Jump to content

Μετανάστευση


Speedy
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Εγώ προγραμματίζω το δεύτερό μου πτυχίο
και αν μου το επιτρέψει η τύχη μου, από Σεπτέμβριο
θα είμαι στη Σκωτία. Η αλήθεια είναι από άποψη γλώσσας 
δεν έχω θέμα αλλά μία εξαδέλφη μου, με ενημέρωσε ότι
σύντομα τα σύνορα της Μ.Βρετανίας θα κλείσουν για εμάς.
Οπότε παιδιά πρέπει να βιαστούν όσοι πραγματικά θα ήθελαν
να φύγουν.

Είναι γρήγορη και απλή διαδικασία το να φύγεις. Από εκεί
και πέρα, το να βρεις δουλειά είναι το πιο δύσκολο θεωρώ.

Μακάρι και το εύχομαι πραγματικά, να είμαστε 
ευλογημένοι και όλα να πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γνωρίζω ότι οι μόνες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης που έχουν περιορισμούς είναι η Ρουμανία και η Βουλγαρία. Και από το 2014 υποτίθεται ότι αίρονται οι περιορισμοί αυτοί. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό που λέει η ξαδέλφη σου ευσταθεί. Περισσότερο γιατί αν μπουν περιορισμοί για την Ελλάδα, θα είναι πάτημα για να μπουν περιορισμοί για Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία κοκ. Νομίζω ξεσηκώσουν θύελλα αντιδράσεων μέσα στην ίδια τους τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η Αγγλία έχει υπογράψει την συμφωνία Σένγκεν τότε δεν μπορεί να περιορίσει καθόλου την μετανάστευση των Ελλήνων. Αν, όμως, αποφασίσει να άρει μονομερώς την συμφωνία τότε στην ουσία αφήνει τον δρόμο ελεύθερο για να άρουμε κι εμείς το Δουβλίνο 2. Μάλλον δεν θα τους βολέψει καθόλου μια τέτοια εξέλιξη. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ένα μίνι ντοκιμαντέρ ( επ. εκπομπής ) για την Ελληνική μετανάστευση στην Γερμανία .



Συμπεράσματα πολλά , το πιο σημαντικό αν έχετε στην Ελλάδα ένα δωμάτιο να κοιμηθείτε  , ένα πιάτο φαί και λίγη θέρμανση . Τότε μείνετε εκεί γιατί στην Γερμανία δύσκολα θα το έχετε αυτό !


http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=%24y_u_q_t_sn_c_u_o8%3d

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις παιδιών που έφυγαν για έξω, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες.. παρ' όλα αυτά, παίζουν ρόλο και οι συνθήκες που έφυγαν αλλά και το τι βρήκαν έκει.

Ένας φίλος  μου ο οποίος πάλευε να σώσει την οικογενειακή επιχείριση η οποία είχε μπει μέσα, αφού κατάφερε να τη ξεχρεώσει, διαπίστωσε πως ουσιαστικό κέρδος δε πρόκειται να βγάλει, κυρίως λόγο κρίσης. Έτσι ανά περιόδους έβρισκε περιστασιακές δουλείες προκειμένου να καταφέρει να βγάλει κάποια χρήματα στην άκρη. Τελικά έφυγε για ιταλία όπου το πρώτο διάστημα δούλεψε σε εστιατόριο, αργότερα ως μουσικός σε μαγαζί και κάποια στιγμή βήίκε την ευκαιρία να αγοράσει ένα κατάστημα σε πολύ χαμηλή τιμή. Μετά από δύο χρόνια το κατάστημα άρχισε να βγάζει ουσιαστικό κέρδος. Το συγκεκριμένο άτομο στάθηκε τυχερός γιατί έπεσε πάνω στη περίπτωση  (το κατάστημα που πουλιόταν, τζάμπα),   αλλά μέχρι να σταθεί στα πόδια του, πέρασε πολά.

