Jump to content

Τί είναι αγάπη?


Recommended Posts

Τι ειναι η αγαπη... χμμ..Δειτε την ταινια "Big Fish" να παρετε μια γευση... Για τον Εντουαρτ με την γυναικα του.Μολις την ειδε για πρωτη φορα,ενιωσε οτι ο χρονος σταματησε.Ξαφνικα την εχασε απο τα ματια του και αρχισε να ρωταει ποια ειναι να την βρει!Ο μονος που ηξερε γι αυτην του ζητησε να δουλεψει στο τσιρκο του σκληρα και αντι να τον πληρωνει,καθε μηνα θα του εδινε μικρες πληροφοριες για την αγαπημενη του ωστε να τις συγκεντρωσει με τους μηνες και να μπορεσει να την βρει.Και ετσι εγινε! :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν και με κάποιους ορισμούς, νομίζω ότι διαφωνώ ... , παρόλα αυτά είναι πολύ ενδιαφέρον και ικανοποιητικό αισθητικά!

 

 

Προφανώς όταν λέει "μίσος", εννοεί ερωτικό μίσος. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάθε μίσος είναι τραυματισμένη αγάπη...

 

Κατά τ' άλλα μου θύμισε λίγο διαφήμιση ασφαλιστικής. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ένα όχι και τόσο πρωτότυπο ερώτημα αλλά πάντα τόσο σοβαρό και διαχρονικό

Τί είναι αγάπη?

 

 

Η Αγαπη και ο θανατος ειναι η εξισωση ολων των ταξεων

( Ε. Λυττον )

 

 

 

Η αγαπη ειναι το ονειρο, η ζωη ο υπνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να βάλω και γω την πινελιά μου...

 

βασικά η λέξη αγάπη αλλιώς πρωτοξεκίνησε και αλλιώς την χρησιμοποιούμε στις μέρες μας.

 

Στις μέρες μας την χρησιμοποιούμε σαν ένα συναίσθημα ή μια ψυχική κατάσταση. Αυτό που σήμερα λέμε αγάπη οι αρχαίοι το λέγαν με άλλες λέξεις όπως φιλία, φιλότις κτλ.

 

Η λέξη αγάπη κυκλοφορούσε σε πιο στενούς κύκλους αυτούς των φιλοσόφων και των μυστών...φιλοσοφικά προέρχεται από την έκφραση "άγω το παν".

Από το "άγω το παν" περνάμε στο απαρέμφατο "αγαπάν" και μετά στο σημερινό "αγάπη".

 

Αγάπη δλδ φιλοσοφικά είναι αυτό που οδηγεί (άγω) τον κόσμο (παν) και είναι εναλακτική έκφραση για το Θείο.

Αυτό είναι δλδ αγάπη ο Θεός!

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη...

Δύσκολος ο ορισμός γιατί ο καθένας μας τη βιώνει με το δικό του προσωπικό τρόπο....

Άλλοι πονάνε , κάνουν κύκλους ατελείωτους για να την βιώσουν και άλλοι απλά τη ζουν ρουφώντας τη χαρά που προσφέρει....

 

Αλλά και πάλι αυτά είναι λόγια, μιας και ακόμη δε τη βιώσα σε ερωτικό επίπεδο...

 

Αγάπη...

Τα συναισθήματα για τους γονείς φίλους μας ....

Ο πόνος της απώλειας τους ....

Η χαρά και τα καρδιοχτύπια μας όταν περιμένουμε νέα τους...

Η χαρά που νιώθουμε όταν τους βλέπουμε ευτιχισμένους....

 

ΑΛλά και πάλι αυτά είναι λόγια, όχι επειδή δεν έχω βιώσει αυτή την αγάπη αλλά και επειδή ακόμη και αυτή η αγάπη εκφράζεται διαφορετικά από ατομο σε άτομο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει μια ακριβής σημασία για μια τόσο περίπλοκη έννοια όπως η αγάπη.. Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι ένα από τα ωραιότερα συναισθήματα και ίσως γι αυτό όλοι μας αναζητούμε την αγάπη και επιδιώκουμε την ύπαρξη της στην ζωή μας..

Λίγο άσχετο αλλά το διάβασα κάπου και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.. :) "Λένε πως το ελληνικό σε αγαπώ είναι το ωραιότερο στον κόσμο γιατί αρχίζει από A και τελειώνει σε Ω.." Ωραίο ε ? :)

Link to comment
Share on other sites

να βάλω και γω την πινελιά μου...

