάκηδες της εποχής για να τον αντικρούσουν με επιχειρήματα και αυτοί γυρνάγανε πίσω πνευματικά δαρμένοι ή αναγεννημένοι.Και ο Βούδας δεν έκανε θαύματα.

Αντιθέτως ο Ιησούς αν και είπε πολύ λιγότερα δεν άμφισβήτησε τον Θεό και προσπάθησε να πείσει τον λαό με θαύματα κατηγορήθηκε όσο κανένας και τελικά τον ανταμείψανε με σταύρωση.Γιατί?

Διότι στην ανατολή ποτέ δεν ήταν προσκολημένοι στην ύπαρξη ούτε και οι θρησκείες τους που οι περισσότερες είναι άνευ θεού και είχαν μεγάλη διαφορά στην νοοτροπία από τους Δυτικούς,πολύ περισσότερο τους Εβραίους.Οι Θρησκείες τους έιναι "έλα και δες" ενώ οι Δυτικές "έλα να πιστέψεις".Έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα σκέψης.

Προφανώς λοιπόν αν κάποιος έκανε τον Γκωτάμα Παστιτσούδα σε φωτογραφία,οι βουδιστές θα τον αγνοούσαν πλήρως ή στην χειρότερη θα γελάγανε με τα χάλια του.

 

Τελικά θα γίνει διάσημος ήρωας ο Παστίτσιος.Ήδη το Σύριζα τον έκανε.

Από ότι βλέπω όμως μια χαρά παληκάρι είναι, έκανε το κομμάτι του και δείχνει πιο ήρεμος.

Προβλέπω το νέο θαύμα να είναι "Πως ο Παστίτσιος μετανόησε και μπήκε στον δρόμο του Θεού βλέπωντας στον ύπνο του τον γέροντα Παίσιο".

 

Μια χιουμοριστική αντίδραση. Όταν χτυπάς ένα σύμβολο με βία, συνήθως το δυναμώνεις. Και έτσι έχουμε πλέον του γέροντες: Παρίσιος, Παπίσιος, Κυπαρίσιος, Μαϊπρίσιος...

Ναί.

Είδα και το πουστίτσιος και άλλα έξυπνα.

Καλό θα είναι βέβαια να αφήσουν τους γέροντες όσοι έχουν κότσια να κοιτάξουν την μούρη τους στον καθρέφτη,να αφήσουν τα χρυσά αυγά και τις ανοήτες εμμονές γιατί περί εμμονών πρόκειται και να δουν λίγο τον κρυφοφασίστα με αριστερό ιδεαλισμό που έχουν μέσα τους.

Μετά ας κάνουν like στην σελίδα "Νεοέλληνας Μαλακιαπουμασδερνίσιους και ας κοιτάξουν να βγάλουν τσαμπουκά και θάρρος εκεί που πρέπει..γιατί χορτάσαμε εξυπνάδες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες. Θεωρητικά ;-)

 

Εγώ λαμβάνω υπόψη στο λογαριασμό και το ότι η Αγγλία δεν έχει αποβάλει τον αριστοκρατικό χαρακτήρα της. Οι λόρδοι μπορεί να μην ασκούν ακριβώς πολιτική, πάντως σίγουρα, στην Αγγλία ποτέ δεν πρόκειται να γίνει τίποτε που να θίγει σοβαρά την τάξη των ευγενών. Είμαι σίγουρος πως η αντιπάθεια προς τους μουσουλμάνους έχει και αριστοκρατικές καταβολές. Κι οι λόρδοι μπορούν να κουμαντάρουν μερικούς ινδούς «κούληδες» αλλά όχι μια πλειονότητα μουσουλμάνων «ουγκ» (η ορολογία αντίστοιχη με το πως φαντάζομαι πως το βλέπουν).

 

Δε νομίζω πως το πρόβλημα είναι τα κατάλοιπα της αριστοκρατίας. Η Βρετανία είναι πλέον ένα αμάλγαμα πολιτισμικών ταυτοτήτων με όποια "συνδυαστική αντίφαση" μπορείς να φανταστείς. Δεν είναι καν οι λόρδοι που κουμαντάρουν εκεί, το διεθνές κεφάλαιο στο City είναι. Και ΟΚ, άβυσσος η (βρετανική) ψυχή αλλά ακόμη και στους (εμετικούς) "Ολυμπιακούς" τους την ποικιλία πρόβαλαν, όχι την παραδοσιακή βρετανικότητα.

