Jump to content

Επιλογή Θρησκείας Και Κοσμοθεωρίας


Recommended Posts

Κατ'αρχάς καλό χειμώνα να έχουμε!!

 

Το συγκεκριμένο τόπικ το ανοίγω πέρνωντας αφορμή από αρκετές στιγμές αντιπαραθέσεων θρησκευτικών και πολιτικών που έχουν γίνει στο φόρουμ και όχι μόνο.Σε όλο το διαδίκτυο θα έλεγα.

 

Θεωρώ πως πριν ο αναζητητής,ο ταξιδιώτης κατασταλάξει ή ακόμα καλύτερα δεν κατασταλάξει μέσα του σε ποια θρησκεία,θρησκευτικό μονοπάτι ή οργάνωση θέλει να ανήκει να κάνει τις εξής ερωτήσεις μέσα του.Ενδεικτικά.

1)Ποιός είμαι και που έχω γεννηθεί?

2)Ποια είναι η οικογένεια μου?

3)Ποιά είναι τα πιστέυω της οικογένειας μου?

4)Γιατί θεωρώ ότι επιλέχτηκαν αυτά τα πιστεύω απο την οικογένεια μου?

5)Πόσο με έχουν επηρεάσει τα πιστέυω της οικογένειας μου?

6)Αντίστοιχα η 2) 3) 4) και 5) ερωτήσεις να αφορούν την χώρα που μεγάλωσα.

7)Τι λέει το μονοπάτι ή η θρησκεία που ακολουθεί η οικογένεια μου και η χώρα μου?

8)Πως το αντιλαμβάνομαι εγώ εμπειρικά αυτό το μονοπάτι?

9)Το έχω αντιληφθεί εμπειρικά αυτό το μονοπάτι ποτέ? Το έχω γνωρίσει?

10)Αν το έχω γνωρίσει τι μου αρέσει και τί όχι?

11)Αν δεν το έχω γνωρίσει για ποιούς πραγματικά λόγους δεν το έχω κάνει?

12)Ποιά είναι η ιστορία πίσω απο αυτό το μονοπάτι?

13)Τι λέει αυτό το μονοπάτι από την πηγή του?

14)Ποιές ήταν οι θρησκείες πριν απο αυτό το μονοπάτι?

15)Ποιά είναι η ιστορία της χώρας μου?

.............................................................................................

Αυτές και πολλές άλλες ερωτήσεις πρέπει να γίνονται πριν και κατά την διάρκεια της αναζήτησης για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε τι είναι πραγματικά δικό μας,τι επίκτητο και τι απο αυτά μας βρίσκει σύμφωνο και τι όχι/

Θεωρώ ελλειπές και άσκοπο για κάποιον που ξεκινά μια αναζήτηση ή μια εγωιστική αντιπαράθεση με τα του οίκου του να μην γνωρίζει ουσιαστικά τίποτα για αυτόν.Οι αναζητήσεις του πάντα θα είναι ελλειπείς και θα στερούνται αντικειμενικότητας.

Ποτέ δεν θα μπορέσεις να "σκοτώσεις" κάτι που δεν το γνωρίζεις.

Αν νιώθεις πως σου έχει επιβληθεί η προσευχή το ίδιο θα κάνεις και εσύ επιβάλλοντας με το τροπο σου τον διαλογισμό,μια τελετή ή μια θεωρία.

Με άλλα λόγια οι απόψεις που προέρχονται από προκαταλήψεις θα γεννούνε προκαταλήψεις και οι απόψεις που προέρχονται από όραση και εμπειρία θα είναι αγνή όραση και εμπειρία.

Προσοχή λοιπόν στα παιχνίδια του νου που στερούνται εξ ορισμού της Αλήθειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η επιλογή και το ξαναλέω επιλογή θρησκείας ή πνευματικού συστήματος γίνεται σε μια ηλικία που το άτομο μπορεί να έχει μεγάλη κριτική ικανότητα για να μελετήσει και να συγκρίνει και τελικώς να αποφανθεί τι θέλει και τι του ταιριάζει.

 

Αυτό που ζούμε συνήθως στο διαδίκτυο είναι απλά αντιδράσεις του χαρακτήρα κάποιον που δεν μπορούν να είναι πειθαρχημένοι γενικά.

Όχι μόνο στις θρησκείες αλλά και σε άλλες κοινωνικές ομάδες όπως ο στρατός στην θητεία, στην εργασία στις σχέσεις εργοδότη, στην οικογένεια σχέσεις γονέα παιδιού κτλ.

