Jump to content

Νόηση


Recommended Posts

1 - Με τον Έρωτας του Αγαθού ασκείς την Αγάπη προς έναν άνθρωπο. Αρχικά ερωτεύεσαι το σώμα, μετά τον χαρακτήρα ή την ψυχή και μετά με τα μεταφυσικά βιώματα το Πνεύμα.

 

2 - Με την Φιλοσοφία του Αγαθού ασκείς την Λογική, και μαθαίνεις από αρχαία κείμενα τον πνευματικό λογικό τρόπο σκέψης και όχι ότι μας έρθει στο μυαλό. Έτσι μαθαίνεις να μην μπουρδουκλώνεσαι λογικά και ψυχολογικά !

 

3 - Με την Πίστη θεουργική, αρχικά τελείς απλές τελετές ως έθιμα. Σταδιακά βλέπεις και από τον έρωτα διάφορα μεταφυσικά αλλά και δέχεσαι διδασκαλία με διαλογισμό. Και στην συνέχεια μαθαίνεις πιο τελετουργικά και πνευματικά πράγματα στον τομέα που θέλεις, π.χ. Ζωτική ενέργεια, Αστρική προβολή κτλ.

 

Για μένα αυτός είναι ο τρόπος που έμαθα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sucore, on 13 Apr 2013 - 00:58, said:

σε ευχαριστώ πολύ dim.

θα τα μελετήσω αργότερα!

 

χάος ναι. αγάπη!

όμως ξεκάθαρη ανιδιοτελής απόλυτη αγάπη...

Τεράστιο κ επικίνδυνο θέμα

Το πρόβλημα με την αγάπη είναι ότι στα υψηλά στάδια είναι ανιδιοτελής και αυτό σου λένε να κάνεις.

Αλλά στην διαδικασία βλέπεις ότι δεν μπορείς να αφεθείς τελείως διότι αυτοί που το λένε έχουν πολύ δυνατή ενέργεια και δεν τους ποιάνουν τα αρνητικά.

 

Οπότε σου λένε εσένα Αγάπη και μόνο και σε αφήνουν λίγο εκτεθιμένο.

Θέλει λοιπόν να βρεις την ισορροπία μεταξύ του Αγαπώ και του δεν σε αφήνω να με προσβάλεις και αν με προσβάλεις σε βάζω στην θέση σου.

Οπότε πέφτει και καμιά μεταφυσική σφαλιάρα. Αλλά με τρόπο που ο άλλος δεν βλάπτεται. Αυτό θέλει αρκετή εξάσκηση στην αρχή μέχρι να τον βρεις τον σωστό τρόπο.

 

:angel_not:

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

 

 Οι αρχαίοι Κινέζοι ας πούμε ήταν σε αυτό το στυλ ενώ οι Χριστιανοί είναι λίγο χύτρες ατμού κατά την γνώμη μου, μαζεύουν μαζεύουν και μετά ξεσπάνε.

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

1.

Τι γίνεται αν κατευθείαν βλέπεις την ψυχή του αλλού;

Δε χάνεις χρόνο με το να θαμπωθεις με σώματα κ χαρακτήρες...

Όμως γνωρίζοντας έτσι τον άλλον κατευθείαν δε του δίνεις την ευκαιρία να γνωρίσει εσένα και δεν υπάρχει συντονισμός...

:-(

 

2.

τα κλασικα κολληματα του mobile net...

συγνώμη αν εμφανίστηκε έτσι το σχόλιο μου...εγώ κανονικά το βλέπω!

 

3.

Αγάπη...

Πως να το πω δίχως να ακουστεί στραβά;

 

Φως, καθαρό κ τίποτε άλλο. Αμόλυντο, που να δίνει ζωή και να τονίζει προτερήματα.

Να μην βλάπτεται από τίποτα και να καθαρίζει οποιον πλησιάζει κακοπροαιρετα, με την έννοια της ψυχικής κάθαρσης και όχι της μαφιόζικης :-P.

 

Τέτοιου είδους αγάπη εννοώ.

 

Ω, είναι δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

να καταλαβαίνω τι νιώθει, τι σκέφτεται, τι πρέπει να πω κ να κάνω πριν το ζητήσει, πως βλέπει κάποια πράγματα...

και τι εννοεί ανεξάρτητα από ότι λέει.

 

Η ψυχή είναι λίγο πολύ η ίδια σε όλους μας, μιλάω για το πολύ εσωτερικό κομμάτι που είναι αυτό που μας ενώνει στο ολον-στη ζωή.

 

Το πως ο καθένας επεξεργάζεται ή και παραποιεί ότι δέχεται από το περιβάλλον οφείλεται σε εμπειρίες και μάλλον κάποια κληρονομικότητα που κ αυτή από τυποποιημένες εμπειρίες προήλθε

Link to comment
Share on other sites

πολλές φορές δεν καταλαβαίνεις τι σκέφτεται ο άλλος.

