Jump to content

Μμ... Μία Απλή Απορία.... Σε Τι Βαθμό/συχνότητα Ασχολείστε Με Την Τέχνη?


christian74
 Share

Recommended Posts

Άσε καλέ τον άνθρωπο να εκφραστεί ελεύθερα... αφού ασχολείται ενεργά με την μαγεία σου λέει κι όχι μόνο γιατί έβλεπε τις μάγισσες στο star... μπα σε καλό σου. ^_^

 

Δεν είχα καταλάβει ότι η πλειοψηφία των μελών ήταν χριστιανοί, πάντα είχα την εντύπωση πως ήμουν μόνο εγώ. :unsure:

...φαντάζομαι πως δεν εννοείς το τι λένε τα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

'Οπα και λογοκρισία σε forum που ονομάζεται αβάπτιστο..!! χα χα χχ αχα

Άκρως ειρωνικό..!!!

Και επίσης δεν νομίζω ότι προσέβαλα κανέναν με το να δηλώνω ότι δεν είμαι χριστιανός.

Εάν εσύ αισθάνεσαι προσβεβλημένος από την δική μου μη αναγνώριση της δικιάς σου θρησκείας μάλλον θα πρέπει να δουλέψεις με τον αυτοέλεγχό σου .

Επίσης, η δήλωση ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι χριστιανοί, δεν αποτελεί έγκυρο επιχείρημα, δεν αποτελεί καν σχετικό επιχείρημα, γιατί δεν είπα

ούτε ότι ο χριστούλης δεν υπήρξε....

ούτε ότι ο χριστός ήταν απατεώνας εάν υπήρξε...

ούτε ότι οι χριστιανοί είναι οι μεγαλύτεροι δολοφόνοι στην ιστορία και έχουν παγώσει την εξέλιξη του κόσμου για εκατοντάδες χρόνια

ούτε ότι η ταυτόχρονη πίστη στον χριστιανισμό και η ενασχόληση με την μαγεία υποδηλώνει τάσεις διπολικής διαταραχής!

 

Δουλέψτε λίγο την κουλτούρα σας και ανοίξτε λίγο τα μάτια σας..... το ότι είστε χριστιανοί... ή οτιδήποτε άλλο δεν συνεπάγεται ότι

οι άλλοι δεν έχουν το δικαίωμα να αμφισβητήσουν ή να απαρνηθούν τις πεποιθήσεις σας.

 

Και εντέλει.... εάν η ειρωνεία των υπόλοιπων μελών πέρασε απαρατήρητη για σένα... αλλά σε πείραξε ένα απρόσωπο δικό μου αστείο....

Τότε μάλλον θα πρέπει να εξετάσεις τα bias και την αντικειμενικότητά σου...!

Να ξέρεις ότι ελλείψει αντικειμενικότητας και κριτικής σκέψης η ενασχόληση με την Τέχνη είναι επικίνδυνη για την ψυχική σου υγεία.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό που μου άρεσε πάντα ήταν να κάνω όπως τα αποκαλώ εγώ τα "πολιτιστικά μου ταξίδια", να μαθαίνω για άλλες κουλτούρες και ειδικά για τα θρησκευτικά συστήματα άλλων λαών.

 

Μου αρέσει να μαθαίνω τόσο τις σύγχρονες θρησκείες όσο και τις αρχαίες που τις θεωρώ πιο πνευματικές με τις σημερινές.

 

Τα πνευματικά λοιπόν πέρα από αγάπη και παιδεία που μου προσφέρουν μου μαθαίνουν και τρόπο σκέψης άλλων ανθρώπων που ποτέ δε νομίζω αλλιώς να μάθαινα.

Πέρα από τις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις π.χ. να μελετάς Βουδισμό, Χριστιανισμό, Αρχαία Ελλάδα, μυσταγωγικά συστήματα, συμβολισμούς κτλ μαθαίνω και πληροφορίες για σύγχρονες επιβιώσεις πρακτικών.

 

Το πόσο συχνά ασχολούμαι θα έλεγα ύστερα από όλα αυτά ότι είναι καθημερινή ενασχόληση.

Κάθε βράδυ θα διαβάσω το σχετικό μου βιβλίο, το απόγεμα θα κάνω τον διαλογισμό μου και άλλες ασκήσεις, σε ημερομηνίες σχετικές θα κάνω την γιορτή μου π.χ. Πανσέληνο, Ηλιοστάσια κτλ.

 

Είναι όχι απλά καθημερινή η ενασχόληση είναι τρόπος ζωής.

 

Τόσο πολύ που και η καθημερινή μου σκέψη είναι σχετική. π.χ. βλέπω να γίνεται κάτι και κάποιος να κάνει κάτι φοβερό αμέσως σκέφτομαι πώς θα λειτουργήσει πνευματικά πάνω του, μπορεί να προβλέψω έτσι και τι θα του συμβεί.

