Jump to content

Τι Είναι..


Recommended Posts

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν περιμένεις από μένα να σου πω τι θα κάνεις.... σώθηκες :KaoAni033:

προβλέψιμη :P

Με την άδεια σου λοιπόν,να ρωτήσω..:

"για ποιόν,ή,για τι πράγμα,δεν έχει σημασία?"

Link to comment
Share on other sites

Μάγος είναι αυτός που με την παρουσία του σε κάποιο μέρος μπορεί να προκαλέσει αλλαγές στους γύρω του χωρίς αυτές να γίνονται πάντα αντιληπτές, ενώ με τη δύναμη της θέλησης μπορεί να επηρεάσει μελλοντικές καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

*** αυτος που απλα ασκει "μαγεια" δεν ειναι μαγος αλλα μαγγανευτης, Μαγος ειναι αυτο που περιεγραψα.

Ενας ξυλουργος για να πετυχει το επιθυμητο αποτελεσμα (ένα επιπλο, μια καρεκλα κλπ.) χρησιμοποιει τη ξυλουργικη , ενας μαγειρας τη μαγειρικη, ενας ζωγραφος τη ζωγραφικη κ.ο.κ.

Κατά τον ιδιο τροπο ενας μαγος χρησιμοποιεί τη μαγεια.

Επειδη όμως είναι λιγο υποκειμενικο το τι ειναι μαγεια (μπορεί παντως να δοθει ορισμος), κατ’επεκταση το ιδιο ισχυει για τον μαγο. Το πώς οριζει ο καθενας τον μαγο εχει να κανει με το πώς οριζει τη μαγεια.

Το να λεμε λοιπον «μαγεια δεν κανει ο μαγος αλλα ο μαγγανευτης» είναι απλα ένα λογοπαίγνιο που θα μπορουσε να συνεχιστει λεγοντας «οχι, ο μαγγανευτης δεν κανει μαγεία, κανει μαγγανείες. Μαγεία κανει μονο ο μαγος» το οποιο λογοπαίγνιο όμως δεν θα’χε σημασια διοτι κι η μαγγανεία είναι μαγεία (κατώτερου επιπεδου προφανώς).

 

 

Σκέτα λοιπον, ενας μαγειρας απλα μαγειρευει.

Τωρα, ο σωστος (ή σοφος..) μαγειρας θα γνωριζει καλυτερα τη χημεια των τροφων, τις ποσοτητες αναλογιες κλπ, κι εκει αλλωστε θα ξεχωρισει.

Το ιδιο ισχυει και με το μαγο.

Σκέτα, μαγος είναι αυτος που απλα χρησιμοποει μαγεια.

Ο σωστος όμως (ή σοφος ή καλος) ενδιαφερεται να ανεβασει τη συνειδητοτητα του, να μην ελέγχεται από κατωτερα ενστικτα κλπ κλπ, ολα αυτά που λεει κι ο Devaraja.

 

 

Να υποθέσω οτι με το "δεν έχει σημασία" ο καθένας σας απευθύνεται σε διαφορετικά πράγματα?

Γιατι υποθέτεις κατι τετοιο? εγω παντως καταλαβα οτι απευθυνομαστε ακριβως στα ιδια πραγματα.

 

 

..

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Μάγος είναι αυτός που με την παρουσία του σε κάποιο μέρος μπορεί να προκαλέσει αλλαγές στους γύρω του χωρίς αυτές να γίνονται πάντα αντιληπτές, ενώ με τη δύναμη της θέλησης μπορεί να επηρεάσει μελλοντικές καταστάσεις.

 

Ένα πολύ όμορφο μοντέλο δηλαδή,χωρίς ιδιαίτερη καλλιέργεια,αλλά με πολύ πείσμα..

είναι μάγισσα?

 

Γιατι υποθέτεις κατι τετοιο? εγω παντως καταλαβα οτι απευθυνομαστε ακριβως στα ιδια πραγματα.

 

Απλώς μια αμυδρά αίσθηση οτι ο καθένας εστιάζει σε λίγο διαφορετικούς τομείς..

ίσως απλώς να ήταν ιδέα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ όμορφο μοντέλο δηλαδή,χωρίς ιδιαίτερη καλλιέργεια,αλλά με πολύ πείσμα..

είναι μάγισσα?

 

Το σιγουρο ειναι οτι δεν προκαλει τις αλλαγες με ...τη δυναμη της θελησης της.. χο χο ..!

Βεβαια αμα λες οτι εχει πολυ πείσμα...

Link to comment
Share on other sites

 

Απλώς μια αμυδρά αίσθηση οτι ο καθένας εστιάζει σε λίγο διαφορετικούς τομείς..

