Jump to content

Αμετανόητα Αρρωστημένη (Νέο) Ελληνική Κοινωνία !


Recommended Posts

Το θέμα είναι η Ψυχολογία και Συμπεριφορά της μάζας , της (Νέο) Ελληνικής κοινωνίας που είναι αρρωστημένα Αμετανόητη , τόσο που 2-3 χρόνια μετά την Δικτατορία του ΔΝΤ που έχουμε ζήσει στην χώρα , και ο κόσμος δεν καταλαβαίνουν πως δεν είναι επιλογή να γυρίσουμε στης παλιές μέρες της ψεύτικης ευτυχίας (που έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να ξανά δουν αυτές της μέρες ) .

Η λύση είναι σε μια νέα καλύτερη και σωστότερη κοινωνία . Για τη εμείς οι άνθρωποι κάνουμε την διαφορά .

 

Αλλά από τη φαίνεται πια οι Αμετανόητα αρρωστημένη (Νέο) Ελληνική κοινωνία έχει βολευτεί στο μαξιλάρι με αγκάθια που λέγετε κρίση και δεν λέει να ξυπνήσει!

 

Δεν πρόκειται να γίνουν τα πράγματα καλύτερα ούτε για την κοινωνία , ούτε για την χώρα για τι οι άνθρωποι δεν το θέλουν πραγματικά !!!

 

Της τελευτέες μέρες έχω σοκαριστεί από την άποψη της πλειοψηφίας του κόσμου !!

Πρόκειται για το περιστατικό τον Νέων ανθρώπων με την ληστεία με τα καλασνικοφ.

ΟΚ αυτοί οι άνθρωποι είναι κλέφτες , οκ δεν θέλετε να πείτε οτι καλά έκαναν .

 

Μα όταν λένε ότι είναι αντάρτες , ο κόσμος αντί να δήξει λίγη συμπόνια φέρεται αμετανόητα καπιταλιστικός –φασιστικός !!!

Μετά της φρικτές φωτογραφίες από τα βασανιστήρια τον νέων αυτόν ανθρώπων . Μια διεστραμμένη κοινωνία είχε να σχολιάσει : και λίγα τους έκαναν !!!

 

Ένα πράγμα θυμηθείτε της μάγισσες στο μεσαίωνα που τους αποσπούσαν της ομολογίες τους με βασανιστήρια !!!

 

http://www.lifo.gr/t...andpieces/35789

http://www.alfavita....%84%CE%B5%CF%82

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Αν και το' γραψα και στο φατσοβιβλίο νομίζω ότι ταιριάζει.

Στον δοκιμαστικό σωλήνα ο πειραματιστής είναι και αυτός μέρος του πειράματος.Η δυνατότητα χειρισμού του σωλήνα δεν αποτρέπει το γεγονός ότι είναι επίσης προβλεπόμενος.

 

Είναι σαφές ότι από τη στιγμή που δεν εκτονώνεται η πίεση ή εκτονώνεται προβλεπόμενα (δηλαδή οικτρή αποτυχία για κάτι καλύτερο), οι ψυχικές παθήσεις εξυπακούονται.Και τότε η εκτόνωση γίνεται απρόβλεπτη αλλά άστοχη και (αυτο)καταστροφική.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να αποφύγω τις συζητήσεις και σχόλια απείρου κάλους που βλέπω στο διαδίκτυο,τα αναρχο/φασιστικά παραληρήματα και τις συναισθηματικές φορτίσεις,εστιάζομαι στα γεγονότα.

 

1)20χρονα παιδιά με παιδεία παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους επηρεασμένα από λάθος πρότυπα.Καταστρέφουν την ζωή τους πρώιμα.

 

2)Το σύστημα που αναλαμβάνει την αναμόρφωση τους νωρίς νωρίς τα ξυλοφορτώνει απροκάλυτπα τα διασύρει και παρουσιάζει χολυγουντιανό γελοίο θέαμα με κομμάντος ράμπο να φυγαδεύουν την Αλ Κάιντα της Ελλάδος.

