Jump to content

Πεντάλεπτα Στους Δρόμους..


Recommended Posts

Και των δύο και των πέντε και των δέκα(περιστασιακά)cents..

Υποθέτω οτι οι περισσότεροι έχουμε βρει ή έχουμε ακούσει περιπτώσεις

ανθρώπων που βρήκαν τέτοια νομίσματα να τους χαμογελάνε από το

πεζοδρόμιο..πολλές φορές βαφτίζονται και τυχερά νομίσματα,"τυχερές δεκάρες"..

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν..

τόσες πόλλες τρύπιες τσέπες υπάρχουν?τόσοι πολλοί που ξαφνικά αποφασίζουν

να ανοίξουν το πορτοφόλι τους στην μέση του δρόμουκαι τους πέφτουν μικροποσά?

Μήπως...

Link to comment
Share on other sites

Και των δύο και των πέντε και των δέκα(περιστασιακά)cents..

Υποθέτω οτι οι περισσότεροι έχουμε βρει ή έχουμε ακούσει περιπτώσεις

ανθρώπων που βρήκαν τέτοια νομίσματα να τους χαμογελάνε από το

πεζοδρόμιο..πολλές φορές βαφτίζονται και τυχερά νομίσματα,"τυχερές δεκάρες"..

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν..

τόσες πόλλες τρύπιες τσέπες υπάρχουν?τόσοι πολλοί που ξαφνικά αποφασίζουν

να ανοίξουν το πορτοφόλι τους στην μέση του δρόμουκαι τους πέφτουν μικροποσά?

Μήπως...

 

 

Xμ... έχει τύχει πολλές φορές και σ' εμένα, να μου πέσουν "ψιλά" που εκείνη τη στιγμή δεν μπορώ να βρω και τ' αφήνω για κάποιον που τα έχει ανάγκη.

 

Αν κι έχω σταθεί πολύ πιο τυχερή... Πριν από χρόνια, βγαίνοντας από συναυλία του Moby στο Λυκαβηττό, μια φίλη μου βρήκε 10ευρω κι εγώ δίπλα της άλλα 30... Κάποιοι "εκεί ψηλά", αντί για "ψιλά", μου έκαναν δώρο το εισιτήριο της συναυλίας.

 

Πριν από δύο μήνες περπατώντας σε σταθμό τρένου βρήκαμε 50ρικο... Δεδομένου ότι και οι δύο είμαστε άνεργοι ήταν ένα ευπρόσδεκτο "θείο δώρο".

 

Να σημειώσω ωστόσο ότι κι εγώ έχω χάσει κατά καιρούς χαρτονομίσματα. Κάποτε μάλιστα έχασα ένα άκρως πολύτιμο 50ρικο τη μέρα που έφευγα για εκδρομή. Συμβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι πολλές είναι σε δρόμους στους οποίους δεν υπάρχουν καταστήματα ώστε να έχει κάποιος λόγο να ανοίξει

το πορτοφόλι του ή να "ξετινάξει" το περιέχομενο της τσέπης του..αλλά και να συνέβαινε..πρέπει να έχω μαζέψει γύρω στα δέκα-δεκαπέντε

πεντάλεπτα και δίλεπτα τους τελευταίους μήνες..(και υποθέτω δεν είμαι ο μόνος)σε πόσους πια να πέφτουν τα λεφτά εν μέσω κρίσης..?

(και μάλιστα τα νομίσματα,που αν είναι σε πορτοφόλι είναι σε ειδική θήκη και αν είναι σε τσέπη είναι στο κάτω μέρος της και δεν βγαίνουν

τόσο εύκολο όσο τα χαρτονομίσματα..)

 

Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως..

τ' αφήνω για κάποιον
Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βηλφεγώρ πολύ καλή η ιδέα σου να ανοίξεις αυτό το τοπικ .

Όντως και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό χρόνια τώρα . . Στην οικογένεια μου τόσο η μητέρα μου όσο και εγώ έχουμε ένα χάρισμα(;) να βρίσκουμε πολύ συχνά χρήματα στο δρόμο !

