Jump to content

Συσκευές Εντοπισμού !


Recommended Posts

Διάβασα αυτό το άρθρο και με έβαλε σε σκέψεις , αλλά και πολλές υποψίες !

Είναι λίγο μεγάλο , αλλά αξίζει τον κόπο να το διαβάσετε.

(αν θέλετε να είστε ελεύθεροι ή υποψιασμένοι τουλάχιστο , στον μη φιλικό κόσμο που ζούμε )

 

 

http://enwtheite.blo...ontent=FaceBook

Για το θέμα του topic .>>>>>

 

 

med_gallery_3621_47_1349403.jpg

 

 

 

Πηγή : Περιοδικό Αβατον . 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θεωρείς πως έχεις κάτι να κρύψεις; Μην μπεις στο σύστημα καν. Κανένας δε

σε υποχρεώνει να έχεις κινητό, ή smart phone, ή facebook. Υπάρχει ακόμη

η υπηρεσία των ΕΛΤΑ. Βιάζεσαι; Θα μάθεις να μην βιάζεσαι... και κάπως

έτσι, σιγά σιγά, βγαίνεις και από το σύστημα.

 

Ναι ε; Πώς γίνεται αυτό όταν για την παραμικρή επαφή σου με τις αρχές πρέπει να κοινοποιείς αριθμούς που το σύστημα χρησιμοποιεί προκειμένου να τσεκάρει όλες σου τις κινήσεις; Να υπενθυμίσω την πρωτοβουλία για την κατάργηση πληρωμών με ρευστό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι ε; Πώς γίνεται αυτό όταν για την παραμικρή επαφή σου με τις αρχές πρέπει να κοινοποιείς αριθμούς που το σύστημα χρησιμοποιεί προκειμένου να τσεκάρει όλες σου τις κινήσεις; Να υπενθυμίσω την πρωτοβουλία για την κατάργηση πληρωμών με ρευστό;

Αν θέλεις γίνεται σε βαθμό που να καλύπτει τις απαιτήσεις (ακόμα κι αν δεν είναι απόλυτο για τους λόγους που περιγράφεις). Επιπλέον δεν μπορώ να μη σημειώσω ότι όλο αυτό το "κλάμα" για τις παρακολουθήσεις

1. προέρχεται κατά κανόνα από ανθρώπους που

α) βλέπω να τα βγάζουν όλα στη φόρα και μετά ανησυχούν για τα προσωπικά τους δεδομένα!

β) κάνουν πλήρη χρήση των τεχνολογιών ενώ ξέρουν και τις αδυναμίες του συστήματος.

2. Υπάρχει μια (μεγάλη πιστεύω) δόση συγκεκαλυμένης (συνήθως) αυτο-σημαντικότητας, σιγά μην θέλει η CIA να δει τις φωτο που ανεβάζεις....

Link to comment
Share on other sites

σωστός. αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα μπορει πχ το φατσοβιβλιο να πουλαει σε διαφημιστικες το τι μου αρεσει εμενα κ τι οχι ή στις ηλικιες πχ 30-40 ή οι εταιριες κινητης τηλεφωνιας τον αριθμο μου σε αντιστοιχες εταιριες, βουλευτες κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ σωστά! Να πούμε επίσης πως ακόμα και αν σκεφτώ να διακόψω τη σχέση μου με την τεχνολογία, το ψηφιακό μου παρελθόν δεν διαγράφεται από το FB, πόσω μάλλον από αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά! Να πούμε επίσης πως ακόμα και αν σκεφτώ να διακόψω τη σχέση μου με την τεχνολογία, το ψηφιακό μου παρελθόν δεν διαγράφεται από το FB, πόσω μάλλον από αλλού...

Θέλουμε δεν θέλουμε, το παρελθόν μας είναι περιουσία τους. Είναι μια δωρεάν εφαρμογή, την χρησιμοποίησες, τέλος.

Όπως και εδώ, εάν διαγραφείς δε θα φύγουν τα posts που έκανες...

Όπως και σε μια εταιρία, εάν απολυθείς, δεν θα πάρεις μαζί σου τα αρχεία που δημιούργησες. Είναι περιουσία της εταιρίας.

Και όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, το fb τα κρατά για τεράστιο χρονικό διάστημα, ναι. Το "αλλού" όχι, δεν μπορεί να δει τις κινήσεις σου μετά από 15 ημέρες (σε τι sites μπήκες, πότε κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...