 

Όχι με κάποια μαντική μέθοδο απλά με τον τρόπο σκέψης που μου έχει διδάξει η ενασχόληση μου με τόσα πνευματικά συστήματα.

 

Είναι τρόπος ζωής για μένα και μπορώ να πω είναι από τις πιο ευτυχισμένες περιόδους της ζωής μου!

 

Βέβαια να αναφέρω ότι αυτός ο πλέον τρόπος ζωής δεν χτίστηκε εύκολα ούτε γρήγορα.

 

Ξεκινώντας να ασχολούμαι με άλλες θρησκείες το 2000 μέσα σε 12 χρόνια έγινε ότι έγινε, δλδ απέκτησα με πολύ διάβασμα και βιώματα κατάλληλα μια τέτοια παιδεία και έναν τέτοιο τρόπο ζωής.

 

Είναι πάντως πολύ όμορφο συναίσθημα μπορώ να πω πλέον.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Επισης καλο είναι να εκφραζομαστε καλυτερα και να σεβομαστε τη πιστη των αλλων εστω κι αν δεν συμφωνουμε μ’αυτή (σ’ένα φορουμ μαλιστα που η πλειοψηφια των μελών φαίνεται να ειναι χριστιανοι.)

 

 

 

 

Πρώτον εδώ είμαστε ένα forum που ονομάζεται αβάπτιστο ,και υπάρχει ουδετερότητα !thumbsup.gif

 

Και φυσικά δεύτερων , δεν υπάρχουν χριστιανοί εδώ !

Ίσως μια μειονότητα ! Αλλά και πάλι σοβαρά τώρα τι είδος χριστιανοί είναι αυτοί που ασχολούνται με την μαγεία ???

Γνωστικοί , Εωσφοριστές , αιρετικοί .....

 

Οπότε ναι όντως δεν υπάρχουν χριστιανοί εδώ , απλά μόνο άτομα με έλλειψη αυτογνωσίας και αντικειμενικότητας (που οι προκαταλήψεις και τα βιώματα τους ,τους κάνουν να το πιστεύουν ότι είναι χριστιανοί) !

whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

η ταυτόχρονη πίστη στον χριστιανισμό και η ενασχόληση με την μαγεία υποδηλώνει τάσεις διπολικής διαταραχής!

 

Είπαν τέτοιο πράγμα οι μάγισσες στο star? Τέλος, δεν τις ξαναβλέπω, να μάθουν άλλη φορά να μιλάνε :015annoyed:

 

panas o trismegistos

Οπότε ναι όντως δεν υπάρχουν χριστιανοί εδώ , απλά μόνο άτομα με έλλειψη αυτογνωσίας και αντικειμενικότητας (που οι προκαταλήψεις και τα βιώματα τους ,τους κάνουν να το πιστεύουν ότι είναι χριστιανοί) !

 

Φίλε, καλό είναι να μην το συνεχίσεις.

Με το να διαβάσεις μερικά φυλλάδια δεν γίνεσαι κάποιος.

 

 

Μια κουβέντα κάνουμε, με το καλαμπούρι μας και τα σοβαρά μας, όμως πρέπει να είμαστε ευγενείς. Είναι σημαντικό να τηρούνται κάποια όρια.:)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι δεν έχει σταματήσει να με ενθουσιάζει να μαθαίνω όλο και νέα πράγματα και νέες θρησκείες.

Μαθαίνεις από όλα αυτά βλέπεις τα "κόλπα" τους πώς σκέφτονται κτλ.... Αλλά και σε βοηθάνε κιόλας....

 

Μερικές φορές για παράδειγμα όταν διάβαζα για τον Βουδισμό χωρίς να το επιδιώξω συνθέθηκα με κάποιους τηλεπαθητικά που ασχολούνταν και αυτοί

με τον Βουδισμό ή με κάτι παραπλήσιο, δεν κατάλαβα καλά βέβαια λόγω έλλειψης πληροφοριών λόγω των συνθηκών.

 

Μεταξύ μας είχε γίνει κάτι παράδοξο.

Όταν κάνανε κάποιες τελετές προστασίας, που οι Ινδοί, και οι αυτοί εκεί της περιοχής, που έχουν τους αντιλαμβανόμουν και ήταν ένα δύσκολο συναίσθημα.

Διότι εγώ ένιωθα σαν να μπήγουν κάτι αιχμηρό κάπου.

 

Όπως καταλαβαίνεται δεν ήταν ευχάριστη αυτή η μετάδοση της πληροφορίας με τον τρόπο αυτό όσπου έμαθα τι ακριβώς γινόταν.

