Jump to content

Ο Γέροντας Παστίτσιος!


Recommended Posts

"Σιγά τα λάχανα" θα ήταν αν δεν είχαμε φτάσει στο αποκορύφωμα της γελοιότητας: να συλληφθεί κάποιος, ουσιαστικά επειδή ξεμπρόστιαασε την ευπιστία αυτών που "τσίμπησαν" και αναπαρήγαγαν τα "θαύματα" στις έγκριτες φυλλάδες τους.

 

Σε όλα τα άλλα παραδείγματα που αναφέρεις υπήρξε σύλληψη ή έστω προσααγωγή για διασπορά ψευδών ειδήσεων;

Για να γίνει σύλληψη πρέπει να υπάρχει ονοματεπώνυμο.

 

Εκείνο που λέω είναι ότι όπως 'περιμένω' αγιότητα απ'όσους το 'παίζουν' "άγιοι" και τιμιότητα από τους πολιτικούς που το παίζουν' "τίμιοι" (εδώ κι αν μιλάμε για επιστημονική φαντασία!) ανάλογα περιμένω από αυτούς που θεωρούν εαυτούς "αναζητητές" και "συνειδητοποιημένους" να μην είναι είναι τόσο εύκολοι στο να τρώνε κουτόχορτο. Γιατί ο "άγιος" και ¨θεούσος" κι αν το τρώει το κουτόχορτο... δεν έχει ισχυριστεί ότι είναι και πανέξυπνος, "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" λέει. Ο πολιτικός... έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να περιμένει κανείς τιμιότητα... Από αυτόν όμως που αυτο-διαφημίζει τη νοημοσύνη του περιμένω περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει σύλληψη πρέπει να υπάρχει ονοματεπώνυμο.

 

Από αυτόν όμως που αυτο-διαφημίζει τη νοημοσύνη του περιμένω περισσότερα...

 

Δεν ξέρω αν ο τυπάκος αυτοδιαφήμιζε τη νοημοσύνη του ή απλώς θεώρησε ότι το Κράτος δεν θα ασχοληθεί με τη σελίδα του ώστε να προχωρήσει σε άρση απορρήτου για να αποκαλυφθεί η ταυτότητά του. Τώρα αν το γεγονός ότι δεν ανέμενε τέτοια εξέλιξη τον κατατάσσει στους ανόητους, τους αφελείς ή τους απλώς λογικούς είναι θέμα προς διερεύνηση (έτσι όπως καταντήσαμε).

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι, σατίρισε αυτόν που περιγράφεις, ή την εικόνα του όπως διογκώθηκε από τους επιτήδειους;

 

(Σχετικό ερώτημα: που είναι τα όρια μεταξύ του προσώπου και της εικόνας του; )

Μπορει αυτο να ειναι το προβλημα, οτι δεν το διαχωριζει.

Νομιζω οτι αν ηθελε μπορουσε να το κανει (ισως μετα την αποκάλυψη του επινοημένου θαύματος).

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει αυτο να ειναι το προβλημα, οτι δεν το διαχωριζει.

Πιστεύω πως και να το διαχώριζε, πάλι την ίδια κατάληξη θα είχε.

Σε εμάς λογικό φαίνεται να είναι αυτό η αιτία του προβλήματος, έπρεπε να είναι πιο σαφής, αλλά όχι και για όλους τους υπόλοιπους που, παρά την εντολή της θρησκείας τους, είναι ειδωλολάτρες.

Από την άλλη, όπως και να το έθετε, το κυνήγι από αυτούς που θα έχαναν χρήματα από όλα αυτό θα γινόταν σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειχε την ιδια καταληξη, θα ηταν πιο μετριασμενες οι αντιδρασεις.

Σιγουρα θα υπηρχαν οι φανατικοι που δεν βλεπουν περα απ'τη μυτη τους αλλα αυτοι ετσι κι αλλιως υπαρχουν παντου.

Για τον ιδιο ομως, θα ηταν καλυτερο να το διαχωριζε.

 

 

..

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ο τυπάκος αυτοδιαφήμιζε τη νοημοσύνη του ή απλώς θεώρησε ότι το Κράτος δεν θα ασχοληθεί με τη σελίδα του ώστε να προχωρήσει σε άρση απορρήτου για να αποκαλυφθεί η ταυτότητά του. Τώρα αν το γεγονός ότι δεν ανέμενε τέτοια εξέλιξη τον κατατάσσει στους ανόητους, τους αφελείς ή τους απλώς λογικούς είναι θέμα προς διερεύνηση (έτσι όπως καταντήσαμε).

Για του "συνειδητοποιημένους" αναζητητές "σκεπτόμενους" μιλώ που αποδεικνύονται όχι λιγότερο εύπιστοι από τους θρησκευόμενους. Όχι για τον άνθρωπο που έκανε τη σάτιρα

Link to comment
Share on other sites

H κορύφωση της δημιουργικότητας συνεχίζεται....

