Jump to content

Συναισθησία (Χρώματα, Γράμματα Και Ανάμειξη Αισθήσεων)


Recommended Posts

Ω σε ευχαριστώ πάρα πολύ, Σίβυλλα, για τις προτάσεις σου, ειλικρινά είναι μία βοήθειαcheerful_h4h.gif

Σκέφτηκα μάλιστα, σε μετέπειτα στάδιο, να δοκιμάσω παράλογους συνδυασμούς γραμμάτων για να ελέγξω την επίδραση που θα έχουν τα χρώματα και εκεί...

Όσο για τα όνειρα, τις αναμνήσεις και, γενικότερα, τις εικονικές σκέψεις, περιγράφεις ακριβώς αυτό που επικρατεί στο μυαλό μου... Είναι όλα τόσο έντονα που έχω την αίσθηση ότι τα ξαναζώ κάθε φορά που τα φέρνω στο μυαλό μου, όπως μάλλον συμβαίνει και σε εσένα με τον οραματισμό που ανέφερες προηγουμένως... Αλλά αυτό, υποθέτω, είναι μία άλλη συζήτησηhappy.gif

 

Περιττό να πω ότι προσπάθησα πριν αρκετό καιρό να καταγράψω σε έναν φίλο μου τα χρώματα που βλέπω... Απλά οι περιγραφές φαίνονται τόσο αλλόκοτες σε κάποιον που ακούει γι' αυτό πρώτη φορά, την στιγμή που εσύ θεωρείς αυτονόητο ότι τα συγκεκριμένα χρώματα υπάρχουν μονίμως στο μυαλό σου, στα αντίστοιχα γράμματα...!! Θα χαιρόμουν πολύ αν κατάφερνες να μου δείξεις τα δικά σου χρώματαsmile.gif

 

Και... last but not least... μιλώνατς για γράμματα και αριθμούς... παρατηρείς χρώματα αποκλειστικά στην ελληνική αλφάβητο ή και σε άλλες γλώσσες, ακόμη και σε συμβολικές γραφές και ιδεογράμματα?

Προσωπικά, αν ένα σύμβολο δεν ξέρω πώς προφέρεται, δυσκολεύομαι να το δω με χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά μου να σε ευχαριστήσω για αυτήν την ωραία συζήτηση...Να ευχαριστήσω επίσης και τον Devaraja που βρήκε παλαιότερο topic και το παρέθεσε...Πραγματικά όταν βρήκα στην ιστοσελίδα την άσκηση που βοηθάει να δούμε την αύρα, το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό!!!Από την πρώτη μέρα μπόρεσα δω την αιθερική και πάρα πολύ γρήγορα άρχισα να βλέπω και την συναισθηματική... Φυσικά έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου...Αν δεν το δοκίμασες ήδη, θα πρότεινα να το δοκιμάσεις-πιστεύω ότι θα έχεις εντυπωσιακά αποτελέσματα!!! :thumbsup:

Αυτό με τους παράλογους συνδυασμούς χρωμάτων το είχα κάνει κατά λάθος παλιότερα-δεν θέλω να σε προϊδεάσω για αυτό που θα δεις,θα περιμένω να μου πεις τα αποτελέσματα!!!

Για τα όνειρα, τις αναμνήσεις κ.λ.π. σου περιέγραψα αυτά που μου συμβαίνουν και πιστεύω ότι πηγάζουν από την συναισθησία...Για να συμβαίνουν και σε εσένα σίγουρα από εκεί πηγάζουν!!!Εφόσον συμβαίνει αυτό μπορείς να καλλιεργήσεις και άλλες πτυχές της προσωπικότητάς σου και να ασχοληθείς με την ερμηνεία των ονείρων-η συναισθησία από μόνη της δεν αρκεί για αυτό...

