Jump to content

Αντίληψη Του Κόσμου


Recommended Posts

«Ό,τι αντιλαμβανόμαστε στον κόσμο γύρω μας τείνει να αντανακλά το ποιοι είμαστε και τι μας νοιάζει πιο βαθιά. Όπως λέει και στο παλιό ρητό: "όταν ένας κλέφτης βλέπει έναν άγιο, το μόνο που βλέπει είναι οι τσέπες του."»

Robert Frager - το Σούφι στην ψυχολογία της ανάπτυξης, την ισορροπία και την αρμονία

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Αν και "τα σάβανα δεν έχουν τσέπες" οπότε και ο άγιος δεν έχει τσέπες για να κλέψει ο κλέφτης.. ισχύει πιστεύω σχεδόν σε κάθε περίπτωση όπως για παράδειγμα: η κυβέρνηση που έχουμε αντανακλά το ποιοι είμαστε !!! :angel_not: :angel_not:

Link to comment
Share on other sites

«Ό,τι αντιλαμβανόμαστε στον κόσμο γύρω μας τείνει να αντανακλά το ποιοι είμαστε και τι μας νοιάζει πιο βαθιά. Όπως λέει και στο παλιό ρητό: "όταν ένας κλέφτης βλέπει έναν άγιο, το μόνο που βλέπει είναι οι τσέπες του."»

Robert Frager - το Σούφι στην ψυχολογία της ανάπτυξης, την ισορροπία και την αρμονία

 

...Σχόλια;

 

Προφανώς το παραπάνω απόφθεγμα αναφέρεται στο πάθος και στις εμμονές που όλοι οι άνθρωποι έχουμε και καλούμαστε να τα φέρουμε σε ισορροπία. Σύμφωνα με τις θεωρίες του εσωτερισμού τέτοια ζωώδη ένστικτα υποκινούνται από τον κατώτερο εαυτό μας και έχουν την ικανότητα να εξαπολύουν τεράστια δύναμη που αν βρίσκεται σε ανισορροπία θα είναι καταστροφική. Βλέποντας τα πράγματα με μετριοπάθεια και λογική μπορούμε να αντιληφθούμε τι εξυπηρετεί καλύτερα τον ανώτερο εαυτό μας..

Edited by Mithrandir
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το δεύτερο μέρος του αποσπάσματος («Όπως λέει και στο παλιό ρητό: "όταν ένας κλέφτης βλέπει έναν άγιο, το μόνο που βλέπει είναι οι τσέπες του."») έχει «κλέψει την παράσταση», ενώ η ουσία βρίσκεται στο πρώτο μέρος: «Ό,τι αντιλαμβανόμαστε στον κόσμο γύρω μας τείνει να αντανακλά το ποιοι είμαστε και τι μας νοιάζει πιο βαθιά

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω καν εάν το παράδειγμα με το παλιό ρητό είναι αρκετά καλό για να εξηγήσει ολοκληρωμένα το πρώτο μέρος...

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρεμφερές με το παρακείμενο νήμα ή μου φαίνεται; Είναι, δεν είναι, τα ίδια θα έγραφα κι εδώ. Κι επειδή είναι πολύ νωρίς ακόμα λέω να μη γράψω τίποτα άλλο. :angel_not:

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και στο παλιό ρητό: "όταν ένας κλέφτης βλέπει έναν άγιο, το μόνο που βλέπει είναι οι τσέπες του."»

Εμ τι θα κοιτάει; Την αγιοσύνη του; Το χρυσό του φωτοστέφανο θα κοιτάξει!

 

 

 

«Ό,τι αντιλαμβανόμαστε στον κόσμο γύρω μας τείνει να αντανακλά το ποιοι είμαστε και τι μας νοιάζει πιο βαθιά.