 

Δεν εννοώ τα προφανή αλλά διάφορα κολλήματα, κόνξες κτλ που μερικές φορές αρνείται και να σου μιλήσει.

 

Οπότε καταλαβαίνεις μόνο όταν ο άλλος είναι ανοιχτός σε σένα. Αλλιώς θέλει να πάρεις τον ψυχολογικό γκασμά και να σκάβεις μέχρι να φτάσεις στο κέντρο της Γης για να δεις που έχει κολλήσει.

 

Βέβαια αν έχεις ανθρώπους που είναι ανοιχτοί σε σένα είσαι μακάριος ο πτωχός τω πνεύματι, διότι τα έχεις όλα στα πόδια σου χωρίς να κουραστείς και χωρίς να απαιτείται να γνωρίζεις, ενώ του άλλου του ψήνει η άλλη το ψάρι στα χείλη και πρέπει να γίνει από ψυχολόγος μέχρι μέντιουμ .... και αν γίνει ....  :wink_anim:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν κ κλειστοί κ ανοικτοί άνθρωποι, δε μπορώ να δω συγκεκριμένα τα προβλήματα κάποιου αγνώστου γτ δε ξέρω τη ζωή του, όμως εύκολα αναγνωρίζω κάποια θέματα που μπορεί να έχει...αυτό όχι απαραίτητα με μεταφυσικές μεθόδους.

 

Μη ξεχνάς τη ρίζα του ψευδωνυμου μου...

:-P

κάπου χαμένο στο θρεντ με τις επεξηγήσεις πρέπει να είναι...μάλλον του 2005

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του όπως ταιριάζουν με την έως τώρα εμπειρία του, συνδυάζοντας την με την πνευματική κατάσταση της στιγμής εκείνης επιλέγει το μέλλον που θα ακολουθήσει και ίσως και το χρόνο που θα του αφιερώσει.

Αυτές οι επιλογές γίνονται είτε καθημερινά ή αρκετά σπάνια ανάλογα της βαρύτητας που θα έχουν στην αλλαγή της τωρινής κατάστασης του υποκειμένου.

 

Η απορία μου είναι αν έχουμε το ελεύθερο στην επιλογή του τελικού μας προορισμού ή είναι προκαθορισμένο (με δυαδικοτητα -2 προκαθορισμενοι αντίθετοι προορισμοί) και κάτι μας σπρώχνει στις επιλογές που κάνουμε ώστε τελικά να οδηγηθούμε σε αυτό;

Επίσης αν αφεθούμε στα πνευματικά υπόγεια ρεύματα αυτα θα μας οδηγήσουν εκεί σχετικά αναίμακτα; Συγκριτικά με το να μπλεξουμε μέσα στις επιλογές εγωιστικες τάσεις που τελικά χαλάνε το δικό μας μέλλον.

¿?

Link to comment
Share on other sites

Κι αν τα πάντα συνδέονται, ποιο το τίμημα για να αποκτήσουμε συνειδητή επαφή με το όλον;

Link to comment
Share on other sites

το τίμημα; Εδώ σε θέλω!

 

Για σκέψου αντέχεις το βίωμα να δεις έναν Άγγελο, έναν Δαίμονα, μια περιέργη οντότητα;

 

Και άντε το είδες. Αντέχεις να ενωθείς σε επίπεδο σκέψης μαζί του/της;

 

Αυτό είναι το μοναδικό τίμημα, το αν φοβάσαι ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το παράπλευρο τίμημα του ήπιου ή σκληρού "ασκητισμού". Εννοείται πως δεν έχω αποκλειστικά στο μυαλό μου τους διαφόρων ειδών ασκητές αλλά όπως και να το κάνεις χρειάζεται άσκηση και κόπος για να επιτευχθούν ορισμένα πράγματα. Τούτο σημαίνει ότι λίγο ή πολύ θυσιάζει κανείς κάποια πράγματα (όπως πχ ώρες διασκέδασης κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πολλοί λένε ότι ο εντατικός ασκητισμός είναι αντιπαραγωγικός και χρειάζονται διαλείματα.

 

Για αυτό λένε να κάνουμε διάλειμα από τις ενέργειες.

 

Ένα πράγμα που το έμαθα καλά !  :LolLolLolLol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα και σαφώς είναι ιδιαίτερος σε σχέση με τον δρόμο που ακολουθεί η μάζα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει ο δρόμος δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα και σαφώς είναι ιδιαίτερος σε σχέση με τον δρόμο που ακολουθεί η μάζα.

Η "μάζα"; και πως θεωρείς ότι εσύ ξεχωρίζεις από τη... "μάζα";

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...