Jump to content

Πρωτότοκα Παιδιά


 Share

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με τον Dimulator. Δεν χρειάζεται να το τραβήξουμε.

 

Theonefromland, δε θα διαγράψουμε το post σου, καθώς δεν χρειάζεται. Ό,τι ειπώθηκε ειπώθηκε, η συγγνώμη σου δείχνει πως το σκέφτηκες ξανά και αυτό είναι που έχει σημασία. Χαιρόμαστε και ελπίζουμε πως από εδώ και πέρα θα κρατήσεις την ίδια γραμμή :) Καλώς ήλθες :)

 

---------------

Γεια σου και από μένα Outis :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τα μέλη δείχνουν πολλή περισσότερη κατανόηση από τους συντονιστές αυτή τη στιγμή....Αυτό που ήθελα να πω στον Πρωτότοκο και βγήκε πολύ λάθος λόγω της στιγμής είναι πως το γεγονός ότι έγινε μέλος σε αυτό το φόρουμ και γενικώς το ενδιαφέρον του για αυτά τα πράγματα ίσως να υποδηλώνει πως πράγματι έχει μία παραπάνω ευαισθησία απο τα μικρότερα αδέρφια του.Βεβαίως υπάρχει πάντα η άποψη του ότι το παραπάνω οφείλεται λόγω ηλικίας και "τριβής".Μου φάνηκε όμως σαν ένα αντιπαράδειγμα που έχει βάση και το εκφράζω τώρα που είμαι πιο "νηφάλιος", σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να τον απωθήσω, αλλά περιμένω εκ νέου απάντησή του.

Edited by Theonefromland
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Theonefromland :)

 

Παρεξήγησες. Δεν διαγράφεται το post σου γιατί δε θεωρούμε πως υπάρχει κάποια ιδιαίτερη προσβολή σε αυτό. 

Το δικό μου σχόλιο, περί δεύτερης σκέψης, γράφτηκε για να επιβραβεύσω τη συμπεριφορά σου και να σε απαλλάξω από κάποια εσφαλμένη ενοχή.

 

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

:021byeHappy:  :021byeHappy:  :021byeHappy: 

Μην τρελαίνεσαι!!!
Καλησπέρα!! 

Όλα καλά. Έχω ακούσει και χειρότερα από άλλους χρήστες!
Δεν με πείραξε καθόλου! Σε ευχαριστώ για το reply σου!

Καληνύχτα,
Ευχές για υγεία και εσωτερική ευημερία!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κατάλαβα γιατί ζήτησες να διαγραφεί το μήνυμά σου, μια
χαρά ήταν το συμπέρασμα. Σκέφτεσαι και ζητάς, κατά κάποιον τρόπο, συγνώμη?
Είναι καλό για μας και τους γύρω μας να χρησιμοποιούμε το μυαλό μας, να μην
χάβουμε ότι βρεθεί στο δρόμο μας.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κατάλαβα γιατί ζήτησες να διαγραφεί το μήνυμά σου, μια

χαρά ήταν το συμπέρασμα. Σκέφτεσαι και ζητάς, κατά κάποιον τρόπο, συγνώμη?

Είναι καλό για μας και τους γύρω μας να χρησιμοποιούμε το μυαλό μας, να μην

χάβουμε ότι βρεθεί στο δρόμο μας.

Εντάξει ρε παιδιά ας μην το συνεχίσουμε... μου έστειλαν οι συντονιστές κάποια ειδοποιητικά μηνύματα και έγινε παρεξήγηση.

Edited by Theonefromland
Link to comment
Share on other sites

Μην το παίρνεις προσωπικά, δεν ασχολούμαι με το θέμα που
δημιουργήθηκε αλλά με την υποχρέωση που έχουμε απέναντι

στον εαυτό μας και στο περιβάλλον μας να σκεφτόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι εντάξει, είπαμε, δεν έγινε τίποτε στην πραγματικότητα... Αν υπάρχει κάτι για το συγκεκριμένο topic, συνεχίστε.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι εντάξει, είπαμε, δεν έγινε τίποτε στην πραγματικότητα... Αν υπάρχει κάτι για το συγκεκριμένο topic, συνεχίστε.

