Jump to content

Ο Γέροντας Παστίτσιος!


Recommended Posts

Η Ελευθερία που λέει και ο ποιητής θέλει ΑΡΕΤΗ και ΤΟΛΜΗ. Και ο χώρος της αναζήτησης και άλλοι "προοδευτικοί" χώροι έχουν επιλεκτική τυφλότητα και βλέπουν καλά το "Τόλμη" (που αντιλαμβάνονται και εφαρμόζουν καλά) αλλά το ΑΡΕΤΗ δεν το βλέπουν και δεν το καταλαβαίνουν (καθότι στο νου τους συνήθως έχει "συντηρητική" χροιά)

 

+1 από εμένα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σήμερα έμαθα ότι ο τύπος που άνοιξε την ιστοσελίδα καταδικάστηκε σε 10 μήνες φυλάκιση...

 

...Η απάντησή μου είναι:

 

 

Η λιτανεία του μάγκα

(Μουσική & Στίχοι: Βασίλης Τσιτσάνης)


Σαν χριστιανός ορθόδοξος σ’ αυτή την κοινωνία

εβάλθηκα ρε μάγκες μου να κάνω λιτανεία

Εμάζεψα τα σέα μου κι ένα κομμάτι μαύρο
και ξεκινώ ρε μάγκες μου να πάω στον Άγιο Μάμα

Μπαίνω μέσα στην εκκλησιά στις στρογγυλές καμάρες
και αρχινώ τις τσιμπουκιές σαν να `τανε λαμπάδες

Μα ξάφνου ένας καλόγερος μου λέει κάνε πίσω
γιατί κι εγώ έχω σειρά τζούρα για να ρουφήξω

Νάσου κι ο αρχάγγελος με μια μεγάλη φούρια
απ’ τα ντουμάνια τα πολλά τον έπιασε η μαστούρα

Μου λέει άκου χριστιανέ δεν είναι αμαρτία
που μπήκες μες στην εκκλησιά να κάνεις λιτανεία...

 

 

...Κινδυνεύω να φυλακιστώ...; 

...Ή μήπως να σηκώσουμε τον Τσιτσάνη από εκεί που είναι για να δικαστεί και να καταδικαστεί...;

Link to comment
Share on other sites

Μπα, αυτό νομιζω είναι πιο ιεροσυλο..


 

(Απ’το τραγουδι «Κατι θα ηπιε κι Θεος…» της γνωστή μας Μαριώς)


Χασισι ηπιε κι ο θεος

κι εκανε τη πλαση

και το δωσε στον ανθρωπο ντερβιση μου

κι αυτος να

μαστουριασει..

 

 


..

Link to comment
Share on other sites

 

...Κινδυνεύω να φυλακιστώ...; 

...Ή μήπως να σηκώσουμε τον Τσιτσάνη από εκεί που είναι για να δικαστεί και να καταδικαστεί...;

 

Αν σταθείς μόνη σου και σατυρίσεις κάτι που ρίχνει αλάτι στις πληγές του φανατισμού, μπορεί και να σε σταυρώσουν.

 

Τόσο ο Τσιτσάνης οι αρχικά παλιοί ρεμπέτες, όπως και τα πιο σύγχρονα "κακά" παιδιά όπως η Γώγου, ο Άσιμος κ.λ.π. είναι πια πεθαμένοι.Ως πεθαμένοι είναι ακίνδυνοι, πολύ περισσότερο αφομοιωμένοι από την εξουσία αλλά και τον πολύ κόσμο.

Πολλά από τα κακά παιδιά του παρελθόντος μάλιστα πουλάνε ακόμα. Πράγμα που σημαίνει ότι καμιά προσπάθεια του θρησκευτικο-φυλετικού φανατισμού θα έχει επιτυχία στα δικαστήρια πάνω σε κάτι που πουλάει, και μάλιστα πολύ.