 

3)Η "κοινή" γνώμη αποπροσανατολίζεται με τους δημοσιογράφους να παραληρούν

 

4)Αμέσως βγαίνουν τα μαχαίρια από τους δε αναρχοαριστερούς με διαδηλώσεις για την προστασία των παιδιών και απο τους δε φασιστοδεξιούς με δηλώσεις υπερ της ΕΛ.ΑΣ και του στυλ "καλά κάναν στα κωλόπαιδα".Το παράδοξο είναι πως αυτοί που κάνουν αυτές τις δηλώσεις τρώνε φάπες καθημερινά στην μισθοδοσία τους,στις κοινωνικές τους συναναστροφές και πιθανόν από την γυναίκα τους.

 

5)Το μόρφωμα ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΔΗ.ΜΑΡ μαζί με την Τρόικα τρίβουν τα χέρια τους για την επιτυχώς πολιτική του διαιρεί και βασίλευε...

 

Υ.Γ μέσα σε όλα αυτά το κόμμα που θέλει να αναλάβει την εξουσία συνεχίζει να πετάει βόμβες όπως η τελευταία που λέει πως τα νησιά Ιμια είναι Τούρκικα και λέγωνται Καρντάκ.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=190768&catid=3

 

Για εμένα και πιστέυω για όποιον νοήμονα άνθρωπο βλέπει δεν υπάρχει ούτε μισή πιθανότητα γιατρειάς...

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να αποφύγω τις συζητήσεις και σχόλια απείρου κάλους που βλέπω στο διαδίκτυο,τα αναρχο/φασιστικά παραληρήματα και τις συναισθηματικές φορτίσεις,εστιάζομαι στα γεγονότα.

 

4)Αμέσως βγαίνουν τα μαχαίρια από τους δε αναρχοαριστερούς με διαδηλώσεις για την προστασία των παιδιών και απο τους δε φασιστοδεξιούς με δηλώσεις υπερ της ΕΛ.ΑΣ και του στυλ "καλά κάναν στα κωλόπαιδα".Το παράδοξο είναι πως αυτοί που κάνουν αυτές τις δηλώσεις τρώνε φάπες καθημερινά στην μισθοδοσία τους,στις κοινωνικές τους συναναστροφές και πιθανόν από την γυναίκα τους.

 

5)Το μόρφωμα ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΔΗ.ΜΑΡ μαζί με την Τρόικα τρίβουν τα χέρια τους για την επιτυχώς πολιτική του διαιρεί και βασίλευε...

 

Για εμένα και πιστέυω για όποιον νοήμονα άνθρωπο βλέπει δεν υπάρχει ούτε μισή πιθανότητα γιατρειάς...

 

Γενικά όλα όσα είπες μου άρεσαν και τα βρίσκω ψύχραιμα και ισορροπημένα . :)

Αλλά θα σταθώ στα υπογραμμισμένα πιο παραπάνω, γιατί αυτά είναι που ήθελα να τονίσω και εγώ με το τοπικ αυτό !

 

Δυστυχώς και εγώ ακριβώς το ίδιο παράδοξο αντίκρισα και σοκαρίστηκα !!!

Οκ μπορούσα να το φανταστώ ότι υπάρχουν μερικοί ανόητοι , αλλά ότι είναι σχεδόνμια πολυψηφία είναι σοκαριστικό !!!

Και όπως είπα και στην αρχή δεν έμαθαν ακόμη τίποτα από όλα όσα ζήσαμε !

Επίσης δυστυχώς σε μικρότερο βαθμό φθοράς αλλά με πολύ απαισιόδοξες προοπτικές οδεύουν και οι νέοι 15-35 !!!

 

Δυστυχώς για αυτούς τους ανθρώπους και την μικρή αυτή χώρα , πραγματικά δεν υπάρχει γιατρειά !!

