Jump to content

Μμ... Μία Απλή Απορία.... Σε Τι Βαθμό/συχνότητα Ασχολείστε Με Την Τέχνη?


christian74
 Share

Recommended Posts

Μια απλή απορία που έγινε μια απλή διαφωνία...

Πράγματι, οφείλω να ομολογήσω ότι ως ανωστικίστρια έχω υποστεί αρκετά από κάποιους φανατικούς χριστιανούς, γιατί απλά οι περισσότεροι στην χώρα μας ασπάζονται τον Χριστιανισμό...Όπως το αντιλαμβάνομαι πλέον, αν οι άνθρωποι αυτοί ασπαζόταν κάποια άλλη θρησκεία, τα ίδια προβλήματα θα μου δημιουργούσαν οι φανατικοί αυτής της θρησκείας...Πιστεύω ότι αυτό δεν είναι κάτι που αλλάζει..

Η όλη αρνητική αντιμετώπιση που δέχτηκα καθώς και οι αρνητικοί χαρακτηρισμοί-κοινώς ταμπέλες- που εσφαλμένα μου απέδωσαν, είχαν σαν αποτέλεσμα να μην σέβομαι και εγώ οποιονδήποτε Χριστιανό...Κάτι που σύντομα αποδείχθηκε μεγάλο μου λάθος, διότι συνάντησα Χριστιανούς που πραγματικά σεβόταν αυτό που είναι ο συνομιλητής τους, δεν απέδιδαν χαρακτηρισμούς, είχαν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις, γνώριζαν και ερμήνευαν καλύτερα τις γραφές από τους φανατισμένους και πραγματικά ήταν απολαυστικό και παράλληλα επιμορφωτικό να συζητάς μαζί τους...

Επίσης έχω συναντήσει εντελώς τυχαία κάποιοιυς Παγανιστές, Βουδιστές και Μουσουλμάνους, καθώς και ορθόδοξους ιερείς οι οποίοι είχαν κάτι ενδιαφέρον να πουν ή και κάποια άποψη που άξιζε να ερευνηθεί περισσότερο...Αν συνέχιζα να μην σεβόμαι αυτούς τους ανθρώπους, δεν θα είχα ακούσει ποτέ αυτά που έχουν να πουν, άρα θα έμενε στάσιμη η αναζήτησή μου προς το Θείο...

Επομένως, από την μία πλευρά μπορώ να καταλάβω πάρα πολύ καλά τα αρνητικά αισθήματα κάποιων ανθρώπων που δεν ασπάζονται τον Χριστιανισμό προς τους Χριστιανούς...Από την άλλη πλευρά όμως, υπάρχουν και Χριστιανοί που σέβονται τον συνάνθρωπό τους ανεξάρτητα από την θρησκεία τους...Τουλάχιστον αυτούς δεν θα έπρεπε να τους σεβόμαστε;

Επίσης, αν στρεφόμαστε με φανατισμό εναντίον μιας οποιασδήποτε θρησκείας, ποιά η διαφορά μας από αυτούς που χαρακτηρίζουμε ως φανατικούς; Και εάν δεν σεβόμαστε έναν άνθρωπο που έχει άλλη θρησκεία και άλλα πιστεύω από τα δικά μας, ποιός ο σεβασμός μας για τα δικά μας πιστεύω ή και για τον ίδιο εαυτό μας;

 

Τέλος για να δώσω μία απάντηση στην απορία του φιλτάτου christian74, χάριν της οποίας δημιουργήθηκε το topic...

