Jump to content

Πως Αντιμετωπίζω Το Φόβο Της Σκιάς;


Recommended Posts

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που φοβούνται το σκοτάδι αλλά άλλοι φοβούνται την σκιά, ίσκιο ή αλλιώς όπως το λένε.

 

Η σκιά σε σύγκριση με το σκοτάδι έχει την διαφορά ότι είναι εντός του πεδίου του φωτός ενώ το σκοτάδι έχει το χαρακτηριστικό της απουσίας του φωτός.

 

Ο βασικός φόβος της σκιάς είναι το μελανό της χρώμα που παραπέμπει στο "σκοτεινό" = άγνωστο αφού δεν οράται και φανερώνεται και έτσι το άγνωστο διεγείρει

τους φόβους που αρχίζουν να εμφανίζονται που βρίσκονται εντός της μνήμης συνειδητής ή υποσυνείδητης.

 

Το δεύτερο χαρακτηριστικό είναι ότι η σκιά είναι πιστός ακόλουθος του ατόμου που εδώ ο συμβολισμός παραπέμπει στο αχώριστο της φοβίας και καταντά στην

έννοια της τύψεις ή εμμονής.

 

Οπότε η σκία ή ίσκιος παραπέμπει στο άτομο αυτόματα στην φοβία και την καταδίωξη των Ερινυών.

 

Και τώρα το ερώτημα.

 

Αν το άτομο δεν γνωρίζει όλη αυτήν την ανάλυση του συμβολισμού της "σκιάς" και πάσχει από το φόβο του συμβολισμού αυτού πώς το αντιμετωπίζει;

 

Αν εσείς ήσασταν αυτό το άτομο πώς θα το αντιμετωπίζατε;

Υπόψιν το άτομο που βιώνει τον φόβο αυτό δεν κατανοεί το ψυχολογικό συμβολισμό.

Δεν μπορεί να κάνει ανάλυση και να αναγνωρίσει τι είναι αυτό που το ζορίζει.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Να δώσω λίγο τροφή για σκέψη.

 

Θέλουμε αυτό

a30fc4698b28826459074dd842b363ec5d4ec1cf2e703f8347738da367f42a506g.jpg

 

να το μετατρέψουμε σε αυτό

ec1cb19115ac188a82b1b56bc8a25db0744a8cf28f3643a48c0bae75d76e8b606g.jpg

 

Θα μπορούσε μια σκιά να φωτιστεί;

 

45e439042bfa63a80aa8afb83441261f1f57127509c940115fd900854640edfc6g.jpg

 

και πώς;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο συμφωνώ με την ανάλυση του φόβου της σκιάς, αλλά όπως και να ‘χει, κατά την γνώμη μου, όλες οι φοβίες αντιμετωπίζονται μονάχα «κατά μέτωπο».

Αν λοιπόν φοβάσαι τις σκιές, θα μπορούσες να κάνεις τα ακόλουθα, με αυτή τη σειρά:

1) Διάβασε ότι μπορείς να βρεις σχετικά με το τι είναι η σκιά (από επιστημονικής πλευράς).

2) Παίξε με την σκιά. Κάνε το γνωστό παιδικό παιχνίδι με την λάμπα και τα χέρια σου να φτιάχνουν σχέδια στον απέναντι τοίχο με τη σκιά.

3) Μείνε σε σκοτεινό δωμάτιο. Αρχικά με παρέα και μετά μόνος/η. Κάντο κάθε φορά για όσο περισσότερη ώρα μπορείς. Βάλε αν θες και μουσική. Όταν θα μπορείς να κάθεσαι χωρίς να «μετράς την ώρα» να φύγεις, έχεις ξεπεράσει τον φόβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νεφέλη.

 

Ναι η ανάλυση για τον φόβο της σκιάς δεν λέω ότι είναι μοναδική, απλά είναι μια περιγραφή φοβίας κάποιων ανθρώπων όπως την κατάλαβα πώς την βιώνουν.

Άλλοι μπορεί να έχουν άλλα βιώματα.

 

Βέβαια η διάθεση μου ήταν για κουβέντα πιο πολύ για τρόπους θεραπείας τέτοιων καταστάσεων.

 

Η μέθοδος που προτείνεις πιάνει σε πολύ συγκεκριμένη γκάμα ανθρώπων που σημαίνει ότι ο άλλος έχει την ικανότητα

να διαβάσει,

να παίξει,

να ασκηθεί.

 

Εγώ εννοούσα αρκετά βαριές περιπτώσεις που η θεραπεία γίνεται τηλεπαθητικά και πρέπει να βρεις τρόπους μετασχηματισμού συναισθημάτων και εικόνων που αντιλαμβάνεσαι από το άτομο το οποίο είναι αδρανές και δεν μπορεί να διαβάσει, παίξει, κτλ.

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι σκοπό είχε η συζήτηση που θέλω να κάνω.

Πρόκειται για τεχνικές επεξεργασίας πληροφοριών αλλά "εκάς" που δέχεσαι, επεξεργάζεσαι με τον νου και τις στέλνεις πίσω καθαρές προς όφελος του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εννοούσα αρκετά βαριές περιπτώσεις που η θεραπεία γίνεται τηλεπαθητικά και πρέπει να βρεις τρόπους μετασχηματισμού συναισθημάτων και εικόνων που αντιλαμβάνεσαι από το άτομο το οποίο είναι αδρανές και δεν μπορεί να διαβάσει, παίξει, κτλ.

