Jump to content

Επιλογή Θρησκείας Και Κοσμοθεωρίας


Recommended Posts

Γιατί είναι το βασικό σου σχολείο.

Και πρόσεξε τι κάνεις.Όχι μόνο εσύ αλλα η πλειοψηφία.Πας στο απέναντι σχολείο χωρίς να έχεις φοιτήσει στο δικό σου και έρχεσαι μετά και λες πως το απέναντι είναι καλύτερο.

Μάλλον εκεί έγκειται η διαφορά: Στο ότι δέχεσαι πως υπάρχει ένα σχολείο στο οποίο προορίζεσαι να πας και ταυτόχρονα άλλα "ανταγωνιστικά" σχολεία.

Στο "βασικό σου σχολείο" φοιτείς έτσι κι αλλιώς όμως, αναγκαστικά, στο βαθμό που το οικογενειακό και κοινωνικό σου περιβάλλον σε καθορίζει και σε διαμορφώνει μέχρι να αποκτήσεις δική σου κρίση και συναίσθηση των άλλων επιλογών (σε περίπτωση που αυτές στις οποίες σε οδήγησαν δεν σε καλύπτουν/εκφράζουν φυσικά, γιατί μεγάλο μέρος του κόσμου τελικά αφομοιώνει τις κατεστημένες αντιλήψεις/ιδεολογίες και καταπίνει την αμάσητη τροφή που του δίνει το σχολείο του).

 

Η διαφωνία μου λοιπόν είναι στο ότι δε μπορείς να χρησιμοποιείς σαν κριτήριο επιλογής κοσμοθεωρίας έναν φορέα που έτσι κι αλλιώς εκβιαστικά σε "ανάγκασε" να υιοθετήσεις τη δική του. Σα νοοτροπία θυμίζει λίγο το Σύνδρομο της Στοκχόλμης...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια αλλη εκδοχη ειναι να δω κατι "απ'εξω", να σχηματισω καποιες εντυπωσεις και να κανω την

επιλογη να το απορριψω οχι επειδη θεωρω οτι το γνωριζω αλλα επειδη θεωρω οτι δε μ ενδιαφερει.

Αυτή η εκδοχή Deva είναι απολύτος σεβαστή και δεκτή.

Συμβαίνει με μακάριους ανθρώπους που δεν ασχολούνται ούτε και πρόκειτε να ασχοληθούν με πράγματα όπως πνευματική αναζήτηση και θρησκείες.

Αυτή είναι η φύση τους.

Οι υπόλλοιποι που απορρίπτουν κάτι από την απ'έξω επειδή δεν τους ενδιαφέρει αλλά ασχολούνται με άλλα παρόμοια,αν μη τι άλλο δεν θα έπρεπε ούτε να ασχολούνται αλλά και ούτε να επικρίνουν αυτό που απέρριψαν και δεν τους ενδιαφέρει,διότι δεν το γνωρίζουν.

Αυτός που πραγματικά κλείνει την πόρτα,σταματά να κοιτά από την κλειδαροτρυπα.

 

Σα νοοτροπία θυμίζει λίγο το Σύνδρομο της Στοκχόλμης...

Το πέτυχες.

Η διαδικασία μοιάζει με το σύνδρομο της Στοκχόλμης αν και το υπερβάλεις.

Έκεί οι όμηροι δέθηκαν με τους εκβιαστές τους από άμυνα για να επιβιώσουν.Δεν υπήρχε άλλος δρόμος.

Έπρεπε να γνωρίζουν τον "εχθρό" για να τον νικήσουν.Αλλιώς θα είχαν πεθάνει εκεί.

Το ξαναέθεσα και παραπάνω,αλλά ακόμα και σε καταστάσεις και μαθήματα που σου επιβάλονται υπάρχουν θυσαυροί.Αν απορρίπτεις κάτι επειδή σου έχει επιβληθεί και μόνο,χάνεις το παιχνίδι..

