Jump to content

Άνδρες Και Γυναίκες Στην Ιστορία


Αrtzuna
 Share

Recommended Posts

Αυτά είναι κατάλοιπα που θα φύγουν σιγά σιγά, μη νιώθεις μειονεκτικά. Δεν υπάρχει λόγος.

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται πως είστε κατώτερες. Εάν υπάρχει, είναι από τις παλιές γενιές, δεν θα 'ψηφίζουν' σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η γυναίκα που το έκανε, δεν ήταν πάνω από 25...Και όχι, δεν νιώθω μειονεκτικά...Με στενοχωρεί που ένιωθε μειονεκτικά εκείνη-η θέση που έδινε στο ίδιο της το φύλο, δηλαδή...

Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί ακόμα...

Με έχουν βάλει να δουλεύω σαν άντρας, αλλά με πλήρωναν σαν γυναίκα...

Αντιμετωπίζομαι πολλές φορές από τον περίγυρό μου σαν περιθωριακή γιατί απλά δεν είμαι παντρεμένη...

Δεν πέτυχα επαγγελματικά, γιατί αρνήθηκα "ιδιαίτερες χάρες" σε αυτούς που μου προσέφεραν επαγγελματικές ευκαιρίες...

Με έχουν προσβάλει πολλές φορές απλά επειδή είμαι γυναίκα...

Και δεν έχω γράψει καν τα χειρότερα...

Και όμως δεν νιώθω μειονεκτικά για τον εαυτό μου, γιατί το βλέπω, το διαπιστώνω, το ζω και επιπλέον παλεύω για μία καλύτερη ποιότητα ζωής...Αλοίμονο στις γυναίκες που αποδέχονται όλα τα παραπάνω και γίνονται έρμαια σε τέτοιες καταστάσεις...

Για αυτό λέω πως θα πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία των δύο φύλων...:flowers:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ισοσκελή σταυρό ως κατάσταση πραγμάτων, δεν μπορεί η γυναίκα να αναλάβει την κάθετο και ο άντρας την οριζόντια χωρίς στρεβλώσεις και ατυχήματα. Όταν όμως ο σταυρός αρχίζει και περιστρέφεται, δεν μπορούμε να περιμένουμε από μια έλικα που στριφογυρίζι τη παλιά λειτουργικότητα των παραδοσιακών ρόλων. Είμαστε ήδη σε κίνηση.

 

Αυτό που δεν έγινε αντιληπτό είναι ότι η κίνηση γίνεται προς τα μέσα και πάνω. Κίνηση μόνο προς τα πάνω ισοδυναμεί με παιχνίδι ιεραρχίας , ενώ κίνηση μόνο προς τα μέσα ισοδυναμεί με δυναμικό χαόυς.

 

Το πρόβλημα δηλαδή έγκειται στο ότι οι παραδοσιακοί ρόλοι τα παίζουν σε γρήγορες ταχύτητες και άλματαμια. Ο νους ως συνήθως τρέχει και το σώμα δυσκολεύται να παρακολουθήσει αφού κινείται σε διαφορετικούς χρόνους.

 

Σε ένα κόσμο κατ'ουσία βίαιο και κατακτητικό + άρρωστο, το να θέλει μια μέση γυναίκα ν' απολαμβάνει δικαιώματα αρσενικών και ταυτόχρονα να σέβονται την ευαισθησία της ως γυναίκα, δεν είναι αδύνατο αλλά μάλλον πρόωρο, ακριβό επί του παρόντος.. και με πλώρη πάντα για ευοίωνο μελλοντικό κόσμο

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να περιγράψω καλύτερα την κατάσταση όσο και αν το ήθελα, φίλτατε Aqua Marine...

Το θέμα είναι ποιά είναι τα δικαιώματα των αρσενικών από την φύση τους και ποιά τα επίκτητα...Ανάλογα, ποιά είναι τα φυσικά δικαιώματα των γυναικών και ποιά τα επίκτητα...Π.χ. μια γυναίκα δεν μπορεί να ψηφίζει...Αυτό είναι επίκτητο...

Δεν μπορεί μια γυναίκα να σηκώσει στους ώμους της τόσο μεγάλο βάρος όσο ένας άντρας...Αυτό προέρχεται από την φυσική κατασκευή της...Εδώ χρειάζεται την βοήθεια ενός άντρα-την συμπληρώνει...:rolleyes:

Και ένας άντρας δεν μπορεί να φροντίσει ένα βρέφος...Εδώ χρειάζεται την βοήθεια μίας γυναίκας-τον συμπληρώνει...

