Jump to content

Ο Ρόλος Των Θρησκειών


Recommended Posts

Μετά από αρκετή μελέτη των διάφορων θρησκευτικών συστημάτων κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στον πλανήτη μας υπάρχουν θρησκείες που θεωρούν τον Θεό εκτός ύλης και θρησκείες που θεωρούν τον Θεό εντός κάθε υλικού φορέα τόσο των έμψυχων όσο και των άψυχων υπάρξεων.

 

Ποιος όμως ο ρόλος όλων αυτών των θρησκειών;

 

Ορισμένοι ίσως έχετε εμπειρίες λίγο ή πολύ από τον Χριστιανισμό, τον Βουδισμό, Ινδουϊσμό, ίσως Ταντρικές θρησκείες, αρκετοί ασχολούμαστε με τον πολυθεϊσμό κτλ...

 

Τα προσωπικά μου συμπεράσματα:

 

Πρόσφατα έκανα μια μελέτη για την αστρική προβολή που θα δημοσιεύσω σε ποστ σύντομα και εκεί διαπίστωσα ότι από τον Γήινο υλικό φορέα μέχρι την κορυφή του πνεύματος υπάρχουν αρκετά επίπεδα δημιουργίας.

 

Τα επίπεδα αυτά δημιουργίας άλλοι τα λένε αστρικά επίπεδα ή πεδία (αν και ο όρος δεν είναι τόσο πετυχημένος, για μένα) τα οποία θεωρούνται ότι αποτελούνται από ύλη και κάθε ανώτερο επίπεδο έχει πιο λεπτή ύλη από κάθε κατώτερο.

 

Όσοι ανοίγουν το τρίτο μάτι ή κάνουν αστρικές προβολές μπορούν να επισκεφτούν μερικά από αυτά τα πεδία και διαπιστώνουν ότι είναι κανονικοί κόσμοι σαν τον δικό μας με δική τους ιστορία και δικούς τους "κατοίκους".

 

Στην Γήινη υλική διάσταση ή πεδίο, υπάρχουν όπως είπα διάφορες θρησκείες, οι οποίες όσες θεωρούν τον κόσμο ως Κτίση ή ως Σαμσάρα οδηγούν τους πιστούς τους στην λεγόμενη "αναχώρηση" δλδ στην έξοδο της ψυχής μετά θάνατον από την δική μας υλική διάσταση.

 

Σε αυτές τις θρησκείες προσπαθούν οι ψυχές να αναχωρήσουν από την ύλη προς μια πιο πνευματική διάσταση ή πεδίο κοντά στον Θεό.

 

Τέτοιες θρησκείες είναι ο Χριστιανισμός και ο Βουδισμός για παράδειγμα.

 

Άλλες πάλι θρησκείες στοχεύουν στην υλική μακροζωία και προωθούν την παραμονή στην ήδη υπάρχουσα υλική διάσταση όπως οι Ταντρικές και αρχαίες πολυθεϊστικές (παγανιστικές) θρησκείες.

 

Με λίγα λόγια ύστερα από την μελέτη για την αστρική προβολή κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πάνω στον πλανήτη όλες οι θρησκείες παίζουν τον δικό τους ρόλο ως πύλες εισόδου και εξόδου των ψυχών προς άλλα πεδία του Κόσμου και ότι οι αρχαίες παγανιστικές θρησκείες είχαν τον ρόλο διατήρησης της ζωής πάνω στον πλανήτη ειδικά όσες θρησκείες είχαν Ταντρικά στοιχεία.

 

Ποια η δική σας γνώμη; 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι οι διάφορες θρησκείες δημιουργήθηκαν από τον άνθρωπο για να αντιμετωπίσει το φόβο του ενάντια στον θάνατο. 

 

Έτσι δικαιολογείται και η πληθώρα τους. Ο άνθρωπος πάντα έψαχνε ένα στήριγμα απέναντι στο φόβο του άγνωστου, τι γίνεται δηλαδή 

 

μετά το θάνατο. Πιστεύω εν τούτοις, ότι μέσα από όλα αυτά τα θρησκευτικά συστήματα, αν ψάξει ο άνθρωπος σωστά μπορεί να βρει πράγματα 

 

που μπορούν να τον βοηθήσουν να βιώσει καλύτερα την καθημερινότητά του. Θα ήθελα να συζητήσουμε επίσης τη συμβολή  των θρησκειών 

 

στη εξέλιξη της ανθρωπότητας, αν δηλαδή έχουν ενωτικό ρόλο, η διχαστικό μεταξύ των ανθρώπων. 

