Jump to content

Μμ... Μία Απλή Απορία.... Σε Τι Βαθμό/συχνότητα Ασχολείστε Με Την Τέχνη?


christian74
 Share

Recommended Posts

Hello σε όλους!! :D

 

έχω μία απορία... βασικά κάτι που με βασανίζει λίγο......

λοιπόν.... για να κάνω μία εισαγωγή.... ασχολούμαι από πολύ μικρός με την μαγεία... και πάντα την θεωρούσα κομμάτι της προσωπικότητας μου...

ειδικά έως και πριν 2-3 χρόνια... ένιωθα απίστευτη έλξη για οτιδήποτε σχετικό.

Το πρόβλημά μου είναι ότι πλέον, έχω απομακρυνθεί αρκετά... Δυστυχώς το πρόγραμμά μου δεν μου αφήνει πολύ χρόνο για ενασχόληση.

Τώρα κάνω το μεταπτυχιακό μου στο Λονδίνο... ένας από τους λόγους που ήθελα να έρθω εδώ ήταν η παράδοση που έχει η Αγγλία στην μαγεία... και η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο έχω επισκεφτεί πολλά σχετικά καταστήματα κλπ. Απλά στην καθημερινή μου ζωή...όλοι είναι απίστευτα "ορθολογιστές" ακόμα και τα ζώδια να αναφέρεις θα σε σταβοκοιτάξουν και θα απομακρυνθούν...

Ειλικρινά, καταπιέζομαι και νιώθω ότι φθείρεται ότι είχα αναπτύξει, γιατί αυτά που πιστεύω συγκρούονται συνεχώς με το περιβάλλον μου.

Ακόμα μου συμβαίνουν όλα αυτά τα περίεργα που υποθέτω συμβαίνουν σε όλους σε μικρότερη ή μεγαλύτερη κλίμακα.... και είμαι ευγνώμων για αυτό, αλλά αμφιβάλλω για το εάν αυτό θα συνεχιστεί στο μέλλον.

Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής.... εσείς τι κάνετε προκειμένου να κρατήσετε επαφή με την Τέχνη?

Μπορεί να υπάρξει "μάγος" χωρίς το τελετουργικό κομμάτι? Ή πρόκειται απλά για ένα χαρακτηριστικό που ορισμένοι άνθρωποι διαθέτουν?

 

Ίσως είναι λίγο ανόητη ερώτηση αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω τις απόψεις σας! :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Τώρα κάνω το μεταπτυχιακό μου στο Λονδίνο... ένας από τους λόγους που ήθελα να έρθω εδώ ήταν η παράδοση που έχει η Αγγλία στην μαγεία... και η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο έχω επισκεφτεί πολλά σχετικά καταστήματα κλπ. Απλά στην καθημερινή μου ζωή...όλοι είναι απίστευτα "ορθολογιστές" ακόμα και τα ζώδια να αναφέρεις θα σε σταβοκοιτάξουν και θα απομακρυνθούν...

Ειλικρινά, καταπιέζομαι και νιώθω ότι φθείρεται ότι είχα αναπτύξει, γιατί αυτά που πιστεύω συγκρούονται συνεχώς με το περιβάλλον μου.

Ακόμα μου συμβαίνουν όλα αυτά τα περίεργα που υποθέτω συμβαίνουν σε όλους σε μικρότερη ή μεγαλύτερη κλίμακα.... και είμαι ευγνώμων για αυτό, αλλά αμφιβάλλω για το εάν αυτό θα συνεχιστεί στο μέλλον.

Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής.... εσείς τι κάνετε προκειμένου να κρατήσετε επαφή με την Τέχνη?

Μπορεί να υπάρξει "μάγος" χωρίς το τελετουργικό κομμάτι? Ή πρόκειται απλά για ένα χαρακτηριστικό που ορισμένοι άνθρωποι διαθέτουν?

