Jump to content

Νόηση


Recommended Posts

Ξαφνικά κατάλαβα πως δεν εχω ιδέα για το τι είναι η σκέψη, όχι ως μηχανισμός αλλά ως κάτι μεγαλύτερο.

Πως οι οργανισμοί κατέχουν την ιδιότητα αλληλεπίδρασης με το περιβάλλον τους και εξελίσσονται;

Πως ένα κουβάρι νεύρα και κύτταρα μετατρέπει ερεθίσματα υλικα και άυλα σε αυτό που όλοι βιώνουμε;

Τι είναι αυτό που η λέξη που μου ήρθε στο μυαλό για την περιγραφή του είναι : Νόηση ;

 

υγ. καλώς σας βρήκα για πολλοστή φορά!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλώς ξανάρθες! Είχες καιρό να φανείς :)

 

Βασικά καταλαβαίνεις ότι η νόηση έχει κάποια σχέση με την σκέψη έτσι δεν είναι;

 

Ωραία, για σκέψου πόσα είδη σκέψης υπάρχουν;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

τώρα πίνω καφέ λόγω ρεπό, μάλλον η εισαγωγή μου ήταν λάθος.

δε με απασχολεί ιδιαίτερα το "γνωστό" κομμάτι λειτουργίας του εγκεφάλου, μάλλον το πως συνειδητό υποσυνείδητο και ασυνείδητο χαρτογραφουνται σε περιοχές εγκεφάλου και νωτιαίου μυελού και η καλύτερη συνεργασία τους.

;-)

Το οποίο μέσα εμπεριέχει διαλογισμους και ενεργοποίηση των τσακρας..

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ψάχνεις να βρεις σε ποια περιοχή του εγκεφάλου λειτουργεί η συνείδηση, το υποσυνείδητο κτλ.. ?

 

Βασικά για τις συνειδητές λειτουργίες ξέρουμε. Περίπου ξέρουμε τα κέντρα ακοής, όρασης κτλ.

Για τις ασυνείδητες όπως η μυική λειτουργία της καρδιάς η λειτουργία του συκωτιού κτλ που είναι κάτι που δεν ελέγχουμε κατά βούληση νομίζω πάλι ξέρουμε.

 

Για την ψυχική λειτουργία τώρα αν ψάχνεις ποιο κέντρο του εγκεφάλου είναι ο πομπός και δέκτης δεν ξέρω βιολογικά.

Αλλά εντελώς εμπειρικά μπορώ να σου πω ότι τα νεύρα είναι τα πιο δεκτικά στην αντίληψη της ενέργειας.

 

Το ζήτημα είναι ότι από την στιγμή που δεχόμαστε ακτινοβολία βιολογική που προέρχεται από μια πολύ λεπτή κατάσταση ύλης που λέμε ΠΝΕΥΜΑ καταλαβαίνεις ότι ίσως δεν υπάρχει κέντρο του εγκεφάλου για την λήψη της ενέργειας αυτής.

 

Την ενέργεια αυτή μπορείς να την αντιληφθείς στο χέρι, στον ομφαλό, στο τρίτο μάτι, στον εγκέφαλο παντού. Σε κάθε υλικό φορέα. Ακόμη και εκτός από σένα πχ. να ακούς φωνές από αντικείμενα ή στο αέρα.

 

Και αυτό διότι το πνεύμα είναι ενοποιημένο εντός κάθε σωματικού ορίου και αν αποφασίσει να επικοινωνήσει στην ανθρώπινη βιολογική γλώσσα μπορεί να σου μιλήσει είτε από ένα σημείο του σώματος σου είτε από ένα σημείο του χώρου.

 

Εσένα απλά η αντίληψη σου θα "τραβηχτεί" π.χ. στον ομφαλό σου ή στον αέρα ή στην εικόνα που θα ακούς να σου μιλά.

 

Πάνω σε αυτού του είδους την αντίληψη ότι το πνεύμα είναι παντού και μπορεί να επικοινωνήσει είτε με φωνή είτε με μυρωδιές είτε οπτικά με φώτα κτλ βασίζεται η θεολογία του Ατμαν όπου το Ατμαν είναι η πρωταρχική δύναμη ζωής που εμφανίζεται παντού.

 

Και όσοι έχουν βιώσει τέτοια φαινόμενα κατανοούν ότι το Πνεύμα είναι ενοποιημένο παντού ανεξαρτήτως τεμαχισμού της ύλης.

Το ζήτημα είναι αν θα αποφασίσει να επικοινωνήσει μαζί σου και με ποιον τρόπο και αν εσύ είσαι έτοιμος να δεχτείς την εμπειρία και δεν πάθεις τίποτα.

