Jump to content

Aδερφές Ψυχές


Recommended Posts

Θα ήθελα να παραθέσω μερικά ερωτήματα, σχετικά με το θέμα του άλλου μας μισού, κάτι που μπορεί να φαντάζει πολύ ρομαντικό για μερικούς, αλλά και πολύ ρεαλιστικό για κάποιους άλλους.
Αν δεν είστε γνώστης περί του θέματος, μπορείτε να αναζητήσετε στο Google για "twin souls" / "twin flames" και θα βρείτε μεγάλο όγκο πληροφοριών.
Αρχικά, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είχατε προσωπικές εμπειρίες, ώστε να παραδειγματιστώ από αυτές και να βοηθηθώ στο τρόπο σκέψης μου.
Επιπλέον, άμα γνωρίζετε περί αυτού του θέματος, θα ξέρετε τις τρεις φάσεις "γνωριμία", "χωρισμός" και "επανένωση" που είναι και το τελικό στάδιο. Μπορεί να με συμβουλεύσει κάποιος σχετικά με το χρονικό διάστημα που διαρκεί που μεσολαβεί της γνωριμίας και της επανένωσης; (Δληλαδή, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο τα σώματα είναι μακρυά το ένα από το άλλο).
Συγκεκριμένα, ποιο σκεπτικο, θα ήταν καλό να εφαρμόζεται, ώστε να μην αποδυναμώνονται οι ψυχικές σχέσεις των δύο ατόμων κατά την πάροδο του χρόνου, δεδομένου οτι η επανένωση γίνεται συνήθως μερικές δεκαετίες πιο μετά;

post-5410-0-81076800-1362676675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Δεκαετίες μετά; Συνειδητοποιείς πόσους κύκλους έχουν ολοκληρώσει οι ψυχές μέχρι τότε; Έχω την αίσθηση πως εάν αναπτύχθηκαν πνευματικά μαζί, για όσες δεκαετίες κι αν πορεύονται παράλληλα δεν θα πάψουν ποτέ να συνδέονται νοητικά, συναισθηματικά, ψυχικά.

Link to comment
Share on other sites

Την αδελφή ψυχή σου την νιώθεις πώς;

 

1)

Ερωτικά;

Σαν συγγενή σου;

Φίλο/Φίλη;

 

2) Την έχεις βρει και είσαι σε απόσταση αυτήν την στιγμή ή την νιώθεις να σε καλεί ή την καλείς;

 

Αυτά παίζουν ρόλο για το δέσιμο που νιώθεις, την ένταση, και το αν θα πρέπει να αναζητήσεις κάποιον/κάποια και αν μπορεί το άλλο μέρος να σου δώσει το ίδιο τις πληροφορίες που θέλεις για να τον/την βρεις.

 

π.χ. αν κάτι νιώθεις αμυδρά είναι άλλο και άλλο να μιλάς τηλεπαθητικά με κάποιον. Είναι διαφορετικός ο χρόνος συνεύρεσης κατάλαβες; 

Διότι στο πρώτο δεν ξέρεις τι να κάνεις ενώ στο δεύτερο συνεννοείστε καλύτερα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

1) Την νιώθω σαν κομμάτι της ψυχής μου, πολύτιμο.

2) Την είχα βρει. Ήμαστε μαζί για ένα χρονικό διάστημα, μέχρι που χάθηκε. Είναι αγνοούμενη. Κανείς δεν ξέρει που βρίσκεται ή σε τί κατάσταση είναι.
 

Στο παρελθόν, σε παρόμοια κατάσταση είχαμε επικοινωνία τηλεπαθητική. Δηλαδή, νιώθαμε ο ένας τον άλλον και περνούσαμε τα μηνύματά μας μέσω της σκέψης μας. Ακόμα υφίσταται αυτό, στέλνω τις σκέψεις μου και λαμβάνω πίσω. Αν και προβληματίζομαι, μήπως οι πληροφορίες που λαμβάνω είναι παιχνίδι του μυαλού μου, επειδή το θέλω πάρα πολύ. Θέλω να πιστεύω ότι είναι καλά στην υγεία της, και ότι όντως αυτά που λαμβάνω είναι αληθινά.
 