 

Όταν τα οικονομικά μεγέθη ρέουν, τα θρησκευτικά "ιερά & όσια" όπως και οι φούσκες "καθαρότητας" των ναζιστών, το κάνουν τουμπεκί ή προσαρμόζονται.

Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωμα γενικότερων κοινωνικών καταστάσεων

 

 

Πραγματικά !

 

 

Και πάνω σε αυτό θα σας διηγηθώ ένα περιστατικό που συνέβη τον Σεπτέμβριο του 2013 :  Στο Fb σε ένα Group ονόματι '5.000 Έλληνες Anime Fans' είχα κάνει μια δημοσίευση για συζήτηση « Το anime fairy tail που σαν κύριο θέμα του έχει την μαγεία και τους μάγους , μου κάνει εντύπωση πως ο δημιουργός του είναι χριστιανός ! και μάλιστα σε μια χωρά όπως η Ιαπωνία που λιγότερο από το 1% είναι χριστιανοί !»

 

 

Τα σχόλια που ακολούθησαν ήταν ειρωνικά έως και υβριστικά . Τέλος μετά μερικές ώρες με μπλόκαραν από το Group !

 

 

Μα σας ρωτώ τόσο προσβλητικό ήταν αυτό που έγραψα ή απλά το επίπεδο τους είναι λίγο μεσαίωνας …..; 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 18/1/2014 at 4:46 PM, Aqua Marine said:

Τόσο ο Τσιτσάνης οι αρχικά παλιοί ρεμπέτες, όπως και τα πιο σύγχρονα "κακά" παιδιά όπως η Γώγου, ο Άσιμος κ.λ.π. είναι πια πεθαμένοι.Ως πεθαμένοι είναι ακίνδυνοι, πολύ περισσότερο αφομοιωμένοι από την εξουσία αλλά και τον πολύ κόσμο.

Δεν κυνηγήθηκαν όμως και όσο ήταν εν ζωή.

 

On 18/1/2014 at 4:46 PM, Aqua Marine said:

Όταν τα οικονομικά μεγέθη ρέουν, τα θρησκευτικά "ιερά & όσια" όπως και οι φούσκες "καθαρότητας" των ναζιστών, το κάνουν τουμπεκί ή προσαρμόζονται.

Ο "Γέροντας Παστίτσιος" πούλησε τρελά, αλλά και μας ρεζίλεψε διεθνώς το όλο θέμα. Υπενθυμίζω ότι με την καταδίκη του τον Γενάρη του 2014, ασχολήθηκε όλη η Υφήλιος και μας "έκανε ντα" ακόμα και η Διεθνής Αμνηστία.

Τελικά, μετά από έφεση, αθωώθηκε το 2017. Στο μεταξύ, είχε γίνει χαμός, εντός και εκτός Ελλάδας... Δεν ξέρω λοιπόν εάν το οικονομικό είναι πάντα πρωταγωνιστής.

 

Σημείωση: Μου φαίνεται απίστευτο ότι αυτό το συγκεκριμένο θέμα "έσπασε τα κοντέρ" του φόρουμ, ως ένα από αυτά με τα περισσότερα μηνύματα και θεάσεις! :blink:

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Δεν κυνηγήθηκαν όμως και όσο ήταν εν ζωή.


Δεν ενοχλούν όλοι το ίδιο.
Ο Τσιτσάνης έβγαλε το ρεμπέτικο από τους τεκέδες και το έμπασε στο λαΪκό ευρύ κοινό και τα λαϊκα μαγαζιά. Το "πρόγραμμα" (ή σύστημα) δεν εναντιώνεται τόσο σε κάτι όταν αυτό μπορεί να το αφομοιώσει και να έχει κέρδος.
Αντιθέτως αυτοί που έμειναν στους τεκέδες είχαν κάθε τρεις και λίγο προβλήματα.

