Jump to content

Όταν Η Ψυχή Δεν Συμβαδίζει Με Το Σώμα...


dimulator
 Share

Recommended Posts

Το έχω καταλάβει αυτό. Το μόνο στο οποίο προσπαθώ να σε διαφωτίσω, είναι η εσφαλμένη, κατ' εμένα, αντίληψη της αιτίας του ομοφυλοφιλισμού. Και δεν λέω πως εγώ την ξέρω, απλά θέλω να πω πως δεν είμαστε παντογνώστες. Αυτό είναι όλο.

 

Όσο για την υιοθεσία, τα πράγματα περιπλέκονται και δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να απαντήσω ή να πάρω θέση. Θέλει μελέτη από πλευράς μου, δεν το έχω σκεφτεί στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

το ζήτημα με την βλάβη που λεω είναι διότι έχω δει διάφορες διαταραχές σε ατομικό επίπεδο πχ απότομος βήχας όταν ο άλλος σου πετά αρνητικό συναίσθημα ως ενέργεια πχ νέυρα, ή και σε μεγαλύτερα σύνολα όπως ομάδες ανθρώπων, χώρες κτλ....

 

θυμάσαι μια περίοδο που γινόταν συνέχεια σεισμοί και είχαμε και ηφαίστεια στην Ισλανδία κτλ... ήταν μια περίοδος που κάτι γινόταν με την γη... σε μαζικό επίπεδο από ενέργειες...

 

τέσπα.

Link to comment
Share on other sites

H συζήτηση όπως ήταν αναμενόμενο πήγε στο Θεό/

 

Έαν θέλετε να την μαζέψουμε θα πρέπει να αποφασίσουμε αν θα μιλήσουμε,ενεργειακά ή κοινωνικά ή βιολογικά..

Όλα μαζί γίναν ένας αχταρμάς και δεν υπάρχει καμία συνοχή στην συζήτηση.

Θα έπρεπε να βάλω 10 quote για να απαντάω ξεχωριστά στον καθένα αλλά θα πρέπει να επιλέξω.

 

 Ο κάθε ένας ακολουθεί αυτό που θεωρεί σωστό για τον εαυτό του και αρκεί ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ. Από εκεί και ύστερα ουδείς λόγος μας πέφτει.

Αυτό εννοείται που λες.

Για αυτό μίλησα σε ποστ που πήγε στα poltergeist για σεβασμό στην διαφορετικότητα η όποια όταν είναι καλιεργημένη σωστά σε μια κοινωνία δεν χρειάζεται καν καμία κοινωνική όμαδα να αμύνετε και να διεκδικεί.

Δεν μιλάμε όμως εδώ σε ένα φόρουμ εσωτερισμού και μαγείας για την κοινωνική διάσταση του πράγματος γιατί ο όποιοσδήποτε που ανήκει σε κάποια κοινωνική όμαδα θα υποστηρίξει συνειδητά ή άσυνειδητα το δικό του "βίτσιο" ,το δικό του "χαρακτηριστικό",την δικιά του προτίμηση.

Έπειδη τέθηκε όμως και το θέμα της βίας ή της ώριμης επιλογής η όποια διαφέρει όπως υποστηρίξες από όμαδες όπως oι κτηνοβάτες κτλ..θέλω να πω,πως και εκεί είναι σχετικά τα πράγματα.

Κάντε μια έρευνα και ρωτήστε για όμοφυλόφυλους,πως γίνανε,πότε γίνανε,ποιά ήταν η πρώτη τους φορά,εαν τους ώθησε κανείς..ρωτήστε εαν θέλετε και θα ακούσετε διάφορες ιστοριούλες,για θειους,ξάδελφους,τουαλέτες σε σχολεία κλπ.Δεν είναι λοιπόν τόσο απλά τα πράγματα.ούτε όλοι είναι τόσο συνειδητοποιημένοι.

Βία υπάρχει πάντού λοιπόν.Νόμιμη και άνομη.Ακόμα και στην βάπτιση που ανέφερες,

 

Θα κάνω και ένα quote στον Αqua Marine πάλι,νομίζω είναι καλή η απάντηση,

 

Το θέμα όμως είναι ότι μαγική πράξη είναι και ένα τραγούδι, ένα ποίημα, ένας πίνακας κ.λπ.