Γιατί θα πρέπει να εκλαμβάνουμε αυτές τις καταστάσεις στο όνομα της ισότητας ως υποχρέωση του άλλου φύλου αντίστοιχα; Αφού έτσι το έχει ορίσει η φύση...

Κάπου εκεί λοιπόν μπερδεύουμε τους ρόλους μας τόσο οι άνδρες, όσο και οι γυναίκες...Γιατί αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, όσο σφάλλουν οι άντρες σε αυτόν τον τομέα, αλλό τόσο σφάλλουμε και εμείς οι γυναίκες...

Συνήθως κάποιοι επιτήδειοι ή κάποιες επιτήδειες εκμεταλλεύονται αυτές τις καταστάσεις και τις διαιωνίζουν-προς ίδιον συνφέρον πάντοτε...

Τρεις είναι οι απορίες μου...Πρώτον, κατά πόσο θα μπορέσουμε να εναρμονίσουμε τον νου με το σώμα, ούτως ώστε να καταφέρουμε να κινούνται στους ίδιους χρόνους...

Δεύτερον, αν συνεχίζουμε καλλιεργώντας αυτές τις νοοτροπίες και τα δύο φύλα κατά πόσο δεν θα εκτροχιαστούμε από την πορεία μας προς έναν ευοίωνο μελλοντικό κόσμο...

Τρίτον, κατά πόσο υπάρχει πρόσφορο έδαφος μέσα σε αυτό το κλίμα και στα δύο φύλλα να καλλιεργήσουν τις δυνατότητές τους-αλλά ιδιαίτερα προς τις γυναίκες, δεδομένου ότι μιλάμε για μετάβαση σε ισότητα μέσα από μια πατριαρχική κοινωνία-αν μιλούσαμε για μια μετάβαση σε ισότητα μέσα από μια από μητριαρχική κοινωνία, θα έθετα το ίδιο ερώτημα πρισσότερο υπέρ των ανδρών...:huh:

Link to comment
Share on other sites

Το "κακό" με τις γυναίκες είναι ότι λειτουργούν βάση συναισθήματος, με τα συναισθήματα τους όμως, να μην είναι σταθερά αλλά ευμετάβλητα και ανάλογα τα φεγγάρια τους. Παρόλο που είναι πιο ευαίσθητες μέσα σε ένα λεπτό μπορούν να αλλάξουν τα συναισθήματα τους κάνοντας μια στροφή 180 μοιρών. Οι άντρες λειτουργούν περισσότερο βάση λογικής οπότε έχουν και περισσότερο σταθερά συναισθήματα – είναι περισσότερο ισορροπημένοι.

 

Επίσης, παραμένει γεγονός ότι οι άντρες δεν μπορούν να κάτσουν “ακίνητοι” οπότε και καταπιάνονται με άπειρα πράγματα που ανά διαστήματα τα ονομάζουν και hobby, κάτι που δεν κάνουν οι γυναίκες όχι γιατί δεν θέλουν αλλά γιατί δεν είναι στην φύση τους. Οπότε αν υπάρξει αφοσίωση σε ένα σκοπό, ο άντρας θα βάλει το πάθος του, αλλά, η γυναίκα θα τον υπηρετήσει καλύτερα (εφόσον την καλύπτει συναισθηματικά πάντα), μιας και κανείς δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τη γυναικεία αφοσίωση και πείσμα .

 

Σε ένα κόσμο κατ'ουσία βίαιο και κατακτητικό + άρρωστο, το να θέλει μια μέση γυναίκα ν' απολαμβάνει δικαιώματα αρσενικών και ταυτόχρονα να σέβονται την ευαισθησία της ως γυναίκα, δεν είναι αδύνατο αλλά μάλλον πρόωρο, ακριβό επί του παρόντος.. και με πλώρη πάντα για ευοίωνο μελλοντικό κόσμο

 

ετσι ειναι καλως ή κακώς

 

Και ένας άντρας δεν μπορεί να φροντίσει ένα βρέφος...

