Jump to content

Συσκευές Εντοπισμού !


Recommended Posts

Σίγουρα θα δούλευε, αλλά θα μπεις σε τέτοια διαδικασία; Χάσιμο χρόνου, αποπροσανατολισμός του ίδιου σου του εαυτού.

 

....

Μα αυτή είναι η... ομορφιά της τεχνικής αυτής! Δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα. Όσο πιο πολλοί τόσο πιο περίπλοκα τα πράγματα, τόσο πιο δύσκολη η στοχευμένη παρακολούθηση, τόσο πιο πολλά τα 'λάθη' που συνήθως αν παραείναι πολλά υποχρεώνουν σε ασφαλιστικές δικλείδες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μα αυτή είναι η... ομορφιά της τεχνικής αυτής! Δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα. Όσο πιο πολλοί τόσο πιο περίπλοκα τα πράγματα, τόσο πιο δύσκολη η στοχευμένη παρακολούθηση, τόσο πιο πολλά τα 'λάθη' που συνήθως αν παραείναι πολλά υποχρεώνουν σε ασφαλιστικές δικλείδες.

Αν το κάνεις ασυνείδητα, ναι. Το να το κάνεις όμως μόνο και μόνο για παραπλάνηση, είναι ψυχοφθόρο (Έχω την εντύπωση όμως πως κάτι δεν κατάλαβα σωστά από τα παραπάνω, που έγραψες).

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα εδώ που έχω φτάσει είναι δύο οι λύσεις: Να προσπαθήσω να εξαφανιστώ από το σύστημα, που πρακτικά είναι σχεδόν αδύνατο πλέον, ή να μάθω πώς να παρακάμπτω το σύστημα, εάν κι εφόσον αυτό χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... δε θα ήταν καταπληκτικό ένα σύστημα που να μην κρατάει καμιά πληροφορία; Τι λέω τώρα ε;

Ακούγεται κάπως, μόλις μου ήρθε η ιδέα... Αφήστε με να το επεξεργαστώ λίγο...

Αυτό το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί σε 5... 4... 3... 2... 1...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό. Και δεν πρόκειται να συμβεί....

Καλά, το ίδιο λέγαμε πριν 10 χρόνια και για τα τσιπάκια που πάνε να περάσουν στους αμερικανούς.

Το θεωρητικό πείραμα με το βάτραχο μέσα στην κατσαρόλα νομίζω πως είναι πασίγνωστο πλέον, δε χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αν κάποιον τον ενοχλούν όλα αυτά, δεν πρέπει να έχει τουλάχιστον το βασικό δικαίωμα της ιδιωτικότητας και του προσωπικού απορρήτου?!...

 

Βεβαιως! είναι και τσάμπα...

* κατεβάζω το tor, σερφάρω ανώνυμα...

* Κατεβαζω το openpgp και εχω και κρυπτογραφημενα τα εγγραφα στον υπολογιστη μου.

* Μπορω να βάλω και τηλεφωνική συσκευή με κρυπτογραφία. Ουπς, μπορω να μιλάω και μέσω δορυφόρου!!

* Θα κατεβασω και σχεδια και θα φτιαξω και GPS/VHF/FM scrambler μπας και μου εχουν βαλει κοριο!

 

μα γιατι να τα κανω ολα αυτα? ετσι για το γαμωτο! Ναι οκ. σκασαμε στα γελια...

 

http://www.metacafe.com/watch/767822/laser_espionage_microphone_how_to/

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μου θυμίζεις προ δεκαετίας που έστελνα e-mails στους φίλους μου ώστε να τους εξηγήσω για ποιο λόγο πρέπει να χρησιμοποιούμε PGP ή GPG στα mails μας... Κανείς δεν κατάλαβε γρυ. Πολλοί από αυτούς αργότερα διαμαρτύρονταν για το ότι «μας παρακολουθούν». Βγάλε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα βρει κάποτε και ένα σύστημα το οποίο απευθυνόταν σε εταιρίες και κρυπτογραφούσε τα δεδομένα των χρηστών με σκοπό να μην μπορεί να τα δει ο Admin. Αυτό, βέβαια, ενέχει κινδύνους απώλειας δεδομένων (άποψή μου), καθώς τα δεδομένα δεν ανήκουν στον χρήστη αλλά στην εταιρία. Τι γίνεται εάν ο χρήστης πεθάνει, ή αρνηθεί να δώσει το κλειδί αποκρυπτογράφησης;

