Jump to content

Συναισθησία (Χρώματα, Γράμματα Και Ανάμειξη Αισθήσεων)


Recommended Posts

Πραγματοποιώντας μίαεξονυχιστική έρευνα στα θέματα που έχετε αναλύσει στο forum, θέλησα να βρω κάποια συζήτηση που να αναφέρεται στην περιβόητη συναισθησία, καθώς και στα άτομα που φέρουν αυτό το χαρακτηριστικό. Με λύπη, ωστόσο, διαπίστωσα ότι στα μέχρι τώρα χρονικά του χώρου μόνο ένα σχετικό topic έχει δημιουργηθεί, το οποίο μάλιστα παραθέτει απλώς τον ορισμό που προσδίδει η Wikipedia στο φαινόμενο, μαζί με ένα μικρό τεστάκι για να διαπιστώσει ο οποιοσδήποτε αν είναι συναισθητικός

 

Είμαι συναισθητική από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, ανακάλυψα σε αρκετά μεγάλη ηλικία ότι (τελικά) ο υπόλοιπος κόσμος δεν βλέπει χρώματα σε γράμματα και αριθμούς (ήταν ένα σοκblink.gif), αλλά από τότε που συνέβη αυτό δεν έχω βρει ούτε άλλα παρόμοια άτομα, ούτε καν κάποιον γνώστη του θέματος για να κατατοπίσει και εμένα!

 

Σας γράφω λοιπόν τι γνωρίζετε σχετικά με το θέμα, πέρα από τους τυπικούς ορισμούς που ταξιδεύουν στο διαδίκτυο? Υπάρχει κάποιος που με ένα ερέθισμα νοιώθει να τού ενεργοποιούνται παραπάνω από μία αισθήσεις, μπλέκοντας χρώματα, ήχους, γεύσεις και μυρωδιές?

 

Το μόνο που βλέπω είναι χρώματα σε γράμματα, λέξεις και αριθμούς Θα ήθελα πολύ να μάθω τα χρώματα που επικρατούν σε άλλα άτομα (πόσο μάλλον αν μπορούν να υπάρξουν κοινοί χρωματισμοί από διαφορετικούς συναισθητικούςhappy.gif) και,γενικότερα, οτιδήποτε άλλο έχει σχέση με τον κόσμο γύρω από την συναισθησία

Edited by Τιτάνια
Link to comment
Share on other sites

Πρίν δύο χρόνια περίπου είχα παρακολουθήσει ένα ντοκυμανταίρ που αναφερόταν στην συναισθησία...Μέχρι τότε δεν είχα συναντήσει ποτέ αυτόν τον όρο......Με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσα ότι αναφερόταν σε κάτι που μου συμβαίνει όλη μου την ζωή:να βλέπω χρώματα στις λέξεις και στους αριθμούς...Μεγαλύτερη έκπληξη ένιωσα όταν είδα ότι υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι σαν εμένα...Και ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη-αλλά και μεγάλη χαρά ταυτόχρονα-νιώθω από την στιγμή που διάβασα αυτό το topic!!!:cheerful_h4h:

Σε αντίθεση από εσένα, δυστυχώς από πολύ μικρή κατάλαβα ότι οι υπόλοιποι γύρω μου δεν έβλεπαν τα γράμματα και τους αριθμούς με τον ίδιο τρόπο, οπότε δεν είχα κάποιον δίπλα μου να με καταλάβει...Αντίθετα, έπρεπε να προσαρμόσω αυτό που έβλεπα με βάση αυτό που έβλεπαν οι υπόλοιποι...Επίσης από πάντα μπορούσα να γεύομαι καθε φαγητό ή ρόφημα πριν ακόμα το δοκιμάσω, απλά και μόνο από την μυρωδιά του...Αυτό ήταν και το μεγάλο σοκ για εμένα-όταν ανακάλυψα ότι οι υπόλοιποι γύρω μου δεν μπορούσαν να γευτούν μέσω της όσφρησης!!!:shocked:

Δυστυχώς, το ντοκυμανταίρ αυτό δεν το βρήκα στο youtube για να το ανεβάσω...Θα το ξαναψάξω στις επόμενες ημέρες...Πάντως μου άφησε κάποια αναπάντητα ερωτήματα και ένα αίσθημα πικρίας, καθώς σε αυτό άνθρωποι σαν εμάς αποτελούσαν "αντικείμενα επιστημονικής μελέτης"-με την θέλησή τους φυσικά...Επίσης ό,τι πληροφορία διάβασα στο internet δεν κάλυψε τις απορίες μου...Οπότε δεν έψαξα περισσότερο για το συγκεκριμένο θέμα...

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα χρωμάτων, το nickname σου το βλέπω περίπου έτσι: Τιτάνια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πρίν δύο χρόνια περίπου είχα παρακολουθήσει ένα ντοκυμανταίρ που αναφερόταν στην συναισθησία...Μέχρι τότε δεν είχα συναντήσει ποτέ αυτόν τον όρο......Με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσα ότι αναφερόταν σε κάτι που μου συμβαίνει όλη μου την ζωή:να βλέπω χρώματα στις λέξεις και στους αριθμούς...Μεγαλύτερη έκπληξη ένιωσα όταν είδα ότι υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι σαν εμένα...Και ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη-αλλά και μεγάλη χαρά ταυτόχρονα-νιώθω από την στιγμή που διάβασα αυτό το topic!!!:cheerful_h4h:

Σε αντίθεση από εσένα, δυστυχώς από πολύ μικρή κατάλαβα ότι οι υπόλοιποι γύρω μου δεν έβλεπαν τα γράμματα και τους αριθμούς με τον ίδιο τρόπο, οπότε δεν είχα κάποιον δίπλα μου να με καταλάβει...Αντίθετα, έπρεπε να προσαρμόσω αυτό που έβλεπα με βάση αυτό που έβλεπαν οι υπόλοιποι...Επίσης από πάντα μπορούσα να γεύομαι καθε φαγητό ή ρόφημα πριν ακόμα το δοκιμάσω, απλά και μόνο από την μυρωδιά του...Αυτό ήταν και το μεγάλο σοκ για εμένα-όταν ανακάλυψα ότι οι υπόλοιποι γύρω μου δεν μπορούσαν να γευτούν μέσω της όσφρησης!!!:shocked:

Δυστυχώς, το ντοκυμανταίρ αυτό δεν το βρήκα στο youtube για να το ανεβάσω...Θα το ξαναψάξω στις επόμενες ημέρες...Πάντως μου άφησε κάποια αναπάντητα ερωτήματα και ένα αίσθημα πικρίας, καθώς σε αυτό άνθρωποι σαν εμάς αποτελούσαν "αντικείμενα επιστημονικής μελέτης"-με την θέλησή τους φυσικά...Επίσης ό,τι πληροφορία διάβασα στο internet δεν κάλυψε τις απορίες μου...Οπότε δεν έψαξα περισσότερο για το συγκεκριμένο θέμα...

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα χρωμάτων, το nickname σου το βλέπω περίπου έτσι: Τιτάνια :rolleyes:

 

 

 

Αχ, μόλις ένιωσα και εγώ μεγάλη συγκίνηση!!!

 

Ήμουν στο τέλος της πρώτης λυκείου, όταν έδινα εξετάσεις για ένα πτυχείο αγγλικών, όπου το ένα από τα κειμενάκια που ζητούσαν ανάλυση εξηγούσε ακριβώς το φαινόμενο της συναισθησίας! Ανέλυε τον όρο, περέγραφε τις μορφές με τις οποίες εμφανίζεται, ακόμη και πόσο σπάνιο είναι (η συχνότητα που έδινε ήταν ένα άτομο στο 1.000.000 περίπου...!). Είχα εκπλαγεί, γιατί πρώτη φορά το συνάντησα και εγώ ως όρο, καθώς μια ζωή θυμόμουν κείμενα, χρονολογίες και τηλέφωνα με βάση το χρώμα τους (για να μην αναφέρω περιπτώσεις όπου θέλησα να αναφέρω ένα χρώμα σε κάποιον και έπιανα τον εαυτό μου να προφέρει γράμματα αντί για το όνομα του χρώματος που έπρεπε να πω)... Από τότε ξεκίνησα να ρωτάω καθηγητές, φιλιλόγους και βιολόγους σχετικά, αλλά δεν με διαφώτισε κανείς...