Αλήθεια έχουμε σκεφτεί ποτέ αν ένας Χατζιδάκης ένας Καβάφης ή ένας Τσαρούχης για παράδειγμα θα έβγαζαν τα διαμάντια που έβγαλαν αν δεν είχαν τόση έντονη θηλυκότητα και έφεση στο ίδιο φύλο;
Κανείς δεν ξέρει.

Αυτό που οφείλει όμως να μάθει κάποιος είναι ότι πολλά σημαντικά έργα-κληρονομιά για την ανθρωπότητα βγήκαν από "ανώμαλους", "ψυχανώμαλους", "διαστροφικούς" κ.λ.π.


Ακόμα και η μαγεία δηλαδή μπορεί να εκδηλώνεται με περισσότερους τρόπους από αυτούς που ξέρουμε ή περιμένουμε.

 

Έχεις δίκιο,

Τα περισσότερα σημαντικά πράγματα βγήκαν από ανθρώπους ιδιαίτερους με ίδιαίτερες καλλιτεχνικές ανησυχίες,ευαισθησίες και επιστημονικά μυαλά.

Και κάνω την εξής ερώτηση.

Σίγουρα πρόσεφεραν πολλά στους ύπολλοιπους αλλά εκείνοι οι ίδιοι σαν άτομα μεμονωμένα ένιωσαν αυτοεκπλήρωση? Ήταν ευτυχισμένοι? Ένιωσαν μακάριοι?

Ή μήπως μέσα στην πάλη και την θλίψη  τους (και στην πάλη όλων μας βέβαια) για το αν το κοινωνικό σύνολο τους έχει απορίψει ή εκείνοι δεν έχουν αποδεχτεί τον εάυτο τους βρήκαν μία δημιουργική διέξοδο?

 

Που θέλω να καταλήξω/

Προτιμώ π.χ να γνώριζα πως ο Χατζηδάκης απεβίωσε νιώθωντας ολοκληρωμένος...κοντά στην φώτιση..και να μην είχε γράψει μισή νότα.

 

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

δεν ζουν ζωές ευτυχισμένες διοτι ερχονται σε συγκρουση με τον εαυτο τους... τωρα το πως εγιναν;  

 

Όντως και γω δεν ξερω καποιον που να ηθελε από την αρχη.... σαν επιλογη.

 

 

Κάποιος του έκανε κάτι και πήρε τον δρόμο αυτό ή η φύση από μέσα του τον αναγκάζει...

 

πχ ο Καβάφης νομίζω είχε πρόβλημα ορμονικό αλλά δεν ξέρω πάλι με σιγουριά....

 

 

Πάντως το αναμενόμενο σε αυτά τα άτομα είναι ότι επειδή στερούνται της δημιουργίας ανθρώπου είναι φοβεροί δημιουργοί σε άλλα θέματα όπως συνθέτες, μουσικοί, ποιητές, μόδιστροι και όπου θέλει έμπνευση και δημιουργικό πνεύμα... είναι η αντίδραση τους να εκφράσουν αυτο που δεν μπορούν να κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

οπότε Bloodan δεν έχεις παράπονο ό,τι και να λέω εγώ εσύ συνεχίζεις ακάθεκτος χωρίς να σε πειράζουν τα λεγόμενα μου.... 

 

:)

 

αυτό θέλω και γω ...  να έχεις κριτική ικανότητα και να είσαι ανεξάρτητος επιρροής.... τώρα αν νομίζεις ό,τι κάνω λάθος ή όχι είναι καθαρά δικό σου θέμα....

 

όπως και των άλλων δλδ ο κάθε ένας κρίνει όπως θέλει και δεν πιέζουμε κανέναν .. και αν ποτέ βρεθούμε πίνουμε και καφέ για να δεις ότι δεν έχω πρόβλημα μαζί σου αλλά η άποψη μου είναι αυτή χωρίς να απαιτώ να την ασπαστείς.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

άργησα, αλλά το κατάλαβα, απλώς απάντησα οτι μπορούν, γιατί όντως μπορούν, όχι για να ''στην πω''

το ζήτημα μου δεν είναι αν έχεις πρόβλημα μαζί μου, ελάχιστα θα με ενδιέφερε, εξ αρχής απάντησα σε αυτό το topic διότι κάποιες θέσεις εδώ μέσα, άθελα σας ( ίσως) είναι/ήταν ιδιαίτερα προσβλητικές/ ignorant

απλώς καταλάβα οτι δεν έχει νόημα πλέον αυτή η κουβέντα / αντιπαράθεση. Ήταν λάθος που εξ αρχής προσπάθησα να σας ''αλλάξω'' ή να ζητήσω εξηγήσεις σε αυτά που λέτε μπας και βρω κάποια (κατα την γνλωμη μου) λογική.

