Jump to content

Ποιοι Είναι Αντίθετοι Με Τους Μάγους Και Γιατί;


Giorgos23
 Share

Recommended Posts

Γεια σε όλους! Θα μπω αμέσως στο θέμα........Μόλις έγινα μέλος στο φόρουμ(δεν γνωρίζω πολλά περί της τέχνης, συγχωρήστε με). Θέλω να μάθω γιατί υπάρχει η αντίληψη πως η μαγεία και ο μυστικισμός ή καθε σχετική τέχνη είναι κατι το κακό;

 

Αν από τα λεγομενά μου φαίνεται πως είμαι πολυ αρχάριος εώς άσχετος με τις συζητήσεις σε αυτό το φόρουμ συγχωρήστε με και πάλι, θα μάθω και γω καποια στιγμή.Σας παρακαλώ όμως αν μπορείτε να μου λύσετε την παραπάνω απορία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό και ύπουλο το γιατί.

Για να την φοβάται ο απλός κόσμος που δεν έχει και καμία ιδέα για το τι ακριβός είναι . Και έτσι να μην ασχολείται με τέτοια πράγματα . Έτσι τον αποκόβουν από μια σπουδαία πηγή <ζωής> !

 

thumbsup.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Χμμ όμως ποιοι είναι αυτοί που θέλουν να τους αποκόψουν; Γιατί το θέλουν αυτο;

 

Μπορεί κάποιος να μου πει γενικά ποιοι θεωρούνται αντίθετοι;:)

Edited by Jim090
Link to comment
Share on other sites

Χμμ όμως ποιοι είναι αυτοί που θέλουν να τους αποκόψουν; Γιατί το θέλουν αυτο;

 

Μπορεί κάποιος να μου πει γενικά ποιοι θεωρούνται αντίθετοι;smile.gif

Αυτοί που δεν εξασκούν την μαγεία ή δεν πιστεύουν στην μαγεία. Λογικά όμως εννοείς κάτι άλλο. Οπότε περιμένω να το διευκρινίσεις λίγο.

 

 

Γεια σε όλους! Θα μπω αμέσως στο θέμα........Μόλις έγινα μέλος στο φόρουμ(δεν γνωρίζω πολλά περί της τέχνης, συγχωρήστε με). Θέλω να μάθω γιατί υπάρχει η αντίληψη πως η μαγεία και ο μυστικισμός ή καθε σχετική τέχνη είναι κατι το κακό;

 

Δεν είναι αντίληψη αλλά εν μέρει προκατάληψη. Υπάρχουν πολλές αναφορές σε αρχαία κείμενα(μιλάω για τα χριστιανικά) που φαίνεται ότι η μαγεία είναι ανίσχυρη απέναντι στον πιστό χριστιανό όπως επίσης και για μάγους που μετανόησαν και ασπάστηκαν τον Χριστό καίγοντας τα βιβλία τους.(στις πράξεις των αποστόλων αναφέρεται αυτό-δεν θυμάμαι ακριβώς που). Στηριζόμενοι σε κάτι τέτοιες αναφορές θεωρούν την μαγεία ανίσχυρη και ως «λάθος δρόμο».

 

Το κακό όμως είναι στην προκατάληψη που υπάρχει ότι η μαγεία συνδέεται πάντα με τον σατανά. Το οποίο δεν ισχύει πάντα. Έχει περάσει όμως έτσι.Μπορεί να μην ευθύνεται στο 100% η εκκλησία αλλά για ένα μεγάλο ποσοστό φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Δευτερονομιον 18:9-14

 

9 “When you enter the land which the Lord your God gives you, you shall not learn to [a]imitate the detestable things of those nations. 10 There shall not be found among you anyone who makes his son or his daughter pass through the fire, one who uses divination, one who practices witchcraft, or one who interprets omens, or a sorcerer, 11 or one who casts a spell, or a medium, or a spiritist, or one who calls up the dead. 12 For whoever does these things is detestable to the Lord; and because of these detestable things the Lord your God will drive them out before you. 13 You shall be blameless before the Lord your God. 14 For those nations, which you shall dispossess, listen to those who practice witchcraft and to diviners, but as for you, the Lord your God has not allowed you to do so.

 

θα συμφωνησω με τον Panas και θα προσθεσω οτι η εκκλησια δεν αμφισβητει την υπαρξη της μαγειας αλλα μαλλον που θελει το μονοπωλιο. αν καποιος ριξει μια ματια στο μικρο ευχολογιο θα καταλαβει τι εννοω. Οπου παρεμβαινει ο ανθρωπος και το συμφερον, τα παντα κοβονται και ραβονται στα μετρα του...