Όπως βλέπεις οι χωρίς νόημα (α-νόητες) παρεμβάσεις "σκοτώνουν" τα τόπικ.

 

Πιστεύετε ότι τα πρωτότοκα παιδιά έχουν κάποια διαφορά σε πνευματικό επίπεδο από τα αδέρφια τους;Πιστεύευτε ότι κάποιοι άνθρωποι ανάπτύσσουν μεγαλύτερη κλίση προς το μεταφυσικό ανάλογα

με το αν είναι πρωτότοκοι, δευτερότοκοι κ.λ.π.;

 

Διαφορές υπάρχουν σε όλα απολύτως τα επίπεδα - αλλά όχι με μια κάποια δεδομένη από τα πριν μεγαλύτερη ή μικρότερη 'κλίση'. Δεν είναι πάντα αναγκαστικά καλύτερο ή μεγαλύτερο, αλλά είναι πάντα διαφορετικό.

Όταν μιλάμε για επίπεδα, αντιλαμβάνομαι το - μεταφυσικό-πνευματικό και τα φυσικά: το ψυχολογικό, το συναισθηματικό και το υλικό και το μεταφυσικό επηρεάζει το φυσικό, και το ίδιο ισχύει αντίστροφα.

Ένας πρωτότοκος γνωρίζει γονείς πιο άπειρους παιδαγωγικά, λιγότερο σταθερούς οικονομικά, ίσως σε 'προσωρινή' κατοικία μικρότερη από αργότερα. Ταυτόχρονα μπορεί να είναι πιο ιδεολόγοι και πιο ευχάριστοι, με περισσότερες μεταφυσικές αναζητήσεις αλλά και στρες αβεβαιότητας.

Ένα τρίτο παιδί πχ γνωρίζει αδέρφια, γονείς πιο έμπειρους στα παιδιά, πιο σταθερούς οικονομικά (ακόμα κι αν αυτό σημαίνει σταθερά στον πάτο!) με σπίτι μεγαλύτερο που άλλα αδέλφια ήδη αποκαλούν "πατρικό" ή "της μάνας τους". Ταυτόχρονα ίσως είναι πιο κυνικοί, λιγότερο ευέλικτοι και με μεταφυσικές ιδέες είτε σταθερές πια ή πλέον μεταφυσικά αδιάφορους, και στρεσσαρισμένος περισσότερο από τη βεβαιότητα.

Ε, δε μπορεί να μη φανούν όλ'αυτά στο παιδί. Κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκεφτεί λίγο αυτήν την απορία του Theonefromland για τα πρωτότοκα, αλλά ως μοναχοπαίδι δυσκολεύομαι να συγκρίνω το βαθμό αναζήτησης σε σχέση με τη σειρά γέννησης. Νομίζω όμως ότι εκτός από τη σειρά γέννησης, επηρεάζει και ο τύπος της οικογένειας (μονογονεϊκή/υιοθετημένο παιδί κ.ά), αλλά και η προσκόλληση σε θρησκευτικά πιστεύω.

Από ό,τι παρατηρώ όμως σε οικογένειες εδώ που ζω, όπου τυγχάνει να έχω μαθητές όλα τα παιδιά μιας οικογένειας, θα έλεγα ότι όσο πιο πολλά μεγαλύτερα αδέλφια έχει ένα παιδί, τόσο πιο "ελεύθερο" είναι. 'Ο,τι δηλαδή οι γονείς είναι πιο ελαστικοί και το περιορίζουν λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι οι γονείς στο δεύτερο παιδί είναι πιο προσεκτικοί και έμπειροι στο πως θα του συμπεριφερθούν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...