Την Γώγου το "πρόγραμμα" την πολεμησε εκ των έσω, που είναι και ο πιο αδυσώπητος πόλεμος ειδικά όταν σε αναγνωρίσει ως "ξένο" σώμα.
Ο Άσιμος πολεμήθηκε πιο πολύ απ' όλους. Σε εσωτερικό και εξωτερικό επίπεδο κυνηγήθηκε και έφαγε πολυ ξύλο, γιατί αναγνωρίστηκε ξεκάθαρα από το πρόγραμμα ως "βδέλυγμα".

Τώρα θα μου πεις και άλλοι αναγνωρίστηκαν λίγο ως πολύ ως "μαύρα πρόβατα", αλλά δεν είχαν αρνητική κατάληξη. Ποια η διαφορά;
Στο στόχαστρο τίθενται σε προτεραιότητα αυτοί που έχουν επιρροή και το  ..τραβάνε χωρίς τους κανόνες του παιχνιδιού, αν και η σημερινή ρευστότητα εποχής μπερδεύει και λίγο τα πράγματα όσο να' ναι.
Όπως και νά'χει, η σχέση του καθενός με το όποιο "πρόγραμμα" παραμένει μια πολύ προσωπική υπόθεση.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Aqua Marine said:

Την Γώγου το "πρόγραμμα" την πολεμησε εκ των έσω, που είναι και ο πιο αδυσώπητος πόλεμος ειδικά όταν σε αναγνωρίσει ως "ξένο" σώμα.
Ο Άσιμος πολεμήθηκε πιο πολύ απ' όλους. Σε εσωτερικό και εξωτερικό επίπεδο κυνηγήθηκε και έφαγε πολυ ξύλο, γιατί αναγνωρίστηκε ξεκάθαρα από το πρόγραμμα ως "βδέλυγμα".

Δεν κινήθηκε όμως κανείς νομικά εναντίον τους και να τους καταδικάσει (τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω. Εάν κάνω λάθος, ζητώ συγνώμη και αγνόησε αυτό το σχόλιο).

Ο Φίλιππος δικάστηκε και καταδικάστηκε. Κατόπιν, η καταδίκη του ξεσήκωσε αντιδράσεις παγκόσμια. Μέχρι και ο ΟΗΕ ασχολήθηκε με το θέμα και έφτασε να θεσπίσει νέο νόμο με αφορμή όλ' αυτά.

Που θέλω να καταλήξω: παρόλο που οι παλαιότεροι "μαύρα πρόβατα" έζησαν σε μια εποχή πολύ πιο θρησκευόμενη από την σημερινή, δεν κυνηγήθηκαν με το ίδιο σθένος. 

 

Υ.Γ. = Με εντυπωσίασε που η όλη υπόθεση αναφέρεται στην wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Elder_Pastitsios

 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Δεν κινήθηκε όμως κανείς νομικά εναντίον τους και να τους καταδικάσει (τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω. Εάν κάνω λάθος, ζητώ συγνώμη και αγνόησε αυτό το σχόλιο).


Σοβαρά νομικά προβλήματα όχι (είσαι σωστή). Μόνο ο Άσιμος (από αυτούς που αναφέρθηκαν) είχε κάποια τραβήγματα, αλλά δεν λογαριάζονται σαν κάτι σοβαρό.
Άν είχε να επιλέξει όμως κάποιος ανάμεσα σε μια νομική δίωξη ελαφρού σχετικά τύπου, και σε μια εφ' όρου ζωής άτυπη εωτερική και εξωτερική "δίωξη", οι περισσότεροι θα διάλεγαν την πρώτη, εάν και εφόσον γνώριζαν τι σημαίνει η δεύτερη..
 

Quote

Ο Φίλιππος δικάστηκε και καταδικάστηκε. Κατόπιν, η καταδίκη του ξεσήκωσε αντιδράσεις παγκόσμια. Μέχρι και ο ΟΗΕ ασχολήθηκε με το θέμα και έφτασε να θεσπίσει νέο νόμο με αφορμή όλ' αυτά.