 

Εκτός από τους απείθαρχους πολύ στην "μόδα" πλέον είναι ο χαρακτήρας του "επαναστάτη".

Αυτοί οι άνθρωποι έχουν πέσει θύματα ορισμένων παγκόσμιων κυκλωμάτων διαχείρισης κοινωνικών ομάδων που θέλουν για δικούς τους σκοπούς να δημιουργούν εντάσεις στην κοινωνία.

 

Το μοντέλο επαναστάτης είναι απλά αντίδραση και επανάσταση σε κάτι π.χ. θρησκεία Χριστιανισμό χωρίς το άτομο να γνωρίζει στην ουσία σε βάθος την θρησκεία που επαναστατεί αλλά γνωρίζει τις έτοιμες θέσεις αντιπαλότητας.

 

π.χ. επαναστατεί κάποιος στον Χριστιανισμό που λέει ότι "νίκησε την ειδωλολατρία" αλλά δεν γνωρίζει γιατί το λένε; Μπαίνει στην θέση του επαναστάτη παγανιστή αλλά δεν ξέρει ούτε την δική του θρησκευτική ιστορία. π.χ. ότι η Μέση Ανατολή επί εποχής Χριστιανισμού αντιμετώπιζε το πρόβλημα ανθρωποθυσιών και ο Χριστιανισμός αντιδρούσε σε αυτό.

 

Δλδ οι επαναστάσεις αυτού του τύπου είναι πολύ ρηχές και εύκολα αναχαιτίζονται από διάφορους Καλογέρους ή άλλους του συστήματος που έχουν στην βιβλιοθήκη τους αρχαία κείμενα και την ιστορία των διάφορων τόπων.

 

Κοινώς η μελέτη και η επιλογή θρησκείας με ψυχραιμία και χωρίς φανατισμό είναι σπάνια στις μέρες μας.

Το αντίθετο υπάρχουν παροπίδες σε όλους και μπόλικος φανατισμός, εχθρικά συναισθήματα, και φανατισμός όλα αυτά στα πλαίσια της αντίδρασης και της επανάστασης.

 

Βέβαια κατά την προσωπική μου γνώμη νικιτής θα είναι ο ειρηνικός νηφάλιος επαναστάτης που έχει αρκετό καιρό διαβάσει και μελετήσει πολύ.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

@Artzuna

 

Με βρισκει εντελως αντιθετο αυτη η προσεγγιση. Θεωρω οτι το (κοινωνικο, οικογενιακο) περιβαλλον πρεπει να ερχεται

σε δευτερη θεση σε οτι αφορα σοβαρες αποφασεις στη ζωη ενος ανθρωπου. "Σοβαρες" εννοωντας τις επιλογες που

εχουν να κανουν με το *νοημα* που βρισκει κανεις στο καθετι που κανει. Αν η πνευματικη παραδοση που εχει επιλεξει

κανεις δεν αγγιζει "την ουσια του" τοτε δεν ειναι πνευματικοτητα, ειναι θρησκεια...

Edited by Devaraja
Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο η κοινωνία αν μείνει στους απλά αντιδραστικούς δεν θα πετύχει τίποτα απλά θα φθαρεί.

αν όμως υπάρξουν πολλοί γνώστες - επαναστάτες τότε μπορεί και να την αλλάξουν, άλλωστε αυτό σημαίνει να ξανα σταθεί κάτι, η κοινωνία, η θρξησκεία κτλ

επι+ανα+ίστημι

Link to comment
Share on other sites

@Devaraja

 

η θρησκεία σαν θεσμός δεν είναι κάτι κακό. Είναι η οργανωμένη πνευματικότητα για τους πολλούς συνήθως.

 

Τώρα αν το έχει φθαρθεί και πρέπει να αλλάξει προς το καλύτερο άλλο θέμα.

 

Εγώ ας πούμε δεν είμαι εναντίων θρησκειών αλλά συγκεκριμένων ζητημάτων μέσα στις θρησκείες. Αυτό δείχνει διάθεση βελτίωσης της θρησκείας και όχι κατάργησης.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις το σκεπτικό μου... Δεν μπαίνω στην λάθος λογική να λέω είμαι παγανιστής και οι άλλοι Χριστιανοί και πλακωνόμαστε!

 

Λάθος!

 

Αυτό είναι που θέλουν "κάποιοι" για να περάσουν άλλα πράγματα.

