Jump to content

Τί είναι αγάπη?


Recommended Posts

χα! ειναι ιδεα μου ή οι περισσοτεροι απαντησατε στο ΠΟΤΕ κ οχι στο ΤΙ?

Η αγαπη ειναι συναισθημα..

Τωρα για το ΠΟΤΕ κανει/ειναι αγαπη.... οι απαντησεις φανταζομαι ειναι ισες με τον αριθμο των ανθρωπων πανω στην γη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η αγάπη είναι λύτρωση από τη μικρότητα του εγωισμού, της ζήλιας, της ιδιοτέλειας και συνακόλουθα του ρατσισμού, του κοινωνικού διαφορισμού κλπ,κλπ..

Αλλά για μένα, το πρώτο και πιο σημαντικό πράγμα είναι η αγάπη στον εαυτό μας, τον πυρήνα τις ύπαρξής μας. Από εκεί πηγάζει το ψυχικό σθένος κάθε ανθρώπου.

Αν δεν αγαπάμε τον εαυτό μας, πώς μπορούμε ν' αγαπήσουμε πραγματικά κάποιον άλλο;

Η πραγματική αγάπη προέρχεται από τις αγνότερες ψυχές και διαπερνά ανέπαφη το κόσκινο της λογικής, αφού η ανθρώπινη λογική είναι υποταγμένη στα ανθρώπινα πάθη.

Είναι αυτή που μας δένει με το παρόν.

Είναι αυτή που μας υποδεικνύει το φως μέσα στις πιο μαύρες στιγμές της ζωής.

Είναι αυτή που μας γεμίζει επλίδα και δύναμη για το μέλλον....

νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τη ταινία "Fountain" του συναρπαστικού Darren Aronofsky??? Από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες!!! Θα την έχω δει τουλάχιστον15 φορές, δίχως πλάκα. Με συγκινεί. Με εκφράζει! Έστω με το δικό της τρόπο. Για την αγωνία της Ζωής, για την Αναζήτηση χάρην μιας μεγάλης Αγάπης...Συγκλονιστικό!!!

 

έχω και ωραίο wallpaper της ταινίας αν θες! :D

Link to comment
Share on other sites

"Μιλησέ μου μιλησέ μου δεν σε φίλησα ποτέ μου

Μιλησέ μου μίλησέ μου μόνο στ' ονειρό μου σε φιλώ!

 

Μιλησέ μου μιλησέ μου δεν σε φίλησα ποτέ μου

Μιλησέ μου μιλησέ μου αχ πως να σε ξεχάσω θέ μου!"

 

*Πιστεύω πως οι άνω στροφές στίχων απαντούν και με το παραπάνω στο ερώτημα: η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝ' ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άραγε λάθος απάντηση στο τι είναι αγάπη;;; Ο καθένας απαντάει υποκειμενικά. Αλλά φαντάζομαι είναι ο μόνος τρόπος για να απαντήσεις μια τέτοια ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς πως η αγάπη είναι κάτι που δεν συναντάται πλέον τόσο συχνά όσο παλιότερα, ενδεχομένως να οφείλεται και στην ύπαρξη κάποιων λανθασμένων απαντήσεων σχετικά με την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς πως η αγάπη είναι κάτι που δεν συναντάται πλέον τόσο συχνά όσο παλιότερα, ενδεχομένως να οφείλεται και στην ύπαρξη κάποιων λανθασμένων απαντήσεων σχετικά με την ίδια.

 

Λανθασμένων απαντήσεων ή λανθασμένων αισθήσεων; Πότε είσαι σε θέση να απαντήσεις ότι αγαπάς κάποιον άλλο (εκτός της οικογένειας);

 

Και δεν είμαι σίγουρη ότι συναντάται λιγότερο...Παλιότερα κάποια πράγματα γίνονταν και με το ζόρι.

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι η σωστή ερώτηση αφορά το "πότε" αλλά τα κριτήρια...

 

Και ναι, παλιότερα κάποια πράγματα γίνονταν όντως με το ζόρι. Επίσης όμως παλιότερα τα πράγματα γίνονταν και με θάρρος, ειλικρίνεια, αμεσότητα κτλ.

