Jump to content

Εποικοδομητικός Εγωϊσμός


Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είπες εξ' αρχής προς τα που κλίνεις. Στο έκανα συντομότερο για να καταλήξεις εκεί όπου θέλεις. Επειδή όμως θέτεις δικό σου δίλημα για να σου πω αυτό που θες ν' ακούσεις, θα σου πω πως: Τίποτα από τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

 

Για μένα το εγώ είναι μια λέξη που δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή από μόνη της.Χρωματίζεται από το τι θέλουμε να δούμε..... 
Προς το παρόν βιώνουμε τα αποτελέσματα του εγώ περισσότερο ως δυνάστη

 

αυτό σύντομα από ό,τι κατάλαβα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ο εαυτός μιας ύπαρξης είναι ένας.

 

Δεν υπάρχει ούτε εγώ υποανάπτυκτο, ούτε πολιτισμένος χαρακτήρας που παλεύει με τον καταπιεσμένο εαυτό του που οι ψυχολόγοι ονομάζουν εγώ.

 

Είναι ένα λάθος της ψυχολογίας ο ορισμός του εγώ που οδηγεί τον άνθρωπο σε σύγκρουση με τον εαυτό του χωρίζοντας τον νου του σε ζωωδη ένστικτα και ανθρώπινες πολιτισμένες συμπεριφόρες.

 

Στην ουσία το εγώ είναι ο ανώτερος εαυτός που οι σύγχρονοι ψυχολογία θέλει να υποβιβάσει σε "ένστικτο ζώου" για να αποκόψει τον άνθρωπο από την μεταφυσική πνευματική του εξέλιξη.

 

Αν λοιπόν το να βλέπεις με το 3ο μάτι, να κάνεις αστρική προβολή, να ενώνεσαι σε ένα Ενιαίο πεδίο υπάρξεων με το Ηλιακό Πλέγμα, να δέχεσαι την ενέργεια της γης από τον κόκυγα και άλλα είναι ζωώδη ένστικτα του εγώ και αν η σύγχρονη εξέλιξη είναι να μην τα έχουμε όλα αυτά, τότε δεν υπάρχει λόγος να είμαστε μεταφυσικοί και πνευματικοί ή μάγοι.

 

Τότε πολεμάμε τον εαυτό μας με να τον διχάσουμε ονομάζοντας τον μισό "εγώ" και τον άλλο μισό "σύγχρονο άνθρωπο"

Ιδανικα θα ηταν οπως τα λες, στην κοινωνια μας ομως δεν ειναι ετσι.

Βασιζεται σε υλικες απολαυσεις και το απολυτως φυσικο σε εσενα μοιαζει τελειως εξωπραγματικο στους περισσοτερους.

Το θεμα ειναι να αποβληθει το "εγω" που δεν αφηνει τον ανθρωπο να νιωσει κατι παραπανω απο υλικη ικανοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι το εγώ που λες χεχε.

 

είναι ότι συγκρατείς από τους άλλους ό,τι σου έχουν περάσει και ό,τι έχεις αποδεχτεί.

 

Για να νιώσεις και υλική ευχαρίστηση και ψυχική και ερωτική πρέπει να δεις τι θέλει ο εαυτός σου δλδ το εγώ σου και να πεις ΕΓΩ σαν ύπαρξη θέλω 1,2,3

 

Αν το πας αντίστροφα και πεις το εγώ μου είναι το πρόβλημα συγρούεσαι νοητικά με τον εαυτό σου.

 

Δλδ οι λέξεις που χρησιμοποιείς λειτουργούν μεταφυσικά πάνω σου.

 

Οπότε ο ορισμός του εγώ από τους ψυχολόγους είναι ένα λάθος διότι και καλά πάει να προωθήσει την συνύπαρξη αλλά τρώνε κόλλημα οι ψυχολόγοι και δεν αφήνουν την ενέργεια να ρέει προς τον πυρήνα της ύπαρξης την ατομικότητα.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου αλλά αν θέλεις να ορίσεις διαφορετικά τις λέξεις και τους ψυχολογικούς ορισμούς κάνε το αλλά να ξέρεις το κάθε σύστημα φορά το δικό του λογισμικό-ορολογία που είναι η σκέψη και αυτό που σε κάνει να πράττεις και να ζεις ή όχι ευχάριστα.

 

Τα αρχαία συστήματα πνευματικά ψυχολογικά δεν είχαν κανένα εγώ να μάχονται, ο άνθρωπος ήταν ένας ο εαυτός του.

 

Και τα πολλά εγώ-ατομικότητες μπορούν να λειτουργούν και ομαδικά, κανένα πρόβλημα!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

:-)

Δεν είπα πως το "εγώ" δεν είναι αυτα που λες, για αυτο και το είχα σε εισαγωγικά.