 

Ναι και δεν είμαι υπερβολικός , όσο θυμάμαι τον εαυτό μου (τουλάχιστον 11 χρόνια τώρα ) πάντα συχνά τυχαίνει να βρίσκω χρήματα στο δρόμο εντελώς τυχαία . Άλλες φόρες ήταν απλά λεπτά , άλλες δεκάλεπτα , όταν ήμουν πιο μικρός έβρισκα και χαρτονομίσματα π.χ. μια φορά μέσα στην αυλή του λυκείου είχα βρει 10 ε (τόσοι πολύ άνθρωποι περνούσαν από εκεί αλλά εγώ τα βρήκα ! ) , μια άλλη φορά είχα βρει 50 ε κοντά στο σπίτι μου !

Και το πιο πρόσφατο που θυμάμαι πριν 1 μήνα είχα βρει διπλά σε μια τράπεζα ένα 2 ε . Παρά την κρίση ακόμη και τα τελευταία 2 χρόνια συχνά βρίσκω διάφορα κέρματα π.χ. 50 , 1, 2 !!!

 

Δεν είναι ότι τα ψάχνω , όσο σαν να πέφτω πάνω τους !!!

Ίσως απλά επειδή μου αρέσει να περπατώ και δεν συνηθίζω να περπατώ βιαστικός σαν ρομπότ . Αλλά χαλαρά και συνειδητά ,οπότε ίσως αυτό να βοηθά στο να τα βρίσκω !

 

Επίσης δεν έχω χάση ποτέ χρήματα !

 

 

Και το πιο απίστευτο : Όταν ήμουν 12 χρονών αποφάσισα με 100 ευρώ (2 τον 50) να κατέβω στην Αριστοτέλους να παρο ένα καλό δώρο για τα γενέθλια του αδελφού μου . Ήταν μια απόσταση 4 στάσης λεωφορείου . Όλα καλά μέχρι που έφτασα έξω από το μαγαζί και έλεγξα την τσέπη μου και τα λεφτά είχαν χαθεί !!!

Πήγα να τρελαθώ , αλλά μετά μερικές στιγμές αποφάσισα να κάνω ακριβώς την ίδια διαδρομή αντίστροφα μήπως και κάπου μου έπεσαν και τα βρω ….

Περίπου στα μισά του δρόμου τελικά απίστευτο και όμως αληθινό τα βρήκα διπλά σε ένα δέντρο , και στο σημείο εκείνο ήταν κοντά ένα φανάρι και περνούσε πολύ συχνά κόσμος και όμως κανείς άλλο δεν είχε προλάβει να τα βρει !!!

 

* Και μια άλλη φορά που είχα χάση τα κλειδιά μου (τα πολλά , ξέρουν οι άντρες ) μέσα στον στρατό !

Την άλλη μέρα σε ένα σημείο που δεν νομίζω να είχα περάσει από εκεί για είχαν πέσει, τα βρήκα εκεί !!!

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βηλφεγώρ πολύ καλή η ιδέα σου να ανοίξεις αυτό το τοπικ .

 

Είσαι πολύ γλυκός και ευγενικός και χαίρομαι που εκτιμάς την προσπάθεια μου

να συνεισφέρω στην κοινότητα με τον ταπεινό μου τρόπο..