 

Οπότε σαν ανώτερη Νόηση μπορείς να δεχτείς ότι είναι το Πνεύμα δλδ ο Θεός αλλά μην περιμένεις να βρεις βιολογικά από που τον αντιλαμβάνεσαι διότι μπορεί να  τον αντιληφθείς από παντού.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν ψάχνεις το όργανο αντίληψης πρέπει να σου πω ότι δεν είναι βιολογικό, δλδ ο εγκέφαλος αλλά ένα τσάκρα πάνω από την κορυφή του κεφαλιού.

 

Δλδ είναι ένα ενεργιακό κέντρο πάνω από το κεφάλι που δημιουργείται από την εκπομπή ενέργειας από το ίδιο το Πνεύμα εντός του ανθρώπου.

 

Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις βιολογικά το σημείο επικοινωνίας με τον Θεό.

Αν ζητάς αυτό....

Link to comment
Share on other sites

αρχίζουμε κ μπαίνουμε στο κλίμα πιστεύω :-)

μου κάνει εντύπωση πως δεν σχολίασες την αναφορά μου στον νωτιαίο μυελό, που βασικα είναι μια φαινομενικά ασυνείδητη μικρογραφία εγκεφάλου..

μαθαίνει και αυτοματοποιει όπως κ ο κεντρικός όμως δεν ελέγχεται με τον ίδιο τρόπο, θέλει διαφορετική προσέγγιση μάλλον εμπειρική για να τροποποιηθεί.

 

συμφωνώ με το ότι αντιλαμβανόμαστε το πνεύμα μέσω όλων όμως στα όλα υπάρχουν νεύρα...φορείς ενέργειας.

 

μέσω των στοιχείων που μας έχουν προσφέρει όλες οι θρησκείες ανά την ιστορία μας θα ήθελα μια χαρτογράφηση κοινών στοιχείων μήπως και προχωρήσουμε λίγο παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πολλοί νομίζουν ότι για να αισθανθούν τα πνευματικά πρέπει να δημιουργήσουν ένταση στο νευρικό σύστημα.

 

Και έτσι αρχίζουν και δημιουργούν τεχνητές εντάσεις. Είτε βιολογικά στο σώμα είτε ψυχολογικά.

 

Αυτή είναι η μέθοδος της πίεσης.

 

Υπάρχει και άλλος τρόπος. Όπως να τρως τροφές που χαλαρώνουν το νευρικό σύστημα όπως τσάγια, καρύδια, μέλι, ξηρούς καρπούς κτλ και ταυτόχρονα με τον έρωτα και την Τάντρα να τα ενισχύεις.

 

Εκεί πάει η φόρτιση του μυελού και των υγρών του σώματος.

 

Δλδ κάνεις ενδυνάμωση όχι τεχνητή ένταση.

 

Και αυτό το κάνεις διότι όταν αρχίζεις να βιώνεις μεταφυσικά φαινόμενα πρέπει να αντέχεις τις εντάσεις του συναισθήματος συνήθως τον φόβο, το ξάφνιασμα, τον θυμό, την πίεση από απειλή θανάτου αν ακούς τηλεπαθητικά να βρίζουν και να καταριούνται κτλ...

 

Αν δεν ενδυναμώσεις το νευρικό σου σύστημα με τον έρωτα και να το χαλαρώσεις με τροφές αρχίζουν τα προβλήματα.

 

Τώρα και το νευρικό σύστημα είναι ύλη+πνεύμα και μπορεί να δράσει σαν λήπτης πληροφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Την μέθοδο της πίεσης μπορείς να την κάνεις για λιγο μέχρι να αντιληφθείς ότι ΟΚ υπάρχει κάτι.

 

Για αυτό βλέπεις τους Σαολίν να κρεμιούνται ανάποδα από τα δέντρα και να ανεβάζουν πίεση τους Αγκόρι να είναι νεκρόφιλοι κτλ..

 

Ο κάθε ένας κάνει κάτι για να ζοριστεί είτε σωματικά είτε ψυχικά.

 

Μερικοί όμως το παρακάνουν και αρρωσταίνουν.

 

Οπότε πρέπει να ξέρεις το τρόπο που θα ζοριστείς για να βιώσεις κάτι και τι θα πρέπει να αποφεύγεις.

 

Και μετά δεν κάθεσαι να ζορίζεσαι αιωνίως εκπαιδεύεσαι αλλιώς. Όπως σου είπα. Ενδυναμώνεις και χαλαρώνεις το νευρικό σύστημα.

Και αποτοξινώνεις τους μυς.