Πριν λίγο καιρό, διάβασα ένα άρθρο σχετικά με μία κοπέλα μουσικό, η οποία συντόνιζε την ορχήστρα της με βάση τις γεύσεις που ένιωθε σε κάθε μελωδία από κάθε όργανο και διόρθωνε τα εκάστοτε λάθη με βάση την γεύση της...

 

Και τώρα μία απορία που μου δημιούργησε η απάντησή σου όσον αφορά μυρωδιές και γεύσεις... θεωρούσα αυτονόητο ότι με βάση την μυρωδιά γίνεται αμέσως αντιληπτή η γεύση... δεν είναι δύο αισθήσεις που κυριολεκτικά αναμειγνύονται όταν βρίσκονται κοντά ή μαζί? Ή είναι και αυτό αποτέλεσμα της συναισθησίας?

 

ΥΓ: το δικό σου ψευδώνυμο το βλέπω ως εξής (με μία ελαφρά δυσκολία να αποτυπώσω τις ακριβείς αποχρώσεις):

Σίβυλλα (το "α" είναι λευκό)

Edited by Τιτάνια
Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωρίσει άτομα με το χαρακτηριστικό αυτό και το θεωρώ προσωπικά κάτι το εξαιρετικά σπουδαίο. Ουσιαστικά είσαστε άτομα με περισσότερα αισθητήρια από εμάς τους κοινούς θνητούς :)

Link to comment
Share on other sites

απορια: τα βλεπετε κανονικα χρωματιστα ή κατα καποιο τροπο αυτοματα τα "οραματιζεστε"

με αλλα χρωματα???

 

Θα το χαρακτήριζα περισσότερο ως "οραματισμό"... προσωπικά με το που βλέπω γραμμένα γράμματα, λέξεις, αριθμούς κτλ (ακόμη και μόνο στο άκουσμά τους) προβάλλονται όλα αυτόματα στο μυαλό μου, σαν εικόνα... και κάθε χαρακτήρας έχει εκεί το χρώμα του smile.gif

Το ίδιο θα συμβεί και στην όψη μιας ήδη χρωματισμένης λέξης... στο μυαλό μου θα εμφανιστεί με τα δικά μου χρώματα..

Ωστόσο, έχω την αμυδρή υποψία ότι υπάρχουν άτομα που κυριολεκτικά βλέπουν χρώματα στο γράμμα που βρίσκεται μπροστά τους... τόσο έντονα που αν σε μία σελίδα τοποθετήσεις διαφορετικά γράμματα, σκορπισμένα σε όλη την έκτασή της, άλλα βάλεις έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα να επαναλαμβάνεται σε σημεία που έχεις ορίσει εσύ, π.χ. σχηματίζοντας ένα τρίγωνο, το εν λόγω άτομο θα δει αμέσως με διαφορετικό χρώμα το τρίγωνο να ξεπροβάλλει από την επιφάνεια της σελίδας..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει ένας ενθουσιασμός με το θέμα της συναισθησίας, κάποιος βλέπει τα γράμματα μαύρα και κάποιος άλλος χρωματιστά, που είναι το σημαντικό? Λογικό είναι όποιος την εμφανίζει να θέλει να γνωρίζει περισσότερα γι΄αυτήν επειδή έτσι γνωρίζει καλύτερα τον εαυτό του, ότι δηλ. κάνει όλος ο κόσμος. Υπάρχει κάτι που δεν πιάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει ένας ενθουσιασμός με το θέμα της συναισθησίας, κάποιος βλέπει τα γράμματα μαύρα και κάποιος άλλος χρωματιστά, που είναι το σημαντικό? Λογικό είναι όποιος την εμφανίζει να θέλει να γνωρίζει περισσότερα γι΄αυτήν επειδή έτσι γνωρίζει καλύτερα τον εαυτό του, ότι δηλ. κάνει όλος ο κόσμος. Υπάρχει κάτι που δεν πιάνω?

