Jump to content

...που Είναι Ο Θεός;


Recommended Posts

Βασικά, δε συμβαίνει μόνο στη θρησκεία.

 

Θυμάμαι, κάποτε είχα συναδέλφους κάτι τύπους οι οποίοι την είχαν ψωνίσει με τα ηχοσυστήματα Hi-End. Τους θυμάμαι λοιπόν, μιλούσαν συνέχεια για το πόσο σούπερ ήταν τα καλώδια και τι φοβερό ήχο που έβγαζε η τάδε βελόνα στο πικάπ αλλά σπανίως μιλούσανε για το τι μουσική ακούγανε.

 

Είναι το αντίστοιχο με αυτό που είχα γράψει σε εκείνο το χιουμοριστικό «τα άλλα ταρώ». Σα μια κοπέλα η οποία βρίσκεται στο δάσος, τίγκα στο μέικ απ και είναι συγκεντρωμένη στο σύμβολο της φύσης: μια πλαστική μινιατούρα δέντρου.

Link to comment
Share on other sites

"Για πρώτη φορά στη ζωή μου ήμουν ένα τίποτα.Αλλά μέσα από αυτή την τρομερή ταπείνωση,κατάλαβα τελικά την αλήθεια:

o Θεός δεν με αγαπούσε για τα εξαιρετικά χαρίσματα μου,αλλά παρά την ύπαρξη τους!

Κατάλαβα πως όλη μου την ζωή Τον αναζητούσα με το πνεύμα,όταν μόνο με την καρδιά μπορούσα να Τον βρω."

 

Cathy Cash,

Spellman

 

Ο σεβασμός πηγάζει από το μυαλό,το δέος και η αγάπη όχι..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μεσα απο τα δυσκολα βρισκουμε τον εαυτό μας..

Τι εννοει ο ποιητής όταν λέει θεοσεβούμενος; Αυτος που φοβάται; Σέβεται;

Σε ποια μέρη συχνάζουν τελικοι όλοι αυτοι;

Ίσως τελικα να χρειάζεται να ξεπεράσουμε κάθε ψυχικό εμπόδιο ωστε να απελευθερωθούμε

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός βρίσκεται εκεί που δε θα πήγαινε κανένας θεοσεβούμενος

~ Αγνώστου (...σε μένα) ~

 

 

...Σχόλια;

Έ, άμα είναι 'παντού' θα είναι και εκεί... και τι μ'αυτό;

Νομίζω πάντως πως μια τέτοια 'δήλωση' δεν λέει κάτι το ουσιαστικό ή χρήσιμο, και τι έγινε δηλαδή αν είναι εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο Θεός βρίσκεται παντού. Ακόμη και κει που πίστευες ότι δεν θα ήταν.

Δλδ "πανταχού παρόν" μένει εσύ να ανακαλύψεις την ιερότητα του κάθε πράγματος λόγω παρουσίας του Θεού.

 

Οπότε εν μέρη η πρόταση είναι σωστή αν και σου δίνει μια εντύπωση ότι είναι ΜΟΝΟ εκεί που δεν θα πίστευες ότι είναι και στα κλασικά μέρη που πάει ο πολύς κόσμος για να προσευχηθεί κτλ και καλά δεν είναι. Οπότε αν εννοεί κάτι τέτοιο είναι μισή σωστή και μισή λάθος, για μένα.

 

Βέβαια το "που" είναι ο Θεός δεν πάει μόνο σε μέρη αλλά και σε πράξεις. Αν το σκεφτεί έτσι κάποιος μπορεί να πει, "καλά ο Θεός είναι και στην πράξη της αμαρτίας ή του εγκλήματος;" Η απάντηση για μένα είναι ναι.

 

Διότι με το να είναι παντού βοηθά με τον τρόπο του τον θύτη και το θύμα και όχι ότι επικροτεί την αμαρτία, με αυτήν την έννοια είναι ακόμη και στις πιο χειρότερες πράξεις προς όφελος των ανθρώπων.

 

Έτσι ο Θεός είναι παρόν και στον "φόνο" και στην "ασέλγεια" και στον "βιασμό" κτλ. Να κάτι που δεν πάει ο νους μας ότι θα ήταν.

Και μάλιστα όχι μόνο δεν πάει αλλά οι άνθρωποι γυρνάνε και λένε "και τότε εμένα που μου συνέβει αυτό, που ήταν ο Θεός" και έτσι γίνονται άθεοι ή χειρότερα αντίθεοι. Που να ξεραν όμως!

 

Αυτό μου θυμίζει μια άλλη αλληγορία που ο Θεός ήταν "νερό" και οι κάτοικοι του χωριού το φύλαγαν αμόλυντο και ιερό το μέρος της πηγής και δεν αφήναν του "λερωμένους" να πλησιάσουν μην το μολύνουν.

Κι όμως το νερό ήταν πρώτα για αυτούς (να καθαρίσει του λερωμένους) και μετά για να ξεδιψάσουν αν θέλουν.

 

Έτσι και στις πράξεις ο Θεός πρώτα είναι για τους αμαρτωλούς και είναι παρόν σε κάθε αποτρόπαια πράξη. Να κάτι που ίσως δεν πάει το μυαλό μας.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοεί ο άνθρωπος όταν λέει "θεοσεβούμενος"...