 

Ίσως είναι λίγο ανόητη ερώτηση αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω τις απόψεις σας! :D

 

 

 

Δεν ασκώ τελετουργική μαγεία,εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που και εκεί το κάνω περισσότερο

για λόγους..αυτογνωσίας..Θεωρώ οτι από την στιγμή που "κάτι" προκαλεί τα "περίεργα" που λες,εσύ

ο ίδιος δεν χρειάζεται παρά να ακολουθήσεις τον δρόμο που σου δείχνει..

 

Για το Λονδίνο..σου προτείνω να ψάξεις για μυστικιστές,έλληνες ή ξένους,που να μένουν ή να σπουδάζουν

εκεί..μια πολύ εύκολη επιλογή είναι το internet,μια άλλη τα καταστήματα που λες..

Εντάξει..δεν θα υπάρξει η τρομερή πληθώρα..αλλά πιστεύω οτι ένα-δύο άτομα(που ουσιαστικά δεν χρειάζεσαι

και περισσότερο)θα τα βρεις με τον καιρό..

Προσωπική εκτίμηση..:πιστεύω οτι θα σε βοηθήσει και αυτό το "κάτι" που αναφέρθηκε στις πρώτες σειρές..

η μαγεία δοκιμάζει και δυναμώνει τα παιδιά της,αλλά δεν τα διώχνει,αν αυτά θέλουν να μείνουν κοντά της..

Link to comment
Share on other sites

Ε μην αναφέρεις τα ζώδια, πες κάτι άλλο. :lol:

 

Νομίζω πως το όλο θέμα δημιουργείται γιατί εσύ την θεωρείς κάτι ξεχωριστό από την ζωή σου. Γιατί δεν ρωτάς «εσείς τι κάνετε προκειμένου να κρατήσετε την επαφή με τον ήλιο ή τον αέρα?»?

 

Επιπλέον δεν είναι λογικά τα στραβοκοιτάγματα όταν θέλουμε να συζητήσουμε ότι να΄ναι με όποιον τύχει στον δρόμο μας? Άλλο να συζητάμε γενικώς για υπαρξιακά θέματα και άλλο για μαγεία, ο κόσμος πιάνει τον κραδασμό δεν του αρέσει η αίσθηση και πάει στο καλό η κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι ότι πλέον, έχω απομακρυνθεί αρκετά... Δυστυχώς το πρόγραμμά μου δεν μου αφήνει πολύ χρόνο για ενασχόληση.

Τώρα κάνω το μεταπτυχιακό μου στο Λονδίνο... ένας από τους λόγους που ήθελα να έρθω εδώ ήταν η παράδοση που έχει η Αγγλία στην μαγεία... και η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο έχω επισκεφτεί πολλά σχετικά καταστήματα κλπ. Απλά στην καθημερινή μου ζωή...όλοι είναι απίστευτα "ορθολογιστές" ακόμα και τα ζώδια να αναφέρεις θα σε σταβοκοιτάξουν και θα απομακρυνθούν...

Ειλικρινά, καταπιέζομαι και νιώθω ότι φθείρεται ότι είχα αναπτύξει, γιατί αυτά που πιστεύω συγκρούονται συνεχώς με το περιβάλλον μου.

Ακόμα μου συμβαίνουν όλα αυτά τα περίεργα που υποθέτω συμβαίνουν σε όλους σε μικρότερη ή μεγαλύτερη κλίμακα.... και είμαι ευγνώμων για αυτό, αλλά αμφιβάλλω για το εάν αυτό θα συνεχιστεί στο μέλλον.

Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής.... εσείς τι κάνετε προκειμένου να κρατήσετε επαφή με την Τέχνη?

Μπορεί να υπάρξει "μάγος" χωρίς το τελετουργικό κομμάτι? Ή πρόκειται απλά για ένα χαρακτηριστικό που ορισμένοι άνθρωποι διαθέτουν?

 

 

Ε τυχερέ είσαι στην Αγγλία την Μέκκα τον μάγων !

<Όλοι είναι εκεί> : Τελετουργικοί(ceremonial) μάγοι , wiccans , χαοτικοί μάγοι ….

 

Αναφέρεσαι στην Τελετουργικοί μαγεία σαν (ceremonial που είναι επικλήσεις ή σαν ritual ). ???

