Jump to content

Αμετανόητα Αρρωστημένη (Νέο) Ελληνική Κοινωνία !


Recommended Posts

Δεν αφήνεται τα πολιτικά να ποιάσουμε κανα παραμύθι να περάσει η ώρα;

 

Ήταν κάποτε τρεις βασιλιάδες, οι δύο από τους τρεις αποφασίζουν να εξοντώσουν το ξωτικό που Φλέγεται Ανεξάρτητα, τους νάνους χρυσώνουν την καλημέρα και την κόκκινη τριανταφυλλιά.

 

Στα ξωτικά υπάρχει ένας δούρειο ίππος που του αρέσει να αλλάζει race κάθε τόσο.

Οι δύο βασιλιάδες (ο τρίτος κοιμάται, τον έχουν υπνωτίσει) τον χρησιμοποιούν για να σκοτώσουν το ξωτικό που Φλέγεται Ανεξάρτητα. Αλλά αποτυγχάνουν.

 

Ένας ρήτορας του βασιλιά θέλει να ακυρώσει την νόμιμη ύπαρξη των νάνων που χρυσώνουν την καλημέρα. Αλλά αποτυγχάνει.

 

Στην συνέχεια ο άλλος βασιλιάς δημιουργεί πλεκτάνη ότι γδάρανε το σπίτι του. Και τραγουδά fear of the dark και θέλει να κατηγορήσει την κόκκινη τριανταφυλιά.

Δημιουργεί άλοθι με κάτι πιτσιρίκια και θέλει να το εμφανίσει και σαν ηρωισμό για να του κάνουν οι χωρικοί άγαλμα για την επόμενη σεζόν!

 

Απολογισμός, εξόντωση Ξωτικού = Αποτυχία, εξόντωση Νάνων = αποτυχία, Συκοφάντηση Τριανταφυλιάς = αποτυχία

 

Ποιος τα κάνει όλα αυτά; Όλοι λένε ότι στην άλλη άκρη της Μέσης Γης είναι ένα νησί που ζει ο Χατζηπετρής.

Αλλά κανείς δεν τον έχει δει.

 

Και ζήσαμε εμείς καλά και αυτοί καλύτερα.

 

Οι χωρικοί βέβαια ακόμη αναρωτιούνται τι έγινε;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Η κοινή γνώμη κατανοεί τη νεολαία και οργίζεται με τους υπεύθυνους, η κοινωνία ξέρει ποιοι είναι οι πραγματικοί υπεύθυνοι, αλλά δεν ξέρει πώς να αντισταθεί στην καταπάτηση των δικαιωμάτων της. Αυτό ίσως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Όμως, η λύση δεν θα βρεθεί με τη χρήση όπλων, ούτε με τη βία. Οι εικόνες των χτυπημένων νέων σοκάρουν, όπως σοκάρει το γεγονός ότι νέοι παίρνουν τα όπλα και κάνουν έφοδο σε τράπεζες, τρομοκρατούν και απειλούν συμπολίτες τους. Είναι κατανοητό ότι η οργή, η απόγνωση και οι δυσμενείς κοινωνικές συνθήκες ωθούν μια ολόκληρη κοινωνία σε ακραίες συμπεριφορές, αλλά είναι και καταδικαστέο. Η κρίση και η ανισορροπία δε θα ξεπεραστεί με την τρομοκρατία και το χάος, ίσα ίσα περιστατικά σαν αυτά διχάζουν την κοινή γνώμη και δημιουργούν αντίπαλα στρατόπεδα, αποδυναμώνουν και αποδομούν ολόκληρη την κοινωνία. Είναι πιό ωφέλιμο να σκεφτόμαστε λογικά και να δρούμε με ψυχραιμία ώστε να ανταπεξέλθουμε στις απάνθρωπες συνθήκες.