Ασχολούμαι κυρίως με Εσωτερισμό...Έχω εμποδιστεί για μεγάλα διαστήματα και από αρκετές καταστάσεις στην ζωή μου, οπότε είχα πάρα πολύ μεγάλες παύσεις...Σε αυτές τις περιόδους απλά δεχόμουν αυτό που μου έδινε η ζωή και αναγκαστικά απείχα...Όταν τελείωναν αυτά τα διαστήματα, πάντα επέστρεφα...Αν το θέλεις φυσικά, μπορείς να κάνεις και εσύ κάτι ανάλογο...:rolleyes:

Όσον αφορά για τις επαφές σου με τους ανθρώπους, πρόσεξε μήπως συναντήσεις τον κατάλληλο άνθρωπο, αλλά τελικά τον αγνοήσεις λόγω των θρησκευτικών του ή άλλων πεποιθήσεών...Πραγματικά θα είναι κρίμα αν αφήσεις να συμβεί κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σίβυλα μπράβο σου είσαι ευγενικό και ανοιχτό πνεύμα! Πιστεύω θα προοδεύσεις πολύ πνευματικά στην ζωή σου αν αποκτήσεις παιδεία γύρω από τις θρησκείες.

 

Δεν εννοώ να ασπαστείς κάποια αν δεν θέλεις αλλά να μάθεις τι λέγαν οι παλιοί για ένα θέμα το ίδιο θέμα πώς το έβλεπε μια άλλη θρησκεία κτλ.

 

Θα κατανοήσεις πολλά έτσι και θα δεις πόσο ρηχός και ψεύτικος είναι ο φανατισμός κάποιων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, φίλτατε dimulator...

Η αλήθεια είναι πως είμαι 22 χρόνια αγνωστικίστρια, οπότε το βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον να διαβάζω για άλλες θρησκείες-και παράλληλα να διασταυρώνω αυτά που διαβάζω...Έχω καταλήξει ότι υπάρχουν κάποια κοινά στοιχεία από διαφορετικές θρησκείες, αλλά δεν επιθυμώ τελικά να καταλήξω σε μία θρησκεία...Φυσικά, θα ήθελα να μελετήσω περισσότερο-πάντα υπάρχει χώρος για περισσότερη γνώση...:rolleyes:

Προτιμώ να σέβομαι όλες τις θρησκείες, να απορρίπτω τα σημεία όπου δεν συμφωνώ γιατί θεωρώ ότι καλλιεργούν αρνητικές συμπεριφορές-δυστυχώς συμβαίνει και αυτό-και να σέβομαι το Θείο όπως το αντιλαμβάνομαι...

 

Θα ήταν ανόητο από μέρους μου να μην ομολογήσω το σφάλμα μου ότι φανατίστηκα κάποτε εξαιτίας της κακής συμπεριφοράς κάποιων φανατισμένων...Αλλά και μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε να πράττουμε σωστά...Αυτή είναι άλλωστε και η χρησιμότητά τους...:rolleyes:

 

Με την σειρά μου θα ήθελα να σε συγχαρώ για τα υπέροχα θέματα που άνοιξες και τις τοποθετήσεις σου σε αυτό το topic...Τα διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά; Να ξαναπιάσουμε τους παλιούς, καλούς τσακωμούς παγανών-χριστιανών;

...φτανει ρε κουμπαρε! οχι τιποτ' αλλο, αλλά κανω (σχεδον) συνεχεια το χριστιανο κι εχω βαρεθει.. δεν αλλαζουμε λιγο να κανω εγω τον παγανο?

 

Και λιγα για το θεμα… «σε τι βαθμο ασχολειστε με τη Τεχνη?»

 

Αρκετα συχνα, αλλα το προβλημα είναι ότι στη λεξη «Τεχνη» ο καθενας βαζει διαφορετικο περιεχομενο.

Για καποιους ισως είναι η ενασχοληση με ξορκια φιλτρα επικλησεις κλπ.

Αν παντως μιλαμε για τη 'Τεχνη των Σοφων' τοτε δεν βλεπω και πολύ σχεση με τα παραπανω. Ισως για το ξεκινημα, κατι σαν νηπιαγωγειο. Αν ασχολουμαι όμως συνεχεια μ’αυτά, δεν θ’αποφοιτησω ποτε.

