Jump to content

Ο Γέροντας Παστίτσιος!


Recommended Posts

Νομίζω ότι σε όλα τα θέματα που θίξατε και όλες τις αποχωρήσεις που έγιναν, δε δώσατε σημασία σε κάτι που ειπωνόταν πού και πού, στο μέτρο.

....

Αν δεν κρατηθούν τα όρια από τη μία ή την άλλη πλευρά, τότε τα πράγματα εξωθούνται στα άκρα. Και οφείλω να ομολογήσω, ότι μετά από όλες αυτές τις σελίδες αυτού του θέματος και όλων αυτών των άρθρων και απόψεων που έχω ακούσει κι έχω διαβάσει, προτιμώ να υπάρχει μια ακραία σάτιρα, παρά καμία.

 

Ο σεβασμός σε μία πίστη σταματάει εκεί που αυτή η πίστη δε σέβεται εμένα. Κι αυτό συμβαίνει όταν η πίστη δεν έχει παραμείνει πίστη, αλλά έχει μεταλλαχθεί σε επιχείρηση. Ο κάθε γέροντας που θα γράψει ένα βιβλίο για να "μεταδώσει" τις ιδέες του, θα πρέπει να ξέρει ότι θα στοχοποιηθεί γι'αυτές. Γιατί άπαξ και δημοσιοποιηθεί η άποψή σου, θα υπάρξει αντίλογος. Και δε βρίσκω πού είναι το κακό σε αυτό και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό θεωρείται βλασφημία. Από την άλλη, αν πάω στον τάφο του γέροντα και σπάσω τα μάρματα και βάψω τα κόκαλά του σε διάφορα χρώματα και τα κρεμάσω στα δέντρα, τότε ναι, είναι βλασφημία και εκεί θα πρέπει να υπάρξει τιμωρία.

 

 

Όταν κάποιοςυποστηρίζει την "ακραία σάτιρα" θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για ακραίες αντιδράσεις... το λες και μόνη σου Δανάη αν δεν κρατηθούν τα όρια τα πράγματα εξωθούνται στα άκρα. Αν κάποιος λοιπόν θέλει να "πιέζει" και να "δοκιμάζει" τα άκρα ας το κάνει με δική του ευθύνη, αρκεί να μην βάζει σε κίνδυνο τις ζωές άλλων.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί η προβολή των υποτιθέμενων θαυμάτων ενοχλεί ή θίγει κάποιους... δηλαδή ο "σεβασμός" σε μια πίστη σταματάει όταν κάποιος πάει να βγάλει χρήματα από αυτή? με τον Παϊσιο θυμηθήκαμε ότι η θρησκεία έχει μεταλλαχθεί σε επιχείρηση? ο εορτασμός των Χριστουγέννων και του Πάσχα τι είναι? και ποιός δεν ωφελείται από την εμπορευματοποίηση της θρησκείας...όσοι πουλάνε είδη δώρων, είδη ενδυμασίας, είδη για το σπίτι, σουπερ μάρκετ,κρεοπωλεία,μανάβικα, βιβλιοπωλεία, γραφεία ταξιδίων, ξενοδοχεία, Οτε, Δεη και όλοι όσοι βγάζουν χρήματα άμεσα ή έμμεσα τις "άγιες" αυτές μέρες... δεν είδα να παραπονιέται κάποιος, ίσα ίσα όλοι όσοι επωφελούνται, δηλαδή ένα μεγάλο μερίδιο ανθρώπων, περιμένουν εκείνες τις μέρες για να πουλήσουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους. Είναι οι επικερδέστερες μέρες του χρόνου αυτές οι τέσσερις εβδομάδες... βρέθηκαν και κάποιοι που εντόπισαν ακόμη έναν τρόπο να βγάλουν χρήματα χρησιμοποιώντας τη μορφή του Παϊσιου, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Η ιστορία επαναλαμβάνεται ακόμη μία φορά.

 

Το παράδειγμα για το τι θεωρείς βλασφημία είναι πολύ ακραίο. Τι τιμωρία αρμόζει σε κάποιον που θα κάνει όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

...Το παράδειγμα για το τι θεωρείς βλασφημία είναι πολύ ακραίο. Τι τιμωρία αρμόζει σε κάποιον που θα κάνει όλα αυτά?