 

Αυτό είναι το βιολογικό μέρος διότι παράλληλα πρέπει να κάνεις και άλλα όπως φιλοσοφία, θεολογία, να βρεις τρόπους έκφρασης πχ. τραγούδι, καλλιτεχνία κτλ... Μετά αναπτύσσεσαι και ψυχικά όχι μόνο βιολογικά.

 

Αλλά τώρα θα μου πεις εδώ συζητάμε για το βιολογικό και νευρολογικό κομμάτι.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

χμμμ

το όλο θέμα δεν είναι απλά κάποιος να αισθανθεί τα πνευματικα αλλά μάλλον να ζει στον κόσμο ως έχει. ταυτόχρονα πνευματικό κ υλικό...φυσικά πολλοί θα αντιδράσουν όμως μέσω της αποδοχής καταστάσεων πιστεύω πως γίνεται...

 

Στο θέμα μας, διαχωρίζοντας τις καταστάσεις συνείδησης και εντοπίζοντας τρόπους εξυγίανσης τους καταφέρνουμε ένα καλύτερο σύνολο.

αυτό ψάχνω!

Link to comment
Share on other sites

αχ οι shaolin ...

κανουν πολλά περισσότερα από το να κρέμονται ανάποδα

;-)

Link to comment
Share on other sites

 

Στο θέμα μας, διαχωρίζοντας τις καταστάσεις συνείδησης και εντοπίζοντας τρόπους εξυγίανσης τους καταφέρνουμε ένα καλύτερο σύνολο.

αυτό ψάχνω!

 

Ωραία καταστάσεις συνείδησης.

 

Συνειδητό, είναι η μέση ανθρώπινη συνείδηση. Βλέπω, ακούω, σκέφτομαι μαθηματικά, αισθάνομαι τις 5 αισθήσεις, συναισθάνομαι π.χ. αγαπώ, μισώ, θυμώνω.

Υποσεινήδητο, είναι οι αφανείς τηλεπαθητικές συνδέσεις από ότι σε απασχολεί σε μια λίστα εκρεμοτήτων.

π.χ. πριν 3 μέρες είδα ότι πρέπει να πάω στην τράπεζα και έχω την απαίτηση ο υπάλληλος να με εξυπηρετήσει επειδή ξέρω ότι είναι λίγο στραβόξυλο.

Ταυτόχρονα έχω ένα πρόβλημα με έναν συγγενή και ένα πρόβλημα με έναν εργοδότη.

 

Ας πούμε ότι σύντομα έχω αυτές τις τρεις εκρεμμότητες. Ξέρεις τι θα γίνει;

Τηλεπαθητικά σε ένα πιο χαμηλό επιπεδο θα συνδέεσαι ανα χρονικά διαστήματα πότε με τον ένα και πότε με τον άλλο διότι ο νους θα ψάχνει πληροφορίες για επίλυση των εκρεμοτήτων.

 

Αυτή η λειτουργία είναι υποσυνείδητη.

 

Αν υποφέρεις ή αν θέλεις να την αντιληφθείς πρέπει να ξεμοναχιαστείς για αρκετό διάστημα, να σταματήσουν όλες οι δικές σου απαιτήσεις και μέσα στην ησυχία να αντιληφθείς ότι συνδέεσαι με τον έναν και τον άλλο. Αυτό είναι που κάνουν οι μοναχοί.

 

Όταν το αντιληφθείς το γεγονός αυτό κατανοείς ότι όσα προβλήματα και εκρεμότητες έχεις να κάνεις με τόσα άτομα συνδέεσαι αφανώς χωρίς να το ξέρεις.

 

Το πιο αστείο ή όχι αστείο είναι ότι σε αυτό το αφανές επίπεδο υπάρχει κανονική συνομιλία που αν χαλαρώσεις την ακούς κανονικά !

 

Και όταν "μαλώνεις" ή τσατίζεσαι στην υποσυνείδητη τηλεπαθητική συνομιλία υπάρχουν επιρροές. π.χ. σου πέφτουν πράγματα από τα χέρια, παθαίνεις ατυχήματα, χάνεις την συγκέντρωση σου από την πολύ μουρμούρα του/των άλλων κτλ.

 

Για αυτό μερικές φορές αναζητάμε την απομόνωση.

 

Όταν λοιπόν φέρεις στο συνειδητό πλέον αυτήν την κρυφή λειτουργία μπορείς να την παρατηρείς πλέον σε συνειδητό επιπεδο.

π.χ. να μιλάς με τον άλλο προφορικά και ταυτόχρονα να μιλάς και με τον νου.

 

Αλλά εκεί πρέπει να έχεις συνηθίσει την ταχύτητα της διπλής λειτουργίας.

Που σημαίνει ότι πρέπει να είσαι εγρήγορος.

