Jump to content

Παράξενα Φαινόμενα


 Share

Recommended Posts

Την περασμένη εβδομάδα κατευθυνόμουν με τα πόδια προς το κέντρο της πόλης. Ήταν σούρουπο και κυκλοφορούσε πολύς κόσμος γιατί τα μαγαζιά ήταν ακόμα ανοιχτά. Κάποια στιγμή ένιωσα πολύ περίεργα, κάτι σαν μούδιασμα στο κεφάλι, τη "ζάλη" που έχουμε συνήθως μετά από ήπια κατανάλωση αλκοόλ. Ένιωθα χαρούμενη, ενθουσιασμένη και σκέφτηκα ότι μάλλον είναι η επίδραση της ενέργειας του κόσμου στο σώμα μου. Μάλιστα ένιωσα κρυφή ικανοποίηση για την "πρόοδο" που σημείωσα στο να αντιλαμβάνομαι την ενέργεια...:lol: . Ερμήνευσα αυτό που συνέβαινε σαν κάτι φυσιολογικό ο κόσμος, τα φώτα, η χαλαρή διάθεση που επικρατούσε... όμως κάτι δεν έστεκε γιατί συνήθως τα μέρη με πολύ κόσμο δεν είναι τα αγαπημένα μου, δεν μου αρέσει ο συνωστισμός και η βαβούρα, μάλλον με ενοχλούν. Πολύ σύντομα πέρασε το συναίσθημα που ένιωθα και επανήλθα στο φυσιολογικό. Ξέχασα εντελώς ό,τι είχε συμβεί χωρίς να δώσω περισσότερη σημασία, τελείωσα τις δουλειές μου και άρχισα την επιστροφή προς το σπίτι. Είχα παρέα και συζητούσαμε όταν ένιωσα τα ίδια "συμπτώματα" ακριβώς στο ίδιο σημείο! Εκείνη τη στιγμή αντιλήφθηκα ότι το φαινόμενο δεν ήταν τυχαίο και μετά θυμήθηκα ότι δεν ήταν η δεύτερη αλλά η τρίτη φορά που "ένιωσα" διαφορετικά όταν περνούσα από εκεί. Η πρώτη ήταν πριν δύο χρονια περίπου, αλλά τότε δεν το είχα συνδυάσει με το συγκεκριμένο μέρος. Είχα διαβάσει για παρόμοιες καταστάσεις και οι περιγραφές μοιάζουν πολύ με αυτό που ένιωσα αλλά θα ήθελα να το συζητήσουμε...

 

Σας θυμίζει κάτι η περιγραφή αυτή? έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από όταν άρχισα να ασχολούμαι, ένιωθα αρκετά συχνά αυτό το μούδιασμα στο κεφάλι, στην κορυφή και λίγο πίσω. Ακόμη το νιώθω, αλλά πιο σπάνια. Το θέμα είναι πως ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να το ανιχνεύσω, καθώς υπήρχε πολύς κόσμος. Θα σου πω όμως πως όταν το εκμεταλλεύτηκα, αυτό που ήθελα έγινε, με μια πολύ απλή προσπάθεια, υπόγεια, χωρίς να με αντιληφθούν οι γύρω μου.

 

Αλήθεια, σε ποιο σημείο ακριβώς συνέβη;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ιχώρ! δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο ή παρόμοιο πράγμα οπότε θα ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο...

Όταν επέστρεψα σπίτι εκείνο το βράδυ πήγα κατευθείαν στη βιβλιοθήκη να βρώ ένα βιβλίο γιατί τα συμπτώματα που ένιωσα μου θύμισαν την περιγραφή του Γιώργου Μπαλάνου στο βιβλίο του Αινίγματα σε γκρίζο φόντο. Αφού τη δεύτερη φορά σκέφτηκα Α! έχω διαβάσει για αυτό που νιώθω τώρα..

Στο βιβλίο μεταξύ άλλων εξηγεί πώς εντοπίζονται οι τόποι δύναμης και επειδή οι όροι που χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν έναν τόπο δύναμης είναι πολλοί, απλουστεύει τα πράγματα χρησιμοποιώντας τους λατινικούς όρους Locus και Nimbus.(πληθυντικός Loci και Nimbi)

 

Γράφει ο Γιώργος Μπαλάνος: "Loci" είναι τα εσωτερικά (ψυχικά ή σωματικά) και τα εξωτερικά (γεωγραφικά) τοπολογικά σημεία όπου κατά κάποιο τρόπο συνορεύουν δύο ή περισσότερες πραγματικότητες και τα οποία χαρακτηρίζονται από κάθε λογής παράξενα φαινόμενα... Γύρω από κάθε Locus υπάρχει μια ενδιάμεση περιοχή που χαρακτηρίζεται από ορισμένα αντικειμενικά ή υποκειμενικά φαινόμενα. Αυτή την περιοχή που διαγράφεται από την ακτίνα επιρροής του Locus την ονομάζουμε Nimbus.