 

Δεν παιζει... γενικοτερα δεν υπαρχει κατι που δεν μπορουμε να κανουμε (εκτος απο το να γεννησουμε). Μην σου πω οτι το παιδι μου (1.5 χρονων αγορι ειναι) απο τοτε που το εχω αναλαβει περισσοτερο εγω, εχει γινει πιο ισορροπημενο. Και εκτονωνεται-παιζει περισσοτερο και περισσοτερα ερεθισματα εχει..ολη την ωρα βολτες απο εδω κ απο εκει, βόλτες στην φύση, βόλτες στον κήπο, θαλασσα, παρεα με φιλους κτλ (ειμαστε πιο δραστηριοι τι να κανουμε). Οσον αφορα τα υπολοιπα ειμαστε το ιδιο με την μανα του.

 

Πρώτον, κατά πόσο θα μπορέσουμε να εναρμονίσουμε τον νου με το σώμα, ούτως ώστε να καταφέρουμε να κινούνται στους ίδιους χρόνους...

Δεύτερον, αν συνεχίζουμε καλλιεργώντας αυτές τις νοοτροπίες και τα δύο φύλα κατά πόσο δεν θα εκτροχιαστούμε από την πορεία μας προς έναν ευοίωνο μελλοντικό κόσμο...

Τρίτον, κατά πόσο υπάρχει πρόσφορο έδαφος μέσα σε αυτό το κλίμα και στα δύο φύλλα να καλλιεργήσουν τις δυνατότητές τους-αλλά ιδιαίτερα προς τις γυναίκες, δεδομένου ότι μιλάμε για μετάβαση σε ισότητα μέσα από μια πατριαρχική κοινωνία-αν μιλούσαμε για μια μετάβαση σε ισότητα μέσα από μια από μητριαρχική κοινωνία, θα έθετα το ίδιο ερώτημα πρισσότερο υπέρ των ανδρών...

 

Ο εναρμονισμός του νου με το σώμα έρχεται μόνο εφόσον τα φροντίζεις. Αν παραμελείς το ένα απο τα δύο τοτε αντίο... Και τα δύο θέλουν τροφή και τα δύο θέλουν ξεκούραση. Αν το ένα απο τα δύο δουλεύει συνέχεια (πχ υπερβολικη κουραση, αγχος, προβληματα, κτλ) δεν κάνεις δουλειά. Παρόλα αυτά, ευτυχώς που δεν δουλεύουν στους ίδιους χρόνους. Αυτό μας έλειπε... Η νοοτροπια και η λειτουργία της κοινωνίας δεν εχει διαμορφωθει τυχαια. Αν κοιταξεις και στην φυση σχεδον σε όλες τις περιπτωσεις ειναι ετσι. Η γνωμη μου βεβαια ειναι ότι όποιος/α πρόκειται-μπορεί να λάμψει θα λάμψει. Ανεξάρτητα απο το τι θα βρει στον δρόμο του..

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να περιγράψω καλύτερα την κατάσταση όσο και αν το ήθελα, φίλτατε Aqua Marine...

Το θέμα είναι ποιά είναι τα δικαιώματα των αρσενικών από την φύση τους και ποιά τα επίκτητα...Ανάλογα, ποιά είναι τα φυσικά δικαιώματα των γυναικών και ποιά τα επίκτητα...Π.χ. μια γυναίκα δεν μπορεί να ψηφίζει...Αυτό είναι επίκτητο...

 

Αν μπεις στη διαδικασία να περιγράψεις τα φυσικά και τα επίκτητα διακαιώματα των δυο φύλων, χάνεις κατά τη γνώμη μου το ρεζουμέ.

Και το ρεζουμέ είναι 2 λέξεις. Το "μέση" γυναίκα, "μέσος" άντρας, "μέσος" μαύρος, τσιγγάνος και ότι άλλο θες. Η όλη ιστορία είναι θέμα θέσης, τάξης ή κάστας (ιεραρχίας δηλαδή). Για την ακρίβεια "διαφοροποίησης" σήμερα.

Και η ιεραρχία (τυπική ή άτυπη) προκύπτει από το κατά πόσο μπορείς να συμπτίξεις/δαμάσεις/εκπληρώνεις τις 2 φύσεις μέσα σου και φυσικά σε ποιο βαθμό μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις/εκφράσεις.

 

Πολλοί που είναι σε πόστα δύναμης σήμερα (κυρίως αρσενικά) είναι ψεύτικοι/μουφατζήδες δηλαδή επειδή δεν έχουν πραγματική δύναμη και γιαυτό γίνονται "σκεύη" στα χέρια αυτών που έχουν.