Για την καταγραφή των χρωμάτων πιστεύω το καταλαβαίνεις και εσύ ότι είναι λίγο δύσκολο...Δώσε μου λίγο χρόνο και θα το κάνω κατά προσέγγιση!!!Θα χαιρόμουν επίσης αν μου έδειχνες και εσύ τα δικά σου χρώματα-κατά προσέγγιση πάντα και όποτε μπορέσεις φυσικά!!! :angel_not:

 

Παρατηρώ χρώματα και σε άλλες γλώσσες, και μάλιστα το αγγλικό J μπορεί να έχει άλλο χρώμα από το γαλλικό J π.χ.,γιατί έχει εντελώς διαφορετικό ήχο... Σε συμβολικές γραφές για να είμαι ειλικρινής τα βλέπω μαύρα ή σε πολύ σκούρες αποχρώσεις, εκτός αν κάποιος μπορεί να μου τις διαβάσει-τότε ακολουθώ τον ήχο και αυτόματα χρωματίζω...Στα ιδεογράμματα πάλι είναι ανάλογα με το αν γνωρίζω τον συμβολισμό...Όπως και εσύ, ακολουθώ τον ήχο και χρωματίζω...Χωρλις ήχο δεν μπορεί να υπάρξει χρώμα, διαφορετικά δεν θα μιλούσαμε για συναισθησία αλλά για οραματισμό...:cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι χρώματα βλέπετε την αύρα; Σας επηρεάζει καθόλου το γεγονός ότι το κάθε χρώμα το έχετε συνδέσει με κάτι απο πολυ πιο πριν; Τι βλέπετε να ισχύει όσον αφορά τα χρώματα που βλέπετε στην αύρα σε σχέση με την κατασταση που βρισκεστε εκεινη την στιγμη;

Link to comment
Share on other sites

Reckless, δυστυχώς είμαι πολύ αρχάρια στο να βλέπω αύρες, ξεκίνησα πριν περίπου τρεις εβδομάδες την άσκηση που δίνει η Νεφέλη στο άρθρο της και μέχρι στιγμής έχω δει μόνο το αιθερική και την συναισθηματική αύρα...Οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα να παραθέσω...Εδώ πρέπει να πω ότι η συναισθησία από μόνη της δεν αρκεί για να δεις την αύρα, όπως δεν αρκεί για πολλά άλλα πράγματα:) Πρέπει να την συνδυάσεις με εξάσκηση, και προσωπικά πιστεύω ότι μου χρειάζεται λίγη περισσότερη εξάσκηση...

Για τόσο μικρό διάστημα οφείλω να ομολογήσω ότι έχω εντυπωσιαστεί με τα χρώματα που έχω δει...Έχω δει την αιθερική σαν ένα απλό διάφανο αιθερικό πεδίο, και διάφορες αποχρώσεις όπως μπλε, σιελ, γαλάζιο και διάφορες αποχρώσεις από το γκρίζο ως το βαθύ μπλε...Πριν δύο εβδομάδες όπως μιλούσα με μια φίλη μου είδα εντελώς τυχαία και την συναισθηματική...Όταν ήταν ήρεμη έβλεπα λευκό χρώμα γύρω από την αιθερική της αύρα, όταν ήταν χαρούμενη ανοιχτό πορτοκαλί και όταν ενθουσιάζονταν πιο ζωηρό πορτοκαλί...Από εκείνη την μέρα είδα επίσης σε διάφορους ανθρώπους κίτρινο, πράσινο, καφέ, φουξ...μέχρι που σε ένα παιδάκι είδα κάτι σαν ουράνιο τόξο!!!:) Όταν βλέπω ένα παιδί συνήθως είναι πιο ζωηρά τα χρώματα...

Η αλήθεια είναι ότι η σύνδεση χρωμάτων-συναισθημάτων που έχω κάνει από πριν με επηρεάζει πάρα πολύ...Αλλά μέχρι τώρα τουλάχιστον τα χρώματα που έβλεπα επαλήθεύτηκαν με τα συναισθήματα που ένιωθαν αυτοί οι άνθρωποι...