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Artzuna, έχω πράγματι κάνει τα ερωτήματα αυτά στον εαυτό μου, αλλά όχι απαραίτητα με αυτη τη σειρά...Συγκεκριμένα, ξεκίνησα από το έβδομο ερώτημα, προχώρησα μέχρι το δέκατο τέταρτο και μετά γύρισα στο πρώτο...Βέβαια, χρησιμοποιείς δύο λέξεις κλειδιά πριν..."Θεωρώ" και "Ενδεικτικά"...:)

Σέβομαι κατά μεγάλο βαθμό την άποψή σου, υπάρχουν αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα-όπως σωστά λες παρακάτω- που θα έπρεπε να κάνει κάποιος στον εαυτό του...

Το βασικό δικό μου ήταν: "Γιατί να πιστέψω αυτά που διδάσκομαι;" Πιστεύω σχετίζεται άμεσα τις ερωτήσεις 7,8 και 9, γιατί αυτή η ερώτηση εκεί με οδήγησε...Και παρόμοια τέτοια ερωτήματα...

Όταν κατάφερα να απαντήσω σε αυτά τα ερωτήματα, μόνο τότε μπόρεσα να στραφώ στο οικείο πρώτα, και κατόπιν ευρύτερο περιβάλλον...

Επομένως, θα συμφωνήσω ότι δίνεις μία σειρά από σωστές ερωτήσεις ενδεικτικά...

 

Τώρα, αν αυτό είναι πρωτεύον ή δευτερεύον, δεν μπορώ να το κρίνω...Μπορώ να γνωρίζω αυτό που έζησα, και αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι όσο δευτερεύον και αν έρχεται για κάποιους από εμάς το τι πιστεύει η οικογένειά μας, ο περίγυρός μας, τι επίσημη θρησκεία έχει η χώρα μας και πώς διαμορφώνεται αυτή ανά τους αιώνες, ένιωθα ότι μου έλειπε ένα μεγάλο κομμάτι της εικόνας που σχηματιζόταν, χωρίς να έχω λάβει υπ'όψιν μου και αυτά τα δεδομένα...Δεν μπορούσα να κάνω κάποιες απαραίτητες συγκρίσεις ή να φτάσω σε κάποια συμπεράσματα...Εδώ θα πρέπει να πω στον φίλτατο Devaraja ότι όσο και αν ξεκαθάρισα το θέμα με τον εαυτό μου, θα ένιωθα ελλιπής σε γνώση αν δεν απαντούσα και στα υπόλοιπα ερωτήματα...Επομένως θα ήθελα να ρωτήσω είτε είναι πρωτεύον θέμα είτε δευτερεύον, δεν νιώθεις ότι έχεις ελλιπή εικόνα, έχοντας αναπάντητα ερωτήματα;;;

 

Επίσης, υπάρχει και μία άλλη παράμετρος...Σύμφωνα με κάποια θεωρία- που δεν αποδεικνύεται εύκολα, άρα και δεν καταρρίπτεται εύκολα- οι ψυχές μας είιναι εκείνες που επέλεξαν να γεννηθούν σε συγκεκριμένο χρόνο και τόπο, με συγκεκριμένους γονείς...Δεν θα άξιζε να το ερευνήσουμε μέσω αυτών των ερωτήσεων, έστω για να έχουμε μία ένδειξη ή ακόμα και μία απάντηση σε αυτήν την θεωρία;:)

 

Τέλος, πώς θα μπορούσαμε να απαντήσουμε μέσα σε έναν διάλογο σε κάποιον άνθρωπο που ισχυρίζεται κάτι αντίθετο από εμάς, χωρίς να έχουμε θέσει μια βάση για τα επιχειρήματά μας; Και προσωπικά ξεκινόντας την αναζήτησή μου, θέτοντας στον εαυτό μου τέτοιες ερωτήσεις, ανακάλυψα ότι αυτές ουσιαστικά μου έδωσαν μία καλή αρχή για να μπορώ στηρίξω μέσα σε ένα διάλογο αυτά που πιστεύω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εκδοχή Deva είναι απολύτος σεβαστή και δεκτή.

Συμβαίνει με μακάριους ανθρώπους που δεν ασχολούνται ούτε και πρόκειτε να ασχοληθούν με πράγματα όπως πνευματική αναζήτηση και θρησκείες.

Αυτή είναι η φύση τους.