Επομένως είναι μάλλον ανούσιο το να κολλάμε στα δικαιώματα κσαι τη φύση των δικαιωμάτων για άντρες και γυναίκες.

 

Ένα άλλο παράδειγμα: Μια γυναίκα ως γνωστό υστερεί σε φυσική δύναμη. Αυτό δεν την εμποδίζει όμως να χρησιμοποιήσεις αυτούς που έχουν φυσική δύναμη για να δώσει ένα μάθημα σε αυτούς που την υποτιμούν.

Και το ερώτημα είναι, ποιος είναι ο δυνατός στη προκειμένη περίπτωση και φυσικά ποιο είδος γυναικών έχουν αυτή τη δύναμη.

 

 

Η δεύτερη λέξη είναι το "πρόωρο" (που σχετίζεται με το παραπάνω), χρονικό δηλαδή. Είναι πρόωρο για μια μέση γυναίκα αλλά δεν είναι καθόλου πρόωρο για μια μερίδα γυναικών που είτε διθέτουν δύναμη είτε πρόκειται να διαθέσουν δύναμη. Η δεύτερη περίπτωση μάλιστα αφορά νέους άντρες και γυναίκες που δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους και μάλιστα καποιες/κάποι πρόέρχονται από αυτόν εδώ το χώρο :)

 

Οι διαχωρισμοί ανώερο/κατώτερο φύλο είναι κατάλοιπα του παλιού κόσμου

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Το "κακό" με τις γυναίκες είναι ότι λειτουργούν βάση συναισθήματος, με τα συναισθήματα τους όμως, να μην είναι σταθερά αλλά ευμετάβλητα και ανάλογα τα φεγγάρια τους. Παρόλο που είναι πιο ευαίσθητες μέσα σε ένα λεπτό μπορούν να αλλάξουν τα συναισθήματα τους κάνοντας μια στροφή 180 μοιρών. Οι άντρες λειτουργούν περισσότερο βάση λογικής οπότε έχουν και περισσότερο σταθερά συναισθήματα – είναι περισσότερο ισορροπημένοι.

Δε νομίζω πως είναι κακό το e.q. Ίσα ίσα, αυτό είναι που χρειάζεται ο κόσμος για την αλλαγή. Μακάρι να σκέφτονταν όλοι και με λογική και με συναίσθημα. Και δε θα έλεγα πως οι άντρες είναι περισσότερο ισορροπημένοι... Απλά, οι γυναίκες είναι ισορροπημένες σε κάποια πράγματα, οι άντρες σε κάποια άλλα. Σκέψου το λίγο.

Τώρα, εάν μια γυναίκα αλλάζει άποψη και συναισθηματική κατάσταση σε χρόνο 0, έχει άλλου είδους πρόβλημα... αλλά σίγουρα δεν φταίει η φύση γι αυτό...

Επίσης, παραμένει γεγονός ότι οι άντρες δεν μπορούν να κάτσουν “ακίνητοι” οπότε και καταπιάνονται με άπειρα πράγματα που ανά διαστήματα τα ονομάζουν και hobby, κάτι που δεν κάνουν οι γυναίκες όχι γιατί δεν θέλουν αλλά γιατί δεν είναι στην φύση τους. Οπότε αν υπάρξει αφοσίωση σε ένα σκοπό, ο άντρας θα βάλει το πάθος του, αλλά, η γυναίκα θα τον υπηρετήσει καλύτερα (εφόσον την καλύπτει συναισθηματικά πάντα), μιας και κανείς δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τη γυναικεία αφοσίωση και πείσμα .

Πού ακριβώς το έχεις δει αυτό;

Οι περισσότεροι κυνηγούν γυναίκες και μια μπάλα... Ποιοι είναι δραστήριοι;; (Μην κρίνεις από τον εαυτό σου ή όποιον έχεις στο μυαλό σου). Θα δουν και μια φόρμουλα κάθε Κυριακή, και αυτό ήταν. Εάν έχεις 10 φίλους με τους οποίους ασχολείστε και με άλλα πράγματα, τότε είσαι τυχερός.

Θεωρώ όμως πως οι γυναίκες μπορούν και καταπιάνονται με περισσότερα πράγματα, δημιουργικές ασχολίες, καθώς , ακριβώς, σκέφτονται με περισσότερο συναίσθημα.