Έψαξα στο Google για τις αδερφές ψυχές ή twin flames, και μέσω δεκάδων πηγών, είδα πως υπάρχουν 3 στάδια. Η συνάντηση, έπειτα το χρονικό διάστημα που είναι μακρυά ο ένας από τον άλλον και τέλος, η επανένωση.
Δεδομένης της κατάστασης, πιστεύω ότι μάλλον βρισκόμαστε στην φάση του χρονικού διαστήματος που είμαστε μακρυά ο ένας από τον άλλον.

Δημιουργούνται προβληματισμοί μέσα μου. Από που μπορώ να αντλήσω δύναμη, την οποία φαίνεται πως θα χρειαστώ σε μεγάλο βαθμό, και άλλα πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Από τα λεγόμενα σου αντιλαμβάνομαι ότι με την γυναίκα με την οποία ήσασταν μαζί είχατε ένα ιδιαίτερο και βαθύ δέσιμο που μπορεί να είναι περισσότερο πνευματικό-ανθρωπιστικό παρά ερωτικό. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

Επίσης να δηλώσω ότι δεν είμαι μεγάλος οπαδός των «αδερφών ψυχών». Μου φαίνεται λίγο παραμυθένιο αλλά δεν το αποκλείω ….τελείως. Για σένα όμως ισχύει και εκεί πρέπει να εστιάσουμε. :wink_anim: 

 

Επιπλέον, άμα γνωρίζετε περί αυτού του θέματος, θα ξέρετε τις τρεις φάσεις "γνωριμία", "χωρισμός" και "επανένωση" που είναι και το τελικό στάδιο. Μπορεί να με συμβουλεύσει κάποιος σχετικά με το χρονικό διάστημα που διαρκεί που μεσολαβεί της γνωριμίας και της επανένωσης; (Δληλαδή, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο τα σώματα είναι μακρυά το ένα από το άλλο).
Συγκεκριμένα, ποιο σκεπτικο, θα ήταν καλό να εφαρμόζεται, ώστε να μην αποδυναμώνονται οι ψυχικές σχέσεις των δύο ατόμων κατά την πάροδο του χρόνου, δεδομένου οτι η επανένωση γίνεται συνήθως μερικές δεκαετίες πιο μετά;

 

Τώρα, από αυτά που βρήκες είπες ότι υπάρχουν τρεις φάσεις: γνωριμία, χωρισμός και επανένωση.  Παρακάτω όμως αναφέρεις:

 

Στο παρελθόν, σε παρόμοια κατάσταση είχαμε επικοινωνία τηλεπαθητική. Δηλαδή, νιώθαμε ο ένας τον άλλον και περνούσαμε τα μηνύματά μας μέσω της σκέψης μας. Ακόμα υφίσταται αυτό, στέλνω τις σκέψεις μου και λαμβάνω πίσω. Αν και προβληματίζομαι, μήπως οι πληροφορίες που λαμβάνω είναι παιχνίδι του μυαλού μου, επειδή το θέλω πάρα πολύ. Θέλω να πιστεύω ότι είναι καλά στην υγεία της, και ότι όντως αυτά που λαμβάνω είναι αληθινά.

 

Είχατε ξαναχωρίσει στο παρελθόν ή είχε εξαφανιστεί πάλι; Αν ναι, τότε μάλλον στο πιο πάνω τρίπτυχο υπάρχει πρόβλημα. Η γνωριμία-χωρισμός-επανένωση έγινε γνωριμία-χωρισμός-επανένωση-2ος χωρισμός και περιμένουμε την δεύτερη επανένωση. Τώρα για το χρονικό διάστημα, μακάρι να ήξερα ώστε να μπορέσω να βοηθήσω. Και δεν νομίζω να μπορεί να σου πει κάποιος με ακρίβεια πόσο καιρό θα είστε σε απόσταση. Μία ερώτηση: έχουν ενημερωθεί η αρχές για την εξαφάνιση;

 

 

Δημιουργούνται προβληματισμοί μέσα μου. Από που μπορώ να αντλήσω δύναμη, την οποία φαίνεται πως θα χρειαστώ σε μεγάλο βαθμό, και άλλα πολλά..