Οι υπόλλοιποι που απορρίπτουν κάτι από την απ'έξω επειδή δεν τους ενδιαφέρει αλλά ασχολούνται με άλλα παρόμοια,αν μη τι άλλο δεν θα έπρεπε ούτε να ασχολούνται αλλά και ούτε να επικρίνουν αυτό που απέρριψαν και δεν τους ενδιαφέρει,διότι δεν το γνωρίζουν.

Αυτός που πραγματικά κλείνει την πόρτα,σταματά να κοιτά από την κλειδαροτρυπα.

 

 

Ωραια, μιας και θεωρεις οτι δεν ειναι "πνευματικο" να απορριπτεις πραγματα χωρις να τα

εχεις κατανοησει/ασχοληθει μαζι τους πληρως, κι εγω σε προκαλω να ασχοληθεις με τα

παρακατω θεματα:

 

1)με το σατανισμο, τουλαχιστον για ενα χρονο, να κανεις τελετες και τετοια ομως για να τον κατανοησεις

2)με το να αγορασεις μια καμερα απο εναν πλανωδιο πακιστανο (που ξερεις μπορει και να δουλευει!)

3)με το να ξοδεψεις μεγαλα χρηματικα ποσα στο καζινο-ξερεις ποσοι κερδιζουν εκει?

 

 

018bleh.gif018bleh.gif018bleh.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου δεν είναι βολικό για τον άνθρωπο να αλλάζει θρησκεία, πρέπει να προσαρμοστεί σε αυτά που βρήκε και όπως σωστά το έθεσε ο Artzuna «επίλεξε». Νομίζω ότι θα μπει πραγματικά στον δρόμο μόνο όταν αποφασίσει ότι δεν τον ενδιαφέρει πλέον η μορφή.

Βεβαίως ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του οπότε ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα μπει πραγματικά στον δρόμο μόνο όταν αποφασίσει ότι δεν τον ενδιαφέρει πλέον η μορφή.

 

 

Μα 'θρησκεια' ΕΙΝΑΙ η μορφη. Μορφη που δειχνει σε κατι. Αλλα υπαρχουν θρησκειες που τα εχουν

μπουρδουκλωσει τοσο που ειναι αδυνατο να δεις περα απ τη μορφη...

 

rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

 

1)με το σατανισμο, τουλαχιστον για ενα χρονο, να κανεις τελετες και τετοια ομως για να τον κατανοησεις

2)με το να αγορασεις μια καμερα απο εναν πλανωδιο πακιστανο (που ξερεις μπορει και να δουλευει!)

3)με το να ξοδεψεις μεγαλα χρηματικα ποσα στο καζινο-ξερεις ποσοι κερδιζουν εκει?

 

Θέτωντας ακραία παραδείγματα που αφορούν την ελεύθερη βούληση και δοκιμή των ορίων της πραγματικότητας είναι απλά υπεκφυγή.

Αλλά θα σου απαντήσω.

Αν με ενδιέφερε πραγματικά θα τα έκανα και τα τρία.Την στιγμή που τα αγνοώ και δεν κοιτάζω από την κλειδαρότρυπα τον σατανισμό ας πούμε όπως εσύ στον Χριστιανισμό,δεν υπάρχει λόγος.Εξάλλου ποτέ δεν έχω κάνει κριτική για τον σατανισμό ούτε ήταν στην μάθηση μου.Προφανώς αν είχα μεγαλώσει ανάμεσα σε σατανιστές θα είχα δει και τι ήταν.Οπότε λέω απλά πως δεν έχω γνώμη.

 

Σίβυλλα@ είσαι το παράδειγμα που μπαίνει σε έναν χώρο με ανοιχτό μυαλό,για αυτό μπηκες κατευθείαν στο νόημα :cheerful_h4h:

Νομίζω ότι θα μπει πραγματικά στον δρόμο μόνο όταν αποφασίσει ότι δεν τον ενδιαφέρει πλέον η μορφή.

:thumbsup:

τελικά ο παληός είναι αλλιώς :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θέτωντας ακραία παραδείγματα που αφορούν την ελεύθερη βούληση και δοκιμή των ορίων της πραγματικότητας είναι απλά υπεκφυγή.

Αλλά θα σου απαντήσω.