 

Όλα είναι μια ζυγαριά. Κάθε άνθρωπος, άνδρας ή γυναίκα, μπορεί να έχει 32 ασχολίες και να σκέφτεται με όποιον τρόπο θέλει. Εάν κάτι από αυτά δεν του βγαίνει, φταίει ο ίδιος και είναι μονόπλευρος. Πρέπει να το δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε recless, και οι γυναίκες καταπιάνονται με άπειρα πράγματα που ονομάζονται hobby...Γνωρίζω πάρα πολλές, στην πορεία όμως τα άφησαν πίσω τους γιατί έγιναν σύζυγοι μητέρες-με όποια μεταβολή φέρνει στο σώμα τους η μητρότητα...Οπότε δεν τους έμεινε ο χρόνος...Περιμένουν να μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά τους για να επιστρέψουν σε αυτά...Οι σύζυγοί τους-όσες έχουν-δεν χρειάστηκε να το κάνουν αυτό γιατί άφησαν την όλη την φροντίδα στις μητέρες-και δεν το θεωρώ μεμπτό, αυτη είναι η φύση τους...Μόνο 1-2 από αυτές που γωρίζω κατάφεραν να εξισορροπήσουν τα hobbies τους με την μητρότητα, η μία μάλιστα μεγαλώνει τα παιδιά της μόνη της...:wink_anim: Μπορώ να σου πω μάλιστα ότι έχω γνωρίσει γυναίκες πολύ πιο δραστήριες και δημιουργικές από πολλούς άντρες...Και ακριβώς επειδή λειτουργούμε με βάση το συναίαθημα, αν υπάρξει αφοσίωση σε ένα σκοπό, μια γυναίκα μπορεί να βάλει πολύ περισσότερο πάθος από έναν άντρα...Οπότε, η δημιουργικότητα θα έλεγα ότι εξαρτάται περισσότερο από τον άνθρωπο, και όχι από το φύλο...Απλά οι γυναίκες αναγκάζονται να την καταπνίξουν κάποια στιγμή χάριν της μητρότητας...

Υπάρχει κάτι ακόμα που δεν μπορείτε να κάνετε οι άνδρες γιατί έτσι όρισε η φύση, δεν μπορείτε να θηλάσετε...Μόνο για αυτόν τον λόγο λέω ότι ένας άντρας δεν μπορεί να φροντίσει ένα βρέφος...Όσον αφορά την διατροφή του βρέφους, η γυναίκα κάνει αυτό που από την φύση ο άντρας δεν μπορεί-τον συμπληρώνει... Φυσικά και μπορεί να κάνει όλα τα υπόλοιπα-λίγο πιο αδέξια στην αρχή, αλλά τα καταφέρνει μια χαρά στη συνέχεια...:rolleyes: Βέβαια, γνωρίζω πάρα πολλούς άντρες που ούτε τα μισά δεν θέλουν να κάνουν από αυτά που κάνεις εσύ-οπότε είσαι άξιος συγχαρητηρίων που ανέλαβες όσα ανέλαβες και για την καλλιέργεια που δίνεις στο παιδί σου...:flowers:

Σε ευχαριστώ και για την απάντηση στις απορίες μου...Στον βίαιο, κατακτητικό και άρρωστο κόσμο που ζούμε-όπως πολύ σωστά το έθεσε ο Aqua Marine-λίγο δύσκολο να βρεις τον χρόνο και για τα δύο...Βέβαια, ευτυχώς όχι και αδύνατο...:rolleyes: Σίγουρα η νοοτροπία της κοινωνίας δεν διαμορφώνεται τυχαία...Την καλλιεργούμε...Το θέμα είναι πώς θα την καλλιεργήσουμε με τέτοιον τρόπο έτσι ώστε να μην υπάρχουν κοινωνικές ανισότητες ούτως ώστε να φτάσουμε σε έναν ευοίωνο μελλοντικό κόσμο...Όσο για το όποιος πρόκειται να λάμψει θα λάμψει...Συμφωνώ, αλλά σκέφτομαι ότι υπάρχουν και άνθρωποι που το έργο τους έλαμψε μετά τον θάνατό τους...

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα που το έκανε, δεν ήταν πάνω από 25...Και όχι, δεν νιώθω μειονεκτικά...Με στενοχωρεί που ένιωθε μειονεκτικά εκείνη-η θέση που έδινε στο ίδιο της το φύλο, δηλαδή...

Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί ακόμα...

Με έχουν βάλει να δουλεύω σαν άντρας, αλλά με πλήρωναν σαν γυναίκα...