Δύο άλλοι γνωστοί μου,  ο ένας έφυγε για Φιλανδία, ο άλλος για Ουγγαρία. Αυτοί αφού δεν έβρισκαν εργασία εδώ, έστειλαν βιογραφικά και σε εταιρίες του εξωτερικού. Λόγο μεταπτυχιακών κλπ που είχαν, την βρήκαν την άκρη τους. Από τα όσα μου έχουν πει, οι συνθήκες διαβίωσης είναι καλύτερες από την Ελλάδα  (από οικονομικής άποψης) αλλά όχι ιδανικές,  δυσκολίες υπάρχουν και μάλιστα αρκετές.  

Αντίστοιχα μια άλλη γνωστή μου, αφού τελείωσε το μεταπτυχιακό της στη Σκοτία, βρήκε δουλειά εκεί και έτσι παρέμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Εγώ προγραμματίζω το δεύτερό μου πτυχίο

και αν μου το επιτρέψει η τύχη μου, από Σεπτέμβριο

θα είμαι στη Σκωτία. Η αλήθεια είναι από άποψη γλώσσας 

δεν έχω θέμα αλλά μία εξαδέλφη μου, με ενημέρωσε ότι

σύντομα τα σύνορα της Μ.Βρετανίας θα κλείσουν για εμάς.

Οπότε παιδιά πρέπει να βιαστούν όσοι πραγματικά θα ήθελαν

να φύγουν.

....

Φέρα πρώτα στο νου σου το βλακώδες "διαδώστε το" που βλέπουμε στο φασεβοοκ  και τώρα... ΞΕΧΝΑ ΤΟ.

Στην περίπτωσή σου ισχύει

Μ Η  Τ Ο  Δ Ι Α Δ Ω Σ Ε Ι Σ!!!

Είναι ανοησία και να το πείς και στην "ξαδέλφη σου" να μη διαδίδει ανοησίες.

 

ΥΓ άσε που η Σκωτία είναι άλλη υπόθεση του χρόνου μπορεί κι αυτή να έχει "σύνορα" με τη Μ. Βρετανία!

Link to comment
Share on other sites

Αν η Αγγλία έχει υπογράψει την συμφωνία Σένγκεν τότε δεν μπορεί να περιορίσει καθόλου την μετανάστευση των Ελλήνων. Αν, όμως, αποφασίσει να άρει μονομερώς την συμφωνία τότε στην ουσία αφήνει τον δρόμο ελεύθερο για να άρουμε κι εμείς το Δουβλίνο 2. Μάλλον δεν θα τους βολέψει καθόλου μια τέτοια εξέλιξη. :)

Η Αγγλία είναι εκτός SEGEN οπότε έχουν δικαίωμα ελέγχων στα σύνορα αλλά όχι να εμποδίσουν είσοδο σε πολίτη ΕΕ - για την "ανάλυση του τύπου¨"Αν, όμως, αποφασίσει να άρει μονομερώς την συμφωνία τότε στην ουσία αφήνει τον δρόμο ελεύθερο για να άρουμε κι εμείς το Δουβλίνο 2" καλύτερα να μιλήσω δεν ξέρω που την είδες αλλά είναι από τις ανοησίες που *μας* "ψεκάζουν". 

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί από τον ευρύτερο οικογενειακό κύκλο έχουν φύγει,και τώρα και παλιότερα.

Πριν 15 χρόνια περίπου μια θεία μου,με μεταπτυχιακό στην παιδοκαρδιολογία έφυγε
για Αμερική.Έπαιρνε,κατ'αντιστοιχία 2000 ευρώ τον μήνα και ο άντρας της,επίσης

γιατρός,έπαιρνε περίπου 1400.Με τα 1400 κάλυπταν ενοίκιο και έξοδα και είχαν καθαρά
2000 ευρώ τον μήνα.Γύρισαν στην Ελλάδα γιατί τους έλειψε..τώρα η θεία μου παίρνει 1200
ευρώ το μήνα,με το ζόρι,σε ελληνικό νοσοκομείο και ο άντρας της μισο-δουλεύει σε
νοσοκομείο με πολύ λιγότερα από ό,τι έπαιρνε..