 

Αν όντως είστε αδερφές ψυχές να ξέρεις ότι σε αναζητάει και εκείνη και πολύ πιθανόν να ξανασυναντηθείτε. Αν οι ψυχές σας κάποτε ήταν μία, μπορεί τώρα να είστε χώρια αλλά υπάρχει ακόμα σύνδεση. Συγκοινωνούν τα δοχεία σε αυτές τις περιπτώσεις. Μπορεί να είναι σε ανάλογη κατάσταση. Σκέψου μόνο ότι ήταν επιλογή της να εξαφανιστεί, πράγμα το οποίο σημαίνει κάτι. Μπορεί να θέλει σκεφτεί, να μείνει μόνη της ή το οτιδήποτε άλλο.

Αν ο χρόνος είναι η μόνη παράμετρος από τον χωρισμό ως την επανένωση το μόνο που μπορώ να σου πω είναι: δώσε στον εαυτό σου και σε εκείνη χρόνο και μην ανησυχείς….. :yes:

Υ.Γ. η εικόνα σου είναι πολύ όμορφη… :cheerful_h4h:

Edited by Mithrandir
Link to comment
Share on other sites

Archi

 

Η αδελφή ψυχή είναι αυτή που εσύ αντιλαμβάνεσαι ως τέτοια,
εσύ την δημιουργείς, και καλό είναι να μην μπλέκουμε τα ερωτικά με την
μεταφυσική. :)



 


 

Link to comment
Share on other sites

Mithrandir στο παρελθόν δεν είχαμε χαθεί, αλλά υπήρχε μεγάλη απόσταση ανάμεσά μας. Εκείνη την περίοδο αναπτύξαμε ιδιαίτερα αυτή την τηλεπαθητική επικοινωνία.
Οι αρχές έχουν ενημερωθεί, φυσικά. Επίσης, θέλω να διευκρινίσω πως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν ήταν επιλογή της να χαθεί, ούτε από μένα, ούτε από τους γονείς της, ούτε από οτιδήποτε άλλο που τουλάχιστον την αγαπούσε. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, ελπίζω ο χρόνος να είναι με το μέρος μου :)
Επίσης, ένα μπράβο που σέβεσαι την πεποίθησή μου για την θεωρία των αδερφών ψυχών, και ας μην την ενστερνίζεσαι. Ο σεβασμός, όσο πάει και σπανίζει στις μέρες μας.

Pyramid, ακόμα και να μην προϋπήρχε η αδελφή μου ψυχή, σίγουρα την δημιούργησα και τώρα πρέπει να κινηθώ αναλόγως.
Επίσης, δεν εστιάζω στα ερωτικά, αλλά στην αγάπη, την οποία θεωρώ ως υπέρτατη μορφή μαγείας, την οποία και γνώρισα μέσα από αυτή. Συνηθίζω να λέω πως.."οι άλλοι το λένε μαγεία, εγώ το λέω αγάπη", κυριολεκτικά και μεταφορικά :)

Link to comment
Share on other sites

 

Pyramid, ακόμα και να μην προϋπήρχε η αδελφή μου ψυχή, σίγουρα την δημιούργησα και τώρα πρέπει να κινηθώ αναλόγως.

 

Το ελπίζω Archi. :)

 

 

Κατά την γνώμη μου η αγάπη δεν έχει σχέση με την μαγεία  και με την θεωρία των αδελφών ψυχών αλλά περί

ορέξεως κολοκύθια με ρίγανη... κυριολεκτικά και μεταφορικά. :lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