Πλέον έχουμε χίλιους δυό αδικαιολόγητους λόγους να φοβόμαστε.

Φόβος για απόρριψη (κάθε είδους), φόβος για απογοήτευση, φόβος για ανεπάρκεια... Η κοινωνία η ίδια ωθεί τις ατομικότητες προς αυτή την κατεύθυνση, φροντίζοντας περισσότερο το φαίνεσθαι από το είναι και περνώντας χυδαίες αντιλήψεις περί αγάπης στον κόσμο (δε χρειάζεται καν να αναφέρω την τηλεόραση ως μέσο χειραγώγησης εδώ, ε?!). Φυσικά, εδώ υπάρχουν και ξεκάθαρες οικονομικο-πολιτικές απόρροιες, καθώς η ανασφάλεια μεταφράζεται σε υπερκαταναλωτισμό.

Κι επειδή ο φόβος και η ανασφάλεια δεν είναι σε καμία περίπτωση οι παράγοντες που θα καθοδηγήσουν σωστά τον άνθρωπο, σταδιακά έχει αρχίσει να ξεχνά αυτά που ήξερε για την αγάπη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως υπάρχει κι ένας ακόμη λόγος που έχει κάνει την αγάπη να.. εκπέσει.

 

Όπως λέει κι ένας στίχος του Αλκίνοου Ιωαννίδη (που του έχει αφιερωθεί πρόσφατα κι ένα άλλο topic) :

 

Με τόσα ψέματα που ντύθηκαν οι λέξεις

Πώς να σου πω το σ' αγαπώ

Πώς να πιστέψεις...

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε εγω ποτε δεν πιστευα σ αυτα που μου μαθαιναν οι μεγαλυτεροι..παντα δημιουργουσα τις δικες μου θεωριες ετσι εχω και ενα διαφορετικο πιστυω για την αγαπη...

 

μπορει να ακουγεται χαζο αλλα την γνωρισα στα εξι μου...ναι ξερω..πολυ μικρη για να καταλαβω...παρ αυτα τα γεγονοτα μ εκαναν να μαθω τι ειναι αγαπη!

 

απαντωντας λοιπον σ αυτο το ερωτημα απαντω ταυτοχρονα και στο ''γιατι ζουμε??'' οπως και στο ''πως ευτυχουμε?"

συμφωνα με την θεωρια μου ο λογος που ζουμε ειναι να αγαπησουμε και να κανουμε καποιο καλο γι αυτο τον κοσμο(οτι εχει ανατεθει στον καθενα μας)

η αγαπη χωριζεται σε πολλες κατηγοριες...(μητρικη,πατρικη,αδελφικη,ερωτας,πιστη και αλλες τις οποιες οι ανθρωποι δεν εχουν ονομασει ακομα...)ετσι λοιπον σκοπος της ζωης μας ειναι να αγαπησουμε ενα ατομο...δεν το επιλεγουμε εμεις..εχει σταλθει για μας οπως και εμεις γι αυτο...πραγματικα γνωριζοντας το μαθαινουμε παρα πολλα...και τοτε ειναι που αποκταει νοημα η ζωη μας...

δυστυχως υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που το γνωριζουμε και δεν κατανοουμε την αγαπη μας γι αυτο...και αυτο ειναι το μισος...ενα ατομο μπορεις να μισησεις..το ιδιο που μπορεις να αγαπησεις...

η ουσια ειναι ομως πως μεσα απο την αγαπη και κυριως την ανταποκριση απο το ατομο που αγαπαμε γινομαστε ευτυχισμενοι..και βεβαια μην ξεχναμε και αυτο που μας εχει ανατεθει να κανουμε στον κοσμο

κατι που παραγματικα ειναι πολυ δυσκολο..

γι αυτο και ελαχιστοι πεθαινουν ευτιχισμενοι..οι υπολοιποι απλως χαρουμενοι η δυστυχισμενοι...

 

σου ευχομαι αν δεν εχεις ηδη βρει,να ανακαλυψεις την αγαπη σου..και αυτη το ιδιο βεβαια..

 

ελπιζω να βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Μα πού τα βρίσκεις;;;;;;;;;;;;; :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...