 

Σαφώς και δεν υποστηρίζω τη βία -με αυτή τη μορφή. Από την άλλη, δεν περιμένω να ξυπνήσουν κάποια στιγμή οι ιθύνοντες, να δουν τον κόσμο με άλλο μάτι, και να αλλάξει η ζωή μας με το μαγικό ραβδί. Κανείς δε θα σου δώσει τίποτα αν δεν το πάρεις μόνος σου, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα και δε συνηθίζω να αναλύω τις πολιτικές μου αντιλήψεις. cheerful_h4h.gifΠάντως, σίγουρα το έγκλημα είναι καταδικαστέο όπως κι αν γίνεται, γι' αυτό καλό είναι να τιμωρείται ισάξια κι όχι όπου βολεύει... Και να τιμωρείται με βάση τους νόμους όχι με βάση τις σωφρονιστικές αντιλήψεις και τα κόμπλεξ του κάθε φορέα εξουσίας. Πάνω απ' όλα, να καταπολεμηθεί στη ρίζα του -αυτό όμως είναι λίγο ουτοπία, τουλάχιστον για το στάδιο που βρισκόμαστε, οπότε ας αρχίσουμε από τα πιο βασικά όπως είναι η ουσιαστική εφαρμογή της δικαιοσύνης. Το ότι ''η κοινή γνώμη κατανοεί τη νεολαία και οργίζεται με τους υπεύθυνους'' το αμφισβητώ και δύσκολα θα αλλάξω γνώμη. Μην κοιτάς τι καταλαβαίνεις εσύ και ο καθένας που βλέπει -και σκέφτεται- λίγο παραπάνω, η συνολική εικόνα είναι κάτι παραπάνω από απογοητευτική... Αν δεν ξέρεις τι να κάνεις για να διορθώσεις ένα πρόβλημα, τουλάχιστον σταμάτα να κάνεις αυτό που έκανες μέχρι στιγμής. Αλλιώς ευθύνεσαι. Όπου και να ακούσεις αγανακτούν, κλαίγονται και γκρινιάζουν, κάθε φορά στις εκλογές όμως ίδια είναι τα αποτελέσματα... Τώρα υποκρισία είναι, βλακεία είναι, δεν ξέρω, πάντως λογικό είναι ο κλέφτης που βρίσκει πάντα την πόρτα ανοιχτή να σε επισκέπτεται κάθε βράδυ, κι ας κάθεσαι το πρωί να μοιρολογάς για τα κλεμμένα και να απειλείς ότι θα αλλάξεις κλειδαριά. Αν η οργή στρεφόταν εποικοδομητικά και στοχευμένα εκεί που έπρεπε, θα είχε λυθεί το πρόβλημα εδώ και έτη και δε θα βρισκόμασταν αντιμέτωποι με τέτοιες ακραίες καταστάσεις. Πλέον ζούμε τέτοια σκηνικά καθημερινά και μας φαίνονται φυσιολογικά, πράγματα που αν συνέβαιναν 10 χρόνια πριν θα αποτελούσαν είδηση τώρα είναι μπανάλ και συνηθισμένα, σε σημείο να υπάρχει απάθεια και ανοσία στη φρίκη. Δε σοκάρουν όσο θα έπρεπε ούτε οι χτυπημένοι -αφού κάθε μέρα βλέπεις τόσους πολλούς που δε σου κάνει αίσθηση- ούτε το γιατί έγινε το έγκλημα. Και εκτός απ' αυτό το τραγικό, βλέπεις πόσο κακομοίρης και κοντόφθαλμος είναι ο κόσμος, σε σημείο που προσωπικά να θεωρώ ότι τίποτα δε γίνεται στην τύχη κι ότι αυτό που παίρνουμε κατά το μεγαλύτερο μέρος μας αξίζει. Το θέμα είναι, αξίζει σε ποιον; Και ποιος τελικά το υφίσταται;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν προσωπικά από δω και πέρα τους παρατάω και ασχολούμαι με ότι μου δίνει ευτυχία.