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

...φτανει ρε κουμπαρε! οχι τιποτ' αλλο, αλλά κανω (σχεδον) συνεχεια το χριστιανο κι εχω βαρεθει.. δεν αλλαζουμε λιγο να κανω εγω τον παγανο?

 

Όπως θες τέκνον μου...

 

Ειλικρινώς λυπούμαι από τις απαντήσεις των αδελφών μας. Ποια η ανάγκη να ασχοληθείς με την δαιμονική «Τέχνη», όταν μπορείς να βάλεις το Χριστό στην καθημερινή σου ζωή, να σου γεμίζει κάθε λεπτό, να Τον έχεις συνοδοιπόρο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θες τέκνον μου...

 

Ειλικρινώς λυπούμαι από τις απαντήσεις των αδελφών μας. Ποια η ανάγκη να ασχοληθείς με την δαιμονική «Τέχνη», όταν μπορείς να βάλεις το Χριστό στην καθημερινή σου ζωή, να σου γεμίζει κάθε λεπτό, να Τον έχεις συνοδοιπόρο.

Πραγματικά είναι ανατριχιαστικό αυτό.

Δεν αλλάζετε πάλι καλύτερα?!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως θες τέκνον μου...

 

Ειλικρινώς λυπούμαι από τις απαντήσεις των αδελφών μας. Ποια η ανάγκη να ασχοληθείς με την δαιμονική «Τέχνη», όταν μπορείς να βάλεις το Χριστό στην καθημερινή σου ζωή, να σου γεμίζει κάθε λεπτό, να Τον έχεις συνοδοιπόρο.

Εσύ δεν γλυτώνεις, κάτι μεταξύ παππά, δεσπότη και αρχιμανδρίτη σε βλέπω σε λίγα χρόνια - :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Όπως θες τέκνον μου...

 

Ειλικρινώς λυπούμαι από τις απαντήσεις των αδελφών μας. Ποια η ανάγκη να ασχοληθείς με την δαιμονική «Τέχνη», όταν μπορείς να βάλεις το Χριστό στην καθημερινή σου ζωή, να σου γεμίζει κάθε λεπτό, να Τον έχεις συνοδοιπόρο.

 

Ενταξει λοιπον...

 

Και κατ’αρχην δεν ειμαι τεκνο σου.

Το καταλαβα βεβαια ότι ετσι προσπαθεις με πλαγιο τροπο να με προσυλητησεις.. Θα σε αναφερω στη διαχειρηση διοτι αυτό αντιβαινει τους κανονισμους. Αλλα βεβαια, το δογμα σου δεν σ’αφηνει να πεις τιποτα αλλο, εχθρε της επιστημης. Εσυ κι ομοιοι σου ευθυνονται που πηγε τοσο πισω η ανθρωπότητα. Αιματοκυλησες την Ευρωπη με την ιερα εξεταση, εχεις το αιμα ενος εκατομμυριου ψυχων στα χερια σου και μπλα μπλα μπλα… ευθυνεσαι για καταστροφη αρχαιων ναων μπλα μπλα μπλα.., για μεσαιωνα , πανουκλα, λιμους, πολεμους, εισβολη στο ιρακ , βορεια Κορεα, τρυπα του οζοντος, εξαφανιση φαλαινων μπλα μπλα μπλα ..

 

ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ.

Εσυ και ο Χριστος σου τα κανατε όλα αυτά.

 

 

Υ.Γ. Μου ειπες να βαλω το δαιμονικο Χριστο στη ζωη μου. Αρα για να το πεις το εχεις σκεφτει πρωτα να γινεται στο μυαλο σου.

Θα σε αναφερω στη διαχειρηση και για ψυχικη επιθεση.

 

..

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αδελφέ μου...