 

Η τοποθέτηση μου είναι: "Αν ήσουν σε μια παγκόσμια ομάδα διαχείρισης όλων των θρησκειών θα έπρεπε να ικανοποιήσεις τους Χριστιανούς, τους Παγανιστές, τουε Βουδιστές, τους Ισλαμιστές κτλ."

 

Εκεί πώς θα συμπεριφερόσουν σαν μέλος μιας τέτοιας ομάδας ; Όπου θα είχε λόγο να πεις Χριστιανοί εδώ είστε λάθος, Παγανιστές εδώ είστε λάθος. Αυτό είναι το σωστό το οποίο έτσι θα εφαρμοστεί στον Χριστιανισμό και έτσι στον Παγανισμό.

 

Αυτό είναι πιο οικουμενικό και φιλικό σαν προσέγγιση και σε γλιτώνει από πολλούς φανατισμούς.

Σε βγάζει εκτός όλων των ομάδων και όλων των αρνητικών συμπεριφορών τους.

Γίνεσαι πιο πολύ παγκόσμιος πολίτης με την σωστή και αγνή έννοια.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

@Artzuna

 

Με βρισκει εντελως αντιθετο αυτη η προσεγγιση. Θεωρω οτι το (κοινωνικο, οικογενιακο) περιβαλλον πρεπει να ερχεται

σε δευτερη θεση σε οτι αφορα σοβαρες αποφασεις στη ζωη ενος ανθρωπου. "Σοβαρες" εννοωντας τις επιλογες που

 

Τελικά ο καθένας διαβάζει όπως θέλει..

 

Αν δεν ξέρεις ποιος είσαι και απο που προέρχεσαι Deva μια ζωή θα πολεμας φαντάσματα και σκιές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο καθένας διαβάζει όπως θέλει..

 

Αν δεν ξέρεις ποιος είσαι και απο που προέρχεσαι Deva μια ζωή θα πολεμας φαντάσματα και σκιές.

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι και οι 2 έχετε δίκιο.

 

ο Αrtzuna όπως καταλαβαίνω λέει να γνωρίζεις την ιστορία σου.

και ο Dev λέει ότι η κοινωνία μπορεί να διαμορφωθεί από τον πολιτισμό όπως οι θρησκείες και όχι να περιοριζόμαστε από την κοινωνία για το τι θα ακολουθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο καθένας διαβάζει όπως θέλει..

 

Αν δεν ξέρεις ποιος είσαι και απο που προέρχεσαι Deva μια ζωή θα πολεμας φαντάσματα και σκιές.

 

Μα δε θεωρω οτι αυτο που Ειμαι ειναι η συνεχεια του εθνους, της φυλης, της παραδοσης κλπ Για μενα αυτο

ειναι ενα πολυ μικρο κομματι του εαυτου μου. Και δε θεωρω οτι προερχομαι απο αυτη την "παραδοση" με τροπο

που να με καθοριζει ουσιαστικα ουτε κατα διανοια.

 

Αυτο που Ειμαι και με προσδιοριζει ουσιαστικα ειναι το συνολο των εμπειριων και των εντυπωσεων που ειχα απο

τη στιγμη της γεννησης μου μεχρι τωρα. Αυτο σημαινει "να ξέρεις ποιος είσαι και απο που προέρχεσαι".

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Artzuna και μένα μου κάνουν εντύπωση τα συγκεκριμένα κριτήρια που χρησιμοποιείς.

Γιατί οι αξίες και οι πεποιθήσεις σου πρέπει σώνει και καλά να εξαρτώνται με οποιονδήποτε τρόπο από τον πρωτογενή φορέα κοινωνικοποίησης ή από τη χώρα στην οποία βρίσκεσαι?

Εκτός από το ότι τα κριτήρια πρέπει να διαμορφώνονται από τις ατομικές αναζητήσεις και πεποιθήσεις του καθενός, ο τρόπος με τον οποίον προσεγγίζεις αυτή τη διαμόρφωση είναι λίγο... αδιέξοδος!

Δηλαδή, εκτός του ότι η χώρα στην οποία μπορεί να είσαι έχει στάνταρ τη δική της "επικρατούσα" θρησκεία, είναι λογικό και επόμενο οι γονείς σου να έχουν ασπαστεί την ίδια θρησκεία ως μέλη του κοινωνικού συνόλου αυτής της χώρας. Οπότε, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η θρησκεία γονέων και χώρας ταυτίζεται.

