Jump to content

Τι Γνωμη Εχετε Για Τις Φιλοσοφιες Της Ραντ?


Devaraja
 Share

Recommended Posts

Το ηθικό δόγμα της Αυν Ραντ (1905-1982), για την ελεύθερη ανθρώπινη βούληση, συνοψίζεται στην εξής φράση: «τα άτομα πρέπει να ζουν για λογαριασμό τους, ούτε να θυσιάζουν τον εαυτό τους για τους άλλους, ούτε να θυσιάζουν άλλους για τον εαυτό τους».Τη λογοτεχνία της, που άλλοι εξυμνούν και άλλοι λένε ότι είναι για τα σκουπίδια, την ονόμασε η ίδια «ρομαντικό ρεαλισμό».

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=409065

 

O αντικειμενισμός είναι η φιλοσοφία του λογικού ατομισμού (rational individualism). Στα μυθιστορήματά της περιέγραψε τον ιδανικό άνθρωπο, τον παραγωγό που ζει με τους καρπούς των δικών του προσπαθειών, που δεν δίνει ούτε λαμβάνει τίποτα μη-κερδισμένο. Είναι στην ουσία της, η σύλληψη του ανθρώπου ως ενός ηρωικού όντος, με την επιδίωξη της προσωπικής του ευτυχίας ως τον ηθικό σκοπό της ζωής του, με την παραγωγική επιτυχία ως την ευγενέστερη γι’ αυτόν δραστηριότητα και την λογική ως το μόνο απόλυτο δεδομένο του. Σύμφωνα με το αντικειμενισμό, κανείς δεν μπορεί να γίνει ευτυχισμένος απλά μέσω της επιθυμίας του ή των παρορμήσεών του. Είναι αναγκαία η λογική εξέταση των δεδομένων της πραγματικότητας, που περιλαμβάνει και τα δεδομένα της ανθρώπινης φύσης και των ανθρώπινων αναγκών.

http://e-rooster.gr/02/2005/57

 

 

Εχει διαβασει κανεις το "Ο Άτλας επαναστάτησε" (3-τομο)???

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=crDxyu11rV4

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ηθικό δόγμα της Αυν Ραντ (1905-1982), για την ελεύθερη ανθρώπινη βούληση, συνοψίζεται στην εξής φράση: «τα άτομα πρέπει να ζουν για λογαριασμό τους, ούτε να θυσιάζουν τον εαυτό τους για τους άλλους, ούτε να θυσιάζουν άλλους για τον εαυτό τους».Τη λογοτεχνία της, που άλλοι εξυμνούν και άλλοι λένε ότι είναι για τα σκουπίδια, την ονόμασε η ίδια «ρομαντικό ρεαλισμό».

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=409065

 

 

Εχει διαβασει κανεις το "Ο Άτλας επαναστάτησε" (3-τομο)???

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=crDxyu11rV4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mου χάρισαν το Fountainhead, το οποίο δεν ξεκίνησα ακόμα.

 

Μου περιέγραψαν τη συγγραφέα ως ιδεολογική μέντορα των νεοφιλελεύθερων ηγετών του σήμερα - όχι ό,τι καλύτερο για μένα, λοιπόν, αλλά η γνώση ποτέ δεν έβλαψε.

 

Όταν το διαβάσω θα σας πω τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Το «τα άτομα πρέπει να ζουν για λογαριασμό τους, ούτε να θυσιάζουν τον εαυτό τους για τους άλλους, ούτε να θυσιάζουν άλλους για τον εαυτό τους» είναι αντιφατικό. Αν πραγματικά "ζεις για λογαριασμό σου" είναι αναμενόμενο να "θυσιάζεις άλλους για τον εαυτό σου" εφόσον εξυπηρετεί το 'λογαριασμό' Πρέπει ακόμα - κατά την κοινή λογική και τον ορθό λόγο - να είσαι έτοιμος/η να δεχτείς ότι άλλοι, ζώντας κατά την ίδια 'ιδεολογία' "θυσιάζουν εσένα" "για λογαριασμό τους" φυσικά...

 

Οπότε το... ρητό (?!) δεν είναι παρά μια "εξυπνάδα" (για κουτοπόνηρους) χωρίς περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το ηθικό δόγμα της Αυν Ραντ (1905-1982), για την ελεύθερη ανθρώπινη βούληση, συνοψίζεται στην εξής φράση: «τα άτομα πρέπει να ζουν για λογαριασμό τους, ούτε να θυσιάζουν τον εαυτό τους για τους άλλους, ούτε να θυσιάζουν άλλους για τον εαυτό τους»

Δεν λέει κάτι κανούριο..