Αν με ενδιέφερε πραγματικά θα τα έκανα και τα τρία.Την στιγμή που τα αγνοώ και δεν κοιτάζω από την κλειδαρότρυπα τον σατανισμό ας πούμε όπως εσύ στον Χριστιανισμό,δεν υπάρχει λόγος.Εξάλλου ποτέ δεν έχω κάνει κριτική για τον σατανισμό ούτε ήταν στην μάθηση μου.Προφανώς αν είχα μεγαλώσει ανάμεσα σε σατανιστές θα είχα δει και τι ήταν.Οπότε λέω απλά πως δεν έχω γνώμη.

 

 

Εθεσα ακραια παραδειγματα για να δειξω οτι δε μπορεις να ασχοληθεις πληρως με ολα και καποια

απλα πρεπει να τα απορριψεις χωρις να πολυασχοληθεις. Αν καποιος αποφασισει να ασχοληθει με τον

αθλητισμο δε θα ασχοληθει σοβαρα με το μπασκετ, το ποδοσφαιρο, το τεννις, το βολευ και αλλα 10 αλλα

θα επιλεξει ενα για να εντρυφισει σ αυτο, μπορει να ψιλοασχοληθει με αλλα τρια και καποια θα τα απορριψει.

Το ξαναλεω, "απορριπτω" δε σημαινει οτι αντικειμενικα κατι ειναι αναξιο, σημαινει οτι προσωπικα και υποκειμενικα

για μενα δεν εχει θεση στο χωρο μου και στο χρονο μου.

Πρεπει να ασχοληθω και να τα γνωρισω ολα για να μπορω να απορριψω κατι???

 

Επισης, πολλοι λενε "δε μπορεις να εχεις αποψη για κατι που δεν ξερεις". Αυτο φαινεται λογικο και ισως να

ειναι και λογικο. Για την ακριβεια το πιστευα κι εγω παλιοτερα πριν να το σκεφτω καλυτερα, γιατι ομως?

Στην πραξη οι περισσοτεροι που πιστευουν οτι "ξερουν" και γι αυτο εχουν αποψη, αυτα που ξερουν ειναι

συνηθως στο γαμο του καραγκιοζη. Αυτοι που πραγματικα 'ξερουν', ξερουν οτι δεν ξερουν τιποτα.

Βασικα το "δε μπορεις να εχεις αποψη για κατι που δεν ξερεις" στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι μια

λογικη πλανη που τι λεει καποιος εξυπνακιας για να τη βγει απο πανω. Το νοημα της λεξης ξερω/γνωριζω

ειναι απο τη φυση του σχετικο.

 

-Ελα ρε εξυπνε και που ξερεις οτι δεν υπαρχει Θεος?

-Εσυ που το ξερεις οτι δεν υπαρχει ο σουπερμαν???

 

"δε μπορεις να εχεις αποψη για κατι που δεν ξερεις" στην ουσια θα πει "θα ακους τι θα σου πω εγω που ξερω"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πριν ο αναζητητής,ο ταξιδιώτης κατασταλάξει ή ακόμα καλύτερα δεν κατασταλάξει μέσα του σε ποια θρησκεία,θρησκευτικό μονοπάτι ή οργάνωση θέλει να ανήκει να κάνει τις εξής ερωτήσεις μέσα του.Ενδεικτικά.

1)Ποιός είμαι και που έχω γεννηθεί?

2)Ποια είναι η οικογένεια μου?

3)Ποιά είναι τα πιστέυω της οικογένειας μου?

4)Γιατί θεωρώ ότι επιλέχτηκαν αυτά τα πιστεύω απο την οικογένεια μου?

5)Πόσο με έχουν επηρεάσει τα πιστέυω της οικογένειας μου?

6)Αντίστοιχα η 2) 3) 4) και 5) ερωτήσεις να αφορούν την χώρα που μεγάλωσα.

7)Τι λέει το μονοπάτι ή η θρησκεία που ακολουθεί η οικογένεια μου και η χώρα μου?

8)Πως το αντιλαμβάνομαι εγώ εμπειρικά αυτό το μονοπάτι?

9)Το έχω αντιληφθεί εμπειρικά αυτό το μονοπάτι ποτέ? Το έχω γνωρίσει?

