Jump to content

...που Είναι Ο Θεός;


Recommended Posts

O Τράγος απάντησε πρώτος...... :018bleh:

 

Αν συμφωνήσουμε πως ο Θεός οταν προσωποποιείται απλά είναι μια ψυχολογική προβολή και παράγωγο του Πατέρα σε ορισμένες θρησκείες ή της Μητέρας σε κάποιες άλλες,τότε ίσως μπορέσουμε να βγάλουμε μια άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την ερωτηση την εχω κανει πολλες φορες στον εαυτο μου αλλα και σε αλλους ...οι απαντησεις δεν με ικανοποιησαν...αν ρωτησεις ενα παιδι που ειναι ο Θεος..θα παρεις την πιο αγνη και αληθινη απαντηση...στον ουρανο και μας προσεχει...αλλα δυστυχως μαλλον δεν μπορει να μας προσεχει ολους...πρεπει να του τραβηξουμε την προσοχη...αν ρωτησεις καποιον που περναει δυσκολα που ειναι ο Θεος θα σου απαντησει οτι δεν υπαρχει...αν ρωτησεις καποιον που περασε δυσκολα και τωρα ειναι καλα θα σου πει μαζι μου...αν ρωτησεις καποιον που πεθαινει θα σου πει καπου εκει εξω και με περιμενει...αν ρωτησεις ομως καποιον που εκανε αποπειρα αυτοκτονιας και γλιτωσε θα σου πει εφτασα πολυ κοντα να δω που ειναι και αν υπαρχει αλλα ειδα μονο σκοταδι...ο Θεος ναι πρεπει να βρισκεται στο σκοταδι δεν θελει να τον δουμε...αν ρωτησετε εμενα θα σας πω λιγο απο ολα απο τα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη ειπώθηκε, κανένας δεν μπορεί να πάει στον Θεό, γιατί ο καθένας έχει τον Θεό μέσα του... Εκεί πρέπει να ψάξει κάποιος ώστε να μπορέσει να τον βρει, γιατί πολύ απλά είμαστε φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό ή μάλλον, καλύτερα, άυλο πράγμα...

 

Θα αναφερθώ στο όνομα που δώθηκε στον Ιησού... Αυτό ήταν Εμμανουήλ, όπου σημαίνει "Ο Θεός μέσα μου" σε πιο λαϊκή απόδοση... Όσο θεοσεβούμενος κι αν είναι κάποιος, σε όσα μέρη λατρείας κι αν πάει, αν δεν κοιτάξει μέσα του, δεν θα τον βρει ποτέ... :D

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι τι γίνεται όταν κάποιος πεθαίνει.

 

Δλδ όσο ζει κάποιος μπορεί να συνειδητοποιήσει ότι έχει μέσα του τον Θεό, τον Δράκο, ή το Atman ή όπως αλλιώς θέλετε.

 

Αλλά εμένα θα με ενδιέφερε να ακούσω

μεταθανάτιες εμπειρίες ανθρώπων με αυτήν την ιδεολογία

ή έστω αστρικές προβολές στο ίδιο αστρικό πεδίο που οδηγούνται όσοι απεβίωσαν ώστε

να δούμε το Άτμαν κτλ πώς περιγράφεται και πέρα από την υλική ζωή που σε αυτήν είναι ενωμένο ή ένα με την φύση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...