Από 'κει και πέρα όμως αυτή η θρησκεία είτε σε εκφράζει είτε όχι. Τα κριτήρια δε μπορούν να είναι το τί επικρατεί γύρω σου, εφόσον αυτή η προσέγγιση σε οδηγεί πάλι πίσω στην κατάσταση που πιθανότατα να μη σε εκφράζει (και επιπλέον πιθανότατα να σε περιορίζει κιόλας).

 

Ναι μεν η θρησκεία έχει περισσότερη δύναμη στον τόπο που ακολουθείται (καταλαβαίνω λοιπόν γιατί θέτεις το ζήτημα της χώρας), αλλά αν κάτι δεν σε εκφράζει, δε μπορείς να εκβιάσεις τον εαυτό σου με τέτοια κριτήρια.

 

 

ΥΓ: Μεγάλο ρόλο παίζει όντως και η αντιδραστικότητα που αναλύει ο Dimulator, η οποία όμως αποτελεί μια εν δυνάμει δημιουργική διαδικασία για την εξέλιξη του ανθρώπου και κατ' επέκταση του πολιτισμού. Απλά δυστυχώς αρκετές φορές μένει στο "εν δυνάμει" γιατί είναι στείρα επανάσταση χωρίς κάποιο ιδεολογικό υπόβαθρο. Κι αυτό οδηγεί πάλι στην αναγκαιότητα της προσωπικής αναζήτησης (όχι μόνο ενδοσκοπική αναζήτηση αλλά και κυριολεκτική... βιβλιοθήκες ολόκληρες χρειάζονται!) ως πρωταρχικό κριτήριο επιλογής θρησκείας και κοσμοθεωρίας.

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Artzuna και μένα μου κάνουν εντύπωση τα συγκεκριμένα κριτήρια που χρησιμοποιείς.

Γιατί οι αξίες και οι πεποιθήσεις σου πρέπει σώνει και καλά να εξαρτώνται με οποιονδήποτε τρόπο από τον πρωτογενή φορέα κοινωνικοποίησης ή από τη χώρα στην οποία βρίσκεσαι?

Γιατί είναι το βασικό σου σχολείο.

Και πρόσεξε τι κάνεις.Όχι μόνο εσύ αλλα η πλειοψηφία.Πας στο απέναντι σχολείο χωρίς να έχεις φοιτήσει στο δικό σου και έρχεσαι μετά και λες πως το απέναντι είναι καλύτερο.

Αυτός είναι ο ορισμός της ημιμάθειας.

Αν θες να φτάσεις λοιπόν στα επίπεδα μεγάλων δασκάλων θα πρέπει να ξέρεις πως φοίτησαν κανονικότατα στα σχολεία που "επέλεξαν" να γεννηθούν.Βλέπε Βούδας,Ζαρατούστρα,Ιησούς,Λαο Τσε,Οσσο....

 

 

Μα δε θεωρω οτι αυτο που Ειμαι ειναι η συνεχεια του εθνους, της φυλης, της παραδοσης κλπ Για μενα αυτο

ειναι ενα πολυ μικρο κομματι του εαυτου μου. Και δε θεωρω οτι προερχομαι απο αυτη την "παραδοση" με τροπο

που να με καθοριζει ουσιαστικα ουτε κατα διανοια.

Μακάρι να είναι έτσι Deva.Προσωπικά δεν σε γνωρίζω.Απλά πληροφοριακά το υποσυνειδητο είναι 9 φορές πιο δυνατό από το συνειδητό σου.Απλά να το έχεις υπόψιν σε αυτά που θεωρείς πως είσαι.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπως Devaraja και johnny . Τα βρίσκω κάπως τα συγκεκριμένα κριτήρια που χρησιμοποιείς αγαπητέ Αrtzuna .

 

Γιατί αν και σε κάποιο βαθμό συμφωνώ με την πρόθεση σου και την καταλαβαίνω. Στο σύνολο καταλήγουν σε αδιέξοδο !

 

Λες η Χώρα , για να δούμε γεννήθηκα στην περιοχή ελλαδακισταν (ναι όμως είμαι Έλληνας ) .

Οι γονείς μου ευτυχώς προοδευτικοί άνθρωποι δεν με πλήγωσαν , γενικά σε όλους τους βαθμούς των κριτηρίων σου . (εμ το λέω γιατί διαβάζω αυτή την περίοδο ψυχολογία και είναι λυπηρό το πόσα ψυχικά τραύματα κουβαλάμε από τους γονείς μας ! ) .

