Jump to content

Τί είναι αγάπη?


Recommended Posts

Απαντησεις απο μικρα παιδια

 

 

Τόνια, 6 ετών

?Όταν η γιαγιά είχε αρθρίτιδα, δεν μπορούσε να βάψει τα νύχια των ποδιών της γιατί δεν μπορούσε να σκύψει. Έτσι, της τα έβαφε ο παππούς μου, παρότι κι αυτός είχε αρθρίτιδα στα χέρια του?

 

Ρεβέκκα, 8 ετών

"Όταν κάποιος σε αγαπά, ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του"

 

Βασίλης, 4 ετών

?Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα κι ένα αγόρι άφτερ σέιβ και μετά βγαίνουν έξω μαζί και μυρίζουν ο ένας τον άλλον?

 

Κάρολος, 5 ετών

?Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητάς να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του?

 

Χριστίνα, 6 ετών

?Αγάπη είναι αυτό που σε κάνει να χαμογελάς όταν είσαι κουρασμένη?

 

Λευτέρης, 4 ετών

?Αγάπη είναι όταν η μαμά φτιάχνει καφέ για τον μπαμπά και πίνει πρώτα μια γουλιά εκείνη για να δει αν τον πέτυχε?

 

Δανιήλ, 7 ετών

?Αγάπη είναι όταν φιλιέσαι όλη την ώρα. Μετά βαριέσαι να φιλιέσαι αλλά θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί με τον άλλον και να μιλάτε. Η μαμά μου και ο μπαμπάς μου έτσι κάνουν. Κι όταν φιλιούνται εμένα μου φαίνεται αηδία?

 

Αιμιλία, 8 ετών

?Αγάπη είναι όταν είσαι στο δωμάτιό σου τα Χριστούγεννα κι ανοίγεις τα δώρα. Αν σταματήσεις το άνοιγμα? θ? ακούσεις την αγάπη?

 

Πάνος, 7 ετών

?Αν θέλεις να μάθεις να αγαπάς καλύτερα, πρέπει να ξεκινήσεις από έναν? φίλο που δεν χωνεύεις?

 

Τζένη, 8 ετών

?Αγάπη είναι όταν λες σ? ένα αγόρι ότι σου αρέσει το πουκάμισό του, κι αυτός το φοράει μετά κάθε μέρα?

 

Θωμάς, 7 ετών

?Σε μία σχολική εκδήλωση και πριν παίξω πιάνο, μ? έπιασε φόβος πάνω στη σκηνή. Τότε κοίταξα κάτω και είδα τον μπαμπά μου να με χαιρετάει χαμογελώντας. Ήταν ο μόνος που το έκανε αυτό. Τότε μου πέρασε ο φόβος?

 

Μαρία, 8 ετών

?Η μαμά μου με αγαπάει πιο πολύ απ? όλους. Κανένας άλλος δεν έρχεται να με φιλήσει όταν πέφτω για ύπνο?

 

Κλαίρη, 6 ετών

?Η αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στον μπαμπά το καλύτερο κομμάτι από το φαγητό?

 

 

 

δεν ειναι φανταστικες οι απαντησεις ??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βασίλης, 4 ετών

?Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα κι ένα αγόρι άφτερ σέιβ και μετά βγαίνουν έξω μαζί και μυρίζουν ο ένας τον άλλον?

 

Ο Βασίλης έγραψε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάσα σχεδόν όλα τα posts και παρατήρησα ότι πολλοί μπερδεύουν τον έρωτα με την αγάπη. Δεν είναι έτσι. Ο έρωτας είναι τελείως διαφορετικό συναίσθημα από την αγάπη. Αγάπη υπάρχει αφού ξεθυμάνει ο έρωτας σε μια συντροφική (όχι κομμουνιστική )σχέση.

Σκεφτόμουν τα είδη της αγάπης. Είναι η μητρική,η αδελφική (και γενικότερα συγγενική αλλά όχι πάντα),η φιλική, η συντροφική και η αγάπη προς τα αντικείμενα, αν και δεν ξέρω εάν το τελευταίο μποερί να υπάρχει κυριολεκτικά. Πάντως αισθανόμαστε ένα παρόμοιο δέσιμο με αντικείμενα.

