Jump to content

Αιθερικοί Μετατροπείς


Recommended Posts

Η ψυχή είναι θα λέγαμε η σκέψη σε σύγχρονη απόδοση.

Κατά τον Πλάτωνα αποτελείται από την Λογική, πιο κάτω είναι το Επιθυμητικό, και τέλος είναι και το Θυμοειδές.

Πιο απλά είναι ΨΥΧΗ =  Λογική, οι Επιθυμίες και το Συναίσθημα.

 

Υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά βέβαια όπως η φαντασία αλλά κατά τον αρχαίο ορισμό αυτό ορίζεται ως ψυχή.

 

Το Πνεύμα έχει σχέση με κάτι θα λέγαμε αέρινο εκ της πνοής.

 

Είναι θεολογικά μια λέξη απλοποιημένη για την έννοια του Θεού.

 

Η διαφορά είναι ότι κάθε θρησκεία θεωρεί διαφορετικά τον Θεό.

Οι αρχαίες θρησκείες και οι σύγχρονες αναβιώσεις τους θεωρούν ότι το Πνεύμα είναι εντός της ύλης σε κάθε ον, π.χ. μέσα στον άνθρωπο αλλά δεν το αντιλαμβανόμαστε διότι είναι πολύ πιο βαθιά και από το υποσυνείδητο.

 

Ενώ οι Αβρααμικές θρησκείες όπως ο Χριστιανισμός θεωρούν ότι ο Θεός είναι έξω από τον άνθρωπο και έξω από την ύλη.

Εκτός αυτού ο Χριστιανισμός στο διάβα του χρόνου έχει αλλάξει λίγο την χρήση των λέξεων και ως Πνεύμα ορίζει την απομακρυσμένη δράση του Θεού.

 

Βασικά το ποιον ορισμό θα επιλέξεις στις λέξεις είναι θέμα ποια θεολογία αποδέχεσαι και ποιας χρονικής στιγμής.

 

Για αυτό υπάρχει μια μικρο-ασυνεννοησία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας και σήμερα,
Ευχές για μια πολύ καλή εβδομάδα

Παιδιά προσπαθώ να ξεκινήσω να φτιάχνω αιθερικό μετατροπέα,
αλλά δεν ξέρω πού να προμηθευτώ το υγρό ρετσίνι, καθώς και 
τον καταλύτη που χρειάζεται για την διαδικασία.

Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας.

Καλή συνέχεια.
:4_1_203[1]:  :4_1_203[1]:  :4_1_203[1]:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να σε βοηθήσει η Oneirokosmos. Είναι δικό μας άνθρωπος, όπως μπορεί να δεις και εδώ.

Εδώ μπορείς να βρεις λεπτομέρειες.

Εάν επικοινωνήσεις μαζί της και πεις ότι την βρήκες από εδώ, πιστεύω πως θα σε βοηθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.
Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιο μελος αιθερικο μετατροπεα και τι εχει παρατηρηση;Ποια τα θετικα και ποια τα αρνητικα;

Κατά καιρούς επανέρχεται το θέμα κι αφού ξαναλέγονται τα ίδια ας τα ξαναπω κι εγώ.

 

Ο "αιθερικός μετατροπέας" είναι το όνομα που 'βάφτισε' - Έλληνας νονός - αυτό που έξω αποκαλείται πιο ειδικά "Οργονίτης"

 

To "αιθερικός μετατροπέας" είναι όρος που, νοηματικά, είναι ευρύτερος αφού μιλά για μετατροπέα «αιθερικό» (δηλαδή που κάνει το αόρατο να έχει ορατή επίδραση). Σωστά ο dim είπε προηγούμενα (αν δεν είναι πάντα ‘ευεργετικά’, οι μηχανισμοί (ο τρόπος) μέσα από του οποίους λειτουργούν ‘από μόνα τους’ είναι πιο περίπλοκοι:

 

dimulator, on 27 Mar 2013 - 11:01, said:

να στο πω απλά είναι άψυχα αντικείμενα που μετατρέπουν ενέργεια σε ευεργετική για τον χώρο σου.

Ο τρόπος που το κάνουν είναι γιατί λειτουργούν πνευματικά από μόνα τους.

...

 

 

Κάθε τέτοιο αντικείμενο μπορεί να θεωρηθεί "αιθερικός μετατροπέας" – από τα φυλακτά που αγοράζεις στα πανηγύρια και τις εικονίτσες του Αγ. Χριστοφόρου για τ’αυτοκίνητα μέχρι τα διάφορα ταλισμανικά φυλακτά, κοσμήματα, σταυρουδάκια, κοκκαλάκια, πέτρες, πέταλα, κρυστάλλους και ότι γενικά βρίσκουν οι άνθρωποι να κουβαλάνε για ‘γούρι’. Γιατί όλα αυτά κάνουν την ίδια δουλειά με την ίδια αποτελεσματικότητα που τελικά εξαρτάται από τον ίδιο τον άνθρωπο που τα χρησιμοποιεί – δηλαδή εσένα.