 

βασικά η λέξη αγάπη αλλιώς πρωτοξεκίνησε και αλλιώς την χρησιμοποιούμε στις μέρες μας.

 

Στις μέρες μας την χρησιμοποιούμε σαν ένα συναίσθημα ή μια ψυχική κατάσταση. Αυτό που σήμερα λέμε αγάπη οι αρχαίοι το λέγαν με άλλες λέξεις όπως φιλία, φιλότις κτλ.

 

Η λέξη αγάπη κυκλοφορούσε σε πιο στενούς κύκλους αυτούς των φιλοσόφων και των μυστών...φιλοσοφικά προέρχεται από την έκφραση "άγω το παν".

Από το "άγω το παν" περνάμε στο απαρέμφατο "αγαπάν" και μετά στο σημερινό "αγάπη".

 

Αγάπη δλδ φιλοσοφικά είναι αυτό που οδηγεί (άγω) τον κόσμο (παν) και είναι εναλακτική έκφραση για το Θείο.

Αυτό είναι δλδ αγάπη ο Θεός!

Συμφωνώ με τον προλαλλήσαντα Dimulator και απλώς θέλω να προσθέσω ότι στα αρχαία ελληνικά η "αγάπη" με την έννοια που την έχουμε σήμερα, ήταν η λέξη "στέργω". Κατά τ' άλλα, πέρα από την αγάπη της μάνας προς το παιδί, θεωρώ πως η αγάπη δύσκολα απαντάται σήμερα διότι συνήθως η έννοιά της μπερδεύεται με τον έρωτα. Στην ίδια μοίρα με την αγάπη (ότι δλδ δύσκολα θα τη συναντήσεις) έχω κατατάξει και την έννοια του "πλατωνικού έρωτα".

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η αγαπη... χμμ..Δειτε την ταινια "Big Fish" να παρετε μια γευση... Για τον Εντουαρτ με την γυναικα του.Μολις την ειδε για πρωτη φορα,ενιωσε οτι ο χρονος σταματησε.Ξαφνικα την εχασε απο τα ματια του και αρχισε να ρωταει ποια ειναι να την βρει!Ο μονος που ηξερε γι αυτην του ζητησε να δουλεψει στο τσιρκο του σκληρα και αντι να τον πληρωνει,καθε μηνα θα του εδινε μικρες πληροφοριες για την αγαπημενη του ωστε να τις συγκεντρωσει με τους μηνες και να μπορεσει να την βρει.Και ετσι εγινε! :wub:

 

Εγώ θα πρότεινα την πηγή της ζωής.

 

Πάντως καλύτερα να αναρωτηθούμε αν αυτό που ονομάζουμε αγάπη υφίσταται.

 

Μια γρήγορη απάντηση είναι ΝΑΙ, μπορούμε να την δούμε άλλωστε, στο πρόσωπο μιας μάνας ή ενός πατέρα. Αλλάζει ποτέ? Μπορεί η αγάπη να μετατραπεί σε μίσος?

Εχει διάρκεια? Υπάρχει αγάπη στις σχέσεις μας σήμερα? Μήπως τελικά όλοι αγαπάμε στα λόγια και όχι στις πράξεις..ή ακόμα, μήπως παραπλανούμε τον εαυτό μας?

Τελικά η αγάπη είναι 1 και μοναδική ή την χωρίζουμε σε κατηγορίες? Ανιδιοτελής αγάπη? Αμοιβαία αγάπη?

 

Η άποψη μου είναι πως ο σκοπός μας είναι η αγάπη, στην ουσία χωρίς αγάπη δεν μπορούμε να ζήσουμε, μήπως όμως την προσεγγίζουμε με τον λάθος τρόπο?

Εγώ ξέρω ότι η αγάπη είναι τα πάντα για τον άνθρωπο αυτό που δεν ξέρω είναι αν αυτή τελικά υπάρχει..άλλωστε ο άνθρωπος χωρίς αγάπη είναι μόνος..

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ..

 

Το να βλέπεις τα μάτια του και να ξεχνάς κάθε πόνο;

Μπορεί.

αλλά,

Το να μπορείς να καταπιέζεσαι.

Να πληγώνεις το εγωισμό σου.

Το να θυσιάζεις όλη την γνώση του κόσμου, μόνο για να ζήσεις μαζί του, αυτό που του αξίζει.

Κάτι θνητό.

post-2476-1218837540.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα την πηγή της ζωής.