Πριν 5 χρόνια μια άλλη θεία μου έστειλε τα 2 της παιδιά στην Βουλγαρία για σπουδές
στην Ιατρική..έξοδα,αλλά όταν τελείωσαν βρήκαν και οι δύο δουλειές..η κοπέλα στην
Αθήνα,σε ένα νοσοκομείο,με μικρό μισθό,και το αγόρι στο εξωτερικό με αρκετά καλύτερο

μισθό,έχει τακτοποιηθεί.

Πριν 3-4 χρόνια ξαδέρφη μου με πτύχιο και μεταπτυχιακό στην Νομική βρήκε δουλειά
σε μια πολυεθνική στην Αυστρία και δουλεύει με γύρω στα 1700 ευρώ τον μήνα.
Τα ενοίκια είναι υψηλά και το κόστος ζωής αυξημένο αλλά ζει αξιοπρεπέστατα.

Για εμένα βασικά,σημασία έχουν τα χαρτιά.Αν έχεις καλά πτυχία από καλές σχολές και
καλά μεταπτυχιακά με αντίκρυσμα βρίσκεις δουλειά,σε θέλουν.Και από όσο έχω διαπιστώσει
και τα παραπτυχία βοηθάνε.Ξέρεις γλώσσες?Μπόνους.Έχεις δίπλωμα κιθάρας?Μπόνους.
Έχεις άδεια διδασκαλίας παραδοσιακών?Μπόνους.Ξέρεις να παίζεις παραδοσιακά όργανα?

Μπόνους.Έχεις πτυχίο στα λάτιν?Μπόνους.Ξέρεις πολεμικές τέχνες καλά?Μπόνους..
 

Ούτως ή άλλως μια μεγαλή αγορά έχουμε γίνει πλέον..όσο μεγαλύτερη εργατική δύναμη
προσφέρεις τόσο μεγαλύτερο δυνατότητα γεωγραφικής μετακίνησης έχεις..Από το να δουλέψεις
σε πολυεθνικές ως δικηγόρος έως να μεταφερθείς σε Ορθοδοξοχριστιανικές Εκκλησίες της
Αυστραλίας..

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.Όσο για τα κλειστά σύνορα οι χώρες του εξωτερικού ξέρουν πολύ καλά
οτι το να εκπαιδεύσεις έναν γιατρό ή έναν δικηγόρο στην χώρα σου κοστίζει
στο κράτος.Και κοστίζει πολύ.Νηπιαγωγείο,δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο,κολλέγιο,
σχολή,πτυχίο,μεταπτυχιακό,κι άλλο μεταπτυχιακό.Όλα αυτά είναι κόστος.

Λέτε να τους πειράζει να τους έρχονται ΤΖΑΜΠΕ έτοιμοι επιστήμονες?
Εδώ το ζητάνε κιόλας.Προσφέρονται καλές θέσεις με ΤΡΙΦΑΣΙΚΕΣ απολαβές
σε έλληνες επιστήμονες από τα βάθη της Ανατολής μέχρι την Γερμανία.
2 χρόνια πριν ζητούσαν από μια Ασιατική χώρα γυναίκες οδοντιάτρους με 3000
αρχικό μισθό(οι γυναίκες δεν πάνε σε άντρες γιατρούς),αλλά το ζήτημα είναι,πας?

Έχουμε γνωστούς που πήγαν έτσι εκεί..Τεράστιο σπίτι,καλά λεφτά,υπηρέτρια (ο.Ο)

Ξέρετε τι πρόβλημα έχουν?1)Δεν υπάρχει φαγητό,ούτε πολύ,ούτε καλό.2)Φοβούνται
να κυκλοφορήσουν.3)Δεν έχουν κανένα κοντά τους.
Παντού υπάρχουν θέσεις.Το θέμα είναι:Αντέχεις?
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...