 

~~~~

 

Αλλά θέλω να εστιάσω στο παράδοξο του να υπάρχουν αυτά τα χρήματα στους δρόμους

και δευτερευόντως μόνο στο οτι τα βρίσκουμε..

Εννοώ..έχουμε μεγαλώσει με την ιδέα οτι είναι λεφτά που έπεσαν από κάποιον..οκ ίσως έχει

συμβεί και σε εμάς μερικές φορές..

Αλλά άλλες πιθανότητες?Γιατί απαραίτητα να τα έχει χάσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλτατε Βηλφεγώρ, ίσως γιατί πέρα από αυτούς που τα βρίσκουν υπάρχουν και αυτοί που τα χάνουν...

Είμαι κλασικό παραδειγμα-μια ζωή χάνω χρήματα και ποτέ δεν βρίσκω!!! Ε, όλα αυτά που έχω χάσει κάποιοι άλλοι τα έχουν βρει-και σε καλή μεριά τους εύχομαι αν και καθυστερημένα!!!:rolleyes:/>

Τώρα έχω προσέξει ότι στους περισσότερους ανθρώπους όταν πέφτουν κέρματα των 5 ή των 2 ή του ενός λεπτού συνήθως δεν κάνουν τον κόπο να σηκώσουν ένα τέτοιο κέρμα από κάτω...Το αφήνουν εκεί, οπότε συνήθως το βρίσκει κάποιος άλλος...:rolleyes:/>

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως. Όσα λεφτά έβρισκα μικρότερη, τα χάνω τώρα. Και όταν τυχαίνει να είμαι σε μια πιο άνετη οικονομική κατάσταση, αν μου πέσει κάπου 1 ευρώ, δεν πρόκειται να το ψάξω. Όταν είμαι σε ανάγκη όμως, είμαι πιο προσεκτική.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προσωπικά, δεν πιστεύω στη τύχη. Πιστεύω πως η δομή του σύμπαντος είναι τόσο πολύπλοκα δομημένη και με τέτοιο τρόπο, ώστε αν υπήρχε η παραμικρή δόση τύχης, θα είχε προκληθεί στιγμιαία το χάος. Δεν είναι τυχαίο (χεχε), πως θεωρούμε τυχαίο μόνο ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε.
Την πρωτοχρονιά, βρήκα σε έναν πολυσύχναστο δρόμο, μία δεσμίδα από 260 ευρώ. Νόμιζα ότι κάποιος μου έκανε πλάκα, και έτσι δίστασα να τα πάρω. Τελικά τα πήρα. Δεν ήξερα σε ποιον μπορεί να ανήκανε, οπότε τα κράτησα. Ένιωσα άσχημα που δεν ήξερα ποιανού ήταν.
Τέλος πάντων, πολλοί θα το θεωρούσανε κλασσική περίπτωση τύχης αυτό. Αλλά τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όλα είναι σχετικά, κάτι που έχουν αποδείξει ακόμα και μεγάλοι επιστήμονες στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγώ κινητά έβρισκα μικρός...

ένα 8210ανάμεσα στα καθίσματα λεωφορείου..ένα 3310 παρατημενο σε έρημο στενό κ ένα 5210 σε μια πλατεία ...

πολύ ΝΟΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λέτε να μήν πέφτουν απο τσέπες όλα αυτά???λέτε να τα ΄΄στέλνει ο Θεός΄΄...

 1 ακόμη λόγος να μήν γυρίσουμε στην δραχμή....να αλλάζουμε εμείς νόμισμα,εντάξει,μα και εκει πάνω?κρίμα θα ήταν....

Γυρίζοντας λοιπόν στην δραχμή,θα χάλαγε η κύρια πηγή εισόδων του μικρομεσαίου πολίτη...

εκτός αν άλλαζε και ο Θεός νόμισμα,τότε πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως. Όσα λεφτά έβρισκα μικρότερη, τα χάνω τώρα. Και όταν τυχαίνει

να είμαι σε μια πιο άνετη οικονομική κατάσταση, αν μου πέσει κάπου 1

ευρώ, δεν πρόκειται να το ψάξω. Όταν είμαι σε ανάγκη όμως, είμαι πιο

προσεκτική.

1 ευρώ; Σοβαρολογούμε; Μ' 1 ευρώ τη σήμερον τρως σουβλάκι! Δεν ξέρω βέβαια ποια είναι η ποιότητα του κρέατος...

Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ; Σοβαρολογούμε; Μ' 1 ευρώ τη σήμερον τρως σουβλάκι! Δεν ξέρω βέβαια ποια είναι η ποιότητα του κρέατος...

Άριστη, τόσε κούρσες κέρδισε όταν ζούσε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ας πω και γω την ταπεινη μου γνωμη ενα χρονο αργοτερα απο την τελευταια απαντηση σε αυτο το ποστ :P

Ξερω θα ακουστει περιεργο αλλα ενα κοντινο μου προσωπο εκανε προσφατα μια μελετη πανω στο θεμα των αγγελων.

Ενα απο τα πραγματα που αναφεροντουσαν στις περισσοτερες πηγες στις οποιες βασιστηκε ηταν πως οι

αγγελοι θελοντας να τραβηξουν την προσοχη των ανθρωπων, μια απο τις πιο συνηθισμενες τακτικες

τους ειναι να ριχνουνε κερματα στον δρομο. Αυτα θα τα προσεξει ενα ατομο που εκεινη τη στιγμη εχει

τα ''τειχη'' του μυαλου τους κατεβασμενα οποτε ειναι ευαισθητο σε μεταφυσικα ερεθισματα.

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει παντως ειναι μια ωραια θεωρεια κατα την αποψη μου :angel_not:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...