 

:063laugh: Εκεί πιάνει δουλειά το artofwise: Σίγουρη επικοινωνία με τους νεκρούς. Επαναφέρουμε τα δεδομένα σας. :063laugh:

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε. αυτο το κανουν για λογους ασφαλειας. εννοια σου μα αμα θελει ο αλλος οτι και να εχεις δεν κανεις δουλεια. υπαρχουν κατι ωραια προγραμματακια που λεγονται network sniffers Και keyloggers. Τα οποια καταγραφουν ότι γίνεται στο δίκτυο και ότι πληκτρολογείς. Οπότε.... αα και να προσθεσω και κατι το οποιο μπορει να μην γνωρίζετε. Στην αμερικη βαση νομου απαγορευεται να χρησιμοποιείται κρυπτογραφια που να μην μπορει να σπασει απο την NSA. Οποτε η κρυπτογραφία που υπάρχει ανα τον πλανήτη (εκτος ισως μερικων στρατιωτικων συστηματων) ειναι αχρηστη (οσον αφορα τον big brother δηλαδη).

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Στην αμερικη βαση νομου απαγορευεται να χρησιμοποιείται κρυπτογραφια που να μην μπορει να σπασει απο την NSA. Οποτε η κρυπτογραφία που υπάρχει ανα τον πλανήτη (εκτος ισως μερικων στρατιωτικων συστηματων) ειναι αχρηστη (οσον αφορα τον big brother δηλαδη).

Μα από όσο ξέρω, κάθε κρυπτογράφηση βασίζεται σε τεράστιες αριθμητικές πράξεις πρώτων αριθμών. Για να βρεις το κλειδί χρειάζονται εκατοντάδες χρόνια με χρήση υπολογιστή (και με τις ιδιότητες των πρώτων που έως τώρα γνωρίζουμε). H NSA γνωρίζει μαθηματικά που δε γνωρίζουμε εμείς, ή χρησιμοποιούν άλλου είδους κρυπτογράφηση;

Link to comment
Share on other sites

1. Αν το πάνε με παραγοντοποίηση αριθμών είναι όπως το λες ναι. θελει εκατονταδες χρονια με εναν απλο υπολογιστη. Οχι με τους χιλιαδες υπολογιστες με π.χ. i120 επεξεργαστες (λεμε τωρα - εννοω επεξεργαστες που θα βγουν στην παραγωγη σε 5-15 χρόνια) που εχουν αυτοι συνδεμενους σε cloud.

 

2. Πολλοί αλγόριθμοι στηρίζουν την παραγωγή του κλειδιού τους σε όχι και τόσο random kαταστάσεις -> bruteforce key

 

3. Βάση θεωρίας, όποιος αλγόριθμος δεν είναι ασύμμετρος σπάει.

 

3. Υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται memory stack & memory heap. Εκει αν δεν έχεις καθαρίσει την μνήμη σου υπάρχει περίπτωση να εχει μεινει το κλειδι

 

4. Ποιος σου λεει οτι χρειαζονται στην τελικη κλειδι? Το κλειδι ειναι αποθηκευμενο σε καποιο μεσο. Πχ σκληρο δισκο ή δισκέτα ή στικακι ή οτιδήποτε. Ποιος σου λεει οτι δεν μπορουν να παρουν προσβαση στον υπολογιστη σου

και να κανουν copy απλα το κλειδι σου αν ξερουν το ip σου ή αν έχουν τον υπολογιστή σου στα χέρια τους? :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Αν το πάνε με παραγοντοποίηση αριθμών είναι όπως το λες ναι. θελει εκατονταδες χρονια με εναν απλο υπολογιστη. Οχι με τους χιλιαδες υπολογιστες με π.χ. i120 επεξεργαστες (λεμε τωρα - εννοω επεξεργαστες που θα βγουν στην παραγωγη σε 5-15 χρόνια) που εχουν αυτοι συνδεμενους σε cloud.