 

Αν όλα γύρω σου είναι προβληματικά, ακόμη κι αν κλειστείς σε πέτρινο κάστρο κάποια στιγμή τα προβλήματα θα σκαρφαλώσουν και τα δικά σου τείχη. Κάτι παρόμοιο προσπαθώ να κάνω κι εγώ, να μην ψυχοπλακώνομαι δηλαδή και να επιδιώκω να είμαι ευτυχισμένη, αλλά δε μπορώ να εθελοτυφλώ κιόλας, νιώθω ένοχη η αλήθεια. smile.gifΗ προσωπική μου λύση είναι να απομακρυνθώ όσο γίνεται περισσότερο, κάτι που αρχίζει να γίνεται ''επικίνδυνη'' τάση της νεολαίας πλέον και θα έπρεπε να προβληματίσει τουλάχιστον όσους θα μείνουν πίσω -και θα συνεχίσουν να υφίστανται τα ίδια και τα ίδια.

 

Υ.Γ. Το παραμύθι είχε κάποιον απώτερο διδακτικό σκοπό ή το έγραψες για να προσθέσεις μια νότα χιούμορ στο topic; happy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα γύρω σου είναι προβληματικά, ακόμη κι αν κλειστείς σε πέτρινο κάστρο κάποια στιγμή τα προβλήματα θα σκαρφαλώσουν και τα δικά σου τείχη. Κάτι παρόμοιο προσπαθώ να κάνω κι εγώ, να μην ψυχοπλακώνομαι δηλαδή και να επιδιώκω να είμαι ευτυχισμένη, αλλά δε μπορώ να εθελοτυφλώ κιόλας, νιώθω ένοχη η αλήθεια. smile.gifΗ προσωπική μου λύση είναι να απομακρυνθώ όσο γίνεται περισσότερο, κάτι που αρχίζει να γίνεται ''επικίνδυνη'' τάση της νεολαίας πλέον και θα έπρεπε να προβληματίσει τουλάχιστον όσους θα μείνουν πίσω -και θα συνεχίσουν να υφίστανται τα ίδια και τα ίδια.

 

Υ.Γ. Το παραμύθι είχε κάποιον απώτερο διδακτικό σκοπό ή το έγραψες για να προσθέσεις μια νότα χιούμορ στο topic; happy.gif

 

Μα αυτό είναι το όλο ζήτημα. Δεν απομονώνεσαι. Απλά επιλέγεις με τι θέλεις στο κάτω κάτω να ασχοληθείς με την ζωή σου.

Θέλεις να ασχοληθείς με το να συμμετέχεις με άλλους στο να αλλάξεις τα πράγματα που σε αφορούν αλλά σε γενικό επίπεδο; Δλδ θέλεις να αλλάξεις τα πράγματα και για λογαριασμό άλλων;

 

Αν το κάνεις αυτό θα εμπλακείς σε ένα φαύλο κύκλο αγώνα αλλαγής.

 

Δες το παράδειγμα των κομμάτων που όλοι μαζί προσπαθούν να αλλάξουν πράγματα και τι πετυχαίνουν. Διότι δεν είναι ομάδα είναι ανταγωνιστές.

 

Οπότε αν μπεις σε μια διασικασία αλλαγής μεν αλλά με την μέθοδο του ανταγωνισμού δλδ σε πολιτικό επίπεδο είναι σίγουρο ότι θα γευτείς όχι την προσωπική σου ευτυχία αλλά μια γεύση αγώνα, ίσως δόξας, ίσως επιτυχίας κτλ.

 

Δες το τώρα αλλιώς.

Είσαι με τον σύντροφο σου, το ταίρι σου. Και βιώνετε τον έρωτα σας. Κάνετε μαζί πράγματα. Χαίρεστε, γεύεστε την ζωή ΜΑΖΙ και όχι σαν ανταγωνιστές.

Εκεί είναι πιο πιθανό να βρεις ευτυχία, και πληρότητα. Διότι ασχολείσαι σε ένα πολύ περιορισμένο σύνολο 1 + 1 με κοινό σκοπό σαν ένωση και όχι σαν ανταγωνιστές.

