Jump to content

Μετανάστευση


Speedy
 Share

Recommended Posts

Πόσοι από εσάς έχετε φύγει από τη χώρα, λόγω της κρίσης, για εύρεση εργασίας στο εξωτερικό;

Βρήκατε εύκολα εργασία και μέρος να κατοικίσετε;

Σε πια χώρα πήγατε;

Μιλούσατε την τοπική διάλεκτο πριν φύγετε;

Τι είδους προεργασίες πραγματοποιήσατε;

 

Όσοι μπορούν ας απαντήσουν σε αυτό το thread για να βοηθήσουν ίσως όσους φίλους Αβάπτιστος θέλουν να φύγουν και αυτοί από τη χώρα. Γράψτε λίγα πραγματάκια μήπως κάποιος ανάμεσά μας θα ήθελε να έρθει σε επαφή μαζί σας για συμβολές και μια υποτυπώδη βοήθεια.

 

2q07g2f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι, έφυγε ο ξάδερφος μου στην Ελβετία σε κάτι συγγενείς του. Οι δουλειές του στην Ελλάδα πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο. Είχε μόνο2 επιλογές. Ή θα έμενε στην Ελλάδα και θα πνίγονταν στα χρέη ή θα έφευγαν σε άλλη χώρα. Έφυγε αρχικά μόνος του, χωρίς να γνωρίζει την γλώσσα και έμεινε στους συγγενείς του, οι οποίοι τον βοήθησαν να προσαρμοστεί και να βρει δουλειά. Μέσα σε ένα μήνα άρχισε να εργάζεται πάνω-κάτω στο ίδιο αντικείμενο με αυτό της Ελλάδας(η δουλειά του δεν απαιτεί ιδιαίτερες γλωσσολογικές ικανότητες). Έξι μήνες μετά έφυγε και η γυναίκα του με την κόρη τους. Η γυναίκα του εξαιτίας των σπουδών που έχει πραγματοποιήσει έπρεπε να εξοικειωθεί σε μεγάλο βαθμό με την γλώσσα. Μέσα σε πέντε μήνες περίπου έμαθε σε σχετικά ικανοποιητικό βαθμό την γλώσσα αλλά για να εργαστεί θέλει ακόμα περισσότερο.

 

Οι μισθοί τους είναι κατά πολύ υψηλότερη σε σχέση με τους δικούς μας. Επίσης, τα έξοδα διαβίωσης είναι και αυτά πολύ πιο υψηλά σε σχέση με τα δικά μας. Σε θέματα διασκέδασης, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά(καμία σχέση με την Ελλάδα). Εκεί οι άνθρωποι έχουν σαν πρώτο μέλημά τους την δουλειά τους.

 

Στην φάση που βρίσκομαι και εγώ τώρα(αν και έχωδουλειά)σκέφτομαι πολύ έντονα να φύγω…

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα μέλη που μου έχουν μιλήσει γνωρίζουν ότι είμαι εκτός χώρας τα τελευταία 4 χρόνια. Μετανάστευσα στη Σουηδία (περισσότερο από τύχη, παρά από επιλογή). Είναι σαφές ότι σε μια τέτοια χώρα το βιοτικό επίπεδο δε συγκρίνεται με το νότο. Έχουν παροχές που εμείς μόνο τις ονειρευόμαστε. Βεβαίως τα πράγματα αλλάζουν κι εδώ, καθότι η κρίση δεν κοιτάει σύνορα. Παρόλα αυτά η Σουηδία κρατώντας το νόμισμά της έχει τα μέσα να αντιμετωπίσει με μεγαλύτερη επιτυχία την οποιαδήποτε οικονομική κρίση.

Θα έλεγα ότι η μεγαλύτερη δυσκολία σε αυτή τη χώρα είναι το να βρεις σπίτι. Το σύστημά τους είναι κάτι μεταξύ σοσιαλισμού και καπιταλισμού, το οποίο κάνει την εύρεση σπιτιού αδύνατη στα μεγάλα αστικά κέντρα.

Η γλώσσα είναι απλή και μαθαίνεται σχετικά γρήγορα. Είναι απαραίτητη για την εύρεση εργασίας. Οι γιατροί έχουν την τιμητική τους στη Σουηδία, καθότι έχουν μεγάλη ανάγκη από αυτούς (ή είχαν).

 

Εγώ όταν πήγα μιλούσα αγγλικά. Με τα αγγλικά μπορείς να συνεννοηθείς μια χαρά, γιατί οι Σουηδοί έχουν την αγγλική ως δεύτερη γλώσσα. Στη δική μου δουλειά δε χρειαζόμουν τη γλώσσα, οπότε καθυστέρησα αρκετά να τη μάθω.

 

Καλό θα είναι να επικοινωνήσετε με την πρεσβεία στη Στοκχόλμη για τα χαρτιά που θα χρειαστείτε και καλό θα είναι να μεταφράσετε ό,τι έγγραφο νομίζετε ότι θα σας χρειαστεί στα αγγλικά πριν έρθετε εδώ, γιατί οι τιμές τσούζουν πολύ.