 

Δεν έχω να πω κάτι άλλο , προσωπικά είμαι ένας νέος άνθρωπος και με κούρασαν όλα αυτά .

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα παρατήσω της ιδέες μου/ αξίες / πεποιθήσεις . Αλλά πέρα από αυτές είμαι εγώ πρώτα απολα και μετά όλα τα άλλα .

Δεν είναι εγωισμός , αλλά κάνω και εγώ την επιλογή μου , όπως έκαναν και κάνουν της επιλογές τους διάφοροι αμετανόητα ….@@ <πολίτες> !!!

 

Τους τυφλούς , τους κυβερνά ο Μονόφθαλμος. Και αργότερα με αυτά τα μυαλά , και τα Τέρατα (Βλέπετε φασίστες ή άλλο ακραίο καθεστώς ) ….

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η φάπα και το ξύλο είναι και αυτά ταξικά. Ο Μπάμπης Βωβός και Άκης Τσοχατζόπουλος καταχράστηκαν δημόσιο χρήμα μεγαλύτερης αξίας από τους 4 ληστές και αυτούς δεν τους άγγιξε κανένας. Προσωπικά ούτε εγώ συμφωνώ με την πράξη των 4 παιδιών αλλά μπορώ να πω ότι οι αντιμετώπιση τους δεν ήταν και η καλύτερη.

 

 

Τελικά η πόλη στην οποία μένω είναι πλέον διάσημη μόνογια ληστείες, φασαρίες και απαγωγές. Las Vegas έχουμε γίνει…wallbash.gif

Edited by Mithrandir
Link to comment
Share on other sites

Mithrandir, εγώ που τα μαθαίνω κατόπιν εορτής και από διάφορες πηγές, είναι σαν να παρακολουθώ τηλεοπτική σειρά από διάφορες οπτικές γωνίες.

 

Το ζήτημα είναι ότι η κοινωνία έχει χάσει τις ισορροπίες της (ακόμα κι αν αυτές δεν ήταν οι καλύτερες), η πολιτική σκηνή ευνοεί τη βία στους δρόμους και προωθεί δηλώσεις που θα κάνουν τον κόσμο να ασχολείται με αυτές και να μη δίνει σημασία στα πραγματικά προβλήματα. Έτσι όπως παρακολουθώ όλα τα γεγονότα από μακριά είναι σαν να βλέπω θέατρο. Τα λόγια είναι γραμμένα από πριν, οι μαριονέτες-ηθοποιοί απλώς παπαγαλίζουν.

Κι όπως πάντα το "διαίρει και βασίλευε" είναι μια μέθοδος με 100% επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Mithrandir, εγώ που τα μαθαίνω κατόπιν εορτής και από διάφορες πηγές, είναι σαν να παρακολουθώ τηλεοπτική σειρά από διάφορες οπτικές γωνίες.

 

Το ζήτημα είναι ότι η κοινωνία έχει χάσει τις ισορροπίες της (ακόμα κι αν αυτές δεν ήταν οι καλύτερες), η πολιτική σκηνή ευνοεί τη βία στους δρόμους και προωθεί δηλώσεις που θα κάνουν τον κόσμο να ασχολείται με αυτές και να μη δίνει σημασία στα πραγματικά προβλήματα. Έτσι όπως παρακολουθώ όλα τα γεγονότα από μακριά είναι σαν να βλέπω θέατρο. Τα λόγια είναι γραμμένα από πριν, οι μαριονέτες-ηθοποιοί απλώς παπαγαλίζουν.

Κι όπως πάντα το "διαίρει και βασίλευε" είναι μια μέθοδος με 100% επιτυχία.

 

Ενώ αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Mithrandir, εγώ που τα μαθαίνω κατόπιν εορτής και από διάφορες πηγές, είναι σαν να παρακολουθώ τηλεοπτική σειρά από διάφορες οπτικές γωνίες.