 

Ίσως και να είναι περιττός ο ενθουσιασμός που περιγράφεις,αν και δεν θεωρώ ότι είναι τόσο έντονος ώστε να σχολιαστεί, ωστόσο πρόκειταιγια κάτι που είναι αρκετά πιο σπάνιο από μία εμφανή και πολλά υποσχόμενη κλίσηστην ζωγραφική, τη μουσική ή σε κάποιο άλλο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό… Είναι μίαιδιότητα που παρουσιάζεται τελείως διαφορετικά σε κάθε άτομο, καθιερώθηκε ωςόρος πολύ πρόσφατα, εμφανίζεται εξαιρετικά σπάνια και, επειδή είναι τόσοσπάνια, δεν έχουμε ιδέα τι είδους ή μεγέθους προεκτάσεις έχει ή θα μπορούσε να πάρει… Δες το σαν μία προσπάθεια εξερεύνησης και κατανόησης ΚΑΙ αυτού του τομέα.. smile.gif

Edited by Τιτάνια
Link to comment
Share on other sites

Τιτάνια, ως συναισθητική γνωρίζω ότι δεν μπορείς να αποδώσεις ακριβώς τα χρώματα που διαβάζεις, γιατί η παλέτα των χρωμάτων σου είναι πολύ μεγαλύτερη από όποια χρωματική παλέτα θα έχεις στην διάθεσή σου...:) Πραγματικά χρειάζεται να δεις άπειρα χρώματα για να το αποδώσεις σε γραπτό λόγο ακριβώς το χρώμα που βλέπεις...Για αυτό και αν πρόσεξες σου γράφω περίπου πως βλέπω το ψευδώνυμό σου-γιατί για τεχνικούς-όπως π.χ. ότι αυτή τη στιγμή γράφουμε σε λευκό φόντο και κάποια όπως είναι φυσικό χρώματα δεν διακρίνονται- δεν μπορώ να το αποδώσω ακριβώς...:rolleyes: Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι το β και το λ το βλέπουμε με παρόμοιο τρόπο...Θα σου στείλω π.μ. με την παλέτα μου κάποια στιγμή...

Για την σχέση όσφρησης-γεύσης, επειδή συνδέονται μεταξύ τους ούτως ή άλλως, είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι είσαι ή δεν είσαι συναιαθητικός...Επειδή στους περισσότερους ανθρώπους όταν μια μυρωδιά αρέσει δημιουργείται η επιθυμία να την γευτούν και όταν δεν τους αρέσει δημιουργείται αποστροφή να την δοκιμάσουν...Στην συναισθησία είναι λίγο διαφορετικό αυτό, δηλαδή γεύεσαι αυτό που μυρίζεις... Π.χ. συζητούσα φιλικά με κάποιον μάγειρα και επέμενε λόγω της εμπειρίας του ότι μπορεί να μην είναι ευχάριστες κάποιες μυρωδιές και κάποιες τροφές να φέρνουν αποστροφή αλλά οι γεύσεις τους να είναι υπέροχες...Δεν μπορούσε να καταλάβει ο άνθρωπος ότι γεύομαι από την όσφρηση και πως ό,τι μου μυρίζει άσχημα 100% είναι άσχημο και στην γεύση μου...Ή οι φίλοι μου δεν μπορούν να κατανοήσουν πώς είναι δυνατόν να μυρίζω ένα ποτήρι κρασί για να καταλάβω αν θα μου αρέσει η γεύση του...:rolleyes:

Θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης βλέπεις ένα το ίδιο γράμμα με διαφορετικό χρώμα κάποιες φορές-ανάλογα με τον τρόπο που προφέρεται...Π.χ. Κατερίνα-Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

Τιτάνια, ως συναισθητική γνωρίζω ότι δεν μπορείς να αποδώσεις ακριβώς τα χρώματα που διαβάζεις, γιατί η παλέτα των χρωμάτων σου είναι πολύ μεγαλύτερη από όποια χρωματική παλέτα θα έχεις στην διάθεσή σου...:) Πραγματικά χρειάζεται να δεις άπειρα χρώματα για να το αποδώσεις σε γραπτό λόγο ακριβώς το χρώμα που βλέπεις...Για αυτό και αν πρόσεξες σου γράφω περίπου πως βλέπω το ψευδώνυμό σου-γιατί για τεχνικούς-όπως π.χ. ότι αυτή τη στιγμή γράφουμε σε λευκό φόντο και κάποια όπως είναι φυσικό χρώματα δεν διακρίνονται- δεν μπορώ να το αποδώσω ακριβώς...:rolleyes: Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι το β και το λ το βλέπουμε με παρόμοιο τρόπο...Θα σου στείλω π.μ. με την παλέτα μου κάποια στιγμή...

Για την σχέση όσφρησης-γεύσης, επειδή συνδέονται μεταξύ τους ούτως ή άλλως, είναι δύσκολο να αντιληφθείς ότι είσαι ή δεν είσαι συναιαθητικός...Επειδή στους περισσότερους ανθρώπους όταν μια μυρωδιά αρέσει δημιουργείται η επιθυμία να την γευτούν και όταν δεν τους αρέσει δημιουργείται αποστροφή να την δοκιμάσουν...Στην συναισθησία είναι λίγο διαφορετικό αυτό, δηλαδή γεύεσαι αυτό που μυρίζεις... Π.χ. συζητούσα φιλικά με κάποιον μάγειρα και επέμενε λόγω της εμπειρίας του ότι μπορεί να μην είναι ευχάριστες κάποιες μυρωδιές και κάποιες τροφές να φέρνουν αποστροφή αλλά οι γεύσεις τους να είναι υπέροχες...Δεν μπορούσε να καταλάβει ο άνθρωπος ότι γεύομαι από την όσφρηση και πως ό,τι μου μυρίζει άσχημα 100% είναι άσχημο και στην γεύση μου...Ή οι φίλοι μου δεν μπορούν να κατανοήσουν πώς είναι δυνατόν να μυρίζω ένα ποτήρι κρασί για να καταλάβω αν θα μου αρέσει η γεύση του...:rolleyes:

Θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης βλέπεις ένα το ίδιο γράμμα με διαφορετικό χρώμα κάποιες φορές-ανάλογα με τον τρόπο που προφέρεται...Π.χ. Κατερίνα-Κυριακή

 

 

Χαχαχαχα Μόλις συμπέρανα ότι μοιραζόμαστε και το χαραλτηριστικό γεύσης - όσφρυσης... Έχω αρνηθεί παρομοίως πολλές προτάσεις γευμάτων ή ποτών που στην συνέχεια αποδείχθηκε ότι όντως δεν μου άρεσαν, ενώ παράλληλα ήταν τόσο εύκολο να προβλέψω αν θα μου αρέσει κάτι...

