Jump to content

Χωρίς Μέντορα, Δύσκολα Τα Πράγματα.....


 Share

Recommended Posts

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ.Είμαι καινούργιο μέλος, έχω κάποιο καιρό πού μου έχουν προκαλέσει ενδιαφέρον θέματα όπως αυτά που ασχολείται το φόρουμ εδώ.Μετά από ανάγνωση διαφόρων θεμάτων όμως έμεινα μπερδεμένος και με πολλές απορίες.Για κάποιον αρχάριο σαν και 'μένα

το πως να αρχίσεις σε κάποια θέματα π.χ. εσωτερισμού και πρακτικής(όπως είναι ο τίτλος) ή την εξάσκηση της τέχνης της μαγείας, φαντάζουν χαοτικά και πολύ δύσκολα χωρίς κάποιον να σε καθοδηγήσει.Γι' αυτό και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που διατίθεται να μου λύσει κάποιες απορίες τουλάχιστον, με πιο άμεσο τρόπο από το να χρειάζεται να φτιάξω δεκάδες topics

και οι συζητήσεις να προχωρούν αργά.Επειδή όμως δεν έχω λογαριασμό facebook αν ενδιαφέρεται

κανείς μπορούμε να επικοινήσουμε στο skype ή msn για παράδειγμα....

Edited by Theonefromland
Link to comment
Share on other sites

Μέντορας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι..

και λοιπόν; ας γεννιέσαι δεν με ενδιαφέρει, απλά θα ήθελα κάποιον να συζητήσω και να με διαφωτίσει σε κάποια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην καλως ηρθες! 

Το φορουμ εξυπηρετεί αυτον ακριβως το σκοπο, συζητας, ρωτας και οποιος γνωριζει απανταει.

Διαλεξε μια ενοτητα, πατα "start new topic" και ρωτα οτι θες!

 

 

..

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

Μέντορας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι..

Αυτο θα μπορουσες να μας το αναπτυξεις λιγο;

 

 

Theonefromland,

 

Θα συμφωνήσω με τον rasputin. Το forum είναι ακριβώς αυτό. Ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων. Τι καλύτερο απ'το να προβάλεις τις απορίες σου και μέσω συζήτησης να λαμβάνεις τις απαντήσεις σου ή, αν είσαι τυχερός, να λαμβάνεις τροφή για σκέψη η οποία θα σε οδηγήσει στις απαντήσεις σου;

 

Το να ζητάς έναν "προσωπικό μέντορα" ειδικά για'σένα, το μόνο που προσφέρει είναι να ικανοποιήσει την κτητικότητά σου. Πάντα ο διάλογος προσφέρει περισσότερα απ'τον μονόλογο και πίστεψέ με, αν βρεθεί κάποιος να σου πει το αντίθετο, αν βρεθεί κάποιος που θα σου πει "Θα γίνω ο δάσκαλός σου", το πιθανότερο είναι πως δεν είναι ο σωστός άνθρωπος.

 

Υπάρχει ένα παλιό απόφθευγμα που λέει πως δεν διαλέγεις εσύ τον μέντορά σου, σε διαλέγει αυτός όταν είσαι έτοιμος.

 

Εύχομαι να το κατανοήσεις αυτό στο μέγιστο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Επίσης εγώ έχω να συμπληρώσω : ξέκαρε και τα παλιότερα τοπικς (θέματα ) καθώς πολύ πιθανόν

να έχουν συζητηθεί στο παρελθόν . Τα Θέματα που εσύ τώρα θες να ανοίξεις !

:021byeHappy: 

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η διαδασκαλία είναι έμφυτο ταλέντο που απλά εξελίσσεται με τον καιρό..

Πολλοί άνθρωποι έχουν γνώσεις για κάποιο θέμα αλλά δεν μπορούν όλοι να γίνουν δάσκαλοι ή μέντορες..

Για να βοηθήσουν κάποιον πρέπει να έχουν βοηθήσει πρώτα τον εαυτό τους (πράγμα πολύ δύσκολο) για να μην τον μπερδέψουν ή κάνουν πειράματα πάνω του ή ακόμα χειρότερα τον εκμεταλευτούν..

Κι επειδή τα "ταλέντα" είναι σπάνια στους ανθρώπους καλύτερα να αποφεύγουμε τον οποιοδήποτε που αυτοαποκαλείται δάσκαλος ή μέντορας..

 

Η συζήτηση με διάφορα άτομα είναι ακίνδυνη και αρκετές φορές επικοδομητική, το μεθοδικό διάβασμα και η θέληση είναι αρκετά για να κάνουμε μια καλή αρχή..

Σίγουρα χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια και χρόνο απ'οτι να είχαμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας να μας λέει τι να κάνουμε,

αλλά νομίζω μετά από λίγο καιρό δεν έχει καμία διαφορα το να έχεις δάσκαλο ή να είσαι αυτοδίδακτος..

Link to comment
Share on other sites

o Μέντορας,ο δάσκαλος,.ο "πνευματικός" εμφανίζονται όταν ήδη είσαι Ετοιμος.όταν έχεις διαβεί το μισό μονοπάτι μόνος σου.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Εχμ όχι ρε παιδιά δεν ζητάω μέντορα, κάτι απλές ερωτήσεις θέλω να κάνω του στύλ από που μπορώ να αγοράσω διάφορα πράγματα ή και και άλλες απορίες που μου δημιουργούνται από διάφορα topics που διάβασα.Διαβάζω δηλαδή τα topics και μετά κάθομαι και αναρωτιέμαι τι εννοεί αυτός εδώ,τι εννοεί ο άλλος εκεί,τι εννοούν όλοι; :) O τίτλος απλά δηλώνει τη δυκολία μου... τέλος πάντων όμως είπα να μην ανοίξω με τη μία πενήντα topics..O panas όμως έχει δίκιο πρεπει να ψάξω καλύτερα μήπως έχουν ήδη απαντηθεί.Α και κάτι ακόμη μήπως μπορείτε να με παραπέμψετε σε θέματα που έχουν να κάνουν

με τη συγκέντρωση και πως μπορώ να την βελτιώσω;ευχαριστώ :thumbsup: ....

Edited by Theonefromland
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...