 

Να είσαι βέβαιος πως κατανοώ πλήρως την οργή σου κι αισθάνομαι συντριβή για τα όσα καταλογίζεις στους ανθρώπους οι οποίοι, στο παρελθόν, υπηρέτησαν το Χριστό, δυστυχώς προκαλώντας πόνο σε πολλούς ανθρώπους. Αλλά δεν μπορούμε επ' ουδενί να κατηγορούμε γι' αυτό τον Χριστό! Ο Χριστός δύο εντολές έδωσε: να Τον αγαπάμε με όλη μας τη διάνοια και να αγαπάμε το συνάνθρωπό μας.

 

Είναι γεγονός λοιπόν πως κατά το παρελθόν, πολλοί άνθρωποι, από υπέρμετρη αγάπη για το Χριστό (υλοποιώντας την πρώτη εντολή) αστόχησαν (=αμάρτησαν) στη δεύτερη. Ποιον θα κατηγορήσουμε γι' αυτό; Το Χριστό; Αφού άλλα εδίδαξε. Ή την ανθρώπινη φύση; Δηλαδή όλοι οι άνθρωποι είναι κακοί; Αν θεωρήσουμε πως όλοι οι άνθρωποι είναι κακοί, πως θα μπορέσουμε να τους αγαπήσουμε;

 

Δυστυχώς, αδελφέ μου, τα αμαρτήματα των χριστιανών που προηγήθηκαν έγιναν και, όσο και να μιλάμε γι' αυτά, δεν ξεγίνονται. Σημασία έχει το τι κάνουμε στο σήμερα, και σήμερα, μπορούμε να διδαχθούμε από τα σφάλματα των παλαιοτέρων ώστε να μην τα επαναλάβουμε. Και τι μπορούμε καλύτερο να κάνουμε σήμερα, σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που περνάμε, από το να προσφέρουμε αφειδώς την αγάπη μας στο συνάνθρωπό μας; Κι όταν λέω αγάπη, δεν εννοώ όπως τη δίδαξε ο Χριστός, όχι στα λόγια, αλλά με πράξεις. Να δώσουμε φαΐ στον πεινασμένο, στοργή στο φυλακισμένο, στέγη στον άστεγο, όπως Εκείνος δίδαξε.

 

Και κάτι άλλο, μου λες πως θέλω να σε προσηλυτίσω. Αδελφέ μου, εγώ σε αγαπώ όπως είσαι. Αν προσπαθούσα να σε προσηλυτίσω, θα είχα παραβεί το λόγο του Θεού, ο οποίος είπε ξεκάθαρα να μην επιμένουμε να φέρουμε τους άλλους στο δρόμο Του. Μπορεί να με πληγώνει, βεβαίως, αλλά η πίστη μου μου λέει πως ο Θεός σίγουρα έχει τους λόγους του κι επιτρέπει τόσοι άνθρωποι να μην πιστεύουν σ' Εκείνον. Αν μη τι άλλο, αυτό δείχνει πως το Θέλημά Του, είναι να είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε. Εγώ λοιπόν, ο αμαρτωλός, γιατί να εναντιωθώ στη Θεία Βούληση;

 

Αλλά να ξέρεις πως θα προσεύχομαι και για σένα.

 

Με αγάπη, Τραγοκεράτιος.

Link to comment
Share on other sites

Κι όταν λέω αγάπη, δεν εννοώ όπως τη δίδαξε ο Χριστός, όχι στα λόγια, αλλά με πράξεις.

 

Μου ξέφυγε ένα «δεν» γμτ (προφανώς το υποσυνείδητό μου δεν άντεξε τόση χριστιανοσύνη)...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν μπορούμε επ' ουδενί να κατηγορούμε γι' αυτό τον Χριστό!

Το ψαρι βρωμαει απ’το κεφαλι. Αποτυχια των μαθητων/οπαδων σημαινει αποτυχια του δασκαλου (=αχρηστος δασκαλος).

 

Ο Χριστός δύο εντολές έδωσε: να Τον αγαπάμε με όλη μας τη διάνοια και να αγαπάμε το συνάνθρωπό μας.

Ο εβραιο-χριστιανισμος διαθετει τουλαχιστον 10 διαταγες. «Τιμα το πατερα και τη μανα σου..»