 

Περιφορά του Γέροντα Παστίτσιου στα Εξάρχεια και λαϊκό προσκύνημα

 

Link to comment
Share on other sites

Για του "συνειδητοποιημένους" αναζητητές "σκεπτόμενους" μιλώ που αποδεικνύονται όχι λιγότερο εύπιστοι από τους θρησκευόμενους. Όχι για τον άνθρωπο που έκανε τη σάτιρα

 

 

Aχα! Καλά, το πώς αυτοπροσδιορίζεται ο καθείς είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

 

Θεώρησα ότι όλη σου η τοποθέτηση αναφερόταν στην πέτρα του σκανδάλου, όχι μόνον τα περί ονοματεπώνυμου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει να κάνει με την εξουσία, αυτό και μόνον

 

:thumbsup:

 

Το θεμα εχει παρει αυτη την διασταση οχι γιατι ο ανθρωπος εκανε την πλακα του και πολυ επιτυχημενα ξεμπροστιασε την ευπιστια καποιων, αλλα γιατι ξεμπροστιασε και οσους εκμεταλευονται τετοιου ειδους καταστασεις για να πουλησουν θαυματα, φυλλαδες, ειδησεις κτλ κτλ. και ειναι λογικο σε μια χωρα που το 99% ειναι καποιων θρησκευτικων πεποιθησεων να πλασαρουν αυτο που αφορα τους πολλους. Αν εβγαινε καποιος παγανιστης/σατανιστης/αθεος κτλ κτλ κ ακουγοτανε οτι κανει θαυματα θα ειχαν πεσει ολοι πανω του να τον φανε πριν καλα καλα δουν αν οντως μπορει να τα κανει.. Παρολα αυτα το κρατος εκρινε καλο να φανει αξιο στα ματια της εκκλησιας και των πιστων ανα την οικουμενη και να συλλαβει τον βλασφημο! Ω ρε γελια που κανει ο παισιος απο εκει που βρίσκεται...

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Για σας το ζητημα ειναι ηθικο??? Πρακτικο? Νομικο? Τι απο ολα αυτα?

Τραγικά ξεκαρδιστικό

Ειναι κουραστικό αυτο το θέατρο του παραλόγου.

Δεν υπάρχει ηθική, η πρακτικότητα ειναι καθαρά υποκειμενική έννοια . .

Το νομικό κομάτι ας μη το θίξουμε.

 

Το παλικάρι βρήκε υποστηρικτές γιατί έχουμε μπουχτίσει με 5κ@7@ και ο κάθε νοήμονας το αντιλαμβάνεται.

Τέτοιου είδους σάτυρα στοχεύει στα μειονεκτήματα ώστε να διορθωθούν ... φυσικά ο εγωισμός του κάθε ανεγκέφαλου τα χαλάει όλα

 

Δεν θα αλλάξει ποτέ αυτό, το μόνο που μας σώζει ειναι ο χαμαιλεωνισμός (δε με νοιαζει τι λεει ο καθε λεξικάριος) μέχρι να καταφέρουμε να ξεφύγουμε απο τη παράνοια που πνίγει το ανθρώπινο γένος εδω και χιλιάδες χρόνια (φυσικα ο μεσαίωνας το ενίσχυσε απίστευτα..)

 

Σακούν Τελέ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ πως ο 27χρονος όταν έφτιαξε τη σελίδα δεν είχε κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό του, πέρα απο το διακωμωδήσει τις διάφορες προφητείες που κυκλοφορούν. Γι' αυτό και θεωρώ ανόητο να τον συλλάβουν, γιατί δεν είχε και πολλή σημασία αν διακωμωδούσε το ίδιο τον γέροντα, όλους τους γέροντες ή αυτούς που εκμεταλλεύονται τους γέροντες. Στην προκειμένη περίπτωση "βόλευε" για να δημιουργήσουν θέμα.

 

Νομικό θέμα δεν μπορεί να υπάρξει. Πραγματικά θα ήθελα πολύ να δω πώς στοιχειοθετούν την σύλληψή του και πώς ακριβώς θα υποστηρίξουν τις κατηγορίες που του αποδίδονται.

Ηθικό θέμα θα υπήρχε αν η προσβολή ήταν πιο χειροπιαστή. Εγώ είμαι υπέρ της σάτιρας, όπως έχω πει και πριν.

Πρακτικό θέμα; Δε το αντιλαμβάνομαι πλήρως πώς το εννοείς, Devaraja.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι υπέρ της σάτιρας, όπως έχω πει και πριν.

Η σάτυρα όμως δεν θα πρέπει να είναι μονόπλευρη θέλω να πιστέυω..γιατί εδώ στην Ελλάδα κάποιοι είθισται να εχουν και το μονοπώλειο στην σάτυρα.

Με λίγα λόγια αν με σατυρίσεις και θες να το δεκτώ θα πρέπει να δεκτείς και την δική μου σάτυρα.

Και συνήθως η σάτυρα και το πείραγμα γίνεται(και αυτό όχι πάντα χωρίς κινδύνους) μεταξύ φίλων για να είναι αποδεκτή.

Μεταξύ "εχθρών" ή "αντιπάλων" ομάδων δεν φαίνεται και τόσο αθώο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...