Jump to content

Η Θρησκεία Του Einstein


Recommended Posts

«Η θρησκεία μου αποτελείται από ταπεινό θαυμασμό προς το απεριόριστα ανώτερο πνεύμα, που αποκαλύπτει τον εαυτό του (ή τον εαυτό της) μέσα στις μικρές λεπτομέρειες που μπορούν να αντιληφθούν τα εύθραυστα και αδύναμα μυαλά μας.»

Albert Einstein

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

«Η θρησκεία μου αποτελείται από ταπεινό θαυμασμό προς το απεριόριστα ανώτερο πνεύμα, που αποκαλύπτει τον εαυτό του (ή τον εαυτό της) μέσα στις μικρές λεπτομέρειες που μπορούν να αντιληφθούν τα εύθραυστα και αδύναμα μυαλά μας.»

Albert Einstein

 

...Σχόλια;

 

Εάν το είπε αυτό ο Albert Einstein τότε ο Ζαν Ιβ Λελού που έχεις στην υπογραφή σου τον αντέγραψε:

"Κάθε άνθρωπος είναι ένα σημείο στο οποίο το Σύμπαν συνειδητοποιεί τον εαυτό του"

Link to comment
Share on other sites

Εάν το είπε αυτό ο Albert Einstein τότε ο Ζαν Ιβ Λελού που έχεις στην υπογραφή σου τον αντέγραψε:

"Κάθε άνθρωπος είναι ένα σημείο στο οποίο το Σύμπαν συνειδητοποιεί τον εαυτό του"

Δεν θα τό 'λεγα. Διαφορετικά είναι.

Ο Λελού θέτει τον Θεό εντός ενώ ο Αϊνσταϊν εκτός... ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

«Η θρησκεία μου αποτελείται από ταπεινό θαυμασμό προς το απεριόριστα ανώτερο πνεύμα, που αποκαλύπτει τον εαυτό του (ή τον εαυτό της) μέσα στις μικρές λεπτομέρειες που μπορούν να αντιληφθούν τα εύθραυστα και αδύναμα μυαλά μας.»

Albert Einstein

 

...Σχόλια;

 

Από ότι φαίνεται ο Einstein κρατούσε μία πανθεϊστική στάση απέναντι στον θεό. Το αιώνιο πνεύμα, λέει το γνωμικό, αποκαλύπτει τον εαυτό του μέσα από τις μικρές λεπτομέρειες που δεν είναι τίποτα άλλο από τους νόμους της φυσικής και των μαθηματικών. Το ότι τα μυαλά μας είναι αδύναμα, είναι επειδή οι γνώσεις που κατέχουμε για το σύμπαν είναι ακόμα μηδαμινές. Συνεχίζουμε όμως να ανακαλύπτουμε καινούργιες θεωρίες και νόμους για το σύμπαν και μέσα από αυτούς ερχόμαστε αντιμέτωποι με το αιώνιο πνεύμα που κρατά το σύμπαν σε αρμονία και σε τάξη. Εφόσον υπάρχουν νόμοι που διέπουν το παγκόσμιο στερέωμα, υπάρχει και νομοθέτης. Αδυνατώ και εγώ να πιστέψω ότι ο θεός παίζει ζάρια με το σύμπαν, γιατί το σύμπαν είναι πολύ τέλεια φτιαγμένο για να δημιουργήθηκε από μόνο του εντελώς τυχαία. Θαυμάζω την τάξη στο σύμπαν(τουλάχιστον όσοι μπορούμε να κατανοήσουμε), αλλά θαυμάζω και τον τρόπο που είναι δημιουργημένος ο άνθρωπος. Ο άνθρωπος είναι ένα δημιούργημα μέσα στο σύμπαν που υπακούει και αυτός σε νόμους της φυσικής. Είναι ένα μέρος από την φύση άρα και ένα μέρος του θεού. Στο μόνο πράγμα που υπερτερεί απέναντι στα άλλα άψυχα και έμψυχα δημιουργήματα είναι η νοημοσύνη του και η ικανότητά του να αμφισβητεί.

Link to comment
Share on other sites

Ο Einstein θαύμαζε την τάξη στη δομή του σύμπαντος..

Με θεό ή χωρίς..

Για τον Άϊνσταϊν ή ίδια η τάξη του σύμπαντος είναι ο Θεός.