Αντε πες σ’αυτή που βιαστηκε απ’το πατερα της, ότι ο Χριστος της λεει να τον τιμησει κιολας…

 

πολλοί άνθρωποι, από υπέρμετρη αγάπη για το Χριστό (υλοποιώντας την πρώτη εντολή) αστόχησαν (=αμάρτησαν) στη δεύτερη. Ποιον θα κατηγορήσουμε γι' αυτό; Το Χριστό; Αφού άλλα εδίδαξε. Ή την ανθρώπινη φύση; Δηλαδή όλοι οι άνθρωποι είναι κακοί;

Από υπερμετρη αγαπη.. ποσα εγκληματα εχουν γινει μ’αυτή τη δικαιολογια... Κι ο Χιτλερ αγαπαγε υπερβολικα το κοσμο κι ηθελε να τον κανει καλυτερο..

Οσο για το "ο Χριστος άλλα διδαξε" προκειται για τη γνωστη καραμελα «ο Χριστος αλλιως τα ειπε, οι ανθρωποι φταινε που δε καταλαβανε»..

ε βεβαια, σε τετοιους μπουφους που απευθυνονταν...

Και επιτελους μ'αυτο το "καλοι ανθρωποι/κακοι ανθρωποι..". Εχετε κολλησει στη διτότητα. Η αντιληψη σας περιοριζεται στο διπολο Θεου – σατανα.. μιλαμε για πολύ ψαγμενη φιλοσοφια.. ουτε να αντιγραψετε σωστα τις άλλες θρησκειες δεν μπορειτε.

 

 

Και τι μπορούμε καλύτερο να κάνουμε σήμερα, σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που περνάμε, από το να προσφέρουμε αφειδώς την αγάπη μας στο συνάνθρωπό μας;....

... Να δώσουμε φαΐ στον πεινασμένο, στοργή στο φυλακισμένο, στέγη στον άστεγο, όπως Εκείνος δίδαξε.

Το "αφειδως" πες το στους εβραιους παπαδες σας που εχουν τιμοκαταλογο για κάθε μυστηριο.

Πατανε στην αναγκη του απλου ανθρωπου για πιστη, αυτό είναι τελειως ανηθικο.

Και λες "να δωσουμε ενα (1) πιατο φαϊ" οταν η περιουσια της εκκλησσιας αρκει για να σβησει το χρεος της χωρας.. μιλαμε για πολύ αγαπη. Καταξοδευτηκαν.

 

 

Αν προσπαθούσα να σε προσηλυτίσω, θα είχα παραβεί το λόγο του Θεού, ο οποίος είπε ξεκάθαρα να μην επιμένουμε να φέρουμε τους άλλους στο δρόμο Του. ...

..

..δείχνει πως το Θέλημά Του, είναι να είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε.

Μπα? Και οι ιεραποστολες στην Αφρικη και την Λατινικη Αμερικη τι κανανε? Ερευνες για τη ποικιλομορφια χλωριδας/πανιδας?

Αντιμετωπισαν τους ντοπιους ως ψυχικα αρρωστους και κατακρεουργησαν κοσμακη προκειμενου να τους φερουν στο «δρομο του Θεου».

Κι αν πεις ότι αυτά εγιναν στο παρελθον (όχι πολύ μακρινο παντως) σου’χω και τον ευαγγελιστη της διπλανης πορτας.. Αλλα ξεχασα, «δεν προσυλητιζει, ενημερωνει»..

Και κατι ακομα: Η λεξη «ελευθερια» δεν υπαρχει στη θρησκεια σας. Η σχεση με το Θεο σας είναι αφεντη-δουλου. Και σε αυτην και στην άλλη ζωη.

 

 

 

Αλλά να ξέρεις πως θα προσεύχομαι και για σένα.

Μας υποχρεωσες

 

Με αγάπη, Τραγοκεράτιος.

Ασε ρε μπαρμπα

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...