Εγώ πάλι το παράδειγμα δεν το βρίσκω καθόλου βλάσφημο (ή μάλλον δεν βρίσκω στο που βασίζεται η βλασφημία). Ας πούμε ότι σκορπάς τα κόκκαλα κάποιου. Με ποιο τρόπο αυτό βλάπτει-τη-φήμη-του ή των "κακολογεί" (βλασ-φημώ);;; :yeahright: Προσβάλλει ίσως τους ζωντανούς. Προσβάλλει ίσως αυτόν που σκορπά τα κόκκαλα, αλλά τον πρώην κάτοχο των οστών (που δεν είναι πλέον "εκεί";;;)

Είναι λοιπόν εντελώς κοινωνικό και υποκειμενικό θέμα. Απλά για να υπάρχει συννενόηση και να αποφεύγεται η ένταση υπάρχουν τέτοιοι (αβάσιμοι;) "κανόνες".

 

Τα «όρια» υπάρχουν όπου υπάρχουν με φυσικό τρόπο, και όπου μπορούν να επιβληθούν. Αν τώρα υπάρχουν και με υπερβατική προέλευση αυτό τυπικά δεν μπορεί να είναι σαφές.

Μερικές φορές τα όρια μπαίνουν και όπου είναι απαραίτητα. Μόλις πριν λίγο καιρό δεν υπήρξε κάποιο ποστ εδώ στο φόρουμ που παραβίασε τους κανόνες; Και οι κανόνες είναι εκεί για να διασφαλιστεί η ψύχραιμη ανταλλαγή απόψεων έτσι ώστε να είναι ωφέλιμη η συμμετοχή για όλους. Δεν έχει σημασία αν κάποιος προσβλήθηκε ή αν δεν προσβλήθηκε κανένας, αλλά αν παραβιάστηκε ο κανόνας ή όχι. Όπως δεν έχει σημασία αν στη διασταύρωση που σε πιάνει κόκκινο έρχεται ή όχι αυτοκίνητο ή πεζός από την άλλη. Η υποχρέωση να σταματήσεις είναι ανεξάρτητη από την πραγματική ανάγκη να σταματήσεις γιατί μόνο έτσι διασφαλίζεται η κυκλοφορία.

Την εικόνα του παστιτσιού την είχα δει πριν 2 μήνες; Κάπου εκεί. Μου φάνηκε λίγο αηδιαστική (ενώ μ’αρέσει το παστίτσιο) αλλά δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι κάτι τέτοιο θα πρόσβαλε τον Παϊσιο ή το Θεό του Παϊσιου. Αν κάποιον προσβάλλει αυτό το είδος ‘σάτιρας’ είναι τον ίδιο αυτόν που την κάνει.

Από εκεί και πέρα όντως μπορεί το ‘χοντροκομμένο’ αστείο να καταλήξει σε άχρηστη αντιπαράθεση αλλά αν είχε το δικαίωμα να το κάνει... δικαίωμά του. Η κριτική με επινόηση του «θαύματος» από την άλλη ήταν έξυπνη (=αφυπνιστική) και τελικά μπορεί να βγει και σε καλό σε εκείνους που την «πάτησαν» με την ευπιστία τους, αφού θα τους κάνει πιο προσεκτικούς και με πιο κριτική άποψη (δεν έφταγε ο διασπορέας αν εκείνοι δεν διασταύρωσαν την «είδηση»!)

Όπως και στην περίπτωση της «βλασφημίας» του προφήτη οι αντιδράσεις μάλλον δείχνουν ανασφαλείς «ευσεβείς» (νομίζω ισλαμ θα πει ευσέβεια) και ίσως και προκλητικούς 'σάτιριστές'.

Link to comment
Share on other sites

Η κριτική με επινόηση του «θαύματος» από την άλλη ήταν έξυπνη (=αφυπνιστική) και τελικά μπορεί να βγει και σε καλό σε εκείνους που την «πάτησαν» με την ευπιστία τους, αφού θα τους κάνει πιο προσεκτικούς και με πιο κριτική άποψη (δεν έφταγε ο διασπορέας αν εκείνοι δεν διασταύρωσαν την «είδηση»!)

 

http://www.agioritikovima.gr/thavmata/10182-ugchrono-thauma

 

αφιερωμένο.....στους άπιστους του φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Επί της αρχής: προσωπικά υπερασπίστηκα την ελευθερία του λόγου. Ο βανδαλισμός είναι κάτι τελείως διαφορετικό, το οποίο ουδέποτε υπερασπίστηκα. Μεταξύ των δύο υπάρχει σαφής και πασιφανής διάκριση.