Link to comment
Share on other sites

"....Κάποτε ρώτησαν τον Γκάντι : Γιατί δίνεις τόσα πολλά; Γιατί βοηθάς όλον αυτόν τον κόσμο;

Έκπληκτος τότε ο Γκάντι απάντησε : Δεν δίνω τίποτα σε κανέναν αγαπητέ μου. Τα κάνω όλα για μένα..."

 

 

Καλησπέρα σε όλους σας, παλιούς και νέους Αβάπτιστους, μετά από πολύυυυυυ καιρό απουσίας... :cheerful_h4h:/>

No hard feelings I hope, απλά έκανα πολλά και διάφορα δημιουργικά πράγματα.

 

Επιστρέφω λοιπόν με ένα σχεδόν αυτοβιογραφικό ερώτημα-topic που αφορά μια αρκετά παρεξηγημένη έννοια στον τομέα του εσωτερισμού και της αυτοβελτίωσης : τον εγωϊσμό.

 

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας πάνω σ'αυτό, στο αν πιστεύετε δηλαδή ότι ο εγωϊσμός μπορεί να φέρει θετικά αποτελέσματα στην πνευματικότητα ενός ανθρώπου αν χρησιμοποιηθεί σωστά.

 

Καλώς σας ξαναβρήκα όλους, εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε ελπίζω.... happy.gif/>

Για μένα η "ομολογία" τύπου Γκάντι πιο πάνω ("Δεν δίνω τίποτα σε κανέναν αγαπητέ μου. Τα κάνω όλα για μένα...") είναι πρώτα απόλα σημάδι της αυθεντικότητας - δεν το εξετάζω τόσο από την πλευρά 'υγιούς εγωισμού' κυρίως γιατί ο εγωισμός είναι τόσο φυσικός και εύκολος ώστε το ζήτημα είναι συχνότερα το πως να μην είναι ανεξέλεγτος παρά το να υπάρχει (και υπάρχει πάντα έστω και κάτω από την προβολή μιας εικόνας αυτολύπησης (που είναι μια μορφή νοσηρού εγωισμού). Οπότε ορθό είναι να έχει κανείς το νου του.

Όταν όμως ομολογείται ανοιχτά είναι καλό σημάδι και είναι μεσο 'αναγνώρισης'. Όποιος σου σερβίρει πράγματα και μηνύματα από το υπερπέραν για το "καλό" και τη "σωτηρία" της ανθρωπότητας - κι όχι εσέ του ίδιου/ της ίδιας .... χμμμμμ.... πιθανό πρόβλημα.... ειδικά όταν συνοδεύεται με σχόλια αυτοθυσίας (το κάνω για σένα).

 

Link to comment
Share on other sites

"....Κάποτε ρώτησαν τον Γκάντι : Γιατί δίνεις τόσα πολλά; Γιατί βοηθάς όλον αυτόν τον κόσμο;

Έκπληκτος τότε ο Γκάντι απάντησε : Δεν δίνω τίποτα σε κανέναν αγαπητέ μου. Τα κάνω όλα για μένα..."

 

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας πάνω σ'αυτό, στο αν πιστεύετε δηλαδή ότι ο εγωϊσμός μπορεί να φέρει θετικά αποτελέσματα στην πνευματικότητα ενός ανθρώπου αν χρησιμοποιηθεί σωστά.

 

 

 

Ο εγωισμός μπορεί να φέρει θετικά αποτελέσματα στην πνευματική εξέλιξη ενός ανθρώπου και παράλληλα να ωφελήσει  ανθρώπους που βρίσκονται κοντά σε εκείνον που χρησιμοποιεί τον εγωισμό εποικοδομητικά. Όταν κάποιος άνθρωπος φτασει σε σημείο να αντιληφθεί ότι οι πράξεις, οι λέξεις και οι σκέψεις του που επηρεάζουν τους άλλους έχουν αντίκτυπο και στον ίδιο μπορεί να επιλέξει να μην πράξει, πει, σκεφτεί πράγματα που θα είχαν αρνητική επίδραση στο σύνολο, όχι για να ωφελήσει το σύνολο αλλά για να βοηθήσει τον εαυτό του. Εγωιστικό μεν γιατί η μη πράξη γίνεται για να ωφεληθεί ο ίδιος, εποικοδομητικό δε γιατί το σύνολο ωφελείται ανεξάρτητα από τις προθέσεις του ανθρώπου που χρησιμοποιεί τον εγωισμό με αυτό τον τρόπο.  Σε ανώτερο επίπεδο,βλέπε παράδειγμα Γκάντι, ο άνθρωπος επιλέγει να προσφέρει στους άλλους γιατί γνωρίζει ότι δίνοντας στους άλλους δίνει και στον εαυτό του.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

... Σε ανώτερο επίπεδο,βλέπε παράδειγμα Γκάντι, ο άνθρωπος επιλέγει να προσφέρει στους άλλους γιατί γνωρίζει ότι δίνοντας στους άλλους δίνει και στον εαυτό του.