 

Παρακάτω περιγράφει πώς κάποιος ερευνητής θα μπορούσε να εντοπίσει ένα Locus της κατηγορίας "πυλης" ή "παράξενης πόλης" και ένα από τα σημεία είναι αυτό που με "ξύπνησε"... μεταξύ άλλων γράφει :

 

όταν κάποιο συγκεκριμένο σημείο της πόλης(ή και της υπαίθρου, αλλά ιδιώς της πόλης) ξυπνά σε σταθερή βάση περίεργα και αδικαιολόγητα συναισθήματα μέσα σας, το σημείο αυτό μπορεί να είναι Locus... τα συναισθήματα αυτά είναι εύκολο να τα διακρίνεις εάν τα νιώσεις αλλά δύσκολο να τα περιγράψεις με λόγια, ακριβώς γιατί ξεφεύγουν εντελώς από τις συνήθεις εμπειρίες μας. Μερικά από τα πιό χαρακτηριστικά από αυτά είναι α) αόριστη αίσθηση χαράς, β) αίσθηση ελαφρότητας, γ) αίσθηση άλλου κλίματος ή άλλης χώρας δ) αίσθηση εγγύτητας θάλασσας ενώ αυτή είναι μακριά ή αίσθηση εγγύτητας βουνού όταν δεν υπάρχει κανένα στην περιοχή, ε) αίσθηση ότι η γεωμετρία του τόπου είναι "λοξή" ή "στραβή", στ) αίσθηση ότι πέρα από την επόμενη γωνία υπάρχει κάτι το εκπληκτικό ή υπέροχο, έστω και αν έχετε περάσει εκατοντάδες φορές από εκείνη τη γωνία και τέλος ζ) παράξενες αναμνήσεις που εκδηλώνονταιεντελώς απότομα- αναμνήσεις ενός ακαθόριστου είδους αλλά με χαρακτηριστική φοβερή συγκινησιακή ένταση, συχνά συγκλονιστική

 

Δεν ξέρω αν τελικά αυτό που ένιωσα εκείνη τη μέρα ήταν η επιρροή κάποιου Locus ή του Nimbus του αλλά είναι πιθανό... το βιβλίο το είχα διαβάσει εδώ και καιρό και είχα ξαναρίξει μια ματιά το καλοκαίρι. Κάποιες φορές πειραματιζόμουν με το να αφήνω τα πόδια μου να με οδηγήσουν, κάτι που προτείνει ο συγγραφέας, αλλά μάλλον δεν περπατούσα στο σωστό μέρος. Τη μέρα που συνέβη αυτό δεν σκεφτόμουν καθόλου το θέμα Locus αλλά να που κάτι παράξενο συνέβη...

 

ΥΓ. συνέβη σε κεντρικό σημείο, δεν έχει κάτι ιδιαίτερο που να τραβάει την προσοχή, όχι στην πρωτεύουσα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει για deja vu της τωρινής ζωής ίσως και κάποιας προηγούμενης.

Ο πόνος ή το μούδιασμα στο κεφάλι έχει να κάνει με την αφύπνιση και για τους λάτρεις των chakras έχει να κάνει με το κέντρο κεφαλής.

Είναι η περίοδος που διανύουμε πάντως ιδιαίτερη κυρίως για όσους έχουν ευαίσθητες κεραίες.Μοιάζει με περίοδος προετοιμασίας..

Link to comment
Share on other sites

...Σας θυμίζει κάτι η περιγραφή αυτή? έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο?

2nd attention και άλλα - ακόμα και εμπειρίες 'φώτισης' - ή και εκδήλωση "κουνταλίνι"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει για deja vu της τωρινής ζωής ίσως και κάποιας προηγούμενης.

Ο πόνος ή το μούδιασμα στο κεφάλι έχει να κάνει με την αφύπνιση και για τους λάτρεις των chakras έχει να κάνει με το κέντρο κεφαλής.

Είναι η περίοδος που διανύουμε πάντως ιδιαίτερη κυρίως για όσους έχουν ευαίσθητες κεραίες.Μοιάζει με περίοδος προετοιμασίας..

 

 

Τι εννοείς deja vu τωρινής ζωής ή και προηγούμενης Artzuna? φαντάζομαι ότι μιλάς για τα συναισθήματα που ανέδειξε αυτή η εμπειρία και όχι για το τοπίο... Περίοδος προετοιμασίας για τι ακριβώς?

Το μούδιασμα στα τσάκρας το νιώθω κατά καιρούς συνήθως στην περιοχή του τρίτου ματιού αλλά τις περισσότερες φορές είναι βράδυ με ησυχία.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

deja vu είναι η αίσθηση ότι μια στιγμή την έχουμε ξαναζήσει.Αυτό αφορά συναισθηματικές και νοητικές καταστάσεις ή απλά εικόνες.