 

Παρόμοια και από την άλλη, τα φιγουρίνια με τις καρφίτσες (τύπου βουντού) και διάφορα αντικείμενα που χρησιμοποιούνται για να βλάψουν ‘αφανώς’ είναι επίσης "αιθερικοί μετατροπείς" από τεχνική άποψη – απλά εκεί που το φυλακτό ή ο οργονίτης «δίνει», εκείνο «ρουφά» τη ζωτικότητα του ‘στόχου’ (εφόσον πάντα ο άνθρωπος-στόχος δίνει χώρο για την ανταλλαγή, ώστε να δεχτεί ή να χάσει).

 

Στο ερώτημα που θέτεις – η απάντηση είναι ότι τα αποτελέσματα που έχω δει από τέτοια αντικείμενα είναι ανάμικτα και εξαρτώνται από τον 'ανθρωπο (θα εξαρτώνται από εσένα). Δεν είναι σαν ένα ραδιόφωνο που όποιος/α κι αν ανοίξει το κουμπί θα παίξει τον συγκεκριμένο σταθμό που είναι συντονισμένο. Είναι πιο πολύ σαν το φαγητό που σ’άλλον είναι αγαπημένο, σ'άλλον ανάλατο, σ’άλλον αχώνευτο, άλλον τρέφει κι άλλος έχει αλλεργία. Δεν χάνεις τίποτα με τους πειραματισμούς πάντως και ορθά κοιτάς προς κάθε κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πάρει αιθερικό μετατροπέα αλλά φαντάζομαι ότι η διάταξη των κρυστάλλων συν το μέταλλο που συγκρατεί την μεταλλασόμενη ενέργεια ίσως κάνει δουλειά.

 

Πάντως από κρυστάλλους που έχω πείρα πρέπει να ασχολείσαι μαζί τους για να τους αισθάνεσαι και να αλληλεπιδράς.

Τώρα αν ο αιθερικός μετατροπέας λειτουργεί χωρίς αλληλεπίδραση δεν ξέρω. Φυσιολογικά λειτουργεί όπως και μια απλή τουρμαλίνη.

 

Αλλά είναι πιο ισχυρός λόγω διάταξης.

 

Επίσης υπάρχει και το θέμα της συντήρησης.

 

Στους κρυστάλλους τους πλένεις, τους αφήνεις στον ήλιο κτλ... στους αιθερικούς μετατροπείς τι κάνεις;

 

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.

 

Ευχαριστώ.

:cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πάρει αιθερικό μετατροπέα αλλά φαντάζομαι ότι η διάταξη των κρυστάλλων συν το μέταλλο που συγκρατεί την μεταλλασόμενη ενέργεια ίσως κάνει δουλειά.

 

Πάντως από κρυστάλλους που έχω πείρα πρέπει να ασχολείσαι μαζί τους για να τους αισθάνεσαι και να αλληλεπιδράς.

Τώρα αν ο αιθερικός μετατροπέας λειτουργεί χωρίς αλληλεπίδραση δεν ξέρω. Φυσιολογικά λειτουργεί όπως και μια απλή τουρμαλίνη.

 

Αλλά είναι πιο ισχυρός λόγω διάταξης.

 

Επίσης υπάρχει και το θέμα της συντήρησης.

 

Στους κρυστάλλους τους πλένεις, τους αφήνεις στον ήλιο κτλ... στους αιθερικούς μετατροπείς τι κάνεις;

 

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.

 

Ευχαριστώ.

:cheerful_h4h:

 

Ω "Αιθερικός Μετατροπέας" λειτουργεί σε τελική ανάλυση κάθε ένα οποιοδήποτε αντικείμενο που ενσωματώνει εναλλάξ (σε στρώματα ή αλλιώς συνδυαστικά) οργανικά και ανόργανα υλικά με κάποιο σκοπό. Άμα αυτό γίνεται 'τυχαία' ή εσκεμμένα (όπως στους οργονίτες) αυτό επηρεάζει την δραστικότητα (αλλά από τις δικές μου παρατηρήσεις ανάλογα με τον άνθρωπο - το ίδιο ραδιόφωνο μπορεί να παίζει αλλά άλλος ακούει, ο κουφός δεν ακούει τίποτα κι άλλον τον ενοχλεί η μουσική). Όσο το οργανικό-ανόργανο υπάρχει δεν υπάρχει λόγος ιδιαίτερης 'συντήρησης' - εργαλείο είναι, μηχάνημα, συσκευή πες το αν θέλεις. Οπότε η συντήρηση μπορεί να είναι αυτή που κάνεις σ΄ένα ραδιόφωνο - ξεσκόνισμα!

Link to comment
Share on other sites

χμ ... δεν αντιλέγω αλλά δεν το δω πώς λειτουργεί σε μένα δεν μπορώ να βγάλω τελικό συμπέρασμα...

 

ευχαριστώ πάντως.

Ναι βέβαια, άλλωστε στο θέμα 'κρύσταλλοι' - όπως το έχω δει εγώ να λειτουργεί βέβαια - βρίσκω ότι οι χρήστες χρήζουν "πλύσιμο" και στέγνωμα στον "ήλιο" κι όχι οι κρύσταλλοι (όοτι τα εισαγωγικά υπονοούν). :smiley_aayz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...