 

Όσο για την παλέτα... φυσικά και το χρώμα πολλών γραμμάτων διαφοροποιείται... αλλά δεν μου σχετίζεται τόσο με τον τρόπο που προφέρεται (αν και μόλις το διαπίστωσα και σε εμένα μία πιο ανοιχτόχρωμη χροιά στο "Κ" στα ονόματα που ανέφερεςtongue.gif) όσο με το χρώμα των διπλανών του... Για παράδειγμα το "3" είναι ροζ - κόκκινο... ανάλογα, όμως, με τους διπλανούς αριθμούς, πολύ συχνά πλησιάζει περισσότερο προς το κόκκινο, εγκαταλείποντας τελείως την αίσθηση του ροζ... Το "Κ", επίσης, το βλέπω σκούρο μπλε... αν τα διπλανά του είναι αρκετά σκουρόχρωμα, μπορεί να μεταμορφθεί και αυτό σε ένα πολύ πιο βαθύ μπλε, που πλησιάζει προς το μαύρο...

Η άλλη σκέψη που με απασχολεί είναι ότι όσο περνούσαν τα χρόνια και δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία στο φαινόμενο, μιας και δεν μπορούσα να μιλήσω με κάποιον για αυτό, τα χρώματα στο μυαλό μου ξεθώριαζαν... είναι, σαφώς, ακόμη έντονα, αλλά στα πολύ παιδικά χρόνια έλαμπαν...

Και εδώ προκύπτει η επόμενη απορία μου... μπορεί με κάποιον τρόπο να αναπτυχθεί ή να βελτιωθεί αυτή η ιδιότητα, την στιγμή που υπάρχει ήδη ένα άλφα υπόβαθρο?

Link to comment
Share on other sites

Devaraja, ουσιαστικά ο συγκεκριμένος τύπος συναισθησίας είναι η εικονοποίηση του ήχου...Π.χ. πριν μάθω γραφή και ανάγνωση, όταν μου έλεγε κάποιος "δέντρο" έφερνα αυτόματα μπροστά μου την εικόνα ενός δέντρου κ.ο.κ.:rolleyes: Βέβαια, η εικονοποίηση είναι πάρα πολύ κοντά στον οραματισμό και βοηθάει πάρα πολύ στο να δημιουργείς οράματα ή να βλέπεις...Προσωπικά, από τότε που διαλογίζομαι βλέπω οράματα πολύ εύκολα και θυμάμαι πολύ καλά όλα τα οράματα που έχω δει...Αντίθετα, όταν ακούσω κάτι θα πρέπει να το σημειώσω αμέσως μετά τον διαλογισμό για να μπορώ να το θυμάμαι γιατί σε κατάσταση διαλογισμού δεν μπορώ να εικονοποιήσω...

Αρχάγγελε και Minerva, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και το link...Ειλικρινά δεν μπορώ να αντιληφθώ αν είναι κάτι σπουδαίο η συναισθησία, πάντως είναι κάτι σπάνιο...Για εμένα ήταν από πάντα κάτι φυσικό και δυστυχώς από πολύ μικρή ήμουν αναγκασμένη να το κρύβω γιατί δεν υπήρχε άνθρωπος δίπλα μου που να μπορεί να το κατανοήσει...Σας ευχαριστώ πολύ για τον θετικό τρόπο με τον οποίο το αντιμετωπίζετε και για τις πληροφορίες που μας δίνετε!!!:cheerful_h4h:

Pyramid, ίσως να υπάρχει δικαίως ο ενθουσιασμός για την συναισθησία, δεδομένου ότι είναι κάτι πάρα πολύ σπάνιο...Είμαι σχεδόν 32 χρονών και δεν έχω γνωρίσει ποτέ κανέναν άλλον συναισθητικό άνθρωπο...Για να λες ότι "κάποιος βλέπει τα γράμματα μαύρα και κάποιος άλλος χρωματιστά" προφανώς δεν έχεις κατανοήσει τι ακριβώς είναι η συναισθησία, για αυτό και ρωτάς που είναι το σημαντικό...Το σημαντικό βρίσκεται στο γεγονός ότι ένα ερέθισμα ο εγκέφαλός ενός συναισθητικού το αντιλαμβάνεται με δύο αισθήσεις ταυτόχρονα...Αυτό έχει σαν συνέπεια όταν ακούμε π.χ. μια λέξη να την βλέπουμε ταυτόχρονα με χρωματιστά γράμματα...Υπάρχουν περισσότερα είδη συναισθησίας, αλλά αυτό το συγκεκριμένο είδος εμφανίζουμε η Τιτάνια και εγώ και ελπίζουμε να υπάρχουν και άλλοι...:)

