Jump to content

Παράξενα Φαινόμενα


 Share

Recommended Posts

Θεωρώ ότι εκεί βγαίνει η πραγματική μας φύση, ικανότητες και αντίληψη. Εκεί θα κατανοήσουμε τι είναι πραγματικά ουσιώδες :offtopic:

Στον σεισμό του 99 στην Αθήνα,παρατηρούσα τους ανθρώπους.Μάλιστα στο μαγαζί που εργαζόμουν είχε έναν εργάτη στην ταράτσα πάνω σε μια σκαλωσιά.Ενώ κάποιοι έτρεχαν πανικόβλητοι αυτός το μόνο που έκανε ήταν να κατέβει από την σκαλωσιά για 2 λεπτά να ανάψει ένα τσιγάρο και μετά ξανανέβηκε σαν να μην έτρεχε τίποτα.Δεν ήταν ο μόνος που συμπεριφέρθηκε έτσι.Πολλοί ήταν που αγνόησαν το συμβάν και συνέχισαν κανονικά της δουλείες τους.Υπήρχε μια μικρή περίοδος που οι άνθρωποι αισθάνθηκαν πιο κοντά μπροστά στην κοινή απειλή αλλά πάρα πολύ γρήγορα ξεχάστηκε.

Δεν νομίζω πως βοηθάνε οι καταστάσεις ομαδικού πανικού το "άτομο" να κατανοήσει πράγματα.Πολλές φορές και από ατομικές καταστάσεις πόνου και δυστυχιάς δεν κατανοεί όταν περάσουν.Είναι απλά μια μικρή αφορμή και τίποτα περισσότερο.

 

Τι να πώ δηλαδή? άλλο τα όνειρα και άλλο το Locus (αν είναι τέτοιο). Αν και ο Μπαλάνος λέει ότι μπορεί να υπάρχουν και εσωτερικά Loci, που ενεργοποιούνται από κάποια αιτία (αυτό θυμίζει τσάκρας).

 

Δεν κατάλαβα τίποτα :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είχα μια συζήτηση για καταστροφές και καταστάσεις που δείχνουν να είναι ακατανίκητες από τον άνθρωπο. Δεν ξέρω γιατί, αλλά πολύ θα ήθελα να ζήσω μια τέτοια. Θεωρώ ότι εκεί βγαίνει η πραγματική μας φύση, ικανότητες και αντίληψη. Εκεί θα κατανοήσουμε τι είναι πραγματικά ουσιώδες :offtopic:

 

 

Θα ζήσεις θα ζήσεις! Σύμφωνα με τους ειδήμονες του είδους, μόλις ζυγώνει 21/12 βρες μια σπηλιά σε βουνό άνω των 800 μέτρων υψόμετρο και περίμενε. Δεν ξέρουμε αν θα έρθει από ηφαίστιο, από τα σκάφη γύρω από τον ήλιο ή από τον Κθούλου υπογείως, αλλά από κάτι θα έρθει.

 

Ε-ε-έρχεται! :Cool_269:

Link to comment
Share on other sites

Στον σεισμό του 99 στην Αθήνα,παρατηρούσα τους ανθρώπους.Μάλιστα στο μαγαζί που εργαζόμουν είχε έναν εργάτη στην ταράτσα πάνω σε μια σκαλωσιά.Ενώ κάποιοι έτρεχαν πανικόβλητοι αυτός το μόνο που έκανε ήταν να κατέβει από την σκαλωσιά για 2 λεπτά να ανάψει ένα τσιγάρο και μετά ξανανέβηκε σαν να μην έτρεχε τίποτα.Δεν ήταν ο μόνος που συμπεριφέρθηκε έτσι.Πολλοί ήταν που αγνόησαν το συμβάν και συνέχισαν κανονικά της δουλείες τους.Υπήρχε μια μικρή περίοδος που οι άνθρωποι αισθάνθηκαν πιο κοντά μπροστά στην κοινή απειλή αλλά πάρα πολύ γρήγορα ξεχάστηκε.

Δεν νομίζω πως βοηθάνε οι καταστάσεις ομαδικού πανικού το "άτομο" να κατανοήσει πράγματα.Πολλές φορές και από ατομικές καταστάσεις πόνου και δυστυχιάς δεν κατανοεί όταν περάσουν.Είναι απλά μια μικρή αφορμή και τίποτα περισσότερο.

Αυτό δεν είναι τίποτε. Το να είσαι θαμμένος από τόνους τσιμέντου και να βρεις τρόπο να επιβιώσεις, ένα ναυάγιο, ο εγκλωβισμός σε ένα ορυχείο ή ένα σπήλαιο... αυτά εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

Ιχώρ, δυστυχώς ή ευτυχώς η επιβίωση δεν είναι θέμα ψυχισμού και μόνο.

Επιβιώνει ο δυνατότερος κι αυτό σημαίνει πως και σωματικά πρέπει να είσαι κατασκευασμένος, έτσι ώστε να αντέξεις.

Οπότε, πρόσεχε πραγματικά τι εύχεσαι!