Παρασύρθηκα, κοινώς, γιατί με έπνιγε και με πνίγει το άδικο, λόγω αξιοπρέπειας πήρα θέση  εξ αρχής

εν τέλει όμως, ο καθένας με τις απόψεις του

δεν με ενοχλεί που κάποιος / εσύ με θεωρεί ανάπηρο, με ενοχλεί που όμως νομίζει οτι έχει το δικαίωμα να το φωνάζει απο εδώ και απο εκεί με το αζημίωτο στο μυαλό

πολλά από αυτά που γράφεις/γράφετε εδώ, ''πληγώνουν'' στο να τα διαβάζεις ακόμα και αν θεωρώ , που θεωρώ , οτι έχετε άδικο....

πονάει και σφίγγεται το στήθος μου κάθε φορά που βλέπω οτι κάποιος απάντησε σε αυτό το topic και ενώ λέω πως δεν θα επιστρέψω, επιστρέφω, και αναγκάζομαι απο τον ίδιο αρχικό λόγο που απάντησα για πρώτη φορα, να απαντήσω

Edited by whoisthis
Link to comment
Share on other sites

εντάξει μπορούν διότι βιώνουν συναισθήματα που τους αρέσουν δεν αντιλέγω αλλά εγώ θέλω να ρωτήσω βαθιά μέσα τους η καταπίεση φεύγει ποτέ ή έχουν ένα μικρό παράπονο και το ψιλοσκέφτονται όποτε πλησιάζουν άνθρωπο....

 

εγώ αυτό εξετάζω.... διότι αυτό είναι το ίδιο με κάποιον που έχει πχ γκρίνια η γυναίκα ενός συζήγου, ζήλεια ή άλλο... που είναι το ίδιο πρόβλημα σε όσους συμβαίνει.....

 

δεν λέω για μικρά πραγματάκια... λέω για γκρίνιες, ζήλιες γυναικών που χαλάνε σπίτια ολόκληρα.

 

Μήπως οι γκέη έχουν μια τέτοια κρυφή καταπίεση; Και απλά δείχνουν ωραίοι προς τα έξω και ευχάριστοι;

Link to comment
Share on other sites

και μετά θα σου πω τι έπαθε ένας φίλος μου... από ψυχοβολία γκέη και πόρνες που είχε ταβέρνα και μαζεύονταν εκεί και τρώγανε... για να δεις τι γίνεται σε μεγάλα ποσά ενέργειας και όταν ο άλλος δεν ξέρει να την αλλάζει....

 

γιατί το ίδιο που έπαθε ο φίλος μου το παθαίνει κάποιος μόνος του αργά αργά...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

διάβασε παραπάνω, έχω προσθέσει και άλλα στην απάντηση μου

κρυφή καταπίεση; δεν καταλαβαίνω τι λες.....

μην πεις σε εμένα τι έπαθε ο φίλος σου, γιατί δεν με ενδιαφέρει

αν συναναστρέφεσαι πόρνες όλη μέρα ίσως ανήκεις μαζί τους

ειδάλλως θα αρχίσω και εγώ τις ιστορίες για το που κατέληξαν άνθρωποι που ασχολήθηκαν με εσωτερισμό *τυχαίο παράδειγμα, απλά ασχολείσαι, για αυτό*
 

ediτ: Y.Γ. : οι γκέι και οι πόρνες που συναναστρεφόταν ο φίλος σου αποτελούν ένα μικρο6σκοπικό κομμάτι των πόρνων και τον γκέι

Edited by whoisthis
Link to comment
Share on other sites

και ένας απο τους λόγους που δυσκολεύομαι τρελά να μιλήσω και μόνο,
μαζί σας είναι οτι μιλάτε με τεράστια  απερισκεψία  και αναφέρεστε σε κάτι που αφορά εμένα και κάθε gay με μεγάλη ασέβεια

για να στο κάνω προσωπικό, φαντάσου:

μιλάμε για την Τάντρα

εγώ, εσένα ως ταντρινό(σωστή λέξη;  ) , σέβομαι την διαφορετικότητα σου και θέλω να συνηπάρχουμε, αλλά όποτε αναφέρομαι στους ταντρινούς, τους λέω ανάπηρους και προβληματικούς

και μετά περιμένω να μην αρπάζεσαι και να συνομιλήσεις μαζί μου πολιτισμένα

Edited by whoisthis
Link to comment
Share on other sites

εσύ από την στιγμή που δεν είσαι τρανς και σου αρέσει απλά το σεξ γιατί ταυτίζεσαι με τους τρανς που λέω ότι έχουν πρόβλημα με τις ορμόνες;

 

αυτό δεν καταλαβαίνω;

 

η σεξουαλική αναπηρία που είπα είναι για την χημεία των ορμονών σε άτομα που δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς και νιώθουν εσωτερική παρόρμηση.

Link to comment
Share on other sites

η τάντρα γενικά είναι η μεταφυσική του σεξ και ασχολείται με όλα, ότι μπορείς να φανταστείς... και η λέξη είναι ταντρίκας απλά κανείς δεν τα κάνει όλα διότι πρώτον είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και δεύτερον μερικοί τομείς δεν ταιριάζουν σε όλους.

 

αλλά το πως λειτουργεί σε γενικές αρχές η ερωτική ενέργεια το ξέρουν όλοι όσοι ασχολούνται.

 

και έχει και θεραπευτές και ιερό σεξ και σεξ για ψυχοθεραπείες και ότι θέλεις.. αλλά όχι εδώ στην Ελλάδα στο εξωτερικό.

 

Εδώ είναι για να περνάμε καλά και πιο προσωπικά και αν γίνει κάτι το έχουμε για να ισορροπούμε τις ενέργειες μας 

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πόλωση και υπερβολές να πω 2 πράγματα για το θέμα που δεν έχουν ακόμη ειπωθεί !

Οι ομοφυλοφιλία είναι ένα φαινόμενο που κατά πλειοψηφία (π.χ. 95%) συμβαίνει στους Άνδρες και πολύ σπάνια στης γυναίκες !

Σίγουρα υπάρχουν Λεσβίες αλλά ας δούμε την κατάσταση τους .

Η γυναίκα μπορεί να γίνει Λεσβία απλά για ένα βραδύ σε ένα one night stand ομοφυλοφιλίας ή σε ένα τρίο (που μπορεί να την έχει φέρει σε αυτή τη φάση ο αγαπημένος της ή απλά να ήταν μια φάση που παίχτηκε ) . Αλλά πάντως μετά από αυτό θα συνέχιση να είναι ετερόφυλη .

Μια παλιά παροιμία που λένε οι Άντρες μεταξύ τους είναι ότι όλες οι γυναίκες κρύβουν μια Λεσβία μέσα τους ! Αλλά το πραγματικό νόημα που κρύβει είναι ότι σίγουρα θα ήθελαν να περάσουν μια καυτή κατάσταση ομοφυλοφιλίας αλλά στο τέλος (π.χ. μετά 6 μήνες ) θα γυρίσουν στο να είναι ετερόφυλες !

Γενικά μια γυναίκα γίνεται Λεσβία επειδή είναι ερωτευμένοι και έχει σχέση με μια συγκεκριμένοι γυναίκα , όχι ότι της αρέσουν γενικά οι γυναίκες ! Αλλά όταν (αν) χωρίσει θα γυρίσει στο να είναι ετερόφυλη .

Γενικά δεν υπάρχουν σκληροπυρηνικοί στης Λεσβίες με πραγματικά εξαιρετικά σπάνιες εξαίρεσης .


Το ότι οι ομοφυλοφιλία είναι ένα φαινόμενο συμβαίνει στους Άνδρες και πολύ σπάνια στης γυναίκες ,πιστεύω είναι κάτι το πολύ σοβαρό που θα πρέπει να μας απασχολήσει (και ειδικά να απασχολήσει τους <ειδικούς> ! ) .

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλύτερο αν είχαμε κάποια λεσβία να μας διαφωτίσει πάνω στο θέμα διότι, εγώ τουλάχιστον, δεν καταλαβαίνω πως καταλήγεις σε αυτά τα συμπεράσματα.
 

Μπορείς/ θες, να αναπτυχθείς στο γιατί το θεωρείς πολύ σοβαρό ζήτημα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...