 

Όμως και πάλι η δική σου υποσεινήδητη τηλεπαθητική λειτουργία δεν σταματά. Πάλι και συ θα συνδέεσαι με άλλους υποσυνείδητα.

Απλά διευρύνεται η συνειδητή αντίληψη μέσα στην πρώην κρυφή και υποσυνείδητη.

 

Αλλά και πάλι έχει πολλά επίπεδα. Άλλο να είσαι ξύπνιος και άλλο να κοιμάσαι.

Και μετά από ένα σημείο αρχίζουν και άλλα όπως επικοινωνία με άτομα που δεν είναι πάνω στον πλανήτη ή στην ίδια χρονική διάσταση....

 

Αυτά τα λιγα για το τι είναι υποσεινήδητο, Σταματώ για σχόλια. 

 

Αλλά όλο αυτό κατά την δική μου αντίληψη δεν γίνεται από το νευρικό σύστημα και από τον εγκέφαλο. Αλλά από τα τσάκρα της κεφαλής και πάνω από αυτήν.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

χμμμ

το όλο θέμα δεν είναι απλά κάποιος να αισθανθεί τα πνευματικα αλλά μάλλον να ζει στον κόσμο ως έχει. ταυτόχρονα πνευματικό κ υλικό...φυσικά πολλοί θα αντιδράσουν όμως μέσω της αποδοχής καταστάσεων πιστεύω πως γίνεται...

 

Εντάξει εδώ κρατάς τις ισορροπίες. Πόσο χρόνο και πόσο αντέχεις να είσαι στην μία κατάσταση και πόσο στην άλλη.

 

Και πόσο να είσαι και στις δύο ταυτόχρονα.

 

Αλλά εδώ που τα λέμε αυτό δεν γίνεται και για πολύ. Και ανάλογα τι κάνεις.

 

π.χ. αν έχεις εργασία που απαιτεί μεγάλη προσοχή δεν μπορείς να κάνεις και κάτι πολύ μεταφυσικό.

 

Οπότε είσαι μια έτσι μια αλλιώς. Το ζήτημα είναι να μεταβαίνεις από κάθε κατάσταση αντίληψης χωρίς προβλήματα.

 

π.χ. να μπορείς να ανέβεις στο αστρικό αλλά αν νιώσεις και καμιά ενέργεια να το αντέχεις και να ξυπνήσεις να πας για δουλειά.

 

Αυτό δεν λες;

Link to comment
Share on other sites

1.

:-)

χαίρομαι που με επιασες !

το θέμα είναι η τηλεπαθητικη κ υποσυνείδητη επικοινωνία συμβαίνει ή είναι κόλπα του εαυτού σου με το σχήμα του τάδε που έχεις σχηματίσει από τις εμπειρίες σου μαζί του;

Ίσως και τα δύο και απλά θα πρέπει να διαλυθεί η σκιά αυτή ώστε να υπάρξει ξεκάθαρη επικοινωνία. Υπάρχει τρόπος να διαλύεις κάθε σκιά και να ενωνεσαι με τον άλλον θέλει δε θέλει, είναι υπερβολικά ευθηνοφορος όμως, και εξαφανιζει κάθε είδους "μουρμούρα".

το παλεύω...

 

2.

αν έχεις πετύχει την ενωση δε θα υπάρχει εργασία να σε δυσκολεύει...όλο και κάποιος θα εχει τη λύση ευκαιρη. ;-)

Link to comment
Share on other sites

έχουμε αφήσει στη μέση το υποσυνείδητο και στην άκρη το ασυνείδητο.

 

δυστυχώς η απομόνωση δεν είναι επιλογή στην κατάσταση μου, πολλές ευθύνες!!

απλά παίζω στο hard mode!

Link to comment
Share on other sites

επίσης από βιολογική μεριά δεν εχω ιδέα...το οποίο με βοηθάει να εχω ένα πιο ανοικτό μυαλό σε θέματα όπως αυτό!

καταρχάς θέλω να μου εξηγήσεις γτ τόση αδιαφορία για το νωτιαίο μυελό; είμαι σίγουρος πως παίζει εξαιρετικά μεγάλο ρόλο στην πνευματική λειτουργία μας.

πρωτόγονο όργανο με άμεση επικοινωνία με το υλικό μας σώμα και τον εγκέφαλο.

πιθανόν να υπάρχει μια υποτυπώδης λειτουργία σκέψης σε αυτό κ γτ όχι; επικοινωνία με τους γύρω.

ούτως η άλλως νεύρα συγκεντρωμένα είναι και αυτός!!

 

υπάρχει κ ένα θέμα που παραπέμπει στη ταινιαρα being john malkovich

http://m.imdb.com/title/tt0120601/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...