 

"Τείνει".. Γιατί μπορεί να αντιλαμβανόμαστε αλλά να είμαστε δέσμιοι κάποιων καταστάσεων και να μην μπορούμε να αντιδράσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας αντιλαμβάνεται την "πραγματικότητα" μέσα από συγκεκριμένα πρίσματα, όπου αυτα έχουν διαμορφωθεί βάσει πολλών παραγόντων όπως ανατροφή, παιδεία, ψυχοσύνθεση, κουλτούρα, πιστεύω, ήθη και έθιμα, πολιτικό περιβάλλον, κοινωνικό περιβάλλον κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.!!!

Έτσι λοιπόν, η ίδια "πραγματικότητα" δίνει άλλα, διαφορετικά, ερεθίσματα στον κάθε άνθρωπο και σταματάει να έχει αντικειμενική πλευρά! Γίνεται υποκειμενική και ο καθένας αντικατοπτρίζει το ποιος είναι πάνω στην ίδια την "πραγματικότητα".

Αυτό δεν σημαίνει ότι το κόκκινο μήλο παύει να είναι κόκκινο ή μήλο, απλά κάποιος θα το δει σαν φρούτο, κάποιος άλλος σαν χρήσιμο συστατικό για γλυκό, ένας άλλος σαν σύμβολο γονιμότητας κλπ κλπ κλπ... Βέβαια, ούτε σημαίνει ότι δεν είναι και όλα αυτα μαζί...!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

«Ό,τι αντιλαμβανόμαστε στον κόσμο γύρω μας τείνει να αντανακλά το ποιοι είμαστε και τι μας νοιάζει πιο βαθιά. Όπως λέει και στο παλιό ρητό: "όταν ένας κλέφτης βλέπει έναν άγιο, το μόνο που βλέπει είναι οι τσέπες του."»

Robert Frager - το Σούφι στην ψυχολογία της ανάπτυξης, την ισορροπία και την αρμονία

 

...Σχόλια;

 

Δεν είναι πάντα έτσι.

 

Υπάρχουν στιγμές που βλέπουμε έξω από μας τα θέλω μας τις επιθυμίες μας και νιώθουμε ότι το σύμπαν συντονίζεται με μας.

Και υπάρχουν στιγμές που το εξωτερικό περιβάλλον προσπαθεί να ανατρέψει την κατάσταση σταθερότητας ευτυχίας ή και δυστυχίας που ζούμε.

 

Και αν προσπαθεί να αλλάξει την δυστυχία πάει καλά. Αν όμως προσπαθεί να αλλάξει την ευτυχία;

 

Τότε τι λες; Εσύ το κάλεσες και ήρθε;

 

Το έχω σκεφτεί πολλές φορές και βλέπω ότι σαν ατομικότητα μπορεί εγώ να θέλω κάτι για μένα και να το πετυχαίνω.

 

Αλλά όταν αρχίζω να ασχολούμαι με τον άλλο που θέλει βοήθεια υπάρχει αλληλεπίδραση άλλοτε καλή και άλλοτε άσχημη.

Και τότε είναι που ο ένας προσπαθεί να επηρεάσει τον άλλο.

 

Και η λύση δεν ασχολούμαι με κανέναν για να μην αλλάξει η ευτυχία μου δεν ισχύει.

Πάντα με κάποιον ασχολούμαστε είτε γονείς, σύζυγος, παιδιά, φίλοι, κατοικίδια, πέτρες, λουλούδια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά όταν αρχίζω να ασχολούμαι με τον άλλο που θέλει βοήθεια υπάρχει αλληλεπίδραση άλλοτε καλή και άλλοτε άσχημη.

Και τότε είναι που ο ένας προσπαθεί να επηρεάσει τον άλλο.

 

Γίνεται ανεξαρτήτως προσπάθειας, η αλληλεπίδραση.

Link to comment
Share on other sites

«Ό,τι αντιλαμβανόμαστε στον κόσμο γύρω μας τείνει να αντανακλά το ποιοι είμαστε και τι μας νοιάζει πιο βαθιά. Όπως λέει και στο παλιό ρητό: "όταν ένας κλέφτης βλέπει έναν άγιο, το μόνο που βλέπει είναι οι τσέπες του."»