Αντιμετωπίζομαι πολλές φορές από τον περίγυρό μου σαν περιθωριακή γιατί απλά δεν είμαι παντρεμένη...

Δεν πέτυχα επαγγελματικά, γιατί αρνήθηκα "ιδιαίτερες χάρες" σε αυτούς που μου προσέφεραν επαγγελματικές ευκαιρίες...

Με έχουν προσβάλει πολλές φορές απλά επειδή είμαι γυναίκα...

Και δεν έχω γράψει καν τα χειρότερα...

Και όμως δεν νιώθω μειονεκτικά για τον εαυτό μου, γιατί το βλέπω, το διαπιστώνω, το ζω και επιπλέον παλεύω για μία καλύτερη ποιότητα ζωής...Αλοίμονο στις γυναίκες που αποδέχονται όλα τα παραπάνω και γίνονται έρμαια σε τέτοιες καταστάσεις...

Για αυτό λέω πως θα πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία των δύο φύλων...:flowers:

 

 

Στέκομαι σε αυτό το ποστ για τα "οικιακά"... Η γυναίκα που το έκανε Σιβυλλα έκανε απλώς τη δουλειά της, συμπλήρωσε τη λέξη οικιακά στο κενό όχι γιατί ένιωθε μειονεκτικά εκείνη αλλά γιατί ακολουθούσε οδηγίες. Ποιά θέση έδινε στο φύλο της δηλαδή? είναι μειονεκτικό μια γυναίκα να ασχολείται με τις δουλειές του σπιτιού και να μεγαλώνει παιδιά? γιατί κάτι "φυσιολογικό" θεωρείται τόσο προσβλητικό στην εποχή μας? και γιατί μια γυναίκα για να θεωρείται "άξια" πρέπει να τα κάνει όλα συγχρόνως? γιατί κάποιοι την έπεισαν ότι μπορεί να αναλάβει πολλούς ρόλους και να τα καταφέρει όλα τέλεια. Μακάρι να γινόταν έτσι αλλά στη πράξη είναι πολύ δύσκολο να δουλεύει αλλά και να φροντίζει ένα μωρό, να κάνει και τις δουλειές στο σπίτι... οπότε κάτι θα πρέπει να θυσιάσει, κάτι θα αναγκαστεί να κάνει λιγότερο καλά για να τα προλάβει όλα.

 

 

Για τα υπόλοιπα που περιγράφεις, οι γυναίκες δεν ήταν δυνατό να εισχωρήσουν σε χώρους αποκλειστικά ανδρικούς χωρίς να αντιμετωπίσουν δυσάρεστες καταστάσεις. Νομίζω ότι οι περισσότερες εδώ μέσα έχουν βιώσει τη σεξουαλική παρενόχληση, τις προσβολές, την άνιση μεταχείριση είτε στη δουλειά τους είτε στις καθημερινές τους δραστηριότητες. Είναι θέμα εκπαίδευσης το πώς κινείται μια γυναίκα στους χώρους που κινείται, τι επιδιώκει κλπ. Υπάρχουν από την άλλη γυναίκες που χρησιμοποιούν τα "προσόντα" τους προς όφελος τους και οι άνδρες γίνονται τα "θύματα". Πόσο συχνό είναι αυτό θα μου πεις? συχνότερο από όσο φαντάζεται ένας άνδρας και από όσο θα παραδεχόταν μια γυναίκα.

 

Είναι αναγκαίο να αλλάξει η νοοτροπία και ευτυχώς γίνονται βήματα προς αυτή την κατεύθυνση μέχρι τότε όμως...

Link to comment
Share on other sites

... γιατί κάτι "φυσιολογικό" θεωρείται τόσο προσβλητικό στην εποχή μας? ...

Και όχι μόνο στην εποχή μας. Είναι το Zeitgeist. Το πως το σύνολο 'εισπράττει' το πράγμα συλλογικά.

Διέξοδος; Όχι εύκολό, αλλά η αρχή είναι να δηλώνεις οικιακά, τιμή μου και καμάρι μου. Το αναπάντεχο, με μικρές αλλά πολλές δόσεις αλλάζει το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι φυσιολογικό,το θέμα πήρε πιο πρακτικές διαστάσεις στις γνώμες που έχω δει με μερικές εξαιρέσεις,αν και τα ερωτήματα μου ήταν πιο "εσωτεριστικά".