 

Όπως βλέπεις η χώρα που μεγάλωσα , δεν πάει να πει ότι ντε και καλά οτι θα γίνω mainstream κορόιδο .

 

Εγώ προσωπικά έχω την δική μου χωρά (Ελλάδα ) , την δική μου θρησκεία (εμ είναιπερίπλοκο , αλλά εν συντομία ας πούμε Ελληνική θρησκεία) , και γενικά είμαι εγώ. Και ξέρω ότι αυτό είναι σωστό για μενα , επειδή αγαπώ τον εαυτό μου και εμπιστεύομαι τον Ανώτερο εαυτό μου .

 

*Όχι δεν είμαι underground, ούτε είμαι mainstream .Είμαι απλά alternative !

Δεν είναι επαναστάτης , ούτε γιάπης(τεχνοκράτης) , είμαι ένας ιδεαλιστής !

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι το βασικό σου σχολείο.

Και πρόσεξε τι κάνεις.Όχι μόνο εσύ αλλα η πλειοψηφία.Πας στο απέναντι σχολείο χωρίς να έχεις φοιτήσει στο δικό σου και έρχεσαι μετά και λες πως το απέναντι είναι καλύτερο.

Αυτός είναι ο ορισμός της ημιμάθειας.

 

Σχολείο ειναι οχι μονο οσα αποδεχεσαι αλλα και οσα απορριπτεις. Και το "απορριπτω" εχει παραπανω απο μια ερμηνιες.

Η μια εκδοχη ειναι ασχολουμαι με κατι, το καταλαβαινω πληρως, "μπαινω σ αυτο", το κατανοω και τελος αποφασιζω οτι δε

συμφωνω και το απορρίπτω. Μια αλλη εκδοχη ειναι να δω κατι "απ'εξω", να σχηματισω καποιες εντυπωσεις και να κανω την

επιλογη να το απορριψω οχι επειδη θεωρω οτι το γνωριζω αλλα επειδη θεωρω οτι δε μ ενδιαφερει.

Προφανως για να απορριψεις κατι στην πραξη δεν πρεπει να το κατανοησεις πρωτα, γιατι τοτε θα επρεπε να ασχολεισαι με

οτι σου ρχεται και να τρως το χρονο σου και την ενεργεια σου σ αυτο μεχρι να καταλαβεις οτι δε σου ταιριαζει.

 

Μακάρι να είναι έτσι Deva.Προσωπικά δεν σε γνωρίζω.Απλά πληροφοριακά το υποσυνειδητο είναι 9 φορές πιο δυνατό από το συνειδητό σου.Απλά να το έχεις υπόψιν σε αυτά που θεωρείς πως είσαι.

 

Μα δε διαφωνω σ αυτο, σιγουρα ετσι ειναι. Απλως λεω οτι για μενα η προσωπικη αναζητηση και ενδοσκοπηση ειναι που μετραει

και οχι η αναγωγη σε εθνικες ταυτοτητες, οικογενιακες παραδοσεις, ηθη και εθιμα κλπ....(για να βρω τον εαυτο μου εννοω)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι το βασικό σου σχολείο.

Και πρόσεξε τι κάνεις.Όχι μόνο εσύ αλλα η πλειοψηφία.Πας στο απέναντι σχολείο χωρίς να έχεις φοιτήσει στο δικό σου και έρχεσαι μετά και λες πως το απέναντι είναι καλύτερο.

Αυτός είναι ο ορισμός της ημιμάθειας.

Αν θες να φτάσεις λοιπόν στα επίπεδα μεγάλων δασκάλων θα πρέπει να ξέρεις πως φοίτησαν κανονικότατα στα σχολεία που "επέλεξαν" να γεννηθούν.Βλέπε Βούδας,Ζαρατούστρα,Ιησούς,Λαο Τσε,Οσσο....

 

Ναι αλλά όλοι αυτοί παραπάνω είχαν δικό τους σχολείο, εμείς εδώ στο ελλαδακισταν έχουμε ;

 

Προσωπικά δεν νομίζω !

Έχουν κάτι απομεινάρια ….

 

 

* Όσο για τους παραπάνω , εξαίρεση αποτελεί ο Ιησούς όπου στο δικό του Εβραϊκό σχολείο ένα πασάλειμμα έκανε !

Το μεγαλείο τον σπουδών του οφείλεται σε αιγυπτιακά και ελληνιστικά σχολειά !

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...