Δεν έχει σημασία η ονομασία τόσο τι αν το πεις deja vu ή Locus Νimbus.Σημασία έχει η εμπειρία που έρχετε σαν υπενθύμιση.Υπενθύμιση για κάτι που έχει σημασία για όποιον την βιώνει.

 

 

... Περίοδος προετοιμασίας για τι ακριβώς?

για ό,τι οι καιροί επιτάσσουν.. :angel_not:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει για deja vu της τωρινής ζωής ίσως και κάποιας προηγούμενης.

Ο πόνος ή το μούδιασμα στο κεφάλι έχει να κάνει με την αφύπνιση και για τους λάτρεις των chakras έχει να κάνει με το κέντρο κεφαλής.

Είναι η περίοδος που διανύουμε πάντως ιδιαίτερη κυρίως για όσους έχουν ευαίσθητες κεραίες.Μοιάζει με περίοδος προετοιμασίας..

Έχω ακούσει πολλούς να ανησυχούν. Κι έχω ακούσει τα απίστευτα...

Θεωρείται πράγματι πως κάτι κοντοζυγώνει; Έχετε δει κάτι (εξαιρώντας πολιτικοοικονομικές καταστάσεις που θα φέρουν τα πάνω κάτω);

Μήπως όλο αυτό κόβει βόλτες γύρω από μια μαζική προσμονή που έχει όλος ο πλανήτης για το πομπώδες 2012;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολλούς να ανησυχούν. Κι έχω ακούσει τα απίστευτα...

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Κακοδαιμονίες,προφητείες κακού πάντα υπήρχαν στην ιστορία του ανθρώπου.Προσωπικά θυμάμαι τουλάχιστον τρεις.

Μία με τον κομήτη του Ηaley στα τέλη της δεκαετίας του 80',το 1999 από προφητείες και βιβλία και το 2006 με την όλικη έκλειψη ηλίου.

Επίσης τα τελευταία χρόνια που ανθίζει ο νοστραδαμιτισμός στους ανθρώπους δεκάαδες εικασίες και προφητείες.

Just be alert!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Κακοδαιμονίες,προφητείες κακού πάντα υπήρχαν στην ιστορία του ανθρώπου.Προσωπικά θυμάμαι τουλάχιστον τρεις.

Μία με τον κομήτη του Ηaley στα τέλη της δεκαετίας του 80',το 1999 από προφητείες και βιβλία και το 2006 με την όλικη έκλειψη ηλίου.

Επίσης τα τελευταία χρόνια που ανθίζει ο νοστραδαμιτισμός στους ανθρώπους δεκάαδες εικασίες και προφητείες.

Just be alert!

 

Προκόψαμε τώρα! δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αλλά να είμαστε σε ετοιμότητα! :teehee: Δεν ξέρω πώς αντιμετωπίζετε εσείς ένα ενδεχόμενο καταστροφής... εδώ και πολύ καιρό βλέπω όνειρα με κοινό περιεχόμενο όπως καταστροφές, σεισμούς, τυφώνες και αναρωτιέμαι τι σημαίνουν... σε κάποια από αυτά βλέπω ολόκληρη πόλη πλημμυρισμένη με νερό. Μετά σκέφτηκα ότι αν είναι να γίνει κάποια καταστροφή (εδώ βλέπε και εγχώριες καταστροφές) δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό, παρά να αντιμετωπίσω στοϊκά τη μοίρα μου. Ποιός ο λόγος να φοβόμαστε εκ των προτέρων για κάτι που δεν είναι στα χέρια μας να το αλλάξουμε?

Link to comment
Share on other sites

.. εδώ και πολύ καιρό βλέπω όνειρα με κοινό περιεχόμενο όπως καταστροφές, σεισμούς, τυφώνες και αναρωτιέμαι τι σημαίνουν... σε κάποια από αυτά βλέπω ολόκληρη πόλη πλημμυρισμένη με νερό.

ε πέστο τόση ώρα..ένα ένα μας τα βγάζεις :angel_not:

Link to comment
Share on other sites

ε πέστο τόση ώρα..ένα ένα μας τα βγάζεις :angel_not:

 

 

:lol:

 

Τι να πώ δηλαδή? άλλο τα όνειρα και άλλο το Locus (αν είναι τέτοιο). Αν και ο Μπαλάνος λέει ότι μπορεί να υπάρχουν και εσωτερικά Loci, που ενεργοποιούνται από κάποια αιτία (αυτό θυμίζει τσάκρας).

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είχα μια συζήτηση για καταστροφές και καταστάσεις που δείχνουν να είναι ακατανίκητες από τον άνθρωπο. Δεν ξέρω γιατί, αλλά πολύ θα ήθελα να ζήσω μια τέτοια. Θεωρώ ότι εκεί βγαίνει η πραγματική μας φύση, ικανότητες και αντίληψη. Εκεί θα κατανοήσουμε τι είναι πραγματικά ουσιώδες :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...