 

Ε , τώρα χωρίς παρεξήγηση . Εσύ το προκάλεσες αυτό στον εαυτό σου

Όταν επέλεξες το πώς θα φτιάξεις το πρόγραμμα σου πήρες αποφάσεις …

Ίσως το <ταδε> , να αποφάσισες ότι είναι πιο σημαντικό από την ενασχόλησησου με την μαγεία ….

 

 

Και μιας και μας ρωτάς : Εγώ σπούδασα κάτι , τώρα έχω τελείωση και έχω πάρει το πτυχίο μου . Στο σήμερα καθώς κοιτάζω πίσω τη έκανα , έχω το παράπονο ότι την τελευταία χρόνια τον σπουδών μου ασχολούμουν ελάχιστα με την μαγεία και αυτό πραγματικά με πήγε μήνες πίσω .

 

Τώρα λέω στον εαυτό μου : τεσπα , ότι έγινε – έγινε . Το θέμα είναι το τώρα !

Πριν σχεδόν 1 χρόνο που ήταν ο καιρός να κάνω το μεταπτυχιακό μου εδώ στο Ελλαντα . Πείρα την πολύ σοφοί απόφαση να το παρατήσω και να μην το κάνω ! Συνέχισα την ζωή μου , έκανα μεγάλη πρόοδο στην μαγεία (!) , αλλά τον Μαϊο κάτι από πίεση τον δικών μου , κάτι από δική μου ανασφάλεια . Έκανα τελικά το λάθος να συμπληρώσω της αίτησης για να κάνω μεταπτυχιακό !

Αποτέλεσμα ένας μήνας πήγε χαμένος , χε χε δεν με πειράζει καθόλου για τι γρήγορα κατάλαβα ότι αυτός ο δρόμος που πήγα να ακολουθήσω δεν βγάζει πουθενά και έτσι ευτυχώς δεν έχασα και περισσότερο χρόνο !

 

<Το για τι είναι τόσο χάσιμο χρόνου το μεταπτυχιακό μου ;

Επειδή , οκ σπούδασα πείρα το πτυχίο μου , αλλά εγώ σαν πάνας πείρα ότι χρειαζόμουν από αυτό και ως εκεί ! Είναι εντελώς χάσιμο χρόνου να προσπαθώ να πάρω ένα μεταπτυχιακό, όπου και αν το πάρω τι έγινε απλά αμα τύχει να βρω σε αυτό τον τομέα δουλεία θα παίρνω 400$(Ε) για τον κόπο μου . Άσε που είναι πολύ δύσκολες εξέτασης και το ενδεχόμενο να μην το πάρω (το μεταπτυχιακό) είναι μεγάλο ! >

 

 

 

christian74' > Οπότε κάνεις πραγματικά κάτι που σου αρέσει ;

Περιμένεις απλά να βρεις δουλεία σε αυτό το επάγγελμα …

Ίσως να μην κάνεις παρέα με τους σωστούς τύπους , και να πρέπει να βρεις κάποιους με αυτό το δικό μας κοινό ενδιαφέρων (όπως σωστά είπε πιο πάνω και ο Βηλφεγώρ).

 

Αυτά είχα να πω εγώ , όχι δεν παραδίδω μαθήματα ζωής . Απλά έτσι ζω την ζωή μου εγώ !angel_not.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Hello σε όλους!! :D

 

έχω μία απορία... βασικά κάτι που με βασανίζει λίγο......

λοιπόν.... για να κάνω μία εισαγωγή.... ασχολούμαι από πολύ μικρός με την μαγεία... και πάντα την θεωρούσα κομμάτι της προσωπικότητας μου...

ειδικά έως και πριν 2-3 χρόνια... ένιωθα απίστευτη έλξη για οτιδήποτε σχετικό.

Το πρόβλημά μου είναι ότι πλέον, έχω απομακρυνθεί αρκετά... Δυστυχώς το πρόγραμμά μου δεν μου αφήνει πολύ χρόνο για ενασχόληση.

