Jump to content

Νόηση


Recommended Posts

κάποια πράγματα μου έρχονται τελείως φυσικά, χαλάει όμως τα πάντα (και πολύ βίαια) όταν βάζω το συνειδητό κομάτι του εαυτού μου στο παιχνίδι.

Για να το εξηγήσω καλύτερα νιώθω πως το συνειδητό μου κομμάτι ΔΕΝ είναι εαυτός μου, αλλά ένα συνονθύλευμα γνωμεων και αντιλήψεων που μαζεψα με την ως τώρα εμπειρία μου...

Πιστεύω πως αν καταφέρω να διατηρήσω την επαφή με τις υπόλοιπες καταστάσεις θα καθαρίσουν κάποια πράγματα που με δυσκολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

για να λες ότι έχεις αυτοκαταστροφικές ροπές σημαίνει ότι κάτι δεν κάνεις καλά.

 

Οι τοξίνες και η ανθυγιεινή ζωή είναι μοχλός πίεσης, οπότε πάρε το αντίστροφα...

 

Αποτοξίνωση, διατροφή με αντιξιοδοτικά, γυμναστική, ιδρώτας και νερό πολύ, και βρες και συναισθηματική κάλυψη αν έχεις κοπελιά.

 

Και βάλε ban σε οτιδήπτε αρνητικό όσο δελεαστικό και αν είναι.. π.χ. πολιτικές συζητήσεις, ακτιβισμό σε χαζομάρες, πολλές περιέργιες και απορίες που σου αλλάζουν στόχο κτλ.. κάνε ακτιβισμό για σένα και για την κοπέλα σου.

 

Και όταν μαζέψεις αρκετή ενέργεια και πετάτε και οι δύο μπορείς να κάνεις και άλλα προς τρίτους. Μην δίνεσαι τσάμπα θέλω να πω.... και κοίτα τον εαυτό σου μαζί με αυτούς που σε αγαπάν. Φίλοι, συγγνείς, κοπελιά.

Link to comment
Share on other sites

κάποια πράγματα μου έρχονται τελείως φυσικά, χαλάει όμως τα πάντα (και πολύ βίαια) όταν βάζω το συνειδητό κομάτι του εαυτού μου στο παιχνίδι.

Για να το εξηγήσω καλύτερα νιώθω πως το συνειδητό μου κομμάτι ΔΕΝ είναι εαυτός μου, αλλά ένα συνονθύλευμα γνωμεων και αντιλήψεων που μαζεψα με την ως τώρα εμπειρία μου...

Πιστεύω πως αν καταφέρω να διατηρήσω την επαφή με τις υπόλοιπες καταστάσεις θα καθαρίσουν κάποια πράγματα που με δυσκολεύουν.

 

ωραία βρες χρόνο για ησυχία και απομόνωση και κάτσε να χαλαρώσεις 30 λεπτά την ημέρα σε ένα ευνοϊκό περιβάλλον π.χ. μουσική κεράκια κτλ. Στην αρχή θα αποβάλεις εντάσεις και μετά θα συντονιστείς με τον εαυτό σου αφού φύγουν όλες οι γνώμες των άλλων. Αλλά θέλει επιμονή και υπομονή... ίσως 2-3 μήνες... ανάλογα τι έχεις μαζέψει.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω δικές μου τεχνικές βασισμένες στο τσι κουνγκ..

όσον αφορά την αποτοξίνωση κ ενδυνάμωση πρόσφατα άρχισα διατροφή goji berries και ζεολιθου και ομολογώ πως εχω δει απίστευτη διαφορά...

ηρεμία σε ένα σπίτι 50τμ. με 3 σκυλιά και ένα 3χρόνο κοριτσάκι δύσκολα βρίσκει κάποιος!!

πολύ εύκολα και γρήγορα όμως μπαίνω σε διάθεση που μου αρέσει με 2 κινήσεις.