 

Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να μου τις ζητήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Nα μην ξεχνάμε πως η Ελλάδα πλέον έχει μπει πλέον στην "μαυρη" λίστα των οικονομικών μεταναστών οπότε όσοι αποφασίζουν αυτήν την περίοδο να μεταναστεύσουν θα πρέπει να το έχουν υπόψιν.

Σίγουρα όσο πιο καταρτισμένος και πιο νέος είσαι τόσο έχεις περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Artzuna. Εάν είσαι μορφωμένος και καταρτισμένος, χαμένος δε θα πας. Ειδικά στη Σουηδία είναι πιο εύκολο να βρεις θέση διευθυντή ή τμηματάρχη, παρά θέση καθαρίστριας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Speedy καταρχήν

ευχαριστούμε , είναι επίκαιρο το θέμα όσο ποτέ !

 

< όσους φίλους Αβάπτιστος θέλουν να φύγουν και αυτοί από τη χώρα. >

 

Ε μα είναι πολύ αστείο , σορυ κιόλας αλλά όλοι νομίζω θέλουμε να φύγουμε από την

χωρά .

 

 

 

Προσωπικά το να μεταναστεύσω , το έχω σκεφτεί πολλές φόρες και σοβαρά , μόνο

που ….

 

 

 

Ακούγεται χαζό αλλά γνωρίζω ελάχιστα αγγλικά (σύντομα θα πάω να μαθό όσο υπάρχει

ακόμη Ελλαντα δηλαδή ) .

 

 

 

Η μόνη ξένη γλώσσα που γνωρίζω είναι Ιαπωνικά ! Και για κατά κει δεν το βλέπω .

 

 

 

Πρέπει να τελειώσω της σπουδές μου η οποίες είναι πολύ σπουδαίες γενικά αλλά τελευταία

κοντεύω να χάσω το εξάμηνο .

 

 

 

< Οι μισθοί τους είναι κατά πολύ

υψηλότερη σε σχέση με τους δικούς μας. Επίσης, τα έξοδα διαβίωσης είναι και

αυτά πολύ πιο υψηλά σε σχέση με τα δικά μας. >

 

Μετά σκεφτομαι και αυτό ! Άμα είναι δηλαδή

ουσιαστικά τα λεφτά να είναι τα ιδία και απλά ότι θα έχω δουλεία . Ε δεν αξίζει

το κόπο .

 

 

 

< Σε θέματα διασκέδασης >

 

Ε για αυτό φημίζονται ότι είναι μεγάλη ηλίθιοι ! Μα είπαμε οκ έχετε χούντα εκεί

, αλλά τόσο πια !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επίσης αυτό με τα σπίτια στην Σουηδία , τη εννοείς βρε Δανάη ?

 

Γιατί δεν κτίζονται σπίτια στης πόλης της Σουηδίας ….

 

Τόσα λεφτά τους περισσεύουν πια !Ναι όπως καταλαβαίνεται είμαι πολύ δύσκολος άνθρωπος – χαρακτήρας !

 

 

 

* Άσε και το άλλο πως είναι η γραφειοκρατία – δημοσιές υπηρεσίες εκεί .

 

Γιατί εδώ στο Ελλαντα αν και νέος με έχουν ήδη αγανακτήσει !

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

< όσους φίλους Αβάπτιστος θέλουν να φύγουν και αυτοί από τη χώρα. >

 

Ε μα είναι πολύ αστείο , σορυ κιόλας αλλά όλοι νομίζω θέλουμε να φύγουμε από την

χωρά .

 

 

 

Μπααα, εγώ δε θέλω!

Να σηκωθούν να φύγουν αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

Nα τους βγάλουμε. Ότι ανεβαίνει κατεβαίνει. Τελοσπάντων, εγώ γενικά είμαι κατά της φυγής στο εξωτερικό (μπορούν τα πάντα μας μας παίρνουν αλλά αυτό: :Cool_1245: δε θα μας το πάρουν)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα τελευταία 2 χρόνια σχεδόν, εγώ βρίσκομαι στο Λονδίνο. 

Έφυγα για μεταπτυχιακό και μετά βρήκα δουλειά σαν προγραμματιστής. 

Δεν έψαξα ποτέ για full time δουλειά στην Ελλάδα, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. 

Γενικά εκεί νιώθω πιο ασφαλής.... οι μισθοί είναι μεγαλύτεροι αλλά τα πάγια έξοδα είναι τεράστια επίσης... (δίνω σχεδόν 850 ευρώ για ένα δωμάτιο σε σπίτι με δύο συγκατοίκους.)