Οι εκεί κάτοικοι Ινδοί και παλιοί Σαμάνοι έχουν μια τελετή προστασίας που καρφώνουν κάποια μαχαίρια ή αιχμηρά ξύλα - πασάλους στην γη για να "καρφώσουν" τα κακά

χθόνια πνεύματα.

 

Αυτά δε τα βάζουν σαν προστατευτικό κύκλο με σημαιάκια πολλές φορές και κάθονται μέσα και κάνουν διαλογισμό.

 

Εγώ λοιπόν "έπιανα" αυτήν την πληροφορία του μπηξίματος και κάπως φρίκαρα.

 

Αυτό ήταν ένα παράδειγμα που από αυτό ήθελα να γίνει κατονοητό πόσο δύσκολο είναι να επικοινωνείς με ανθρώπους άλλης κουλτούρας και το πως σε βοηθά η θρησκευτική παιδεία αν έχεις να γνωρίζεις τι κάνει ο κάθε ένας στην κουλτούρα του.

 

Εγώ πάντως έμαθα αρκετά πράγματα και ακόμα μαθαίνω.

Link to comment
Share on other sites

'Οπα και λογοκρισία σε forum που ονομάζεται αβάπτιστο..!! χα χα χχ αχα

Άκρως ειρωνικό..!!!

...

 

..

 

..

..

 

..

 

 

..

Να ξέρεις ότι ελλείψει αντικειμενικότητας και κριτικής σκέψης η ενασχόληση με την Τέχνη είναι επικίνδυνη για την ψυχική σου υγεία.

Αυτά!

Σοβαρα τωρα?

Όλο αυτό?

Επειδη σου ειπα να σεβεσαι τη πιστη των αλλων?

 

Δηλαδη για να καταλαβω καλα,

σαν ανοιχτομυαλος επιδοξος σοφος μαγος -ετοιμος να ρουφηξει γνωση και σοφια- είναι σημαντικα για σενα τα ξορκια, φιλτρακια ,κερακια κι αρωματα, αλλα το να δειχνεις σεβασμο στους αλλους και να μην τους φερνεις σε δυσκολη θεση το θεωρεις κατι… ανουσιο και ξεπερασμενο?

Αυτό κι αν είναι μαθημα κουλτουρας.

Σου ειπα κατι απλο κι αυτονοητο και απαντας με ασχετες αναφορες και παραληρημα.

Και μια παρενθεση εδώ, αφου εχεις κολλησει τοσο με το χριστιανισμο και τη σχεση του με μαγεια: http://www.artofwise.gr/symvoules/3-oste-theleis-na-matheis-tin-texni.html. (διαβασε κατω κατω)

 

Συμφωνα μ’εσενα λοιπον, ο συγγραφεας αυτου του αρθρου είναι εξισου διαταραγμενος?

 

 

δεν νομίζω ότι προσέβαλα κανέναν με το να δηλώνω ότι δεν είμαι χριστιανός.

Είναι δυνατον να σου γινει παρατηρηση (κι όχι λογοκρισία όπως αναφέρεις) επειδη απλα δηλωσες ότι «δεν ειμαι χριστιανος» (who cares?) ? ή να σου γινει παρατηρηση επειδη «απαρνηθηκες τη δικη μου θρησκεια/πεποιθηση» (αφου μου κολλησες κιολας τη ταμπελα σου)?

Μηπως να κοιταξεις λιγο πιο πανω να δεις πως το ειπες?

 

 

Τελος, μαθε κατι για το Αβαπτιστο. Η ονομασια του δεν είναι τυχαια.

Λεγεται ετσι OXI επειδη δεν θελει να εχει σχεση με καμια πιστη/πεποιθηση/παραδοση/ρευμα, αλλα επειδη θελει να τις φιλοξενει και να τις μελετα ΟΛΕΣ στα πλαισια της αναζητησης νοηματος.

Αν εσυ δεν βγαζεις νοημα καπου αλλα θες να το ψαξεις, ξεκινας ένα θεμα για συζητηση.

Αν δεν βγαζεις νοημα και ΔΕΝ θες να το ψαξεις ( ο ορισμος δηλαδη του ανοιχτομυαλου σοφου..) δηλωνεις ΕΥΓΕΝΙΚΑ «δεν με ενδιαφερει».

 

..

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα σου Πανα..

 

 

Και φυσικά δεύτερων , δεν υπάρχουν χριστιανοί εδώ !

..

..

..

τι είδος χριστιανοί είναι αυτοί που ασχολούνται με την μαγεία ???

Φυσικα, ενημερωσου καλυτερα: http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/2097-%cf%80%ce%bf%ce%b9%ce%b1-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%b7-%ce%ba%ce%bf%cf%83%ce%bc%ce%bf%ce%b8%ce%b5%cf%89%cf%81%ce%af%ce%b1-%cf%83%ce%b1%cf%82/page__mode__show

 

Οσο για το ποιοι χριστιανοι/βουδιστες/εβραιοι ασχολουνται με μαγεια…

- εμμμμ , …οσοι θελουν?