 

Από μια τέτοια ψυχική δραστηριότητα θα αντλήσεις δύναμη για την επιβίωση σου, για την χαρά σου, κουράγιο να συνεχίσεις τα μαθήματα σου, να βρεις δουλειά και να θέλεις να ζήσεις.

 

Ενώ στην άλλη περίπτωση θα αγωνιστείς, θα παλέψεις, θα τα βάλεις με το τέρας και θα φύγεις αποκαμωμένη.

 

Οπότε η σωστή μέθοδος συντήρησης και ενέργειας και συνέχισης της ζωής είναι να αφήσεις να βγάλουν την μπουγάδα όσοι εμπλέκονται (Πολιτικοί, Αγωνιστές, Μεταφυσικοί αγωνιστές και ένα σωρό άλλοι) οι οποίοι αυτό έχουν σαν ευτυχία.

 

Και συ να συνεχίσεις να ζεις σε ένα όμορφο ευτυχισμένο περιβάλλον που θα σε συντηρεί στην ζωή με όση γίνεται λιγότερη καταπόνηση και μεγαλύτερη ευχαρίστηση για την ζωή.

 

Δεν χρειάζεται όλοι να γίνουν πολεμιστές. Υπάρχουν και οι πεταλούδες στον κόσμο. Ο κάθε ένας ζει όπως νομίζει. Δεν υπάρχει κανένα γενικό κάλεσμα έλάτε όλοι να αγωνιστούμε. Αυτό είναι η παγίδα που πρέπει να αποφύγει κάποιος ώστε να συνεχίσει την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Το παραμύθι είχε κάποιον απώτερο διδακτικό σκοπό ή το έγραψες για να προσθέσεις μια νότα χιούμορ στο topic; happy.gif

 

Αν προσπαθήσεις να το διαβάσεις αλλιώς θα δεις τι εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το όλο ζήτημα. Δεν απομονώνεσαι. Απλά επιλέγεις με τι θέλεις στο κάτω κάτω να ασχοληθείς με την ζωή σου.

Θέλεις να ασχοληθείς με το να συμμετέχεις με άλλους στο να αλλάξεις τα πράγματα που σε αφορούν αλλά σε γενικό επίπεδο; Δλδ θέλεις να αλλάξεις τα πράγματα και για λογαριασμό άλλων;

Αν το κάνεις αυτό θα εμπλακείς σε ένα φαύλο κύκλο αγώνα αλλαγής.

 

Δες το παράδειγμα των κομμάτων που όλοι μαζί προσπαθούν να αλλάξουν πράγματα και τι πετυχαίνουν. Διότι δεν είναι ομάδα είναι ανταγωνιστές.

 

Οπότε αν μπεις σε μια διασικασία αλλαγής μεν αλλά με την μέθοδο του ανταγωνισμού δλδ σε πολιτικό επίπεδο είναι σίγουρο ότι θα γευτείς όχι την προσωπική σου ευτυχία αλλά μια γεύση αγώνα, ίσως δόξας, ίσως επιτυχίας κτλ.

 

Δες το τώρα αλλιώς.

Είσαι με τον σύντροφο σου, το ταίρι σου. Και βιώνετε τον έρωτα σας. Κάνετε μαζί πράγματα. Χαίρεστε, γεύεστε την ζωή ΜΑΖΙ και όχι σαν ανταγωνιστές.

Εκεί είναι πιο πιθανό να βρεις ευτυχία, και πληρότητα. Διότι ασχολείσαι σε ένα πολύ περιορισμένο σύνολο 1 + 1 με κοινό σκοπό σαν ένωση και όχι σαν ανταγωνιστές.

 

Από μια τέτοια ψυχική δραστηριότητα θα αντλήσεις δύναμη για την επιβίωση σου, για την χαρά σου, κουράγιο να συνεχίσεις τα μαθήματα σου, να βρεις δουλειά και να θέλεις να ζήσεις.

 

Ενώ στην άλλη περίπτωση θα αγωνιστείς, θα παλέψεις, θα τα βάλεις με το τέρας και θα φύγεις αποκαμωμένη.