Όποιος σκέφτεται να μεταναστεύσει στην Αγγλία (εκτός λονδίνου είναι πολύ πιο φθηνά το κόστος διαβίωσης) δεν χρειάζεται καθόλου χαρτιά - μόνο το national insurance number που βγαίνει άμεσα με ένα ραντεβού για πολίτες ευρωπαϊκής ένωσης. 

Δυστυχώς η κρίση βρίσκεται παντού όπως είπε και η Δανάη.... και τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. 

Και δυστυχώς όπως επισήμανε και η Sabrina τον :Cool_1245: δεν μπορούν να τον πάρουν... ούτε την θάλασσα..... 

Προσωπικά δεν θέλω να είμαι αχάριστος άλλα έχω μπουχτίσει λίγο με την μουντάδα του καιρού και του τοπίου... :/

Anyway.....  δεν θέλω να αποθαρύνω κανένα... όποιος χρειάζεται περισσότερες πληροφορίες μπορεί να μου στείλει μηνυματάκι ! :D :D :D :D 

Link to comment
Share on other sites

 

 Αγγλία ε; Εάν δεν είχανε αυτό το κλίμα κάτι γινότανε. Τα περί άλλων ηπείρων τα βλέπω ελαφρώς δύσκολα για να μην πω άπιαστα. Να πάρουμε τα όρη και τα βουνά πιο προσιτό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβλεπα online το τελευταίο επεισόδια της εκπομπής <ΑΥΤΟΨΙΑ>
για την Κύπρο .

http://www.alphatv.gr/Microsites/Autopsia/Shows/28-03-2013.aspx

 


Η μοναδική χώρα που στα σοβαρά είχα σκεφτεί να μεταναστεύσω ήταν η Κύπρος . Είχα ακούσει πάρα πολύ καλά πράγματα για τη χώρα αυτή , από ένα φιλαράκι που είχα γνωρίσει το χειμώνα του 2012 στο στρατό . Το φιλαράκι ηταν εκεί μετανάστης 5 χρόνια και είχε να μου πει της εξής εντυπώσεις : Πολύ καλή ζωή (!) , πολύ καλά λεφτά συγκριτικά με τον Ελλακισταν και άλλες ευρωπαϊκές χώρες , το μόνο  αρνητικό ότι εκεί είχε ακριβό ρεύμα (ΔΕΗ) και 6 μήνες το χρόνο θέλει να καις κλιματιστικό (για δροσιά ) .


Αλλά κάπως έτσι όπως το φοβόμουν ,  ο μικρός παράδεισος Κύπρος γονάτισε . Και πολύ φοβάμαι ότι αυτό ήταν μόνο η αρχή .
Ότι δηλαδή κατά της προβλέψεις μου θα ακολουθούσουν μέσα σε 1,5 -2 χρόνια,  ακόμη 2 πολύ σκληρά συμβάντα καταστροφείς ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάνα, αν πας Ιαπωνία έρχομαι και εγώ..

 

 

Σαν σκέψη μου εχει περάσει από το μυαλό , αλλά είναι πολλά τα θετικά και τα αρνητικά .

 

Το να πας έτσι μόνο για δουλεία στην Ιαπωνία είναι παλούκι !

 

 Περισσότερες πληροφορίες στο λινκ !

http://www.greecejapan.com/metanasteysi-kai-douleia-sthn-iaponia/

 

 

 

Τα θετικά είναι τα εξής : Είναι μια χώρα που παρότι είναι λίγο φούσκα :P

Κρατά πολύ καλά οικονομικά(για την ώρα , γιατί με το ΔΝΤ όλα παίζουν ) , με μέσο

όρο 3% ανεργία !

Πολύ καλούς μιστούς και τρόπος ζωής αναλογικά !

Με μικροσκοπική εγκληματικότητα και μια πολύ δικαία κοινωνία (κατι το ακριβός αντιθέτω

από ελλαδακισταν ) !

Με έντονοι παγανιστικοί ζωή μέσα στην κοινωνία , Μάλλον ένας π.χ. χριστιανός / μουσουλμάνος

αυτό θα το βάλει στα αρνητικά !

Το καλό είναι ότι στην Ιαπωνία υπάρχουν ειδικά 2 εως 5 κλάδοι επαγγελμάτων που μόνο

οι ξένοι εξυπηρετούνται – σε αυτά που οι ιάπωνες δεν τα καταφέρνουν  !

 

 

 

Τα αρνητικά : Μα χρειάζεται να ξέρεις υπερβολικά καλά την γλώσσα !

Υπάρχει ένα υπαρκτό βαθμό ρατσισμός !

Ειδικά μετά της  πρόσφατες πολιτικές εξελίξεις (με τις ακραίες εθνικιστικές πολιτικές τάσεις να κερδίζουν έδαφος) –

χρυσο αβγη ένα πράγμα !

 

 

 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερη βοήθεια μάλλον χρειάζονται όσοι εξακολουθούν να μένουν στην Ελλάδα..

 

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος κάποιον άλλον π.χ θέση εργασίας, καλό θα κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...