 

Το ζήτημα είναι ότι η κοινωνία έχει χάσει τις ισορροπίες της (ακόμα κι αν αυτές δεν ήταν οι καλύτερες), η πολιτική σκηνή ευνοεί τη βία στους δρόμους και προωθεί δηλώσεις που θα κάνουν τον κόσμο να ασχολείται με αυτές και να μη δίνει σημασία στα πραγματικά προβλήματα. Έτσι όπως παρακολουθώ όλα τα γεγονότα από μακριά είναι σαν να βλέπω θέατρο. Τα λόγια είναι γραμμένα από πριν, οι μαριονέτες-ηθοποιοί απλώς παπαγαλίζουν.

Κι όπως πάντα το "διαίρει και βασίλευε" είναι μια μέθοδος με 100% επιτυχία.

 

Αυτό που με λυπεί περισσότερο δεν είναι η κακομεταχείριση των 4 ληστών αλλά η έλλειψη αξιοκρατίας. Γιατί να υπάρχουν τέτοιες ταξικές διαφορές στην δικαιοσύνη και στην άσκηση της εξουσίας.Τόσα πολιτικά πρόσωπα έχουν καταχραστεί δημόσιο χρήμα και δεν είδα ούτε να τις τρώνε, ούτε να τους διασύρουν δημόσια. Ή όλοι ή κανένας. Δεν συμφωνώ με την άσκηση βίας άλλα δεν συμφωνώ και με την έλλειψη της αξιοκρατίας από ένα κράτος «δικαίου».

Link to comment
Share on other sites

Άραγε να ασχολήθηκε κάποιος με αυτόν που μοιράζει καλάσνικοφ σε παιδιά??

 

 

Από πού να προέρχονται άραγε …

Α) Η πιο αθώα εκδοχή > τα αγόρασαν από την μαύρη αγορά .

Β) μυστική πράκτορες κυριολεκτικά όπλισαν τα χεριά τον νεαρών και όλο το σκηνικό ήταν στημένο .

Γ) άλλο ….

* Να αναφέρω ότι εγώ ξεκίνησα το τοπικ . Γιατί αυτό που μου έκανε εντύπωση και με σοκάρισε ήταν η αντίδραση μιας μεγάλης μερίδας του κόσμου όπου θεώρησε ότι τα βασανιστήρια από αστυνομικούς ήταν σωστή πράξη !

Δεν μου έκανε εντύπωση ούτε η ληστεία, ούτε ότι συμβαίνουν βασανιστήρια στη χωρά – αποικία του ΔΝΤ ….

 

starwars.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Από πού να προέρχονται άραγε …

Α) Η πιο αθώα εκδοχή > τα αγόρασαν από την μαύρη αγορά .

Β) μυστική πράκτορες κυριολεκτικά όπλισαν τα χεριά τον νεαρών και όλο το σκηνικό ήταν στημένο .

Γ) άλλο ….

* Να αναφέρω ότι εγώ ξεκίνησα το τοπικ . Γιατί αυτό που μου έκανε εντύπωση και με σοκάρισε ήταν η αντίδραση μιας μεγάλης μερίδας του κόσμου όπου θεώρησε ότι τα βασανιστήρια από αστυνομικούς ήταν σωστή πράξη !

Δεν μου έκανε εντύπωση ούτε η ληστεία, ούτε ότι συμβαίνουν βασανιστήρια στη χωρά – αποικία του ΔΝΤ ….

 

starwars.gif

 

Γιατί σε σοκάρισε η αντίδραση του κόσμου αφού δεν σε σοκάρουν όλα τα υπόλοιπα? δηλαδή πιό πολύ σοκάρει η άποψη του κόσμου ή το γεγονός ότι ο καθένας που έχει πρόσβαση σε επικίνδυνα όπλα κάποια στιγμή θα απειλήσει τη ζωή σου ή τη ζωή των συμπολιτών σου?