 

Οπότε η σωστή μέθοδος συντήρησης και ενέργειας και συνέχισης της ζωής είναι να αφήσεις να βγάλουν την μπουγάδα όσοι εμπλέκονται (Πολιτικοί, Αγωνιστές, Μεταφυσικοί αγωνιστές και ένα σωρό άλλοι) οι οποίοι αυτό έχουν σαν ευτυχία.

 

Και συ να συνεχίσεις να ζεις σε ένα όμορφο ευτυχισμένο περιβάλλον που θα σε συντηρεί στην ζωή με όση γίνεται λιγότερη καταπόνηση και μεγαλύτερη ευχαρίστηση για την ζωή.

 

Δεν χρειάζεται όλοι να γίνουν πολεμιστές. Υπάρχουν και οι πεταλούδες στον κόσμο. Ο κάθε ένας ζει όπως νομίζει. Δεν υπάρχει κανένα γενικό κάλεσμα έλάτε όλοι να αγωνιστούμε. Αυτό είναι η παγίδα που πρέπει να αποφύγει κάποιος ώστε να συνεχίσει την ζωή του.

 

 

Συμφωνώ, προσπαθώ να είμαι κάπου στη μέση... Γιατί στην τελική το μεγαλύτερο θαύμα σου μπορείς να το κάνεις μέσα από το στενό σου κύκλο. Απλά δε μπορώ να αρνηθώ ότι δεν απογοητεύομαι και ότι δεν περιμένω περισσότερα απ' όσα τελικά έρχονται... Όχι όσον αφορά τις προσωπικές μου σχέσεις, αλλά τις κοινωνικές. Αναφέρεις τα κόμματα και ότι αποτυγχάνουν επειδή προσπαθούν προς αντίθετες κατευθύνσεις... Προσπαθούν άραγε; Ή έτσι δείχνουν; Γιατί είναι κι αυτό αιτία του αδιεξόδου, όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης, ούτε μόνο εμείς ούτε μόνο οι άλλοι. Υπάρχει όμως και η διαβάθμιση, που σημαίνει ότι δε φταίμε όλοι το ίδιο. Στην τελική, οι πεταλούδες υπάρχουν, αλλά αν με εμποδίζουν να τις χαρώ τι γίνεται; :cheerful_h4h:/>/> (και όχι, δεν είναι πάντα στο χέρι μου να τις χαρώ)

 

 

(Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν είναι φιλοσοφική ή πραγματιστική η συζήτηση, γιατί απ' ό,τι έχω καταλάβει κρατάμε παρόμοια στάση ζωής... Απλώς τίθεται ξανά το επαναλαμβανόμενο μοτίβο ''μπορεί να αλλάξει κάτι;'', που δεν ξέρω καν αν έχει απάντηση. :D/> )

Edited by musa
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα με νέα στοιχεία !

http://www.inews.gr/...ous-pyrines.htm

Ναι τώρα καταζητούνται 2 ακόμα άτομα . Ελα μου όμως που τον ένα από τους 2 , τον είχα 3 χρόνια συμμαθητή στο λύκειο (ιδία τάξη μιλάμε ) και τον ξέρω πολύ καλά!

Τη ξέρω ; ότι ήταν ένα καθικη , από οικογένεια στρατιωτικών , και έτσι όπως τον ξέρω(βεβαία είχα να μάθω νέα του 3 χρόνια τώρα ) .

Στο σήμερα αν μάθαινα ότι είναι τίποτα χρυσο-αυγο μαυρο μπλουζάκι φασίστας , δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση .

Αλλά τρομοκράτης , ρε μπας και τελικά μας δουλεύουν εντελώς !

 

Να πω μια μικρή ιστορία : κάποτε με τους διδύμους πύργους , οι αρχές είχαν συλλάβει 4 άτομα (άραβες ) κατοίκους της νέας Υόρκης ότι ήταν συνένοχη στην τρομοκρατία , έβαλαν της φοτο τους στη εφημερίδες να ασχολείται ο κόσμος . Και τελικά μετά μια εβδομάδα τους ελευθέρωσαν , τους ζήτησαν συγγνώμη ότι είχα κάνει λάθος – αυτό το τελευταίο βεβαία δεν το έμαθε το κοινό μέχρι που πέρασαν πολλά χρόνια .