 

Μιλάς για τη ταινία "Fountain" του συναρπαστικού Darren Aronofsky??? Από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες!!! Θα την έχω δει τουλάχιστον15 φορές, δίχως πλάκα. Με συγκινεί. Με εκφράζει! Έστω με το δικό της τρόπο. Για την αγωνία της Ζωής, για την Αναζήτηση χάρην μιας μεγάλης Αγάπης...Συγκλονιστικό!!!

 

Πάντως καλύτερα να αναρωτηθούμε αν αυτό που ονομάζουμε αγάπη υφίσταται.

 

Υφίσταται. Αλλά είναι -πως λέει το άσμα- δίκοπο μαχαίρι. Κι αυτό επειδή πολλοί άνθρωποι εκτός από μ :censored: ες είναι και ευθυνόφοβοι...

 

Μια γρήγορη απάντηση είναι ΝΑΙ, μπορούμε να την δούμε άλλωστε, στο πρόσωπο μιας μάνας ή ενός πατέρα. Αλλάζει ποτέ? Μπορεί η αγάπη να μετατραπεί σε μίσος?

 

Κατά τον Tennesse Williams, τον Σαίξπηρ και τον Ίψεν...ΝΑΙ!!! Και θα συμφωνούσαν αμέτρητοι άλλοι Μεγάλοι της Ποίησης και της Πεζογραφίας... :smilewink:

 

Εχει διάρκεια? Υπάρχει αγάπη στις σχέσεις μας σήμερα? Μήπως τελικά όλοι αγαπάμε στα λόγια και όχι στις πράξεις..ή ακόμα, μήπως παραπλανούμε τον εαυτό μας?

Τελικά η αγάπη είναι 1 και μοναδική ή την χωρίζουμε σε κατηγορίες? Ανιδιοτελής αγάπη? Αμοιβαία αγάπη?

 

Συμβαίνουν και τα δύο...Κατηγορίες...Λοιπόν, αν μπορείς να κατατάξεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες, αναρωτιέμαι: γιατί όχι το ίδιο και με την Αγάπη;

 

Η άποψη μου είναι πως ο σκοπός μας είναι η αγάπη, στην ουσία χωρίς αγάπη δεν μπορούμε να ζήσουμε, μήπως όμως την προσεγγίζουμε με τον λάθος τρόπο?

Εγώ ξέρω ότι η αγάπη είναι τα πάντα για τον άνθρωπο αυτό που δεν ξέρω είναι αν αυτή τελικά υπάρχει..άλλωστε ο άνθρωπος χωρίς αγάπη είναι μόνος..

 

Το΄πιασες το νόημα!!! Δίχως αγάπη, θα μαραζώσω. Θα πεθάνω. Δεν διανοούμαι να ζήσω ποτέ δίχως αυτήν. Και όταν αγαπώ, θέλω να το δείχνω ολόψυχα!!!Με όλη την εντασή της, την εκστασή της, τη δυναμή της...Είναι λοιπόν, το Α και το Ω της ζωής! Άλλωστε, και στη Φύση βλέπεις άπειρα σχετικά παραδείγματα... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπη...

Πιστευω οτι αγαπη σημαινει να αφηνεις τον αλλον ελευθερο να κανει αυτο που επιθυμει.Αν ειναι κακο για τον αλλον αυτο που παει να κανει του το επισημαινεις, σε καμια περιπτωση ομως δεν τον αποτρεπεις απο το να το κανει.Αν παρα την συμβουλη σου το κανει δεν παει να πει οτι θα παψει να σε αγαπαει ή του οτι θα σε "μισει"(το λεω τελειως γενικα).Τοτε ειναι που θα καταλαβει τον λογο για τον οποιο προσπαθησες να τον αποτρεψεις, τοτε ειναι που θα καταλαβει οτι αυτο που του ελεγες του το ελεγες επειδη τον αγαπας.

Και οταν γυρισει και σου πει "Ειχες δικιο τελικα" τοτε ειναι που θα καταλαβεις οτι σ αγαπαει και αυτος.

Αν καποιος τσακωθει με εναν αδελφικο του φιλο τοσο πολυ που να μην θελει να τον ξαναδει ,πιστευω θα ειναι ο πρωτος που οταν δει αυτον τον φιλο του να "πνιγεται" θα του δωσει το χερι για να τον τραβηξει στην επιφανεια.

Αυτα ειχα να πω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...