Ρίξ' του φως.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έτσι είναι διαφορετική και η κάθε περίπτωση, συνεπώς και η λύση της. Μπαίνοντας στο τρυπακι του φόβου της Σκιάς, θα πρέπει πρώτα να αναρωτηθούμε ποια είναι η πραγματική αιτία του φόβου; Μπορεί εκ πρώτης όψεως να φαίνεται ότι κάποιος φοβάται το σκοτάδι, αλλά το πρόβλημα να έγκειται στο ότι φοβάται να μείνει μόνος του, αβοήθητος...

Βρίσκοντας την ουσία του προβλήματος, βρίσκουμε και τους τρόπους λύσης αυτού...

 

Η μπορούμε απλά να του ρίξουμε ΦΩΣ...!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο είστε σωστοί.

 

Αν βρεθεί το αίτιο του προβλήματος μπορώ να συνδυάσω την λύση της φοβίας με ένα οραματισμό φωτός. Οπότε χρειάζονται και τα δύο.

 

Ευχαριστώ.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιος να φοβάται την σκιά ή το σκοτάδι; Το σκοτάδι αποτελεί το μεγαλύτερο κομμάτι του σύμπαντος και το μισό της ζωής μας στην γη. Η λύση της νεφέλης να δουλέψεις με τη σκιά/νύχτα/σκοτάδι είναι άριστη μιας και αυτό που ίσως φοβίζει τους περισσότερους είναι το άγνωστο της φύσης της.

 

Η σκιά σε σύγκριση με το σκοτάδι έχει την διαφορά ότι είναι εντός του πεδίου του φωτός ενώ το σκοτάδι έχει το χαρακτηριστικό της απουσίας του φωτός.

 

Έχετε ποτέ παρατηρήσει πως ένα κερί δουλεύει μαζί και όχι αντίθετα στο σκοτάδι σε ένα απολύτως σκοτεινό δωμάτιο; Προσθέτει φως στο δωμάτιο αλλα δεν παίρνει απο την ουσία-αιθέρα της νύχτας. Το σκοτάδι παραμένει στην περίμετρο του φωτός, αγγαλιάζοντας και ρουφώντας μέσα του την ενέργεια που ακτινοβολεί η φλόγα του κεριού.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ποτέ παρατηρήσει πως ένα κερί δουλεύει μαζί και όχι αντίθετα στο σκοτάδι σε ένα απολύτως σκοτεινό δωμάτιο; Προσθέτει φως στο δωμάτιο αλλα δεν παίρνει απο την ουσία-αιθέρα της νύχτας. Το σκοτάδι παραμένει στην περίμετρο του φωτός, αγγαλιάζοντας και ρουφώντας μέσα του την ενέργεια που ακτινοβολεί η φλόγα του κεριού.

 

Μου θυμίζει λίγο nocturnal witchcraft αυτό,και μου αρέσει…cheerful_h4h.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει λίγο nocturnal witchcraft αυτό,και μου αρέσει…

 

Ναι ετσι ειναι! Κατι τετοιο αναφερεται ή στο nocturnal witchcraft ή στο gothic grimoire. Μεγάλη αλήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ειναι! Κατι τετοιο αναφερεται ή στο nocturnal witchcraft ή στο gothic grimoire. Μεγάλη αλήθεια smile.gif

 

Αναφέρεται στο conclusion από το nocturnal witchcraft..

 

Ωραία βιβλία και τα δύο αλλά θα μπορούσε να τα αναπτύξει περισσότερο σε θεωρητικό επίπεδο. Ενδιαφέρον είναι το βιβλίο ενός νέου συγγραφέα του Raven Digitalis «Shadow Magick» που αναλύει το σκοτάδι στα επιμέρους:

 

The internal shadow

 

The external shadow

 

The astral shadow

 

The shadow of nature

 

The shadow of society

Edited by Mithrandir
Link to comment
Share on other sites

Το σκοτάδι παραμένει στην περίμετρο του φωτός, αγγαλιάζοντας και ρουφώντας μέσα του την ενέργεια που ακτινοβολεί η φλόγα του κεριού.

 

Ναι είναι φανταστικό όπως το περιγράφεις, έτσι το σκοτάδι γίνεται φως! Αυτό δεν εννοείς;

 

Ο έρωτας φωτός + σκότους = φως!

 

Σαν τον ήλιο μέσα στο διάστημα.

 

Μια άλλη σχέση μεταξύ φωτός και σκότους έχουμε στην μυθολογία των αρχαίων Ελλήνων όπου η Λητώ σημαίνει "αφανής" εκ του λήθω = μένω κρυμμένος και μπορεί να ερμηνευτεί ως το σκότος από το οποίο γεννάται ο Ήλιος και η Σελήνη.

 

Άλλωστε αυτά τα δύο ουράνια σώματα ήταν τα πιο φωτεινά που μυθολογήθηκαν ως Απόλλων και Άρτεμη για την φωτεινότητα τους εντός της νύχτας.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...