Το επιθυμητό εδώ είναι να διακατεχομαι μόνιμα από αυτή τη διάθεση ;-)

Link to comment
Share on other sites

ωραία θα στο πω με δύο τρόπους.... ουδέν μονιμότερον του μεταβαλλόμενου.

 

να συγκρατήσεις την ενέργεια δεν μπορείς,... αντιδρά άσχημα....

 

οπότε ή κάνεις ανακύκλωση ή αλλάζεις δέρμα.... το ίδιο είναι... που σημαίνει συνεχίζεις στα θετικά και βρίσκεις τον ρυθμό σου... που θα πάει θα στρώσει και μην ασχολείσαι περισσότερο από ότι πρέπει σε θέματα που σου δαπανούν ενέργεια αν δεν είναι σημαντικά για σένα.

 

32sg2s5qfaw213a6g.jpg

 

δεν έχω να πω κάτι άλλο... καλή συνέχεια...  :010angelnot:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις της ενέργεια όχι συγκρατώντας τη...

πως είναι τα ιστιοφόρα ένα πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

κλασικό ο ουροβορος όμως η κυκλική σκάλα με εκφράζει πιο πολύ...πολλές φορές ξαναζω τα ίδια συναισθήματα όμως εχω ανέβει επίπεδο...και εχω διαφορετικές αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζεις να κάνεις ότι θετικό κάνεις, κόβεις τα αρνητικά και τέλος βρίσκεις τον ρυθμό σου απλό.

 

μεχρι να κόψεις τα αρνητικά και να ισοφαρίσεις με τα θετικά είναι το δύσκολο. Μετά κρατάς τον ρυθμό σου με μικρές ανανεώσεις για να μην μπουχτίσεις.

 

Απλά κάτι πρέπει να κάνεις δεν μπορείς να μείνεις αδρανής και να περιμένεις να έρθει το θετικό. Δλδ τι θα συγκρατήσεις; Για να συγκρατήσεις κάτι θέλει να το ανανεώνεις.

 

π.χ. τι θα κάνεις έρωτα ένα βράδυ και τέλος. Δεν θέλεις και μετά... Αυτό είναι η ανανέωση.

 

Ανανεώνεις ότι θέλεις και ότι άλλο δεν θέλεις το σταματάς.

Link to comment
Share on other sites

βρε ωραία και γνωστα όλα αυτα...

εγκυκλοπεδικες γνώσεις ζήτησα και στην αρχή πήγαινε πολύ όμορφα το θέμα.

τώρα σα να βαρέθηκε!

 

Εγώ με εμένα μια χαρά τα εχω και ανανεωνομαι σχεδόν καθημερινά, κάποια σχέδια και βήματα έχουν γίνει.

 

Ακόμα και μελλοντικά νιώθω πως υπάρχει η πιθανότητα να φτάσω κάποιους στόχους, ανάλογα τις πράξεις μου. (δε το λέω με τη χριστιανική ή καρμικη σημασία).

 

οι μικρές λεπτομέριες που μου ξεφεύγουν αλλά παίζουν συνδετικό ρόλο για τα σχέδια μου (μουαχαχαχα) είναι το δικό μου ζητούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί υποστηρίζουν μέσω θρησκειών ή ακόμα και επιστήμης πως τα πάντα ενώνονται και είναι βασικα ενέργεια.

 

Οι μορφές και η ύλη είναι κάτι σαν δικαιολογία της φύσης για να περιγράψει την μεταβολλη αυτή της ενέργειας.

 

βρισκόμαστε μάλλον ακριβώς ανάμεσα στους δύο αυτούς πόλους και τους βιώνουμε καθημερινά...

το κακό είναι πως φτάσαμε στο σημείο που βρισκόμαστε τώρα σαν ανθρωπότητα.

 

Ξεπερνώντας το όμως για χάρη της θεωρίας, βλέπουμε πως είμαστε ικανοί όχι μόνο να αντιληφθούμε τους διαφόρους κόσμους γύρω μας, μα και να επιλέξουμε ποιον θα ακολουθήσουμε...και, τολμώ να πω, να προσαρμόσουμε το κάθε μονοπάτι σύμφωνα με το είναι μας.