Τώρα κάνω το μεταπτυχιακό μου στο Λονδίνο... ένας από τους λόγους που ήθελα να έρθω εδώ ήταν η παράδοση που έχει η Αγγλία στην μαγεία... και η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο έχω επισκεφτεί πολλά σχετικά καταστήματα κλπ. Απλά στην καθημερινή μου ζωή...όλοι είναι απίστευτα "ορθολογιστές" ακόμα και τα ζώδια να αναφέρεις θα σε σταβοκοιτάξουν και θα απομακρυνθούν...

Ειλικρινά, καταπιέζομαι και νιώθω ότι φθείρεται ότι είχα αναπτύξει, γιατί αυτά που πιστεύω συγκρούονται συνεχώς με το περιβάλλον μου.

Ακόμα μου συμβαίνουν όλα αυτά τα περίεργα που υποθέτω συμβαίνουν σε όλους σε μικρότερη ή μεγαλύτερη κλίμακα.... και είμαι ευγνώμων για αυτό, αλλά αμφιβάλλω για το εάν αυτό θα συνεχιστεί στο μέλλον.

Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής.... εσείς τι κάνετε προκειμένου να κρατήσετε επαφή με την Τέχνη?

Μπορεί να υπάρξει "μάγος" χωρίς το τελετουργικό κομμάτι? Ή πρόκειται απλά για ένα χαρακτηριστικό που ορισμένοι άνθρωποι διαθέτουν?

 

Ίσως είναι λίγο ανόητη ερώτηση αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω τις απόψεις σας! :D

Το πανεπιστήμιο του Exeter προσφέρει master στον Δυτικό Εσωτερισμό.

 

PS. Οι περισσότεροι "ορθολογιστές" το μόνο που παίρνουν "σοβαρά" είναι τα ζώδια! Μάλλον γι'αυτό δεν τα παίρνω εδώ σοβαρά...

Link to comment
Share on other sites

Hey... παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.... ! ! ! !

Τρισμέγιστε, δεν αναφέρομαι στην τελετουργική μαγεία.... με αυτό δεν ασχοληθεί ποτέ μου.... αναφερόμουν σε rituals... μάλλον δεν το έθεσα σωστά.

Eπίσης, το αντικείμενο μου, μου αρέσει μεν, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας χα χα χα... πληροφορική σπουδάζω.

Εάν είχα εξασφαλίσει τα οικονομικά μου... δεν θα ασχολούμουν καν :P

 

Pyramid, δεν συγκρίνονται πιστεύω ο ήλιος και ο αέρας με την μαγεία. Θέλω να πω.... εάν κόψεις την επαφή με τον αέρα... τότε θα πεθάνεις.

Ωστόσο, εάν κόψεις την επαφή με τα μαθηματικά ή μία ξένη γλώσσα για παράδειγμα απλά θα χάσεις το ταλέντο σου.

Και η μαγεία σίγουρα δεν ανήκει στην πρώτη κατηγορία.

 

Βηλφεγώρ, είναι αστείο, γιατί η τελευταία πρόταση της απάντησής σου... περνάει συχνά από το μυαλό μου, διατυπωμένη παρόμοια χα χ

Ίσως να είχα διαβάσει παλιότερα και εγώ το ποστ στο οποίο αναφέρεσαι. :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

 

Ίσως να είχα διαβάσει παλιότερα και εγώ το ποστ στο οποίο αναφέρεσαι. :P:P:P

περίεργο γιατί δεν θυμάμαι αυτό το ποστ..

για τον Χριστό λένε συνήθως κάτι παρόμοια.. :P

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μία ειρωνεία .... και μάλλον παρεξήγησες την απάντησή μου... δεν ήθελα να ακουστώ επιθετικός... εάν το έλαβες έτσι rolleyes.gif

Εγώ προσωπικά μπορώ να επιβιώσω χωρίς την χρήση μαγείας... όπως μπορώ και χωρίς common sense ή μαθηματικά... η μουσική...

ή οτιδήποτε άλλο δεν σχετίζεται με τις βιολογικές μου ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε επιθετικός ακούστηκες ούτε θα υπήρχε θέμα σε περίπτωση που όντως ήσουν.