 

Γιατί δε δοκιμάζεις να κάνεις κάτι που φέρνει τον άνθρωπο στα όριά του; Ορειβασία σε επίπεδο δύσκολων διαδρομών, ελεύθερη πτώση με αλεξίπτωτο ή ό,τι άλλο θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις όλα τα μέσα για να τα καταφέρεις (σωματικά, ψυχικά, διανοητικά). Επιστροφή στη φύση.. π.χ. 1 εβδομάδα σε ζούγκλα ή σε δάσος. Κάτι που δεν επίκειται μιας καταστροφής βρε αδελφέ!

Link to comment
Share on other sites

Ιχώρ, δυστυχώς ή ευτυχώς η επιβίωση δεν είναι θέμα ψυχισμού και μόνο.

Επιβιώνει ο δυνατότερος κι αυτό σημαίνει πως και σωματικά πρέπει να είσαι κατασκευασμένος, έτσι ώστε να αντέξεις.

Οπότε, πρόσεχε πραγματικά τι εύχεσαι!

 

Γιατί δε δοκιμάζεις να κάνεις κάτι που φέρνει τον άνθρωπο στα όριά του; Ορειβασία σε επίπεδο δύσκολων διαδρομών, ελεύθερη πτώση με αλεξίπτωτο ή ό,τι άλλο θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις όλα τα μέσα για να τα καταφέρεις (σωματικά, ψυχικά, διανοητικά). Επιστροφή στη φύση.. π.χ. 1 εβδομάδα σε ζούγκλα ή σε δάσος. Κάτι που δεν επίκειται μιας καταστροφής βρε αδελφέ!

Κάποια από αυτά τα έχω κάνει. Κάποια άλλα δεν τα κάνω, καθώς θα ανησυχήσουν, χωρίς λόγο, τα αγαπημένα μου πρόσωπα.

Η καταστροφή όμως ενεργοποιεί και άλλους μηχανισμούς, που δεν ενεργοποιούνται σε καμία άλλη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις ότι η ταινία "into the wild" δε σε καλύπτει.

Δεν ξέρω σε ποιούς μηχανισμούς αναφέρεσαι. Ξέρω ότι και στις 2 περιπτώσεις θα ενεργοποιηθούν οι μηχανισμοί επιβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις ότι η ταινία "into the wild" δε σε καλύπτει.

Δεν ξέρω σε ποιούς μηχανισμούς αναφέρεσαι. Ξέρω ότι και στις 2 περιπτώσεις θα ενεργοποιηθούν οι μηχανισμοί επιβίωσης.

Είμαστε εντελώς offtopic, αλλά δε βαριέσαι... Έναν συντονιστή παρακαλώ, να κόψει και να ράψει το θέμα :cheerful_h4h:

 

Το "into the wild", αυτή η ταινιάρα, προβάλει κάποιους τέτοιους μηχανισμούς, αν και δεν είναι αυτοί της εγρήγορσης, αυτοί που βλέπουν άμεσα τον κίνδυνο.

Στο into the wild οι μηχανισμοί είναι περισσότερο "εξέλιξης" και ευφυίας. Δεν υπήρχε άμεσος κίνδυνος.

Τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς με το αν με καλύπτει η ταινία. Να με καλύπτει σε τι; Όσον αφορά το αποτέλεσμα; Να τραβήξω στα χνάρια του πρωταγωνιστή και να δω κι εγώ ο ίδιος τι θα συμβεί; Μην ξεχνάς πως ο πρωταγωνιστής είχε πολλούς λόγους που τον έκαναν να πάρει την απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

είμαστε :offtopic: και λέω να μην το συζητήσουμε άλλο εδώ :angel_not:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είδε κάποιος το Δωμάτιο 1408 χθες? το είχα δεί και παλιότερα αλλά το ξαναείδα με αφορμή τα Loci, nimbi. 'Εφτασα στο συμπέρασμα ότι το δωμάτιο που περιγράφεται στο έργο είναι ένα πολύ δυνατό Locus, ένας τόπος όπου συμβαίνουν περίεργα φαινόμενα. Το δωμάτιο είναι μια "πύλη" που οδηγεί στην εσωτερική κόλαση που κρύβει ο κάθε επισκέπτης στα βάθη της ψυχής του. Οδυνηρές αναμνήσεις ανασύρονται και αναβιώνονται και ο καθένας πρέπει να αντιμετωπίσει τα φαντάσματα του παρελθόντος. Πολύ δυνατό έργο, μου άρεσε ο Κιούζακ που προσπαθεί να κρατηθεί από τη λογική όταν τα πάντα γύρω του καταρρέουν.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει παλαιότερα, κλασικός Stephen, δεν έχει αλλάξει τίποτε.

Κάτι όμως δεν μου άρεσε προς το τέλος, δεν θυμάμαι όμως τι...

Όπως και να χει, κάτι τέτοιο είναι, ναι, αλλά τραβηγμένο από τα μαλλιά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...