Θα μπορούσε πίσω από όλα αυτά τα είδη αγάπης, να υπάρχει μία έννοια;

Θα μπορούσε να είναι αυτή η έννοια, η έλξη (Σωματική & ψυχική);

Link to comment
Share on other sites

Κάρολος, 5 ετών

“Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητάς να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του”

 

θα συμφωνήσω με τον κάρολο! :P πράγματι.. πιστεύω πως όταν είσαι έτοιμος να μοιραστείς με κάποιον αυτά που έχεις, χωρίς να ζητήσεις, ή και να επιδιώξεις με τον έναν, ή τον άλλον τρόπο, να πάρεις ως αντάλλαγμα τα ίδια, τότε έχεις αρχίσει να βιώνεις αυτό που ονομάζουμε αγάπη.

αγάπη είναι η δύναμη που μας κάνει να μοιραζόμαστε αυτά που έχουμε, είτε είναι πολλά, είτε είναι πάρα πολύ λίγα. αγάπη είναι η ενέργεια εκείνη που μας σπρώχνει να δώσουμε, χωρίς να περιμένουμε να πάρουμε κάτι πίσω. η ανιδιοτελής αγάπη - εκείνη που θα τολμούσα να ονομάσω 'πραγματική' αγάπη -, είναι εκείνη που δεν κουράζεται να δίνει.

είναι αλήθεια, βέβαια, ότι στη πραγματικότητα, δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. εκείνοι που έχουν την ευκαιρία να βιώσουν την πραγματική αγάπη, του να δίνεις χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα, είναι πάρα πολύ λίγοι..

Edited by dark_angel
Link to comment
Share on other sites

Κάρολος, 5 ετών

?Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητάς να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του?

 

Joey does not share food!!!!!!!!!!!!

 

(off topic, το ξέρω αλλά δεν άντεξα!)

Link to comment
Share on other sites

Η αγάπη είναι συναίσθημά, τα συναισθήματά είναι χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο;

Ναι. Η αγάπη είναι συναίσθημα και αυτό σημαίνει χημεία στον εγκέφαλο. Δεν θεωρώ όμως ότι είμαστε όλοι ικανοί να παράγουμε τη Χ χημεία ή την ίδια ποσότητα. Άλλοι παράγουν περισσότερη, άλλοι λιγότερη. Και από εκεί και πέρα, ξεκινά η ιστορία των κυττάρων...

Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμένα είναι θέμα ορμονών. Από τον έρωτα μέχρι την αγάπη και από το μίσος μέχρι τη συμπόνοια, εκκρίνονται διαφορετικές ορμόνες που κατευθύνουν τις αντίστοιχες συμπεριφορές μας. Προσοχή, δεν λέω ότι τις καθορίζουν συγκεκριμένα, απλώς δίνουν μια κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η αληθεια ειναι πως δεν ξερουμε τι ειναι αγαπη...

 

αγαπη πραγματικη μπορει να υποθει απο μια μανα για το μωρο της....

 

αγαπη ειναι να μην υπαρχει ζηλος αναμεσα

>να μην υπαρχει κακοπροερετο κατι

>να μην υπαρχει υλικο κερδος

>να τα δινεις ολα και να το ενοεις

>να μην φοβασαι τιποτα σε σχεση με εκεινον.....

 

αγαπη πανω απο ολα σημενει αγνοτητα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν μπορώ να δώσω ένα σαφή όρο για αυτό το συναίσθημα.. (καλά ούτε και για τα άλλα) αλλά το σίγουρο είναι πως για να καταλάβει κανείς τι είναι η αγάπη πρέπει να αγαπήσει.. και θα αγαπήσει χωρίς να το καταλάβει.. απλά ένα πρωινό θα ξυπνήσει κα θα νιώθει αυτό το συναίσθημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαμιλη συνειδιση= χαμηλο ποσοστο αληθηνης δυνατης αγαπης

Αγαπη=ασκηση μυαλου/συνειδησεις/μαθησης με το χρονο

Αγαπη=καλο κοκκινο κρασι

Αγαπη=αποτελεσμα οδυνης

Αγαπη=δεν εχει ορια, δεν μετριεται

Αγαπη=ενεργεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...