Όσον αφοράτην τελαυταία σου ερώτηση...Τώρα ξελίνησα να βλέπω αύρες, αλλά την ικανότητα να αισθάνομαι την ενέργεια και τα συναισθήματα όποιων ανθρώπων είναι δίπλα μου την έχω από παιδί...Όταν συνέβαινε αυτό όσο δυνατό εγώ και να είχα-και είχα πάρα πολύ δυστυχώς-περνούσε σε δεύτερη μοίρα...Το κυρίαρχο συναίσθημα ήταν αυτό του συνομιλητή μου...Τις φορές που έκανα προβολή στο εγώ μου-πράγμα απαραίτητο όταν αντιμετώπιζα αρνητικά συναισθήματα ή ενλεργεις- χανόταν αυτή η αίσθηση...Το ίδιο ακριβώς κάνω όταν βλέπω την αύρα-δίνω όλη μου την προσοχή στον άνθρωπο που βλεπω, οπότε το εγώ, άρα και όποια κατάσταση βρίσκομαι σε εκείνη την στιγμή περνάει σε δεύτερη μοίρα και αντικαθίσταται από ένα μοναδικό αίσθημα ηρεμίας...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Reckless και Σίβυλλα, οι δικές μου πρώτες προσπάθειες με την αύρα έγιναν πριν από τρία χρόνια, αλλά δυστυχώς δεν εξελίχθηκαν με ιδιαίτερη επιτυχία, γι' αυτό και σταμάτησα... Περιοριζόμουν στην όψη μίας απαλής μπλε απόχρωσης ακριβώς πάνω από την επιδερμίδα (η οποία μια φορά παρουσιάστηκε κίτρινη, χωρίς να έχω αλλάξει κάτι πάνω μου ή μέσα μου), γι' αυτό και υπέθεσα ότι περισσότερο το φαντάζομαι, παρά το βλέπω... Τώρα, ωστόσο, το ενδιαφέρον μου έχει αναζωπυρωθεί και σκοπεύω να δοκιμάσω νέες ασκήσειςsmile.gif. Ανάλογα με τα αποτελέσματα, μπορεί να καταφέρω να απαντήσω αργότερα στην ερώτηση για τα χρώματα και την ψυχική κατάσταση...

Devaraja, όντως πολύ ενδιαφέρουσες οι οπτικές στην συζήτηση που παρέθεσες και, Minerva, πολλά ευχαριστώ για τον επιστήμονα Ramachadran (αν και το βιντεάκι δεν έπαιζε, δίνοντάς μου αφορμή να βρώ και να παρακολουθήσω πολλά άλλα σχετικά βιντεάκια με τον ίδιοhappy.gif)!!!

Σίβυλλα, θα ήταν χαρά μου να σου εκθέσω και εγώ τα χρώματά μου, όσο γίνεται πιο κατατοπιστικά... Δυστυχώς κάποιες αποχρώσεις μοιάζουν τόσο πολύ μεταξύ τους, που μόνο στο μυαλό μου έχω την εντύπωση ότι είναι δυνατό να διαχωριστούν! Δεν ξέρω αν υπάρχουν και σε εσένα τόσο παρεμφερή γράμματα... Αναρωτιέμαι, παρ' όλα αυτά, πόσα ακόμη κοινά χρώματα θα μπορούσαμε να έχουμε, πέρα από το "β" και το "λ" και έχεις απόλυτο δίκιο ότι τα γράμματα πάντα συνδέονται με τον ήχο που έχει συνδεθεί μαζί τουςrolleyes.gif

 

Έχω γνωρίσει άτομα με το χαρακτηριστικό αυτό και το θεωρώ προσωπικά κάτι το εξαιρετικά σπουδαίο. Ουσιαστικά είσαστε άτομα με περισσότερα αισθητήρια από εμάς τους κοινούς θνητούς :)

 

 

Αρχάγγελε, ελπίζω να μην σε τρομάξαμε...tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τιτάνια,

 

δοκίμασε να δεις το βίντεο από 'δω:

 

 

από το 17' 52''

 

Συναρπαστικό και το παρακάτω ντοκιμαντέρ, το όποιο καταπιάνεται περιφερειακά με το θέμα:

 

http://topdocumentaryfilms.com/the-boy-with-the-incredible-brain/

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...