Δεν στο είπα ειρωνικά, απλά χαμογελούσα με την σιγουριά σου, την σύγχυση μεταξύ έλξης και γνώσης, το ότι θεωρούσες την μαγεία κομμάτι της προσωπικότητάς σου αλλά δεν έγινε και κάτι άμα δεν την έχεις, το ότι εμμέσως λες πως σε λίγο καιρό λόγω μη συνεχούς επαφής με τα ελληνικά θα λες «εγκώ ντεν καταλαβαίνεις ελλήνικος» κλπ κλπ. :)

Link to comment
Share on other sites

Haha ok :P

Πάντως νομίζω ότι με παρεξηγήσες.....

Κοιτα... Έχω γνωρίσει αρκετά άτομα που απλα ένιωθαν μια έλξη... Εγω ασχολούμαι Ενεργά απο πολυ μικρή ηλικία.... Δεν ασχολούμαι απλα μόνο επειδη έβλεπα τις μάγισσες στο σταρ.... Και μου άρεσαν

Επίσης δεν είπα ποτε ότι δεν έγινε και τίποτα άν σταματήσω αλλα... Βρίσκομαι σε ένα απο τα πιο hard working πανεπιστήμια του κόσμου...

Τον τελευταίο χρόνο έχω Αγνοήσει πολλές μου ανάγκες γιατι ειλικρινά δεν υπάρχει χρόνος.

Τρώω συνέχεια πίτσες και σαντουιτσ γιατι δεν έχω χρόνο να πάω σούπερ μάρκετ και είμαι σεξουαλικα ανενεργος επι ένα χρόνο επειδη δεν έχω χρόνο για ραντεβού χαχαχαχαα

Anyway, χμμμμμ για αυτο που δεν φοβάμαι είναι τα ελληνικά μου γιατι το Λονδίνο είναι γεμάτο με έλληνες χχΑ βασικα περισσότερο ελληνικά μιλάω ακόμα και εδω...!! :P sorry για τα λάθη και την έλλειψη συνοχής σε αύτα που γράφω αλλα συνήθως χρησιμοποιω το κινητο μου και είναι λίγο κουραστικό :s

Όσο για το κομμάτι της προσωπικότητας... Δεν ξέρω αν ακούστηκε ψωνισμενο αλλα ασχολούμε με την μαγεία απο το γυμνάσιο... Δεν υπάρχει τίποτα άλλο το οποίο να είναι τόσο σταθερό στην ζωή μου εκτός απο αυτο... Ακόμη και η μουσική που ακούω και οι φιλοι μου έχουν αλλαξει απο τότε....

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε εσύ ξέρεις καλύτερα τα του εαυτού σου, όσοι διαβάζουμε αυτά που γράφεις αναλόγως τις γνώσεις και την εμπειρία μας εκφράζουμε χ απόψεις που εάν θέλεις τις εξετάζεις εάν δεν θέλεις καλή καρδιά. Εξάλλου όλα δεν σχετίζονται με εσένα που κάνεις μια ερώτηση διαβάζουν κι άλλοι.:)

Link to comment
Share on other sites

τελειωσε τις σπουδες σου, όταν χρειαστει και αν, θα συνεχιστεί το άλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

hahahaahh... .ποιον χριστό? ? ?? τον γνωστό? τον τζέσουα εννοείς?? ? ?

Μακριά μας και όπου θέλει ας είναι αυτός! :P :P :P

 

Παντως απ’τις βασικες γνωσεις της Τεχνης είναι ότι καμια Θεότητα δεν σε πλησιαζει αν δεν την εχεις καλεσει με καποιο τροπο.

Αρα ειναι περιττό ν’ανησυχείς για αυτο.

 

Επισης καλο είναι να εκφραζομαστε καλυτερα και να σεβομαστε τη πιστη των αλλων εστω κι αν δεν συμφωνουμε μ’αυτή (σ’ένα φορουμ μαλιστα που η πλειοψηφια των μελών φαίνεται να ειναι χριστιανοι.)

 

Καλη συνέχεια!

 

..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...