Link to comment
Share on other sites

Τιτάνια, και εγώ σε σχετικά μεγάκη ηλικία το κατάλαβα!!!:lol: Λες συζητώντας να ανακαλύψουμε ότι έχουμε και άλλα είδη συναισθησίας;;;

Πάντως και τα δικά μου χρώματα επηρεάζονται ανάλογα με τα χρώματα των γραμμάτων που έχω δίπλα...Για αυτό σου είπα ότι θα σου στείλω κάποια στιγμή την παλέτα μου...Θα μου πάρει χρόνο να την αποτυπώσω σε γραφή!!!:flowers:

Από την άλλη μεριά, εγώ όσο και να το έκρυβα ή να μην είχα κάποιον να μιλήσω, δεν ξεθώριασαν ποτέ και καθόλου, οπότε δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό...Από την στιγμή όμως που βλέπεις ακόμα τα χρώματα πιστεύω ότι μπορείς με εξάσκηση να τα επαναφέρεις στην αρχική μορφή...Δοκίμασε για αρχή να σκέφτεσαι κάποιες λέξεις-όποιες θέλεις εσύ κάθε φορά- για 5 λεπτά και να επεξεργάζεσαι τα χρώματα που βλέπεις σε κάθε λέξη...Κάθε μέρα ανέβαζε λίγο τον χρόνο...Όταν φτάσεις στα 10 λεπτά, άρχισε να τις γράφεις με μονόχρωμο στιλό-καλύτερα μπλε ή μαύρο- και κοιτάζοντάς τις λέξεις αυτές θα χρωματίζονται αυτόματα στο μυαλό σου...Πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο τα χρώματα θα επανακτήσουν σιγά-σιγά την αρχική τους λάμψη!:flowers:

Τώρα, ως προς την κατεύθυνση που θα μπορούσες να διαλέξεις με βάση την συναισθησία...Αυτό έχει να κάνει με την προσωπικότητά σου και διάφορα άλλα προσωπικά σου ταλέντα που μπορείς να το συνδυάσεις...Είμαι σίγουρη ότι έχεις την ικανότητα να συνδυάζεις άψογα τα χρώματα-ακόμα και αν δεν το έχεις αντιληφθεί ακόμα, θα το αντιληφθείς στο μέλλον...Επίσης, εξαιτίας

της εικονοποίησης μπορείς να εύκολα να δεις ή και να δημιουργήσεις οράματα-και δεν είναι καθόλου απίθανο να βλέπεις έντονα όνειρα και να τα συγκρατείς μετά στην μνήμη σου για πολλές ημέρες...Επίσης μέσω της εικονοποίησης μπορείς να συγκρατείς στην μνήμη σου περισσότερες αναμνήσεις...Μπορείς να αναπτύξεις την διαίσθησή σου με οπτικά μέσα όπως π.χ. τράπουλες...Αυτά είναι γενικά όμως, δεν σε γνωρίζω προσωπικά για να σου πω τι περισσότερο θα μπορούσες να κάνεις με αυτό...Ελπίζω ότι συζητώντας σιγά-σιγά θα γνωριστούμε καλύτερα και θα μπορέσω να σου πω περισσότερα και πιο συγκεκριμένα πράγματα που θα μπορούσες να κάνεις...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλέπω κάτι το σημαντικό εκτός από ότι ήδη είπα για την αυτογνωσία, ναι, υπάρχει περίπτωση και να μην έχω κατανοήσει περί τίνος πρόκειται.

 

Βέβαια υπάρχει κι αυτό το παράδειγμα με το δέντρο που είναι κοινό σε κάτι εκατομμύρια πιτσιρίκια σε όλο τον πλανήτη... τέλος πάντων, ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...