 

Σαν όντα έχουμε αυξημένη αντίληψη, συνείδηση και λογική με τις οποίες πρέπει να μάθουμε να συνθέτουμε τη ζωή μας.

 

(σταματαω εδώ προς το παρόν)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούμε τα παραπάνω για να αντεπεξέλθουμε στα καθημερινά μας προβληματα, και πραγματικά πολλοί νιώθουμε πως κάτι αφήνουμε στην άκρη, δε μπορούμε να καταλάβουμε ακριβώς γιατί έχουμε διδαχθεί πως δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Το γιατί είναι άλλη ιστορία.

 

Αν σταθούμε όμως και ηρεμήσουμε λιγάκι και αρχίσουμε να παρατηρούμε τον κόσμο γύρω μας θα αρχίσουμε να πιάνουμε κάποια σηματα που δεν είχαμε προσέξει...ειδικά αν είμαστε κοντά στη φύση και αφηθουμε αυτα θα μας πλημμυρίσουν.

Δυστυχώς προσωπικα τρόμαζω και η σύνδεση κόβεται...

:-(

 

(Είναι δύσκολο να συγκεντρωθείς όταν ένα παιδάκι χοροπηδαει, ανοίγει ψυγεία, και τρέχει ....)

 

Θέλω να καταλήξω στην σχέση που έχουμε σαν όντα με τη ζωογόνο δύναμη που ενώνει τα πάντα τουλάχιστον σε αυτόν το πλανήτη.

Αυτό που κάποιοι θεωρούν Θεό και λανθασμένα προσωποποιουν , ενώ κάποιοι το αντιλαμβάνονται ως ένα εφικτό επίπεδο της πνευματικής εξέλιξής μας.

 

Ποιος νομίζετε πως είναι ο δρόμος που οδηγεί σε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα απαντήσω από αυτά που μέχρι τώρα έχω δει και έχω κατανοήσει.

 

1- Έρωτας του Αγαθού, 2 - Φιλοσοφία του Αγαθού, 3 - Πίστη θεουργική

 

Είναι το τριπλό μονοπάτι κατανόησης του Θεού κατά τον Πυθαγόρα που ταξίδεψε στην Ανατολή και συνέθεσε σε ένα ενιαίο σύστημα τις πνευματικές πρακτικές.

 

π.χ. Έρωτας είναι η πρακτική της Τάντρα με την εκδήλωση της Αγάπης προς το Πνεύμα ενός ανθρώπου, Φιλοσοφία είναι η πρακτική της λογικής θεολογίας π.χ. Πλατωνισμός, Πίστη Θεουργική είναι η ιεροτελεστική πρακτική π.χ. Ορφισμός ή λατρεία κατά τα αρχαία έθιμα των αρχαίων Ελλήνων. 

 

Το με ποιο θα ξεκινήσει ο κάθε ένας παίζει. Εγώ ξεκίνησα με θεωρία, π.χ. Φιλοσοφία, μετά πήγα στην Θεουργία και τώρα είμαι στο Ερωτικό μονοπάτι.

 

εδώ έχει μια πιο μυστικιστική περιγραφή από τον John Opsopaus.

 

ενώ εγώ το απλοποιώ πολύ το πράγμα και το συζητάω πιο ανοιχτά, δεν μου αρέσει και τόσο η μυστικοπάθεια όταν όλος ο πλανήτης ξέρει κάποια πράγματα και η Ελλαδίτσα έχει μαύρα μεσάνυχτα.

 

Καλό είναι να δείτε το κείμενο από την αρχή

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ dim.

θα τα μελετήσω αργότερα!

 

χάος ναι. αγάπη!

όμως ξεκάθαρη ανιδιοτελής απόλυτη αγάπη...

Τεράστιο κ επικίνδυνο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...