 

Αυτά για να αποφευχθούν παρανοήσεις ή/και «παρανοήσεις».

Edited by Τράγου Κέρατο
Link to comment
Share on other sites

http://www.agioritikovima.gr/thavmata/10182-ugchrono-thauma

 

αφιερωμένο.....στους άπιστους του φόρουμ

Μπορεί να είναι λίγο offtopic, αλλά θα θέσω μερικές απλές παρατηρήσεις, δίχως να θέλω να θίξω 'πίστες'.

 

1. Όταν η εφορία την πρωτοκάλεσε στο τηλέφωνο, της ανέφερε πως υπάρχει ένα μεγάλο χρέος. Γιατί δεν της είπε το ποσό; "Καλησπέρα σας, έχετε ένα μεγάλο χρέος... Δεν ξέρουμε πόσο είναι, ακόμη προσθέτουμε, αλλά δείχνει να είναι πολύ μεγάλο..."

Το παραπάνω πρέπει να το σκεφτείτε καλά, διότι, χωρίς αυτό, καταρρέει όλη η ιστορία. Επειδή κατασκευάζω ιστορίες, μπορώ να καταλάβω πότε είναι κάτι 'μπάλωμα' και προστέθηκε μετά την αρχική έμπνευση, επειδή κάτι δεν πήγαινε καλά.

 

2. Δε μάθαμε ποτέ το ποσό που χρωστούσε.

3. Την πιθανότητα να τα έδωσε η μητέρα ή η αδελφή την αποκλείουμε; Να το εκμυστηρεύτηκαν σε κάποιον που είχε χρήματα και να έκανε μια δωρεά;

4. Πολύ ποιητικός ο λόγος της χήρας στο τέλος... μπράβο της.

 

5. Και η αστεία πλευρά - συνέπεια του θέματος:

Αν είναι αλήθεια, υπάρχει χρήμα δίχως αντίκρυσμα, που σημαίνει πως εάν έγιναν πολλά τέτοια θαύματα, μπορεί τελικά να οδηγηθήκαμε στην κρίση από αυτά!!

 

Επαναλαμβάνω πως δεν θέλω να θίξω κανέναν, μια λογική ματιά του έριξα και μου δημιουργήθηκαν οι παραπάνω απορίες.

 

outis, on 11 October 2012 - 01:18 PM, said:

Η κριτική με επινόηση του «θαύματος» από την άλλη ήταν έξυπνη (=αφυπνιστική) και τελικά μπορεί να βγει και σε καλό σε εκείνους που την «πάτησαν» με την ευπιστία τους, αφού θα τους κάνει πιο προσεκτικούς και με πιο κριτική άποψη (δεν έφταγε ο διασπορέας αν εκείνοι δεν διασταύρωσαν την «είδηση»!)

Όπως είδες, Outis, δε λειτούργησε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι λίγο offtopic, αλλά θα θέσω μερικές απλές παρατηρήσεις, δίχως να θέλω να θίξω 'πίστες'.

...

 

Επαναλαμβάνω πως δεν θέλω να θίξω κανέναν, μια λογική ματιά του έριξα και μου δημιουργήθηκαν οι παραπάνω απορίες.

 

 

Όπως είδες, Outis, δε λειτούργησε.

 

 

Καλέ μου Ιχώρ δεν το πιστεύω ότι κάθισες να κάνεις ανάλυση στο εν λόγω "θαύμα"... και όχι μόνο αυτό αλλά δε θέλεις να θίξεις και πίστες με την ανάλυση. :lol: Είδα και τα σχόλια από τους διάφορους "πιστούς"... τι να πώ η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Πολλοί περιμένουν ένα θαύμα για να σωθούν από τα χρέη που δημιούργησαν. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι πρέπει να πέφτουμε στην παγίδα και να ασχολούμαστε με τέτοιου είδους δημοσιεύσεις. Αν κάποιοι θέλουν να πιστέψουν ότι η Παναγία θα τρέξει να τους σώσει ας το πιστέψουν, αν αυτό τους βοηθάει να νιώσουν καλύτερα άσε τους, και αν θέλουν με αυτό τον τρόπο να αποδείξουν κάτι ας το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

 

5. Και η αστεία πλευρά - συνέπεια του θέματος:

Αν είναι αλήθεια, υπάρχει χρήμα δίχως αντίκρυσμα, που σημαίνει πως εάν έγιναν πολλά τέτοια θαύματα, μπορεί τελικά να οδηγηθήκαμε στην κρίση από αυτά!!