 

 

 

Λες για τους Μουτζαχεντίν του Αφγανιστάν επί Σοβιετικής Ένωσης; Αυτό είναι μόνο ένα μέρος της ιστορίας. Η υπόλοιπη ιστορία είναι πως τις δεκαετίες 1950-1960, το παναραβικό κίνημα (κορυφαία μορφή του οποίου ήταν ο... αιγύπτιος Νάσερ) είχε ως αντίπαλο δέος τον πανμουσουλμανισμό. Επειδή το Ισραήλ δεν καλόβλεπε (για ευνόητους λόγους) την ένωση όλων των αραβικών χωρών, έπρεπε να πληγεί ο παναραβισμός. Γι' αυτό το σκοπό, ενισχύθηκε το αντίπαλο δέος, δηλ. ο πανμουσουλμανισμός - ο οποίος μάλιστα χρησιμοποιήθηκε όπως λες ενάντια στην ΕΣΣΔ.

 

Α, καλά... Το καλύτερο το είδα στο Euronews προ ημερών: Ο εγκάθετος της (υπερορθόδοξης) Μόσχας στο Γκρόζνι (Τσετσενία) είναι ένας φανατικός μοσουλμάνος μακελλάρης...

 

Σημείωση: αυτή η τεράστια στρατηγική γκάφα αποδεικνύει πως αυτοί που κυβερνάνε τον κόσμο, όχι μόνο δεν είναι αλάνθαστοι, όχι μόνο δεν ξέρουν τα πάντα, αλλά αντίθετα κάνουν χοντρές γκάφες.

 

 

 

Το προηγούμενο προς επίρρωσιν...

 

 

Στη Γαλλία είναι αρκετά διαφορετικά. Από τη μία έχουμε γάλλους πολίτες που, όχι μόνο δεν έχουν ενσωματωθεί, αλλά δε μιλάνε καν γαλλικά, κι από την άλλη, το 1/3 των γάλλων δεν έχουν αμιγώς γαλλική καταγωγή. Το γαλλικό αποικιοκρατικό στυλ ήταν πολύ διαφορετικό από των άγγλων: και τελείως καταπιεστικό, και αποστασιοποιημένο πλήρως από τους ιθαγενείς (ενώ οι άγγλοι χρησιμοποιούσαν τους αξιωματούχους των ιθαγενών) και από την άλλη οι επιμειξίες δίναν και πέρνανε (όπου πέρασαν οι γάλλοι, έχουν μείνει "κρεολοί", ενώ οι άγγλοι διατηρούσαν την «καθαρότητά» τους). Σίγουρα, παίζει σημαντικό ρόλο στην όξυνση των διαφορών.

 

Συμφωνώ για το διαφορετικό αποικιοκρατικό στυλ, αλλά φοβάμαι ότι έχει δημιουργηθεί γενικότερο "κλίμα" στην Ευρώπη. Δες τα ποσοστά της Λε Πεν.

Link to comment
Share on other sites

Διότι στην ανατολή ποτέ δεν ήταν προσκολημένοι στην ύπαρξη ούτε και οι θρησκείες τους που οι περισσότερες είναι άνευ θεού και είχαν μεγάλη διαφορά στην νοοτροπία από τους Δυτικούς,πολύ περισσότερο τους Εβραίους.Οι Θρησκείες τους έιναι "έλα και δες" ενώ οι Δυτικές "έλα να πιστέψεις".Έχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα σκέψης.

Προφανώς λοιπόν αν κάποιος έκανε τον Γκωτάμα Παστιτσούδα σε φωτογραφία,οι βουδιστές θα τον αγνοούσαν πλήρως ή στην χειρότερη θα γελάγανε με τα χάλια του.

 

Εσύ βλέπεις τη διαφορά ανάμεσα σε Ανατολή και Δύση, εγώ τη βλέπω ανάμεσα σε μονοθεϊστικές / μη-μονοθεϊστικές θρησκείες (Αβρααμικές αν θες). Αλλά ας μην αναλωθούμε σε αυτό γνωστή η διαφωνία μας.

 

Τελικά θα γίνει διάσημος ήρωας ο Παστίτσιος.Ήδη το Σύριζα τον έκανε.

...,να αφήσουν τα χρυσά αυγά και τις ανοήτες εμμονές γιατί περί εμμονών πρόκειται και να δουν λίγο τον κρυφοφασίστα με αριστερό ιδεαλισμό που έχουν μέσα τους.

 

Μπορούμε να αφήσουμε την πολιτική απ' έξω;

 

Δε νομίζω πως το πρόβλημα είναι τα κατάλοιπα της αριστοκρατίας. Η Βρετανία είναι πλέον ένα αμάλγαμα πολιτισμικών ταυτοτήτων με όποια "συνδυαστική αντίφαση" μπορείς να φανταστείς. Δεν είναι καν οι λόρδοι που κουμαντάρουν εκεί, το διεθνές κεφάλαιο στο City είναι. Και ΟΚ, άβυσσος η (βρετανική) ψυχή αλλά ακόμη και στους (εμετικούς) "Ολυμπιακούς" τους την ποικιλία πρόβαλαν, όχι την παραδοσιακή βρετανικότητα.