Αυτά λένε εδώ και χιλιάδες χρόνια θρησκείες όπως ο βουδισμός.

Απλά προσπαθεί με την συγχρονη γλώσσα να τα ανασκεύασει.Μου θυμίζει λίγο το the secret ή άλλες φιλοσοφίες με affirmations και θετικής σκέψης..

 

Στα άτομα απαλλαγμένα από το "εγω" δεν υπάρχει ούτε ένα πρέπει.Ζουν για λογαριασμό τους γιατί ακολουθούν συνειδητά την φύση τους.Και αν η στιγμή το επιτέψει θυσιάζουν τον εαυτό τους.Η συμπόνοια έχει άλλο άρωμα από την αυτοθυσία γιατί δεν προέρχεται από μιμιτισμό αλλά από αυτογνωσία.

Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφία της Rand είναι γοητευτική εκ πρώτης όψεως, αλλά, τελικά, από όσα έχω διαβάσει περί αυτής, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι διαφέρει από ένα συστηματοποιημένο εγωκεντρισμό. Το Atlas Shrugged, ως υπόθεση, μου φαίνεται πως θα γοήτευε όλους εκείνους που νομίζουν πως είναι κάτι ξεχωριστό από την πλέμπα (λογικό επίπεδο ψωνίσματος) και το έχουν πάρει στα σοβαρά κιόλας (απαράδεκτο επίπεδο ψωνίσματος).

 

Κατά τα άλλα, οι υπερβολές και τα σφάλματα δε λείπουν, δηλ. το να βασίζεις το φιλοσοφικό σου σύστημα στο άτομο και να ονομάζεις το σύστημα αυτό «αντικειμενισμό» είναι τρελή αντίφαση.

 

Υπάρχει νομίζω μια σοβαρή διαφορά, τόσο από το Βουδισμό, όσο κι από το Θέλημα. Πρακτικά, ο Βουδισμός όταν λέει για απαλλαγή από το εγώ, αλλά και ο Crowley, καθώς ορίζει το Θέλημα, εννοούν πως το άτομο υπακούει σε κάτι μεγαλύτερο από το ίδιο. Όχι δηλ. σε κάτι που «δεν είναι» ο εαυτός του, αλλά ένα υπερσύνολο του εαυτού του, το οποίο όμως λαμβάνει, εκ των πραγμάτων, τον περίγυρο.

 

Η Rand λέει για το εγώ ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι πως δεν πρέπει απλά να απαλλαγείς από το 'εγώ' σου. Απαλλάχτηκες... ε, και;

Θεωρείς πως συνδέθηκες με το όλο και αυτό ήταν; Όχι.

Πρέπει πάντοτε να είσαι άγρυπνος και να ενεργείς ως προς το καλό του ιδεατού συνόλου.

Το κακό είναι πως αυτά τα ιδεατά σύνολα διαφέρουν από φαντασία σε φαντασία, άρα είμαστε όλοι καταδικασμένοι...

Για αυτό, θα διαφωνήσω κι εγώ με το ρητό "τα άτομα πρέπει να ζουν για λογαριασμό τους, ούτε να θυσιάζουν τον εαυτό τους για τους άλλους, ούτε να θυσιάζουν άλλους για τον εαυτό τους".

Χρειάζονται και οι θυσίες. Ξεπεράστε λίγο τον καμπανόηχο κραδασμό της λέξης 'θυσία' μέσα στο κεφάλι σας, και θα δείτε πως δεν είναι τόσο δύσκολο (Το δεύτερο πρόσωπο δεν απευθύνεται σε κάποιον ή κάποιους, είναι αόριστο).

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι πως δεν πρέπει απλά να απαλλαγείς από το 'εγώ' σου. Απαλλάχτηκες... ε, και;

Θεωρείς πως συνδέθηκες με το όλο και αυτό ήταν; Όχι.

Φίλε Ιχώρ μην εικάζεις με παιχνίδια του νου για το "εγώ".

Όποιος έχει απαλαχτεί έχει μπει σε άλλον δρόμο που δεν έχει να κάνει με την φαντασία όυτε με ψευδαισθησεις σύνδεσης με το Όλον.