 

Θα φέρω ένα παράδειγμα λοιπόν που αντιμετώπισα πριν λίγους μήνες όταν μίλαγα με έναν γνωστό μου άνδρα για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζω στο μεγάλωμα του παιδιού μου κυρίως από θέμα χρόνου.

Η άποψη που πήρα είναι πως πρέπει να χαλαρώσω και πως ο άνδρας έτσι πρέπει να αφήνει την γυναίκα σε αυτά.Μάλιστα μου έδωσε το παράδειγμα του Τζεγκις χάν ο όποιος άφηνε έγκυο όποια γυναίκα είχε σεξουαλική επαφή, γιατί απλά έτσι είναι η φύση του αληθινού άνδρα.

Προφανώς λοιπόν σε τέτοιες απόψεις η μόνη λύση για μία γυναίκα αν θέλει πραγματικά να έχει ισότητα είναι να μεταχειρίζεται το δικαίωμα της για έκτρωση ή όποιαδηποτε άλλη μέθοδο αντισύλληψης.Και αν σκεφτούμε πως η έκτρωση σε πολλές χώρες είναι παράνομη γιατί θεωρείτε αμαρτία,μπορούμε λοιπόν να φανταστούμε πόσα τέτοια παιδιά έχουν έρθει στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι φυσιολογικό,το θέμα πήρε πιο πρακτικές διαστάσεις στις γνώμες που έχω δει με μερικές εξαιρέσεις,αν και τα ερωτήματα μου ήταν πιο "εσωτεριστικά".

 

Θα φέρω ένα παράδειγμα λοιπόν που αντιμετώπισα πριν λίγους μήνες όταν μίλαγα με έναν γνωστό μου άνδρα για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζω στο μεγάλωμα του παιδιού μου κυρίως από θέμα χρόνου.

Η άποψη που πήρα είναι πως πρέπει να χαλαρώσω και πως ο άνδρας έτσι πρέπει να αφήνει την γυναίκα σε αυτά.Μάλιστα μου έδωσε το παράδειγμα του Τζεγκις χάν ο όποιος άφηνε έγκυο όποια γυναίκα είχε σεξουαλική επαφή, γιατί απλά έτσι είναι η φύση του αληθινού άνδρα.

Προφανώς λοιπόν σε τέτοιες απόψεις η μόνη λύση για μία γυναίκα αν θέλει πραγματικά να έχει ισότητα είναι να μεταχειρίζεται το δικαίωμα της για έκτρωση ή όποιαδηποτε άλλη μέθοδο αντισύλληψης.Και αν σκεφτούμε πως η έκτρωση σε πολλές χώρες είναι παράνομη γιατί θεωρείτε αμαρτία,μπορούμε λοιπόν να φανταστούμε πόσα τέτοια παιδιά έχουν έρθει στον κόσμο.

Μια και χρησιμοποιείς το Artzuna, μου θύμισες ένα κεντρικό σημείο (μερικές φορές υποψιάζομαι από τα πιο κεντρικά, γιατί εντοπίζουν - ή έστω προτείνουν - μια αιτία δυστυχίας στον κόσμο) της Bhagavad-gita όπου ο Αρζούνα (στο κεφ 1 στίχοι 40-43) μιλά για τα μη-επιθυμητά παιδιά, ως σύμπτωμα αλλά και ως δευτερογενής αιτία δυστυχίας.

Όσο για τα "δικαιώματα" καλύτερα να εξασκεί κανείς το "δικαίωμα" :shocked: στην αντισύλληψη παρά να καταφεύγει στα μαχαίρια.

Υπάρχουν πολλές "μαγικές" απόψεις για την απόκτηση και το 'μεγάλωμα' των παιδιών αλλά είναι παράπλευρο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια και χρησιμοποιείς το Artzuna, μου θύμισες ένα κεντρικό σημείο (μερικές φορές υποψιάζομαι από τα πιο κεντρικά, γιατί εντοπίζουν - ή έστω προτείνουν - μια αιτία δυστυχίας στον κόσμο) της Bhagavad-gita όπου ο Αρζούνα (στο κεφ 1 στίχοι 40-43) μιλά για τα μη-επιθυμητά παιδιά, ως σύμπτωμα αλλά και ως δευτερογενής αιτία δυστυχίας.