ίσως απλώς να ήταν ιδέα μου :)

 

Γιατί προσπαθείς να ερμηνεύσεις τα λόγια του καθένα ή να διακρίνεις τι σκέφτεται, εάν απλώς διαβάζεις τι γράφει ή ακούς τι λέει αρκεί. Απαντάς επί αυτών και τελειώνεις, εάν ο άλλος εννοούσε κάτι διαφορετικό και δεν εκφράστηκε όπως θα ήθελε δεν είναι δική σου δουλειά αλλά δική του. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προσπαθείς να ερμηνεύσεις τα λόγια του καθένα ή να διακρίνεις τι σκέφτεται, εάν απλώς διαβάζεις τι γράφει ή ακούς τι λέει αρκεί. Απαντάς επί αυτών και τελειώνεις, εάν ο άλλος εννοούσε κάτι διαφορετικό και δεν εκφράστηκε όπως θα ήθελε δεν είναι δική σου δουλειά αλλά δική του. :)

 

Αν ήταν έτσι η ζωή θα ήταν πραγματικά πολύ, πολύ βαρετή. Πάντα πίσω απ' τις λέξεις κρύβεται το νόημα :P

 

 

Ένα πολύ όμορφο μοντέλο δηλαδή,χωρίς ιδιαίτερη καλλιέργεια,αλλά με πολύ πείσμα..

είναι μάγισσα?

 

Ένα μοντέλο όπως λες, μάλλον όχι. Αλλά ας παίξουμε λίγο με τις λέξεις!

Μία πολύ γοητευτική γυναίκα (ή άντρας) με εξαιρετικά ισχυρή θέληση; Αμφιβάλλεις οτι κατά βάθος χρισημοποιεί τις ίδιες αρχές που χρισημοποιεί ένας μάγος-μάγισσα;

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι η ζωή θα ήταν πραγματικά πολύ, πολύ βαρετή. Πάντα πίσω απ' τις λέξεις κρύβεται το νόημα :P

 

Πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο Αλέξης όχι το νόημα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Μία πολύ γοητευτική γυναίκα (ή άντρας) με εξαιρετικά ισχυρή θέληση; Αμφιβάλλεις οτι κατά βάθος χρισημοποιεί τις ίδιες αρχές που χρισημοποιεί ένας μάγος-μάγισσα;

Θεωρώ οτι η βάση και των δύο μοιάζει αρκετά.. :)

για τις αρχές όμως..αναλόγως..

Γιατί προσπαθείς να ερμηνεύσεις τα λόγια του καθένα ή να διακρίνεις τι σκέφτεται, εάν απλώς διαβάζεις τι γράφει ή ακούς τι λέει αρκεί. Απαντάς επί αυτών και τελειώνεις, εάν ο άλλος εννοούσε κάτι διαφορετικό και δεν εκφράστηκε όπως θα ήθελε δεν είναι δική σου δουλειά αλλά δική του.

 

Το να απαντάς σε αυτό που λέει ο άλλος και όχι σε αυτό που εννοεί

μπορεί να είναι αρκετά χρήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις..

Όχι σε όλες όμως.. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Το να απαντάς σε αυτό που λέει ο άλλος και όχι σε αυτό που εννοεί

μπορεί να είναι αρκετά χρήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις..

Όχι σε όλες όμως.. :)

 

Να το συζητήσουμε, πες μια περίπτωση μη χρησιμότητας να καταλάβω τι εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Να το συζητήσουμε, πες μια περίπτωση μη χρησιμότητας να καταλάβω τι εννοείς.

 

Ελισάβετ:"Αγάπη μου,θέλω να είμαστε για πάντα μαζί"

Κάρολος:"Έλα..πάω τουαλέτα"

 

Μπάμπης:"Πάλι με έστησες?Θα σε καθαρίσω,μιλάμε.."

Τάκης:"Αστυνόμεεεεεε!!!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ελισάβετ:"Αγάπη μου,θέλω να είμαστε για πάντα μαζί"

Κάρολος:"Έλα..πάω τουαλέτα"

 

Μπάμπης:"Πάλι με έστησες?Θα σε καθαρίσω,μιλάμε.."

Τάκης:"Αστυνόμεεεεεε!!!!!!!!!"

 

Στο πρώτο παράδειγμα δεν λες «θέλω να πηγαίνουμε παντού μαζί» ή «θέλω να είμαστε πάντα μαζί» οπότε ο Κάρολος ερμηνεύει την Ελισάβετ

και στο δεύτερο παράδειγμα η απάντηση «Αστυνόμεεεεεε!!!!!!!!!» δεν ξέρουμε σε τι αναφέρεται, ξέχασε άραγε ο αστυνόμος να κουμπώσει το παντελόνι του, έχει κραγιόν στο λαιμό του, θέλει ο Τάκης να τον καλοπιάσει γιατί όντως άργησε και τον προσφωνεί με την προαγωγή που θα πάρει εάν λύσουν την υπόθεση...

 

Όντως υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που κάποιος μπορεί και ίσως πρέπει να απαντά σε αυτό που εννοείται κι όχι σε αυτό που λέγεται, όμως αυτό μόνο ένας δάσκαλος μπορεί να το κρίνει και να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...