 

Η προκαταληψη που αναφερει απο πανω ο mithrandir ειναι απο τους χριστιανους. Διοτι πιστευουν - εχουν συνδεσει την μαγεια με τον σατανα και τον σατανισμο πραγμα εντελως παραλογο μιας κ τα παγανιστικα μονοπατια (παγανιστικο ειναι οτιδηποτε προ χριστιανικο) δεν αναγνωριζουν καν τον σατανα σαν οντοτητα. Με λιγα λογια για να πιστευεις στον σατανα πρεπει να εισαι πρωτα απολα χριστιανος.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Είναι φανερή η στάση της εκκλησίας προς την μαγεία. Γενικά ισχύει το γνωστό: «οτιδήποτε ξένο πρέπει να περιοριστεί».

 

Τι λέτε όμως για αυτό;

 

Α' προς Κορινθίους 12:7-11

 

7-Ἑκάστῳ δὲ δίδοται ἡ φανέρωσις τοῦ Πνεύματος πρὸς τὸ συμφέρον.

 

8-ᾧ μὲν γὰρ διὰ τοῦ Πνεύματος δίδοται λόγος σοφίας, ἄλλῳ δὲ λόγος γνώσεως κατὰ τὸ αὐτὸ Πνεῦμα,

 

9-ἑτέρῳ δὲ πίστις ἐν τῷ αὐτῷ Πνεύματι, ἄλλῳ δὲ χαρίσματα ἰαμάτων ἐν τῷ αὐτῷ Πνεύματι,

 

10-ἄλλῳ δὲ ἐνεργήματα δυνάμεων, ἄλλῳ δὲ προφητεία, ἄλλῳ δὲ διακρίσεις πνευμάτων, ἑτέρῳ δὲ γένη γλωσσῶν, ἄλλῳ δὲ ἑρμηνεία γλωσσῶν·

 

11-πάντα δὲ ταῦτα ἐνεργεῖ τὸ ἓν καὶ τὸ αὐτὸ Πνεῦμα, διαιροῦν ἰδίᾳ ἑκάστῳ καθὼς βούλεται.

Edited by Mithrandir
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα αναφερότανε στον χριστιανισμό(παρατήρησα ότι είναι ευαίσθητο το θέμα μιας και είναι η ποιο διαδεδομένη θρησκεία στην Ελλάδα) αλλά ρε παιδιά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι και άλλες θρησκείες έχουν θέσεις κατά της μαγείας κλπ. έτσι δεν είναι; Άρα με λίγα λόγια οι θρησκείες είναι που αντιτίθονται; Άν ναι και γιατι;(δώστε παραδείγματα και εκτός χριστιανισμού) Υπάρχουν άλλοι(εκτός από θρησκείες) που έχουν παρόμοιες θέσεις;

 

(Βλέπω ότι ίσως επέκταθεί πολύ η συζήτηση, γι' αυτο θέλω να ξέρετε ότι ίσως μου πάρει καιρό μέχρι να ξαναμπώ στο φόρουμ λόγω περιορισμένου χρόνου, αλλά να είστε σίγουροι ότι θα απαντήσω κάποια στιγμή:))

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Θα μπω αμέσως στο θέμα........Μόλις έγινα μέλος στο φόρουμ(δεν γνωρίζω πολλά περί της τέχνης, συγχωρήστε με). Θέλω να μάθω γιατί υπάρχει η αντίληψη πως η μαγεία και ο μυστικισμός ή καθε σχετική τέχνη είναι κατι το κακό;

 

Τρεις λόγοι..

Πρώτος..εμπορευματοποίηση και θεαματοποίηση..Όταν συνδέεται κάθε τι "μαγικό" ή με τα παραμύθια της Disney

ή με τον "σατανιστή" ψυχασθενή δολοφόνο(και τα κέρινα κουκλάκια) είναι λογικό οι αντιδράσεις να είναι ανάλογες..

Δεύτερος..παιδεία..ειδικά στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει όποτε ένα θέμα πάάει να πλησιάσει στον συγκεκριμένο τομέα

να αρχίζουν τα σχόλια του τύπου "Ε,δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.." ή.."Ξέρεις τι άνθρωποι συχνάζουν εκεί?που πας

να μπλέξεις" κτλ..Το θέμα είναι οτι η Ελλάδα πέρασε πάρα πολύ γρήγορα από το στάδιο του φανατικού χριστιανισμού,

στο στάδιο της φανατικής τυπικότητας και αποστασιοποίησης,οπότε ορισμένες αντιδράσεις δεν έχουν προλάβει να αλλάξουν..

Τρίτος..(όπως αναφέρθηκε)η άγνοια..Για το ευρύ κοινό η μαγεία εξισώνεται με την σολομονική,το βουντού,το διάβασμα του καφέ

και τους μάρτυρες του ιεχωβά..Λογικά τα επόμενα..

 

Δεν ξέρω αν σε ανησυχεί ακαδημαικά ή προσωπικά..αλλά για να καταθέσω και μια προσωπική άποψη..