 

 

  

Edited by clara
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι οι διάφορες θρησκείες δημιουργήθηκαν από τον άνθρωπο για να αντιμετωπίσει το φόβο του ενάντια στον θάνατο. 

 

Έτσι δικαιολογείται και η πληθώρα τους. Ο άνθρωπος πάντα έψαχνε ένα στήριγμα απέναντι στο φόβο του άγνωστου, τι γίνεται δηλαδή 

 

μετά το θάνατο. Πιστεύω εν τούτοις, ότι μέσα από όλα αυτά τα θρησκευτικά συστήματα, αν ψάξει ο άνθρωπος σωστά μπορεί να βρει πράγματα 

 

που μπορούν να τον βοηθήσουν να βιώσει καλύτερα την καθημερινότητά του.

 

  

Συμφωνώ!

Δημιουργήθηκαν εξ'αρχής για να εξηγήσουν τα.. ανεξήγητα, εξελίχθηκαν και άλλαξαν ανάλογα με την εξέλιξη της κάθε κοινωνίας.

Είμαι της άποψης ότι πλέον οι θρησκείες υπάρχουν για να κρατούν τις παραδόσεις και τις οικογένειες ενωμένες (ή πιο γενικά ένα μικρό κοινωνικό σύνολο.)

 

 

Και λέω "μικρό κοινωνικό σύνολο" γιατί....

 

Θα ήθελα να συζητήσουμε επίσης τη συμβολή  των θρησκειών 

 

στη εξέλιξη της ανθρωπότητας, αν δηλαδή έχουν ενωτικό ρόλο, η διχαστικό μεταξύ των ανθρώπων.

 

...η ιστορία δείχνει ότι οι μεγαλύτεροι πόλεμοι έχουν γίνει για τη θρησκεία (ή για μια γυναίκα!).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι μεγαλύτεροι πόλεμοι δεν έχουν γίνει για την θρησκεία ή μια γυναίκα έχουν γίνει για την ταυτότητα και οτιδήποτε προσφέρει ισχυρή ταυτότητα πρώτα διχάζει και μετά ενώνει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πιστεύω, αν κοιτάξουμε από κοντά τους διάφορους πολέμους στο διάβα των αιώνων, ότι στηρίζονται από τη θρησκεία, και όλοι 

 

"στο όνομα του θεού", όποιος θεός και να είναι αυτός, ο καθένας, έχει δηλαδή τον δικό του θεό που τον στηρίζει για να βρει το δίκιο του, ή

 

να υποστηρίξει την επιθετική του συμπεριφορά. "Ο θεός είναι μαζί μας!" Πόσες φορές δεν το έχουμε ακούσει αυτό! Και πόσα εγκλήματα έχουν γίνει στην ανθρωπότητα

 

στο όνομα του θεού!!! "Θέλημα θεού!" Παραθέτω κάτι που μου αρέσει ως προς την εγκυρότητα των θρησκειών:

 

"Η άνετη σιγουριά με την οποία γνωρίζω ότι η θρησκεία των άλλων είναι ανοησία, με κάνει να υποπτεύομαι ότι το ίδιο είναι και η δική μου".  Mark Twain

 

Και κάτι από ένα ντοκιμαντέρ πάνω στη θρησκεία: " Δεν χρειαζόμαστε τη θρησκεία για να εξηγήσουμε την ηθική. Η θρησκεία μπερδεύει τα πράγματα. Η ηθική είναι

 

πολύ πιο παλιά από τη θρησκεία. Οι άνθρωποι έχουν έμφυτες ηθικές αισθήσεις, είναι η μετεξέλιξη των κοινωνικών ενστίκτων που βλέπουμε σε χιμπατζήδες

 

και άλλα κοινωνικά είδη".

 

Προσωπικά, το σύστημα από το οποίο θα μπορούσα να αντλήσω θετικά πράγματα, είναι ο Βουδισμός, όχι σαν οργανωμένη θρησκεία, αλλά περισσότερο 

 

σαν φιλοσοφικό σύστημα, αν και ο αγαπημένος μου φιλόσοφος Κρισναμούρτι, υποστηρίζει ότι ο κάθε άνθρωπος είναι ο ίδιος ο δρόμος για την αναζήτηση της αλήθειας

 

και ότι μόνο ο ίδιος μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό του στο δρόμο της εσωτερικής ανάπτυξης. Οι θρησκείες  χωρίζουν τους ανθρώπους και οι αυθεντίες είναι περιττές σ' αυτούς που αναζητούν. 