Robert Frager - το Σούφι στην ψυχολογία της ανάπτυξης, την ισορροπία και την αρμονία

 

...Σχόλια;

 

 

Αντιλαμβάνομαι σημαίνει «οδηγούμαι σε κάποιο συμπέρασμα, δεχόμενος εσωτερικά ή εξωτερικά ερεθίσματα τα οποία επεξεργάζομαι με τις αισθήσεις μου».

Το θέμα είναι σε τι συμπεράσματα θα οδηγηθώ;

Τι βλέπετε στην εικόνα;

 

post-5889-0-18049900-1362511454.jpg

 

Σε αυτή την εικόνα ένας ενήλικας βλέπει ένα ζευγάρι να αγκαλιάζεται σε μία τρυφερή στάση. Άμα την δείξετε όμως σε ένα μικρό παιδί το πιο πιθανόν είναι να πει ότι βλέπει δελφίνια. Αν δεν τα βρήκατε εξαρχής, ξανά δείτε την εικόνα. Γιατί όμως;

 

 

Τα παιδιά επειδή δεν έχουν σεξουαλικές εμπειρίες δεν μπορούν να δουν κάτι το οποίο δεν μπορούν να  αντιληφθούν ή τους είναι άγνωστο ή δεν τους ενδιαφέρει. Έχει να κάνει δηλαδή με τα βιώματα, τις εμπειρίες τους και τα ενδιαφέροντα. Όσο μεγαλώνουν και ζουν κάποιες καταστάσεις αρχίζει σιγά-σιγά να διευρύνεται και  η αντίληψη τους. Μήπως αυτό ισχύει και σε εμάς; Μήπως είναι θέμα εμπειριών και βιωμάτων;

 

Μπορώ να αντιληφθώ την δυστυχία μίας άστεγης οικογένειας με τρία παιδιά αλλά δεν μπορώ να την αντιληφθώ στο βαθμό που μπορεί ένας άλλος άστεγος.

Μπορώ να αντιληφθώ την χαρά κάποιας οικογένειας που απέκτησε ένα νέο μέλος αλλά δεν μπορώ να το αντιληφθώ πλήρως γιατί δεν έχω γίνει πατέρας.

Δεν μπορώ να αντιληφθώ την χαρά κάποιου που αγόρασε το i-phone 5 γιατί δεν με ενδιαφέρει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 years later...
On 5/3/2013 at 9:32 PM, Mithrandir said:

Σε αυτή την εικόνα ένας ενήλικας βλέπει ένα ζευγάρι να αγκαλιάζεται σε μία τρυφερή στάση. Άμα την δείξετε όμως σε ένα μικρό παιδί το πιο πιθανόν είναι να πει ότι βλέπει δελφίνια. Αν δεν τα βρήκατε εξαρχής, ξανά δείτε την εικόνα. Γιατί όμως;

Τα παιδιά επειδή δεν έχουν σεξουαλικές εμπειρίες δεν μπορούν να δουν κάτι το οποίο δεν μπορούν να  αντιληφθούν ή τους είναι άγνωστο ή δεν τους ενδιαφέρει.

1) Μου πήρε πολύ ώρα να δω τα δελφίνια :insane:

2) Το τσέκαρα με παιδί... όχι μόνο δεν είδε τα δελφίνια, αλλά ακόμα και όταν τα έδειξα, εξακολουθούσε να μην τα βλέπει (!)

3) Το ερωτικό/σεξουαλικό κομμάτι της εικόνας, το βάζει ο ενήλικας. Το παιδί είδε απλά "δύο ανθρώπους αγκαλίτσα". 

 

On 5/3/2013 at 9:32 PM, Mithrandir said:

Μήπως αυτό ισχύει και σε εμάς; Μήπως είναι θέμα εμπειριών και βιωμάτων;

Μήπως, ενώ όλοι βλέπουμε το ίδιο πράγμα, απλά "μεταφράζουμε" διαφορετικά;

Γνωστό παράδειγμα είναι εκείνες οι ψυχολογικές κάρτες με τις αφηρημένες εικόνες, που όμως ο καθένας βλέπει άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...