Οι πραγματικοί μάγοι(που συνήθως κερδίζουν τον τίτλο αυτό,είτε ασχολούνται είτε όχι με τον μυστικισμό)για εμένα είναι τα πιο

πολυσύνθετα και τα πιο απλά..τα πιο γοητευτικά και τα πιο δύσκολα άτομα θα μπορούσε να έχει την "τύχη" να συναντήσει κανείς..

Και,προσωπική άποψη και πάλι..είναι πολύ πολύ λίγοι..και συνηθως δεν ενδιαφέρονται να προβάλουν το παραμικρό..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους! Θα μπω αμέσως στο θέμα........Μόλις έγινα μέλος στο φόρουμ(δεν γνωρίζω πολλά περί της τέχνης, συγχωρήστε με). Θέλω να μάθω γιατί υπάρχει η αντίληψη πως η μαγεία και ο μυστικισμός ή καθε σχετική τέχνη είναι κατι το κακό;

 

Αν από τα λεγομενά μου φαίνεται πως είμαι πολυ αρχάριος εώς άσχετος με τις συζητήσεις σε αυτό το φόρουμ συγχωρήστε με και πάλι, θα μάθω και γω καποια στιγμή.Σας παρακαλώ όμως αν μπορείτε να μου λύσετε την παραπάνω απορία.

 

είναι πολύ απλό, για κάποιους είναι επικίνδυνη διότι δεν μπορούν να αντέξουν τις ψυχικές ενέργειες που θα βιώσουν όταν αρχίσουν να δρουν πνευματικά. 

 

Και επειδή το σύστημα του πώς αναπτύσσεις κάτι τέτοιο το κατέστρεψαν αν πάει κάποιος από μόνος του να το κάνει υπάρχει περίπτωση να βλάψει τον εαυτό του.

 

 

Ο κίνδυνος είναι να γίνει κάποιος άρρωστος ψυχικά για χρόνια αν το παρακάνει. Για αυτό φοβούνται και το καταπολεμούν.

 

Σε αυτό δεν έχουν άδικο, να θέλουν να προστατευτούν και να το απορίπτουν.

Σε αυτό που έχουν άδικο είναι ότι καλλιεργούν τις φοβίες σαν δικιά τους άμυνα π.χ. Διάβολος κτλ διότι έχουν την πρόθεση να προφυλάξουν αλλά στο πολύ βάθος το κάνουν από άγνοια για το ότι το Πνεύμα είναι ένα και Αγαθό αλλά με πολλά πρόσωπα και εμφανίζεται παντού, σε αντικείμενα, στην σκέψη, σε όνειρα, στην φύση κτλ. Αυτό είναι το Πνεύμα και κανείς δεν έχει μπορέσει μέχρι τώρα να το εξηγήσει πώς γίνεται και έτσι οι άνθρωποι το ονομάζουν Θεό. Και ότι δεν κατανοούν ή το βιώνουν άσχημα το πολεμούν και με αυτό τον τρόπο "δημιουργούν" την αντιθεϊα μέσα τους και μετά την περιγράφουν μυθολογικά ως το Κακό. Δλδ όσοι προσπαθήσαν να προσεγγίσουν τον Θεό και δεν τα κατάφεραν δικαιολογούν τον εγωισμό τους με το να πιστεύουν ότι υπάρχει μια κακιά πνευματική δύναμη υπεράνθρωπη. Ενώ το υπεράνθρωπο δεν σε πειράζει ο άνθρωπος μπορεί, και να νομίσεις ότι είναι κάτι πνευματικά κακό.

 

Οπότε ότι σε πειράζει πνευματικά είναι αποκλειστικά ή ο εαυτός σου ή άλλος άνθρωπος. Θεός σίγουρα δεν είναι.

Τώρα από άγνοια ο κάθε ένας νομίζει ότι θέλει.

Αυτά τα λίγα. 

 

Τώρα, οι πνευματικές τέχνες σε σύστημα ακόμη υπάρχουν στην Κίνα, Ινδία, Θιβέτ.

Οπότε κανείς έχει δύο επιλογές.

Ή πάει εκεί. Ή μαθαίνει εξ αποστάσεως από βιβλία, και με συμμετοχή σε ομάδες που θα επιλέξει ο ίδιος, π.χ. yoga, διαλογισμό κτλ.

Αλλά και σε αυτές τις χώρες θέλει προσοχή ακόμη και οι σύγχρονοι Ασιάτες έχουν αλλάξει πολλά και έχουν χαλάσει την παλιά διδασκαλία, οπότε θέλει γερό ξεκαθάρισμα που γίνεται με προσοχή βάση της ηθικής σου.

Βασικά ο Θεός μέσω της συνείδησης και της εσωτερικής σου φωνής θα σε καθοδηγήσει, αν επιλέξεις να κάνεις κάτι τέτοιο.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...