Edited by clara
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάποιος μπορεί να διαπιστώσει ότι οι θρησκείες παίζουν τον ρόλο καθοδηγητή της συμπεριφοράς του ανθρώπου από την γέννηση του μέχρι τον θάνατο ώστε αυτός να έχει έναν ειρηνικό θάνατο χωρίς θα λέγαμε μεταφυσικές ανησυχίες. Με άλλα λόγια από την αγάπη προς τον Θεό οι θρησκείες καταλήγουν να πουν ότι έχετε αυτήν την συπεριφορά για να έχετε "αυτό" το τέλος και ικανοποιούν τις μεταφυσικές απορίες.

 

Αυτό είναι ο ένας τύπος θρησκειών. Είναι οι λεγόμενες θρησκείες που στοχεύουν στην αναχώρηση της ψυχής από την ύλη και την μετοίκιση θα λέγαμε σε ένα άλλο πεδίο όπως π.χ. ο Παράδεισος ή εκτός Σαμσάρας (μεταβαλλόμενου πεδίου, Γίγνεσθαι, Γέννεση κτλ είναι το ίδιο με άλλα ονόματα).

 

Ο άλλος τύπος θρησκειών που δεν ξέρω αν έχετε δει ποτέ είναι αυτές οι θρησκείες που λατρεύουν τον Θεό και έχουν αναπτύξει εκτός από μεθόδους ψυχοθεραπείας και μεθόδους σωματικής θεραπείας (π.χ. βελονισμό, μασάζ, λίθοι, κτλ) και μεθόδους μακροζωϊας. Μιλάω για τις θρησκείες που θέλουν να φορτίζουν τα υγρά του σώματος με διάφορες τεχνικές διατηρώντας την ζωτική ενέργεια. Είναι οι θρησκείες που διαχειρίζονται το Qi, prana, αιθέρα κτλ. Ο τρόπος που το κάνουν είναι μέσω του έρωτα με συγκεκριμένες τεχνικές.

 

Για αυτό είπα ότι έχω καταλήξει σε δύο τύπους θρησκειών και θρησκευτών. Τους αναχωρητές και αυτούς που αναζητούν να παραμείνουν στον πλανήτη όσο μπορούν περισσότερο.

 

Η θεολογική μου άποψη είναι ότι ο Θεός είναι κοινός για όλους ανεξαρτήτως τι πιστεύουν οι άνθρωποι και ότι έχει θέσει τις θρησκείες στο πλανήτη με τέτοιο τρόπο ώστε να εξυπηρετούνται συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων. Οπότε το βλέπω σαν έχουν ενωτικό ρόλο από την μεριά του Θεού αλλά σαν κοινωνικά συστήματα έχουν προβλήματα όπως όλες οι κοινωνικές ομάδες, π.χ. οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, μην δίνεις και τόση σημασία στον Κρισναμούρτι, ο κάθε ένας λέει το μακρύ του και το κοντό του...
Άλλωστε οι αυθεντίες είναι περιττές σε αυτούς που αναζητούν! :lol:

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, βρίσκω όμως σωστό αυτό που λέει, ότι δηλαδή ο άνθρωπος δεν πρέπει να ακολουθεί κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο για να βαδίσει 

 

στη ζωή του, εξ άλλου ο ίδιος έχει αποποιηθεί το ρόλο του δάσκαλου ή του καθοδηγητή, μάλλον συζητητής ήταν, δεν έθεσε κανόνες. Δηλαδή δεν τον θεωρώ αυθεντία.

 

Εγώ δεν πιστεύω στην ύπαρξη ενός Θεού, ως ανεξάρτητη οντότητα από τον άνθρωπο. 

 

Πιστεύω στον ίδιο τον άνθρωπο και στις δυνατότητες του.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα αναφέρεται στο να μπορείς να φτάσεις σε τέτοιο επίπεδο ώστε να έχεις κάποια κριτική ικανότητα.

 

Αυτό βέβαια γίνεται από ένα επίπεδο εμπειρίας και γνώσης. Διότι οι αρχάριοι από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσουν.

 

Είναι υποθέτω το ίδιο που έλεγε και ο Πυθαγόρας φοιτάς στην σχολή κάμποσα χρόνια και μόνο ακούς και μαθαίνεις και μετά μπορείς να εκφέρεις γνώμη και να συγκρίνεις να κρίνεις, επιλέγεις το καλύτερο από κάθε σύστημα και ίσως να κάνεις και την δική σου πρόταση.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, συγκρίνουμε, κρίνουμε και επιλέγουμε. Επίσης, η εμπειρία παίζει μεγάλο ρολό. Τα μαθήματα που παίρνουμε

 

μέσα από τη ζωή και τις σχέσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον διαχωρισμός, δε το είχα σκεφτεί έτσι μιας κ δεν εχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα των θρησκειών.