 

Φαίνεται δεν είναι τυχαία η επιλογή nickname. :cheerful_h4h:

Παραδόξος όμως,ως προιόν μη επιθυμητής κύησης που είμαι με καθιστά εξ' ορισμου πιο υπευθύνο αυτής εδώ της ύπαρξης..

ας το βάλω στα :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατη Dalia, η γυναίκα αυτή δεν έκανε καθόλου καλά την δουλειά της, και εφ'όσον είχα προσκομίσει τα απαραίτητα αποδεικτικά ανεργίας, αποδείχτηκε ότι έκανε του κεφαλιού της...Γιατί το τελικό χαρτί που πήρα έγραφε τελικά "άνεργη" και όχι "οικιακά"...Αν εκτελούσε εντολές προϊσταμένου της, θα έγραφε "οικιάκά"...Από τον φόβο όμως ότι θα την αναφέρω στον προϊστάμενό της, έγραψε "άνεργη" και πήρα το έγγραφο με τα σωστά στοιχεία που είχα δηλώσει, και όχι με αυτά που αυθαίρετα συμπλήρωνε αυτή γιατί απλά έτσι της άρεσε...

Είναι τραγικά προσβλητικό και μειονεκτικό για μία γυναίκα που δεν είναι τα "οικιακά" η πρώτη επιλογή της να το λαμβάνει ως "ταμπέλα" και μάλιστα από μια άλλη γυναίκα-και μάλιστα από μία "εργαζόμενη"...Είχα την νόμιμη επιλογή να χαρακτηριστώ άνεργη, κάτι που μου δίνει όλες τις νόμιμες διεκδικήσεις μου από το κράτος ως άνεργη και όχι ως οικοκυρά, γιατί δεν επέλεξα ποτέ μου αυτόν τον ρόλο κυρίαρχο στην ζωή μου...Εκτός από το "εργαζόμενη" και το "οικιακά", υπάρχει νόμιμα και η επιλογή "άνεργη" για μια γυναίκα...Αυτήν την επιλογή στερούσε η εν λόγω κυρία παράνομα και εις βάρος των γυναικών που δεν επιλέγουν τα "οικιακά"...Επομένως, αυτή είναι και η θέση που δίνει στο φύλο της...

Είναι αναφαίρετο δικαίωμα της κάθε γυναίκας να δηλώσει άνεργη εφ'όσον αυτή το αποδυκνύει- όπως ακριβώς και ένας άντρας...Σέβομαι την επιλογή της κάθε γυναίκας να θέλει να δηλώνει "οικιακά" εφ'όσον αυτό πραγματικά επιθυμεί στηρίζω την επιλογή της, αν και δεν είναι η επιλογή μου, γιατί θεωρώ ότι ελευθερία υπάρχει όταν υπάρχουν πολλές επιλογές, οπότε καλό θα ήταν να στηρίζουμε και κάθε διαφορετική επιλογή ζωής από τις δικές μας...Αλλά και αυτή η γυναίκα δεν θα πρέπει να σεβαστεί μια διαφορετική επιλογή; Και εν πάσει περιπτώσει, επειδή δηλαδή επέλεξα-όπως και κάποιες άλλες γυναίκες- την εργασία από την οικογένεια πρέπει να θεωρηθεί αυτόματα ότι θεωρώ κάτι φυσιολογικό προσβλητικό;

Όσο για το " γιατί μια γυναίκα για να θεωρείται "άξια" πρέπει να τα κάνει όλα συγχρόνως? γιατί κάποιοι την έπεισαν ότι μπορεί να αναλάβει πολλούς ρόλους και να τα καταφέρει όλα τέλεια" και εγώ το ίδιο υποστηρίζω...Κάποιες όμως προτιμάμε την εργασία από την οικογένεια- και σε κάποιες που δεν έκαναν οικογένεια έστω και αν το ήθελαν η εργασία παραμένει η μόνη τους διέξοδος...Κανείς δεν μπορεί να μας υποχρεώσει να δηλώσουμε κάτι που δεν είμαστε, παρά μόνο αν του το επιτρέψουμε...:flowers:

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Artzuna, όντως το θέμα πήρε άλλες διαστάσεις...:rolleyes:

Η άποψη του γνωστού σου είναι ακραία...Και συνήθως οι ακραίες απόψεις όταν εφαρμόζονται φέρουν ακραία αποτελέσματα...Αν προχωρούσαμε σε κάποια πιο εναλλακτική άποψη, δεν θα ήταν πολύ περισσότερες οι επιλογές;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...