χεχε :) Ωραία το έθεσες.
Αλλά μην ξεχνάς, όπως είπε ο Αινστάιν, ο Τέσλα και άλλοι, στον κόσμο αυτό, όλα είναι σχετικά.
Προσωπικά, βλέπω την αγάπη σαν τη μία από τις δύο βασικές συνιστώσες που θεμελιώνουν το κόσμο. Η δεύτερη συνιστώσα, είναι το αντίθετό της. Μέσα σε αυτό το κόσμο, υπάρχει και η μαγεία. Βλέπω πιο πολύ την αγάπη σαν πρωτογενές υλικό και ταυτόχρονα σαν έμπνευση, ενώ την μαγεία σαν εργαλείο, που φέρνει την ισορροπία ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μπορούμε να το πούμε ''Αδερφες ψυχες'' μπορούμε να το πούμε ''το άλλο μας μισό''...'Οπως και να το πούμε είναι αυτο που μας κάνει να νοιώθουμε πληρότητα...Είναι αυτό που μας κάνει να ανασαίνουμε περιμένοντας τη στιγμή που θα γινουμε ένα!!! Και ναι...Είναι Αγάπη η υπέρτατη δύναμη που υπάρχει..Ο μόνος λόγος που γίνονται όλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τελευταίο τρίμηνο έχω κάποια τέτοια σημάδια από μια παρόμοια κατάσταση. Βέβαια παρατήρησα πως χάνεται η επικοινωνία αν ξεκόψεις επαφή, για παράδειγμα αν είσαι συνεχώς σε επαφή με τον άλλο αρκετές ώρες τη μέρα αυτή η σύνδεση τρέφεται και συνεχίζει να υπάρχει, βέβαια σε ένα διάστημα ξεκόψαμε κι έχασα οποιοδήποτε τέτοιο σημάδι και τελευταία έχω αρχίσει πάλι να λαμβάνω κάτι. Το θέμα είναι πως αν είναι θέμα τηλεπάθειας τότε λειτουργώ σαν δέκτης αφού ο πομπός μου δεν έχει δεχτεί ποτέ κάτι από μένα. Ίσως επειδή δεν ασχολείται τόσο με τον εσωτερισμό γενικότερα αλλά με κάτι συγκεκριμένο κι επομένως δεν έχει ανοιχτά κάποια κανάλια δεκτικότητας.

Σε καμία περίπτωση μην θεωρήσεις δεδομένο οποιαδήποτε εμπειρία έχει ο καθένας από εμάς, άλλοι έχουν επικοινωνία σε υψηλότερες συχνότητες και γίνεται υπό διαφορετικές συνθήκες και άλλοι σε χαμηλότερες. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το ψάξεις και να το μελετήσεις όσο πιο αντικειμενικά μπορείς μόνος σου και να ακούς τις εμπειρίες των άλλων χωρίς να θεωρείς πως υπάρχει μόνο τέτοιου είδους επικοινωνία.

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, ούτε γνώστης, απλά αφού όπως είπα ξέκοψα για κάποιο διάστημα και η επικοινωνία χάθηκε, διάβασα πως αυτό συμβαίνει σε πολλούς. Πρώτα όμως το βίωσα, άρχισα να το υποπτεύομαι και μετά το βρήκα σαν πληροφορία κι έτσι κατάλαβα πως αυτό το πόρισμα ήταν μάλλον σωστό, τουλάχιστον όσον αφορά την περίπτωση μου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω σε τι κατάσταση βρίσκεσαι όταν νιώθεις πως λαμβάνεις τέτοια μηνύματα και κατά ποια στιγμή της ημέρας συμβαίνει συχνότερα.

Edited by VernusP
Link to comment
Share on other sites

Η στιγμή που νιώθω ότι δέχομαι τέτοια μηνύματα, δεν είναι συγκεκριμένη. Θα έλεγα ότι βοηθάει η ησυχία και ηρεμία όμως, μια και το μυαλό είναι πιο καθαρό και ξεκούραστο με αποτέλεσμα να τα λαμβάνει και να τα επεξεργάζεται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η στιγμή που νιώθω ότι δέχομαι τέτοια μηνύματα, δεν είναι συγκεκριμένη. Θα έλεγα ότι βοηθάει η ησυχία και ηρεμία όμως, μια και το μυαλό είναι πιο καθαρό και ξεκούραστο με αποτέλεσμα να τα λαμβάνει και να τα επεξεργάζεται καλύτερα.

 

γενικά οταν χαλαρώνεις γίνεσαι δεκτικός και αν ρέεις μέσα σου μεγάλα ποσα ενέργειας γίνεσαι σιγά σιγά από την χαλάρωση διάμεσο... μετά γνωρίζεις τον τρόπο που πέφτεις στην δεκτική κατάσταση και μπαίνεις απρυθείας στο mood.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...