 

 

εδώ είμαστε ένα forum που ονομάζεται αβάπτιστο ,και υπάρχει ουδετερότητα !

 

Το Αβαπτιστο είναι ουδετερο.

Οι απαντησεις του Dimulator είναι ουδετερες (και λογικες και ισσοροπημενες).

Εσυ ΔΕΝ εισαι.

Δες πως αντιδρας -σε αλλο θεμα- σε μελος (το οποιο δεν απευθυνεται σε σενα), που αν μη τι άλλο φερνει επιχειρηματα για την αποψη του.

 

Αν και δεν σκόπευα να ξανά ποστάρω στο τοπικ αυτό . Γιατι πραγματικά με εξέπληξε δυσάρεστα η ύπαρξη ενός προβοκάτορα χριστιανού ανάμεσα μας που τρομάρας καταταλα είμαστε σοφοί !

..

 

 

«υπαρξη προβοκατορα χριστιανου αναμεσα μας» ???!!!

 

Από πού να το πιασω αυτό…? Που νομιζεις ότι βρισκεσαι? Από πού κι ως που βαπτισες το Αβαπτιστο «στεκι» καποιου συγκεκριμενου ρευματος/πεποιθησης/παραδοσης?

Δεν γνωριζεις ότι η μαγεια είναι ανεξαρτητη της θρησκειας?

Ουτε εσυ εχεις διαβασει την ιστοσελιδα του φορουμ που γραφεις? Ε, δες κι εσυ το ιδιο link που εδωσα στον Christian..

Και επιπλεον, ποιος σου ειπε ότι η σοφια απονεμεται από καποιου ειδους «νομοθετη» βασει ταμπελων? (χριστιανος/βουδιστης/παγανιστης κλπ)

Μηπως νομιζεις ότι εισαι εσυ σοφος? γιατι? επειδη εισαι ο “Panas o trismegistos”?

Μηπως εγω θα γινω πιο σοφος αν αλλαξω το nickname σε “Σωκρατης”?

Μηπως αν αρχισω ν’ανοιγω θεματα για ελευσινια μυστηρια ή καμπαλα ή επικλησεις/τελετουργιες/ιεροτελεστιες ή της Παναγιας τα ματια θα με δειτε ως πιο σοφο?

 

Μηπως εισαι (εσυ και μερικοι αλλοι) σε λαθος φορουμ?

 

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Ναι, ειμαστε τελειως εκτος θεματος…χο χο χο !!

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον εγώ σχεδόν κάθε 2 μήνες , γίνομαι και άλλος άνθρωπος !

Είναι αυτό που λένε ανεβάζω νέο ανανεωμένο λογισμικό , όποτε αυτό που λες <για το δες τη έγινε τον Μαϊο> εμένα μου φαίνεται χρόνια πριν ….

Όχι δεν με νοιάζει , όχι δεν νιώθω έτσι πια ….8_3_37[1].gif

 

Η μαγεία είναι ανεξάρτητη της θρησκείες , αλλά δεν καταλαβαίνεις το νόημα ! επειδή μάλλον δεν θες να το καταλάβεις .

 

Ανεξαρτήτου θρησκείας εμείς όσοι που ασχολούμαστε με αυτό την μαγεία . Έχουν σιχαθεί πια αυτή την ημιμαθείς κοινωνία του Γκρεκακισταν(γνωστό και σαν Γκρεκική δημοκρατίατης Ελλάδος ) !

 

Αρκετά με όλους τους μονοθεσίτες / χριστιανούς , τραβάμε και ανεχόμαστε στην καθημερινή μας ζωή !

Ε φτάνει πια , συγγνώμη αν για κάποιο λόγο θίγεσαι , αλλά δεν γίνεται να μπαίνουμε εδώ στο φόρουμ (ουδέτερο χώρο ) και να αρχίζουν πάλι τα ίδια <Α εδώ είμαστε σχεδόν όλοι χριστιανοί> … (εσύ ήσουν που το είπες αυτό -rasputin ) .

 

Αμα ακόμη δεν καταλαβαίνεις , εγώ εξηγήθηκα μια φορά πάντως .angel_not.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

panas, σε πόσα 2μηνα περίπου υπολογίζεις να γίνεις ορθογραφημένος, ψύχραιμος και ουσιαστικός? Γιατί αν κρίνω από τα 2μηνα που έχουν περάσει μέχρι τώρα, είναι εξαιρετικά αργός ο ρυθμός με τον οποίον γίνεσαι... /*άλλος*/ άνθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...