10)Αν το έχω γνωρίσει τι μου αρέσει και τί όχι?

11)Αν δεν το έχω γνωρίσει για ποιούς πραγματικά λόγους δεν το έχω κάνει?....

 

Αυτές και πολλές άλλες ερωτήσεις πρέπει να γίνονται πριν και κατά την διάρκεια της αναζήτησης για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε τι είναι πραγματικά δικό μας,τι επίκτητο και τι απο αυτά μας βρίσκει σύμφωνο και τι όχι/

Θεωρώ ελλειπές και άσκοπο για κάποιον που ξεκινά μια αναζήτηση ή μια εγωιστική αντιπαράθεση με τα του οίκου του να μην γνωρίζει ουσιαστικά τίποτα για αυτόν.Οι αναζητήσεις του πάντα θα είναι ελλειπείς και θα στερούνται αντικειμενικότητας.

Ποτέ δεν θα μπορέσεις να "σκοτώσεις" κάτι που δεν το γνωρίζεις.

Αν νιώθεις πως σου έχει επιβληθεί η προσευχή το ίδιο θα κάνεις και εσύ επιβάλλοντας με το τροπο σου τον διαλογισμό,μια τελετή ή μια θεωρία.

Με άλλα λόγια οι απόψεις που προέρχονται από προκαταλήψεις θα γεννούνε προκαταλήψεις και οι απόψεις που προέρχονται από όραση και εμπειρία θα είναι αγνή όραση και εμπειρία.

Προσοχή λοιπόν στα παιχνίδια του νου που στερούνται εξ ορισμού της Αλήθειας.

 

Συμφωνώ ότι ο αναζητητής κάποια στιγμή πρέπει να κάνει αυτές τις ερωτήσεις στον εαυτό του αλλά και να μάθει να "βλέπει" καλύτερα τη θρησκεία της χώρας του, το πώς έχει επηρεάσει την ιστορία και τους ανθρώπους της όχι τόσο για να ακολουθήσει το συγκεκριμένο σύστημα αλλά για να απελευθερωθεί και να ωφεληθεί από αυτό. Σκεφτόμουν ότι με τον νηπιοβαπτισμό οι περισσότεροι Έλληνες βαπτίζονται Χριστιανοί αλλά πόσοι από αυτούς που βαπτίζονται είναι Χριστιανοί? Τι σημαίνει να είναι κάποιος Χριστιανός? αυτός που έχει βαπτισθεί, αυτός που πηγαίνει συχνά εκκλησία, αυτός που προσπαθεί να ζήσει τη ζωή του σύμφωνα με τα λεγόμενα του Χριστού? Πώς πρέπει να γίνεται η θρησκευτική διαπαιδαγώγηση των παιδιών?

Έπειτα έρχεται στο μυαλό μου η γενιά των παππούδων μου και βλέπω τη διαφορά με τη δική μου γενιά και τις νεότερες. Τουλάχιστον εμείς έχουμε το δικαίωμα της επιλογής, έχουμε τη δυνατότητα να μάθουμε, να διαβάσουμε, να απορρίψουμε κάτι αν δεν μας ταιριάζει και αυτό είναι υπέροχο. Το ότι έχουμε την επιλογή να ξαναγνωριστούμε με τη θρησκεία που κληρονομήσαμε. Τότε είναι που βλέπει κάποιος τα θετικά αλλά και τα αρνητικά σημεία και μπορεί να αποφασίσει αν θέλει να ακολουθήσει αυτό το σύστημα ή κάποιο άλλο.

,

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

"δε μπορεις να εχεις αποψη για κατι που δεν ξερεις" στην ουσια θα πει "θα ακους τι θα σου πω εγω που ξερω"

Δεν με εκπλησουν οι αυτές οι απόψεις.

Όλες οι απόψεις που παραθέτεις έχουν την σκιά της απόρριψης και της αντίδρασης.Δικαιολογημένα ίσως.

Το τι ξέρουν οι άλλοι και τι δεν ξέρουν δεν σε αφορά.Η ζωή δεν είναι πρωτάθλημα γνώσεων.Εγώ μιλάω για το άτομο και παραθέτω την γνώμη μου που αφορά την γνώση του οίκου σου,στην ουσία του εαυτού σου.Μπορείς να την δεχτής ή να την απορρίψεις.