Τουλάχιστον έτσι φαίνεται...;

 

Εφόσον υπάρχουν νόμοι που διέπουν το παγκόσμιο στερέωμα, υπάρχει και νομοθέτης. Αδυνατώ και εγώ να πιστέψω ότι ο θεός παίζει ζάρια με το σύμπαν, γιατί το σύμπαν είναι πολύ τέλεια φτιαγμένο για να δημιουργήθηκε από μόνο του εντελώς τυχαία.

Κάτι πολύ τέλεια φτιαγμένο (σύμπαν) φτιάχτηκε από κάτι πολύ τέλεια φτιαγμένο (Θεός) το οποίο φτιάχτηκε από...τι...;

Εάν ο Θεός, με όλη Του την τελειότητα, είναι αυτοδημιούργητος, γιατί να μην είναι και το σύμπαν αυτοδημιούργητο;

Γιατί ο Θεός και το σύμπαν να μην είναι το ένα και το αυτό;

Σε τι διαφέρουν;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται ο Einstein κρατούσε μία πανθεϊστική στάση απέναντι στον θεό. Το αιώνιο πνεύμα, λέει το γνωμικό, αποκαλύπτει τον εαυτό του μέσα από τις μικρές λεπτομέρειες που δεν είναι τίποτα άλλο από τους νόμους της φυσικής και των μαθηματικών.

 

Συμφωνώ ότι ο Einstein ήταν πανθεϊστής. Γιατί όμως να πρέπει να ξέρω φυσική ή μαθηματικά για να μου αποκαλυφθεί το αιώνιο πνεύμα (Θεός);

Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο...

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάζω την τάξη στο σύμπαν(τουλάχιστον όσοι μπορούμε να κατανοήσουμε), αλλά θαυμάζω και τον τρόπο που είναι δημιουργημένος ο άνθρωπος.

Αρχικά να κάνω μία διόρθωση γιατί τώρα το πρόσεξα.(τουλάχιστον ΌΣΟ μπορούμε να κατανοήσουμε και όχι όσοι). Το «ι» και το «ο»είναι δίπλα δίπλα και από κεκτημένη ταχύτητα το έγραψα λάθος.

 

Κάτι πολύ τέλεια φτιαγμένο (σύμπαν) φτιάχτηκε από κάτι πολύ τέλεια φτιαγμένο (Θεός) το οποίο φτιάχτηκε από...τι...;

Εάν ο Θεός, με όλη Του την τελειότητα, είναι αυτοδημιούργητος, γιατί να μην είναι και το σύμπαν αυτοδημιούργητο;

Γιατί ο Θεός και το σύμπαν να μην είναι το ένα και το αυτό;

Σε τι διαφέρουν;

Η άποψη μου είναι ότι δεν διαφέρουν αλλά μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής. Το παραπάνω «το τέλειο σύμπαν δεν φτιάχτηκε τυχαία» το έγραψα για να ενισχύσω την άποψη που έχω ότι ο Einstein έβλεπε τον θεό από μία πανθεϊστική σκοπιά και όχι από την αθεϊστική. Χωρίς να είμαι βέβαια, απόλυτος.

 

Συμφωνώ ότι ο Einstein ήταν πανθεϊστής. Γιατί όμως να πρέπει να ξέρω φυσική ή μαθηματικά για να μου αποκαλυφθεί το αιώνιο πνεύμα (Θεός);

Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο...

..

Όντως εννοούσα κάτι άλλο. Η αγάπη του Einstein για τις θετικές επιστήμες τον οδήγησε σε πολλές έρευνες για να εξηγήσει τους νόμους του σύμπαντος. Μέσα από τις μελέτες του και τις έρευνες του κατέληξε σε κάποια συμπεράσματα που στην τελική τα ασπάστηκε. Είναι αυτό που αναφέρει και η οικοδέσποινα του forum ότι για τον Einstein η ίδια η τάξη του σύμπαντος είναι ο Θεός. Εκεί μπόρεσε να βρει κάτι που τον εκφράζει και τον βοηθάει να διευρύνει την αντίληψή του.

 

Οι δικές μου γνώσεις πάνω στις θετικές επιστήμες είναι περιορισμένες. Με την καμία δεν μπορώ να δω αυτό που έβλεπε ο Einstein μέσα από τις θετικές επιστήμες και πόσο μάλλον να το κατανοήσω.Για αυτόν τον λόγο έχω επιλέξει ένα άλλον δρόμο, που εκφράζει εμένα.

Edited by Mithrandir
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...