όσον αφορά τους αποχωρητες που λες και το ότι κάθε μια θρησκεία επιλεγει διαφορετικές πύλες για άλλους αστρικους κόσμους διαφωνώ στο κομμάτι της διαφορετικότητας...

φυσικά δεν εχω ισχυρές και πρόσφατες εμπειρίες όμως πιστεύω ακράδαντα πως όλα είναι ένα και η μορφή αλλαζει ανάλογα την οπτική γωνία μας.

συνδυάζοντας υλισμό με πνευματικότητα πιστεύω πως κάποιος θα πετύχει καλύτερα συνολικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα όμως είναι ότι το φαινόμενο της ζωής ανάλογα την ζωηρότητα του δλδ την δόνηση του δημιουργεί επίπεδα ζωής ή κόσμους.

 

Κάθε είδος ζωής π.χ. άνθρωπος μπορεί να ζει σε μια υλική διάσταση με πλανήτες, διάστημα κτλ αλλά μπορεί να θέλει να την κάνει συνήθως κάπου καλύτερα.

 

Οπότε απαιτεί στην ουσία από τον ίδιο του τον εαυτό δλδ από το Πνεύμα εντός του να αλλάξει πεδίο. Και έτσι αυτοπρογραμματίζεται σε μια ζωή αναχώρησης σε άλλη κατάσταση.

 

Βέβαια ότι το βάζει σκοπό δεν σημαίνει ότι θα γίνει. Διότι κατά την μετάβαση μετά θάνατον μπορεί είτε να μετανιώσει είτε να μην του αρέσει ούτε εκεί που πάει ή να μην το αντέχει σαν δόνηση. Οπότε το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να γυρίσει πίσω στην πιο ασφαλή κατάσταση.

 

Αυτό είναι που περιγράφουν οι Βουδιστές ότι προσπαθούν να αναχωρήσουν και εγκλωβίζονται μέσα στην Σαμσάρα. Και οι λόγοι που κανείς γυρίζει πίσω από το πεδίο που θα έφτανε περιγράφεται στα 12 σημεία του τροχού της ζωής. Είναι οι 12 βασικότεροι λόγοι που αποτυγχάνει η Βουδιστική αναχώρηση και τι πρέπει να προσέχουν όσοι ακολουθούν αυτήν την ζωή.

 

Άλλες θρησκείες διαλέγουν μια υλική διάσταση μένουν έκεί όσο μπορούν και επισκέπτονται τις άλλες ή οπτικά με το τρίτο μάτι είτε με αστρική προβολή. Αυτό κάναν οι παγανιστικές θρησκείες που ζουσαν σε έναν πλανήτη με όχι τόσο υπερπληθυσμό και όχι τόσα προβλήματα στις ανθρώπινες σχέσεις, (ερωτικές, οικονομικές κτλ)

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

πάλι με βρίσκεις αδιαβαστο ...

12 σημεία του τροχού της ζωής;

 

καλό θα ήταν κάποιος που αφήνει το κόσμο αυτό να αφήνει και ότι του έδωσε ο κόσμος.

η κάθαρση είναι βίαια και απότομη κ το φως αν δεν το έχεις μάθει...σε καίει.

Link to comment
Share on other sites

ωραία φωτιές βλέπω σκέφτεσαι....  :021byeHappy:

 

δες από το mediafire που έχω ανεβάσει ένα Τροχό της ζωής... τα 12 σημεία που αποτυγχάνει η Βουδιστική αναχώρηση είναι το 5, για περισσότερα ψάξε σε βιβλία ή στην wikipedia αν σε ενδιαφέρει. Αλλιώς απλά να ξέρεις ότι με αυτήν την ζωγραφιά οι Βουδιστές περιγράφουν σε συντομία το σύστημα τους.

 

1qp7pc2474hz8qh6g.jpg

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς μπαίνω από κινητό γτ ο φίλτατος οτε έχει δίκη του λογική χρεώσεων και εγώ δεν συμφωνώ μετά από λίγους μήνες..

έριξα μια πρόχειρη αναζήτηση αλλά ούτε για εισαγωγή δε βρήκα επαρκή στοιχεία .. Αυτό για την απεικόνιση που είπες κ εσυ μόνο.

να ελπίζω για κάποιο link?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...