Και ναι εγκυκλοπαιδική άποψη για τα πάντα μπορείς να έχεις,αλλά αν σου λείπει η εμπειρία η άποψη σου θα είναι ασώματη.

Δες τι κάνουν όλοι αυτοί που ονομάζονται αντιεξουσιαστές.Είναι απλά κατά της εξουσιάς λειτουργούν στην περιφέρεια του συστηματος αρνούνται να το γνωρίσουν και απλά γαβγίζουν όλοι τους την ζωή.Γίνονται ο αντίθετος ακίνδυνος πόλος και το σύστημα βρίσκει την ισορροπία του και λειτουργεί μια χαρά και μάλιστα ακόμα πιο δυνατό.

Απλά παρατήρησε το.

Αν γνωρίζεις κάτι εκ τον έσω σου είναι πολύ πιο εύκολο να το υπερβείς,χωρίς να κοιταζεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

 

Το τι ξέρουν οι άλλοι και τι δεν ξέρουν δεν σε αφορά.Η ζωή δεν είναι πρωτάθλημα γνώσεων.

 

Η αληθεια ειναι οτι δε με αφορα ή τουλαχιστον οτι δε θα επρεπε να με αφορα. Αλλα το τι ξερουν ειναι ενα πραμα

και το να σε βομβαρδιζουν με αυτα που "ξερουν" ειναι ενα αλλο πραμα. Το πρωτο ειναι σεβαστο στα πλαισια της

προσωπικης κοσμοθεωρησης, το δευτερο ειναι πολεμος για επιβολη των ιδεων και για αποκτηση επιροης πανω σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Το να γνωρίζεις κάτι εκ των έσω όμως ενέχει και τον κίνδυνο της μεροληπτικότητας και της αλλοτρίωσης.

 

Ξαναδιαβάζοντας πάντως το πρώτο σου ποστ νομίζω πως καταλαβαίνω καλύτερα πού το πας, ιδίως γιατί αυτή η ερώτηση μπορεί να σε πάει ένα βήμα παραπέρα...

13)Τι λέει αυτό το μονοπάτι από την πηγή του?

 

Αν λάβουμε υπόψιν πως τα αρχέτυπα πίσω από κάθε θρησκεία είναι κοινά και το μόνο που αλλάζει είναι το εποικοδόμημα που προσαρμόζει το μήνυμα στις ανάγκες και στις ιδιαιτερότητες κάθε κοινωνίας στον άξονα του χρόνου, τότε έχει νόημα να προσεγγίσεις και την κοινωνία (οικογένεια & περιβάλλον) και τη χώρα στην οποία εκφράζεται μια θρησκεία.

 

Αυτό όμως αφορά μια ακαδημαϊκού τύπου κοινωνιολογική/ανθρωπολογική/θεολογική προσέγγιση ώστε να βγάλεις κάποια συμπεράσματα γενικά για την κοινωνία και για τις θρησκείες. Δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια βάση για να επιλέξεις μια θρησκεία για εσένα, αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα. Άλλο η παρατήρηση και η μελέτη των επιρροών της κοινωνίας και της χώρας πάνω σττον άνθρωπο, κι άλλο η προσωπική αναζήτηση που θα 'πρεπε να καθορίζεται πρωτίστως από τις εσωτερικές σου ανάγκες, επιθυμίες και τους στόχους σου. Προφανώς συνδέονται, αλλά έχουν άλλη βάση το καθένα, δε μπορούν να συγχέονται.

 

 

Το τι ξέρουν οι άλλοι και τι δεν ξέρουν δεν σε αφορά.

Βασικά σε αφορά στο έπακρο, αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης. :whistling:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Το να γνωρίζεις κάτι εκ των έσω όμως ενέχει και τον κίνδυνο της μεροληπτικότητας και της αλλοτρίωσης....

Θεωρείς λοιπόν ότι για να γράψει κανείς ένα "αμερόληπτο" test-drive θα πρέπει να ΜΗΝ :rolleyes: έχει οδηγήσει το αυτοκίνητο :shocked: ;;; Για ξανασκέψου το! :yeahright:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...