 

Άποψή μου είναι πως αυτή είναι η επιφανειακή εικόνα. Οι λόρδοι έτσι κι αλλιώς έχουν φράγκα και είναι μέσα στο κόλπο του City. Στην Αγγλία όμως, και λεφτάς να γίνεις, δε σημαίνει πως θα αρχίσεις να κάνεις παρέα με λόρδους.

 

Και πάλι όμως, αυτή είναι η δική μου εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

 

Άποψή μου είναι πως αυτή είναι η επιφανειακή εικόνα. Οι λόρδοι έτσι κι αλλιώς έχουν φράγκα και είναι μέσα στο κόλπο του City. Στην Αγγλία όμως, και λεφτάς να γίνεις, δε σημαίνει πως θα αρχίσεις να κάνεις παρέα με λόρδους.

 

Και πάλι όμως, αυτή είναι η δική μου εντύπωση.

 

Ναι, πιθανώς να μην μπορείς να κάνεις παρέα με λόρδους και πριγκίπισσες, αλλά άμα αρκείσαι να διαθέτεις τα Harrods ή να σε λένε Αμπράμοβιτς ουδείς έχει θέμα με τη θρησκεία σου, την προέλευσή σου ή τον τρόπο πλουτισμού σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αφήσουμε την πολιτική απ' έξω;

Πολύ ευχαρίστως,

μισό λεπτό να στα quotαρο ένα ένα..

Μετά από καταγγελία της χρυσής αυγής, οι συντονιστές του φόρουμ θα ήθελαν να σας αναφέρουν πως το φόρουμ θα πέσει. :063laugh:

Η χρυσή αυγή είναι Ελληναράδες ή Χριστιανοί Ορθόδοξοι; Είχα την εντύπωση πως κυριαρχούνται και αντιπροσωπεύουν το Ελληνικό πνεύμα, το γνήσιο... :whistling:

Γιατί αν συνεχίσετε με αυτά τα μυαλά , τα παιδία σε καμία 15 χρόνια θα μαθαίνουνστην ιστορία πως ο Μεγάλος Γαπ έσωσε την χωρά από το χείλος της καταστροφής ,με την ιδιοφυές απόφαση του να την βάλει στο ΔΝΤ .

 

Θέλω να πω ότι μετά από αυτά , δεν θα είναι και τόσο χρυσή αυτή οι αυγή . Αλλά μάλλον μαύρη αφού έχασε και το τελευταίο κομματάκι που είχε και άξιζε!

 

[/u][/size]shocked.gif

Σήμερα πάντως έμαθα ότι ψηφοθηρικά -εκτός από τα σώματα ασφαλείας & τις ανίατες περιπτώσεις χουντοβασιλικών γηραιών & λοιπών απογοητευμένων

Και αν έχει μείνει κανείς που ν' αναρωτιέται πώς και γιατί τα σαΐνια της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος εξάντλησαν όλη τους την ενεργητικότητα στη σύλληψη του ταραξία αντίχριστου, ευθύς αμέσως μόλις τα Χ.Α. έθεσαν το καυτό ζήτημα στη Βουλή

 

Ωραία, και τι πρέπει να γίνει δλδ; Να το βουλώσουμε όλοι για να μην προκαλείται ο κάθε μουσουλμάνος και χριστιανοφασίστας;

chicken.png

 

Απλά..

 

και που να μουν και δικηγόρος :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πιθανώς να μην μπορείς να κάνεις παρέα με λόρδους και πριγκίπισσες, αλλά άμα αρκείσαι να διαθέτεις τα Harrods ή να σε λένε Αμπράμοβιτς ουδείς έχει θέμα με τη θρησκεία σου, την προέλευσή σου ή τον τρόπο πλουτισμού σου.

 

Σωστά τα λες. Απλώς, εμένα αυτό μου φαίνεται πως είναι το κλασικό στυλ αποικιοκρατίας των άγγλων: αφήνουμε τους κοινούς θνητούς να αναλαμβάνουν ρόλο στο σύστημα ούτως ώστε να νομίζουν πως έγιναν σπουδαίοι και να το διαιωνίζουν μόνοι τους.

 

Πολύ ευχαρίστως,

μισό λεπτό να στα quotαρο ένα ένα..

και που να μουν και δικηγόρος :063laugh:

 

Ναι. Και...;

Εγώ είπα να αφήσουμε απ' έξω την πολιτική, πληθυντικός αριθμός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και...;

Εγώ είπα να αφήσουμε απ' έξω την πολιτική, πληθυντικός αριθμός.

Too late my friend,

η συζήτηση ήδη έχει πάρει τον δρόμο της και δεν μιλάμε μονο η δυό μας.

Εξάλλου το φόρουμ έχει τους κανόνες του και τους συντονιστές του και μπορούν ανά πάσα στιγμή να επέμβουν αν κάτι τους ενοχλεί ή δεν είναι επιτρεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...