 

Υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων ανάμεσά μας που είναι κάτι σαν "κυματοθραύστες". Είναι οι πρώτοι δηλαδή που εισπράττουν βαριά βαριά το μένος, τη δυσφορία και τα πυρά από άλλες κατηγορίες ανθρώπων.  Αυτό ανεξάρτητα αν η πρόκληση τους είναι μικρή ή μεγάλη. Πράγμα που σημαίνει ότι άν κάποιοι άλλοι προκαλούσαν στη θέση τους, δεν θα εισέπρατταν τις ίδιες αντιδράσεις που εισπράττουν οι "άνθρωποι-κυματοθράυστες".

 

Quote

Που θέλω να καταλήξω: παρόλο που οι παλαιότεροι "μαύρα πρόβατα" έζησαν σε μια εποχή πολύ πιο θρησκευόμενη από την σημερινή, δεν κυνηγήθηκαν με το ίδιο σθένος. 


Η όξυνση των σχέσεων μεταξύ των ανθρώπων που υπήρχε παλαιότερα δεν είναι η ίδια με αυτή που επικρατεί σήμερα. Έπειτα ο Παστίτσιος δεν ήταν κάποιος διάσημος, δεν ήταν στα σαλόνια, ούτε είχε γνωριμίες για να περάσει ανώδυνα τις διώξεις και να πέσει στα μαλακά.
Ένα κύμα μπορεί να χτυπήσει αλύπητα έναν άσημο"κυματοθραύστη" αλλά να μειώσει την ταχύτητα πρόσκρουσης σε έναν διάσημο της ίδιας συνομοταξίας.

Edited by Aqua Marine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Νεφέλη said:

Δεν κινήθηκε όμως κανείς νομικά εναντίον τους και να τους καταδικάσει (τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω. Εάν κάνω λάθος, ζητώ συγνώμη και αγνόησε αυτό το σχόλιο).

Για ποιους λέμε; Για τους Άσιμο / Γώγου ή για τον Τσιτσάνη και τους ρεμπέτες;

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Για ποιους λέμε; Για τους Άσιμο / Γώγου ή για τον Τσιτσάνη και τους ρεμπέτες;

Όλους όσους έχουν προσβάλλει τα Θεία με την τέχνη τους.

Για την νεότερη ιστορία μιλάμε πάντα, έτσι; Μην μας πας σε τίποτα Μεσαίωνα ή αρχαιότητα!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η "Λιτανεία του Μάγκα" πέρασε από πολλές περιπέτειες μέχρι να ηχογραφηθεί και να κυκλοφορήσει με τα λόγια τα οποία παραθέτεις. Δηλαδή, δεν τον κυνήγησαν τον Τσιτσάνη επειδή αυτολογοκρίθηκε. Κατά τα άλλα, οι ρεμπέτες ήταν γνωστοί φυλακόβιοι και δεν νομίζω να χρειάζεται να επεκταθώ.

Κατά τα λοιπά, να πιάσουμε το τι τράβηξε ο Λασκαράτος; Ή ο Ροίδης;

Ή να πάμε στο σήμερα;

http://www.iefimerida.gr/news/397784/meta-tis-antidraseis-gia-glypto-fylax-seira-ehei-mioyzikal-jesus-christ-superstar

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Κατά τα άλλα, οι ρεμπέτες ήταν γνωστοί φυλακόβιοι και δεν νομίζω να χρειάζεται να επεκταθώ.

Ναι, φυσικά και ήτανε. Ήτανε όμως για την μουσική τους ή για άλλα, άσχετα "εγκλήματα";

 

10 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Καλά, απαράδεκτος ο παπάς... Τα βάζει με ένα πασίγνωστο και διεθνώς αναγνωρισμένο θεατρικό έργο. Ευτυχώς καταργήθηκε ο εν λόγω νόμος περί βλαφθήμιας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...