Πιστεύω σε γενικές γραμμές ότι ο Θεός-ή αλλιώς το θεϊκό στοιχείο- είναι παντού, αλλά δεν τον αντιλαμβανόμαστε πάντα...

Τώρα, για το πού πραγματικά μπορεί να βρίσκεται ο Θεός, σε ποιόν πραγματικά μπορεί να είναι κοντά και σε ποιόν όχι, νιώθω ο Θεός είναι πολύ μεγάλος και εγώ πολύ μικρή μπροστά του για να μπορώ να το γνωρίζω...

Μπορώ μόνο να υποθέσω από αυτά που έχω δει και βιώσει ότι ο Θεός είναι πολύ πιο κοντά σε αυτούς που τον αποζητούν μέσα από τα βάθη της ψυχής τους,ακόμα και αν δεν καταλαβαίνουν ότι τον αποζητούν, καθώς και πιο μακρυά από αυτούς που υποκρίνονται ότι τον αποζητούν, ακόμα και αν δεν καταλαβαίνουν ότι υποκρίνονται...

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο τα δυσκολα βρισκουμε τον εαυτό μας..

Τι εννοει ο ποιητής όταν λέει θεοσεβούμενος; Αυτος που φοβάται; Σέβεται;

Σε ποια μέρη συχνάζουν τελικα όλοι αυτοι;

Ίσως τελικα να χρειάζεται να ξεπεράσουμε κάθε ψυχικό εμπόδιο ωστε να απελευθερωθούμε

Ο θεοσεβούμενος δεν αμαρταίνει.

Μέσω της μετάνοιας που έπεται της αμαρτίας βρίσκουμε κομάτια του εαυτού μας..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πιστέψεις στο Θεό ή να αγγίξεις το Θεό;

Ένας άνθρωπος έχει τη δύναμη να κάνει τα πάντα, κατ' εμέ, οπότε η παραπάνω ρήση δεν έχει πραγματική εφαρμογή.

 

Απ'την άλλη, ο θεοσεβούμενος δεν έχει την επιθυμία να φτάσει το Θεό, αλλιώς ποιός ο λόγος να πιστεύει σε κάτι ανώτερο;!

 

(Χαιρετώ σας και πάλι!)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την πολλών ετών χαμένη Σαγήνη (Καλώς ήρθες και πάλι) και θα προσθέσω και μια φράση του Outis που κάποτε είχε ειπωθεί και μου άρεσε πάρα πολύ: Τον δαίμονα πρέπει να τον πιάσεις από τα κέρατα.

Link to comment
Share on other sites

Επ! Όμορφα!

Χααχαχαχαχαχαχ. Όταν το είδα αναρωτήθηκα για το τι θες να πεις. Ύστερα κατάλαβα :063laugh:

Μη φοβάσαι, τράγου κέρατο, τα κέρατα τα δικά σου είναι άπιαστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Την συγκεκριμένη φράση αν δεν κάνω λάθος την είπε ο Μπόρχερτ Βόλφγκανγκ. Μπορούν να αποδοθούν πολλές εξηγήσεις και ερμηνείες. Προσωπικά την αντιλαμβάνομαι με έναν τρόπο που είναι επηρεασμένος από τα βιώματα που έζησε ο Μπόρχερτ Βόλφγκανγκ. Ήταν μάρτυρας του 2ου παγκόσμιου πολέμου και πέθανε στα 26 από κάποια ασθένεια(που δεν θυμάμαι ποιά ήταν). Φυλακίστηκε, από τις ναζιστικές αρχές( στα ποιήματα του εντοπίζεται εύκολα το αντιναζιστικό ύφος) και έπασχε συχνά-πυκνά από διάφορες ασθένειες.

Μέσω της ματαιοδοξίας του, μπορεί να έβλεπε έναν κόσμο φτιαγμένο από έναν θεό που δεν ενδιαφερόταν καθόλου για τα δημιουργήματα του. Επομένως ο θεός για τον Βόλφγκανγκ δεν είναι κοντά στους θεοσεβούμενους και τους πιστούς.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται την θρησκεια... συνηθως τον ψαχνει στην εκκλησια και στους παπαδες..

 

Με λίγα λόγια, ο θεοσεβουμενος δεν θα έψαχνε ποτέ τον θεό... στον εαυτο του. Δεν θα εψαχνε τον θεο σε αυτο που λεμε φυση γιατι ως γνωστον η φυση ειναι δημιουργημα του θεου οχι ο θεος.

 

χμμμ....

 

"The Kingdom of God is inside you and all around you, not in mansions of wood and stone. Split a piece of wood and I am there. Lift a stone and you will find me".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με λίγα λόγια, ο θεοσεβουμενος δεν θα έψαχνε ποτέ τον θεό... στον εαυτο του.

Όλες οι θρησκείες προτρέπουν να βρούμε τον Θεό μέσα μας.

Επομένως, ο θεοσεβούμενος που δεν ψάχνει μέσα του τον Θεό, φοβάται τον εαυτό του -φοβάται το τι θα βρει εκεί μέσα.

 

Να φοβάσαι τον άνθρωπο ο Θεός του οποίου ζει στον ουρανό - Μπερνάρ Σω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...