Μα ηλπιζα πως θα δείτε μόνο την αστεία πλευρά του θέματος γιατί το έβαλα για χαβαλέ.

Μπορεί να μου αρέσει να αντικρούω τα επιχειρήματα των συμφορουμιτών μου και άλλα ήρθε η ώρα να σατυρίσω και εγώ με την υπερβολή της ορθόδοξης πίστης.

Η χάρη της Παναγίας και στην εφορία είναι όπως και να το κάνουμε λίγο για γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράξενο το ότι η πίστη μετακινεί βουνά και ότι ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να επηρεάσει δραματικά το περιβάλλον του?

Υπάρχει κάτι που εσείς αντιλαμβάνεστε ενώ εγώ δεν...? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου Ιχώρ δεν το πιστεύω ότι κάθισες να κάνεις ανάλυση στο εν λόγω "θαύμα"... και όχι μόνο αυτό αλλά δε θέλεις να θίξεις και πίστες με την ανάλυση. :lol: Είδα και τα σχόλια από τους διάφορους "πιστούς"... τι να πώ η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Πολλοί περιμένουν ένα θαύμα για να σωθούν από τα χρέη που δημιούργησαν. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι πρέπει να πέφτουμε στην παγίδα και να ασχολούμαστε με τέτοιου είδους δημοσιεύσεις. Αν κάποιοι θέλουν να πιστέψουν ότι η Παναγία θα τρέξει να τους σώσει ας το πιστέψουν, αν αυτό τους βοηθάει να νιώσουν καλύτερα άσε τους, και αν θέλουν με αυτό τον τρόπο να αποδείξουν κάτι ας το κάνουν...

Όταν βλέπω τέτοια, κάτι με πιάνει και γίνομαι 'αναλυτικός'. Είναι κοροϊδία!! Τρελάθηκα και με τα σχόλια, εάν είχα facebook θα τους τα έλεγα κι εκεί. Ίσως για αυτό να τα έγραψα εδώ, να ξεσπάσω ήθελα λιγουλάκι...

Και αλήθεια είναι, πως δεν θίγω την Πίστη, αλλά το συγκεκριμένο θαύμα.

Δίπλα, εντωμεταξύ, ανεβοκατεβαίνουν οι διαφημίσεις περί βιβλίων με θαύματα κ.α... Get a job!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπω τέτοια, κάτι με πιάνει και γίνομαι 'αναλυτικός'. Είναι κοροϊδία!! Τρελάθηκα και με τα σχόλια, εάν είχα facebook θα τους τα έλεγα κι εκεί. Ίσως για αυτό να τα έγραψα εδώ, να ξεσπάσω ήθελα λιγουλάκι...

Και αλήθεια είναι, πως δεν θίγω την Πίστη, αλλά το συγκεκριμένο θαύμα.

...

Νομίζω πως το πρόβλημα είναι ότι ήθελες να ξεσπάσεις και δεν έχει καμιά σχέση το θάμα. Αν κάποιος την γλύτωσε με την εφορία και το αποδίδει στην παναγιά, τι σε νοιάζει; καλό του έγινε - αν νιώθεις διάθση να το κοροϊδέψεις ή "να τους τα πεις" (γιατί άραγε;) έχει να κάνει με σένα.

:yeahright:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πρόβλημα είναι ότι ήθελες να ξεσπάσεις και δεν έχει καμιά σχέση το θάμα. Αν κάποιος την γλύτωσε με την εφορία και το αποδίδει στην παναγιά, τι σε νοιάζει; καλό του έγινε - αν νιώθεις διάθση να το κοροϊδέψεις ή "να τους τα πεις" (γιατί άραγε;) έχει να κάνει με σένα.