Έτσι, ίσως.

 

3. Υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται memory stack & memory heap. Εκει αν δεν έχεις καθαρίσει την μνήμη σου υπάρχει περίπτωση να εχει μεινει το κλειδι

 

4. Ποιος σου λεει οτι χρειαζονται στην τελικη κλειδι? Το κλειδι ειναι αποθηκευμενο σε καποιο μεσο. Πχ σκληρο δισκο ή δισκέτα ή στικακι ή οτιδήποτε. Ποιος σου λεει οτι δεν μπορουν να παρουν προσβαση στον υπολογιστη σου

και να κανουν copy απλα το κλειδι σου αν ξερουν το ip σου ή αν έχουν τον υπολογιστή σου στα χέρια τους? :)

Το κλειδί παράγεται στιγμιαία μέσω απλών πολλ/σμών και δεν κρατιέται πουθενά. Αυτό που χρειάζονται, και το δύσκολο κομμάτι, για να σπάσουν την κρυπτογράφηση είναι να βρουν από ποιους αριθμούς έγινε ο πολλ/σμος (από όσα θυμάμαι). Και κάθε φορά, οι αριθμοί αυτοί είναι διαφορετικοί. Αρά, το 3 και το 4 μου φαίνεται πως δεν στέκουν. Μπορεί και να κάνω λάθος όμως.

Link to comment
Share on other sites

λαθος κανεις. Αναλογως τον αλγοριθμο ειναι και η παραγωγη κλειδιου. Το κλειδι παντως για να φτιαχτει (εστω και κινησεις του Mouse και όχι εισαγωγη δεδομενων οπως κειμενο απο τον χρηστη) για να καταχωρηθει σαν εισαγωγη δεδομενων στο προγραμμα περναει απο την μνημη. Αν ξερεις το προγραμμα που χρησιμοποιει ο χρηστης τοτε ξερεις και σε πια διευθυνση της μνημης το καταχωρει (στο περιπου στα λεω τωρα για να μην γινει πολυ τεχνικο το θεμα). οποτε ξερεις που θα πας να το ψαξεις. Γιαυτο μιλαω για οχι τοσο random δημιουργια κλειδιων. Η πιο τυχαια διαδικασια αν θες να το πουμε ετσι ειναι η κινησεις του mouse ή ακόμα καλύτερα οι κινήσεις του mouse όπως και να παρει δεδομένα για την κατασκευή του απο τα ηδη καταχωρημένα δεδομένα στην μνήμη του υπολογιστή σου. Ακόμα και οι αλγοριθμοι που παραγουν τυχαιους αριθμους δεν είναι πραγματικά τυχαίοι.

 

π.Χ. RSA

rsa key generation

 

Triple Des

 

Διαφορετική δημιουργία κλειδιών, καμία σχέση το ένα με το άλλο. Και οι δύο αυτοι αλγοριθμοι εχουν σπασει εδώ και καιρο (απο ιδιωτες). Εντελως γενικά και αόριστα, ότι είναι κάτω απο 1024bit encryption σπαει, ανεξάρτητα τον αλγόριθμο (απο ιδιωτες παλι όχι απο computer centers με υπερ-υπολογιστες).

 

Και δεν αναφερω τυχαια τον RSA γιατι μεχρι προσφατα αποτελουσε standard τοσο για τους ιδιωτες όσο και για τον επιχειρηματικο κοσμο. Τόσο στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο όσο και στο openssl που ειναι η κρυπτογραφιση που εχουν τα eshops.

 

the register

RSA cracked.

 

Ειδικα στο 2ο βλεπεις οτι δεν εχει να κανει με τον αλγοριθμο αυτο καθε αυτο. υπαρχουν και αλλοι τροποι να παρακάμψεις την ολη διαδικασια.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

RSA cracked.

 

Ειδικα στο 2ο βλεπεις οτι δεν εχει να κανει με τον αλγοριθμο αυτο καθε αυτο. υπαρχουν και αλλοι τροποι να παρακάμψεις την ολη διαδικασια.

Θεοί :worthy: :worthy: :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...