Κάπως έτσι δεν σοκάρονται και στην Αμερική με αποτέλεσμα να μπαίνουν τρελοί στα σχολεία και να σκοτώνουν δεκάδες ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη του κόσμου σοκάρει, επειδή συνήθως έχουμε -λογικές- απαιτήσεις από τους ανθρώπους που τελικά αποδεικνύονται αβάσιμες... Είναι λογικό από έναν νέο και προβληματισμένο άνθρωπο να αναμένει ότι η κοινή γνώμη θα υποστηρίζει και θα κατανοεί τη νεολαία, ότι θα καταδικάζει την αναξιοκρατία και την αδικία, ότι θα οργίζεται με τους πραγματικά υπεύθυνους, ότι θα αντιστέκεται στην καταπάτηση δικαιωμάτων και ούτω καθεξής... Αυτό τουλάχιστον επιτάσσει η... ''λογική και ευαισθησία''. Οι μάζες όμως αποδεδειγμένα εύκολα ξεχνούν, εύκολα παραπλανώνται, και ακόμη πιο εύκολα (κατά)δικάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη του κόσμου σοκάρει, επειδή συνήθως έχουμε -λογικές- απαιτήσεις από τους ανθρώπους που τελικά αποδεικνύονται αβάσιμες... Είναι λογικό από έναν νέο και προβληματισμένο άνθρωπο να αναμένει ότι η κοινή γνώμη θα υποστηρίζει και θα κατανοεί τη νεολαία, ότι θα καταδικάζει την αναξιοκρατία και την αδικία, ότι θα οργίζεται με τους πραγματικά υπεύθυνους, ότι θα αντιστέκεται στην καταπάτηση δικαιωμάτων και ούτω καθεξής... Αυτό τουλάχιστον επιτάσσει η... ''λογική και ευαισθησία''. Οι μάζες όμως αποδεδειγμένα εύκολα ξεχνούν, εύκολα παραπλανώνται, και ακόμη πιο εύκολα (κατά)δικάζουν.

 

Ευχαριστώ που το έθεσες τόσο ωραία!

Κι ακόμη πιο εύκολα χειραγωγούνται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που το έθεσες τόσο ωραία!

Κι ακόμη πιο εύκολα χειραγωγούνται.

 

Παρακαλώ. :)/> Είναι επειδή νιώθω κι εγώ ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Η κοινή γνώμη κατανοεί τη νεολαία και οργίζεται με τους υπεύθυνους, η κοινωνία ξέρει ποιοι είναι οι πραγματικοί υπεύθυνοι, αλλά δεν ξέρει πώς να αντισταθεί στην καταπάτηση των δικαιωμάτων της. Αυτό ίσως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Όμως, η λύση δεν θα βρεθεί με τη χρήση όπλων, ούτε με τη βία. Οι εικόνες των χτυπημένων νέων σοκάρουν, όπως σοκάρει το γεγονός ότι νέοι παίρνουν τα όπλα και κάνουν έφοδο σε τράπεζες, τρομοκρατούν και απειλούν συμπολίτες τους. Είναι κατανοητό ότι η οργή, η απόγνωση και οι δυσμενείς κοινωνικές συνθήκες ωθούν μια ολόκληρη κοινωνία σε ακραίες συμπεριφορές, αλλά είναι και καταδικαστέο. Η κρίση και η ανισορροπία δε θα ξεπεραστεί με την τρομοκρατία και το χάος, ίσα ίσα περιστατικά σαν αυτά διχάζουν την κοινή γνώμη και δημιουργούν αντίπαλα στρατόπεδα, αποδυναμώνουν και αποδομούν ολόκληρη την κοινωνία. Είναι πιό ωφέλιμο να σκεφτόμαστε λογικά και να δρούμε με ψυχραιμία ώστε να ανταπεξέλθουμε στις απάνθρωπες συνθήκες.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...