Ούτως ή άλλος γενιόμαστε με αυτήν την σύνδεση δεν είναι επίκτητη.Θάβεται απλά στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πουθενά πως το Όλο ή το εγώ είναι φανταστικό προϊόν του νου. Και θα συμφωνήσω σε ό,τι λες. Ίσως εγώ να παρέλειψα κάποια πραγματάκια και να παρεξήγησες. Διορθώνω και εξηγώ:

 

Άποψή μου είναι πως δεν πρέπει απλά να απαλλαγείς από το 'εγώ' σου. Απαλλάχτηκες... ε, και;

Θεωρείς πως συνδέθηκες με το όλο και αυτό ήταν; Όχι.

Αλλά όταν το πετύχεις, πρέπει πάντοτε να είσαι άγρυπνος και να ενεργείς ως προς το καλό του ιδεατού συνόλου.

Όποιο κι αν είναι αυτό το ιδεατό σύνολο, ό,τι σε εκφράζει, θα μπορούσε να είναι ένα τεράστιο πάρκο όλος ο κόσμος για κάποιους, δεν αναφέρομαι στο Όλο - θα μπορούσε όμως για κάποιους άλλους να είναι προϊόν φαντασίας κι αυτό, το Όλο, δε συμφωνείς, Artzuna;

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε όμως για κάποιους άλλους να είναι προϊόν φαντασίας κι αυτό, το Όλο, δε συμφωνείς, Artzuna;

θα μπορούσε όμως για κάποιους άλλους να είναι προϊόν φαντασίας κι αυτό είναι Όλο,τώρα συμφωνώ!!

 

σε πειράζω φίλε Ιχώρ..συμφωνώ στην προσεγγισή σου!

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

σε πειράζω φίλε Ιχώρ..

Βαριές κουβέντες λες, δεν παίζει κανείς με τον Ιχώρ :P

Σύντομα θα γίνω και T-shirt, με τον Τσακ Νόρις νεκρό στα πόδια μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανέσυρα το θεματάκιον γιατί στο πλαίσιο της θεματικής "Φτώχεια, γιατί;" που προβάλλεται εδώ και μέρες από την ΕΤ1, είδα ένα άκρως ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ για τις κοινωνικές ανισότητες. Σε αυτό, προβάλλεται ως εμπνεύστρια της άκρατης "ελευθερίας των αγορών" η Ayn Rand και προβάλλονται αποσπάσματα από μια συνέντευξή της που ρίχνουν φως στο τι πραγματικά πρέσβευε και πώς εφαρμόζονται σήμερα όσα πρέσβευε.

 

Η συνέντευξη ξεκινά στο 30', αν δεν έχετε όρεξη να δείτε όλο το ντοκιμαντέρ, κάνετε ένα κόπο να το δείτε από το 28'ο ή 29'ο.

 

http://www.ert.gr/webtv/component/k2/item/9073-Park-Avenue#.UL-k1md0OSo

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειδα την πρωτη φραση κ ειναι αρκετη.... Οτι ειναι υπερ της πληρως απελευθερωμενης αγορας. Ευτυχως που οι πλουσιοι αμερικανοι δεν αφηνουν τον κοσμο να τα βγαλει περα μονος του.. γιατι θα επαιρναν τα βουνα χαχαχα τραγελαφικο μιας και η κριση που περναμε σημερα ειναι αποτελεσμα ακριβως αυτου. της μη ελεγχομενης αγορας. και για τον ιδιο λογο η ζωη παραμενει πανακριβη, παρολο που οι μισθοι εχουν πεσει 30 & 40 & 50%. Θα το διαβασω το βιβλιο απο περιεργεια.

 

«τα άτομα πρέπει να ζουν για λογαριασμό τους, ούτε να θυσιάζουν τον εαυτό τους για τους άλλους, ούτε να θυσιάζουν άλλους για τον εαυτό τους».

 

Αυτο ακριβως ειναι που θελουν να μας κανουν να πιστεψουμε. Οτι ειμαστε εμεις κ μονοι μας. Γιατι ο ενας δεν εχει λογο, δεν εχει δυναμη. Γιατι αν δεν σε νοιαζει ο πονος, η αγωνια, τα δεινα του διπλα σου, εχεις χασει πλεον την ανθρωπια σου. και αν εχεις χασει την ανθρωπια σου μπορουν να σε μεταχειριστουν σαν ζωο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...