:yeahright:

Παρεξηγείς, Outis. Δεν έχω κάτι μαζεμένο μέσα μου όσον αφορά την όλη κατάσταση. Δεν μπορώ τον παραλογισμό σε αυτόν τον κόσμο. Τον ανέχομαι, αλλά όταν βλέπω εντελώς κουφά πράγματα, κάπου πρέπει να τα πω. Ο πρώτος στόχος είναι αυτός στον οποίο εντοπίζω το λάθος και προσπαθώ να τον μεταπείσω μέσα από τον διάλογο και με λογικά επιχειρήματα. Ε, στους συγκεκριμένους δεν μπορούσα.

 

Παρεμπιπτόντως, κάτι είδα στην τηλεόραση πως έγινε με το θέατρο χυτήριο, αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα, καθώς πρέπει να φύγω. Πάλι θίγεται η ελευθερία του λόγου από τις ίδιες 'ομάδες'.

Ψάξτε για άρθρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγείς, Outis. Δεν έχω κάτι μαζεμένο μέσα μου όσον αφορά την όλη κατάσταση. Δεν μπορώ τον παραλογισμό σε αυτόν τον κόσμο. Τον ανέχομαι, αλλά όταν βλέπω εντελώς κουφά πράγματα, κάπου πρέπει να τα πω. Ο πρώτος στόχος είναι αυτός στον οποίο εντοπίζω το λάθος και προσπαθώ να τον μεταπείσω μέσα από τον διάλογο και με λογικά επιχειρήματα. Ε, στους συγκεκριμένους δεν μπορούσα. ....

Ψάξτε για άρθρα.

Φυσικά δεν μπορούσες, γιατί αν ο άλλος είχε χρεός στην εφορία και κάπως του λύθηκε και το απόδοσε στην παναγία, τι να του πεις εσύ που είσαι εκτός θέματος;

Ή η άλλη, νομίζω σε ένα από τα σχόλια, σου λεει δεν μπορούσα να κάνω παιδιά και τώρα έχω δύο που τα έδωσε η παναγία. Νομίζω πως πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς ότι εκείνη δεν είχε τίποτα και τώρα έχει, άρα κάτι έγινε. Ενώ εσύ ο "διαφωτιστής" απλά θεωρητικολογείς. Και της μιλάς για μια θεωρητική λογική που δεν μπορεί να δώσει παιδιά σε κάποια που τις λείπουν.

Θα είχε παιδιά χωρίς την πίστη της ότι θα τη βοηθούσε η παναγία; Αμφιβάλλω. Οπότε καλά κάνει.

Ποιά λογική έχει το να "χορεύει κανείς γυμνός στο φεγγάρι" κάνοντας σπελλ για να βρει δουλειά; Είναι η λύση για την ανεργεία στην Ελλάδα; Τι σημασία έχει αν ο άλλος βρει τελικά δουλειά; Η "πράξη" είχε αποτέλεσμα έστω κι αν εσένα δεν σου φαίνεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, κάτι είδα στην τηλεόραση πως έγινε με το θέατρο χυτήριο, αλλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα, καθώς πρέπει να φύγω. Πάλι θίγεται η ελευθερία του λόγου από τις ίδιες 'ομάδες'.

 

Ναι.. κατι τραγοπαπες μαζι με τους γνωστους και μη εξαιρετεους χρυσαυγιτες, αποφασισαν οτι η παρασταση δεν πρεπει να γινει. Και μαλιστα αυτος ο τραμπουκος-χοντρος βουλευτης με το μουσακι τολμησε να δηλωσει οτι αναλογες παραστασεις στην ελλαδα τελος. Κομμενη η πλακα στο ιντερνετ, κομμενο και το θεατρο σε λιγο θα αρχισουμε να καιμε τα απαγορευμενα κατα την γνωμη τους βιβλια στις πλατειες...

 

My link

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Ναι.. κατι τραγοπαπες μαζι με τους γνωστους και μη εξαιρετεους χρυσαυγιτες τραμπουκος-χοντρος βουλευτης με το μουσακι ...............

Βλέπεις τι κάνεις φίλε μου?

Και μετά κάνεις τόπικ το dark eternal night..

και όχι μόνο εσύ,

και ερχόμαστε κάποιοι μετά να κάνουμε το δικηγόρο του διαβόλου.

 

Υποτίθεται σε ένα φόρουμ εσωτερισμού ότι τα πράγματα τα βλέπουμε ανάθεμα μας πιο ολιστικά,ανακαλύπτωντας την πραγματική αλήθεια ακόμα και στην πολιτική ή στις θρησκείες...

Υποτίθεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...