Όλο αυτο δηλαδή στημένο ετσι για βάλουν της φοτο τους στης εφημερίδες , να <τρολλαρουν> την κοινωνία .

 

Πλέον μεταξύ άλλον σκέπτομαι μήπως κάτι παρόμοιο παίζει και στο Ελλαντα τώρα ….

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αντί να ανοίξω νέο τοπικ , επανέρχομαι σε αυτό γιατί πρόκειται για την συνέχεια της αρρώστιας της κοινωνίας !

 

Έχουμε εξελιχθεί σε μια κανιβαλιστική, γεροντολατρική κοινωνία, όπου ακόμη και οι μεσήλικες διεκδικούν τα προνόμια του προσόδου και τις συντάξεις του γήρατος εις βάρος των νέων.

Σε λίγα χρόνια, που αναπόφευκτα οι νεώτεροι, τα παιδιά μας, θα πάρουν στα χέρια τους τις τύχες μας, ας μη παραπονεθούμε που θα μας ανταποδώσουν την περιποίηση !

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1854176


 

 

Αυτό που έχω να πω εγώ για όλα αυτά είναι :  Κοινωνία έτοιμα σου να φάνε τα παιδιά σου , έρχεται το νέο αίμα και δεν είναι σαν τα μούτρα σας , για να θέλει να σας πιει το αίμα ! >  :zipped_h4h: 


 

* Αυτές της μέρες θα κατέβω στο κέντρο της μεγαλουπόλεως που ζω . Σκόπευα να περπατήσω , αλλά μετά από αυτά  που έγιναν θα πάω επίτηδες με το αστικό - χωρίς πληρώσω εισιτήριο !  :war3_ne: 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

 

Έχουμε εξελιχθεί σε μια κανιβαλιστική, γεροντολατρική κοινωνία, όπου ακόμη και οι μεσήλικες διεκδικούν τα προνόμια του προσόδου και τις συντάξεις του γήρατος εις βάρος των νέων.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να συνεχίσεις σε αυτή την συζήτηση..όσο για το παραπάνω..

 

Η Ελλάδα πάντα ήταν κανιβαλιστική,από την εποχή του Σωκράτη,δεν έγινε τώρα.

Γεροντολατρική η Ελλάδα?400 ευρώ το μήνα σε ανθρώπους που πλήρωναν επί 50 χρόνια φόρους?

Σφόδρα γεροντολατρική,αφού περπατάω στον δρόμο και ακούω "πότε θα γεράσουμε και εμείς να 

παίρνουμε τα 400 ευρώ μας να ζούμε σαν βασιλιάδες".

 

Και φυσικά..το οτι οι μεσήλικες μετά από 35-40 χρόνια δουλειάς διεκδικούν τα "προνόμια της σύνταξης"

είναι εις βάρος των νέων.Ουσιαστικά,τερατώδες δηλαδή.Αντί να δουλέψουν άλλα 30 χρόνια στις ανύπαρκτες

δουλειές και μετά να πεθάνουν για να κάνουν χώρο στους νέους έχουν το θράσος να ζητάνε και σύνταξη!

Οι εγωίσταροι.

 

 

 Κοινωνία έτοιμα σου να φάνε τα παιδιά σου , έρχεται το νέο αίμα και δεν είναι σαν τα μούτρα σας , για να θέλει να σας πιει το αίμα ! > 

Σκόπευα να περπατήσω , αλλά μετά από αυτά  που έγιναν θα πάω επίτηδες με το αστικό - χωρίς πληρώσω εισιτήριο 

 

"Κοινωνία έτοιμα σου να φάνε τα παιδιά σου , έρχεται το νέο αίμα και δεν είναι σαν τα μούτρα σας , για να θέλει να σας πιει το αίμα !"

Πάσχεις?

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...