:021byeHappy:  :thumbsup:  

Ο άνθρωπος που περνιέται της μαγείας και σου λέει ότι κάνει κάτι ‘για σένα’ σου λέει ψέματα και είτε (αν είναι όντως άνθρωπος της μαγείας) ουσιαστικά θέλει να σου κλέβει ενέργεια χωρίς να σου το παίρνεις χαμπάρι, είτε απλά είναι άσχετος και θέλεις να περνιέται «της μαγείας». Ο αυθεντικός θα σου πει (αλλά μόνο αν το φέρει άμεσα ή κουβέντα ή αν ρωτήσεις ευθέως) ότι δεν κάνει τίποτα για σένα κι ότι «καλό» φαινομενικά κάνει είναι για τον ευατό του (κι αν ωφελούνται άλλοι ή εσύ, τόσο το καλύτερο, αλλά δεν είναι η ωφέλεια των άλλων – ή η... σωτηρία του κόσμου και της ανθρωπότητας (!) – ο πρωταρχικός στόχος).

Link to comment
Share on other sites

Ο εγωισμός μπορεί να φέρει θετικά αποτελέσματα στην πνευματική εξέλιξη ενός ανθρώπου και παράλληλα να ωφελήσει  ανθρώπους που βρίσκονται κοντά σε εκείνον που χρησιμοποιεί τον εγωισμό εποικοδομητικά. Όταν κάποιος άνθρωπος φτασει σε σημείο να αντιληφθεί ότι οι πράξεις, οι λέξεις και οι σκέψεις του που επηρεάζουν τους άλλους έχουν αντίκτυπο και στον ίδιο μπορεί να επιλέξει να μην πράξει, πει, σκεφτεί πράγματα που θα είχαν αρνητική επίδραση στο σύνολο, όχι για να ωφελήσει το σύνολο αλλά για να βοηθήσει τον εαυτό του. Εγωιστικό μεν γιατί η μη πράξη γίνεται για να ωφεληθεί ο ίδιος, εποικοδομητικό δε γιατί το σύνολο ωφελείται ανεξάρτητα από τις προθέσεις του ανθρώπου που χρησιμοποιεί τον εγωισμό με αυτό τον τρόπο.  Σε ανώτερο επίπεδο,βλέπε παράδειγμα Γκάντι, ο άνθρωπος επιλέγει να προσφέρει στους άλλους γιατί γνωρίζει ότι δίνοντας στους άλλους δίνει και στον εαυτό του.

 

Εύγε Ντάλια!

 

Έτσι για να μαθαίνουν ... να αποκωδικοποιούν τα λόγια κάποιου και να σκέφτονται και τα υπονοούμενα που δεν μπορούν να αντιληφθούν....

:clapping:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας λοιπόν για τους άλλους ο Γκάντι στην ουσία ωφελεί και τον ίδιο!

 

Τώρα τα λεγόμενα του "τα κάνω όλα για τον εαυτό μου" σαφώς και ισχύει αφού κάθε πράξη ακόμη και η παθητικότητα ή απραξία είναι μια δράση του ίδιου του ατόμο και μάλιστα του συγκεκριμένου ατόμου.

 

Οπότε είτε ήταν ο Γκάντι, έιτε η Ντάλια, είτε ο φούφουτος, η αμοιβή των πράξεων επιστρέφει σε αυτόν που πράττει.

 

Οπότε κάνε το καλό για τον άλλο σαν τον Γκάντι και όλες σου οι πράξεις ανταμοίβονται μόνο για σένα.

Αλλιώς θα ήταν σαν το σύμπαν να δρούσε άδικα και να αντάμοιβε άλλους για πράξεις αλλονών....

 

Επίσης θα έχετε δει ότι πόσες φορές συμβουλεύεις κάποιον και δεν τα παίρνει... οπότε τόσο εσύ κοποιάζεις για το καλό κάποιου και αυτός ΔΕΝ... 

 

Η πράξη όμως δεν πάει χαμένη .... για σένα για τον άλλο που δεν τα παίρνει ναι... για σένα όμως όχι....

 

Απλά σε περιπτώσεις μη αποδοχής πρέπει να ξέρεις πόσο θα σχοληθείς και πότε να σταματάς και να ασχολείσαι με κάτι άλλο.

 

Εύγε Ντάλια!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

πως κάποιος όμως φτάνει σε αυτό το επίπεδο αντίληψης;

Του να κατανοήσει δηλαδή πως το είναι του επηρεάζεται από τη συμπεριφορά του, και πως το πως συμπεριφέρεται εκείνος είναι το θέμα, ενώ πως του συμπεριφέρονται οι άλλοι είναι το δικό τους;

Δεν είναι κάτι απλό αυτή η μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...