Jump to content

Πρωτότοκα Παιδιά


 Share

Recommended Posts

Πιστεύετε ότι τα πρωτότοκα παιδιά έχουν κάποια διαφορά σε πνευματικό επίπεδο από τα αδέρφια τους;Πιστεύευτε ότι κάποιοι άνθρωποι ανάπτύσσουν μεγαλύτερη κλίση προς το μεταφυσικό ανάλογα

με το αν είναι πρωτότοκοι, δευτερότοκοι κ.λ.π.;

Link to comment
Share on other sites

Ναι..
εξαρτάται από την δομή της οικογένειας όμως και όχι τόσο από το γεγονός αυτό καθ'αυτό..
ένας πρωτότοκος γιός/κόρη ο οποίος έχει μπει στο "περιθώριο" της προσοχής εξαιτίας της έλευσης
του αδερφού του και δέχεται όλες τις τιμωρίες,τις επιπλήξεις κτλ ενώ παράλληλα αναμένεται 
από αυτόν να πρωτοπορεί στα πάντα είναι λογικό να δημιουργήσει,μέχρι κάποια ηλικία τουλάχιστον,
πιο πολύπλοκη ψυχοσύνθεση..και θεωρητικά να έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να τον 
έλξει κάτι το διαφορετικό/μαγικό/μυστικιστικό/παραμυθένιο κτλ..
Από την άλλη ένας δευτερότοκος γιός/κόρη ο οποίος έχει φτάσει σε σημείο να κάνει τα πάντα για να

ξεπεράσει τον αδερφό του,ο οποίος παίρνει όλα τα πρωτεία,είναι εξίσου πιθανό να φτάσει σε πολύ

βαθύτερο επίπεδο σε κάποια πράγματα,επειδή το ζητούμενο δεν είναι να γνωρίσει,αλλά να υιοθετήσει
χαρακτηριστικά που θα τον βοηθήσουν να σταθεί στην θέση που θέλει..

Αυτό όμως είναι εντελώς περιστασιακό :) δεν νομίζω οτι θα μπορούσε να γενικεύσει κανείς,ειδικά 
όταν εμπλέκονται μέσα διαφορετικοί συνδυασμοί φύλων,διαφορετικά περιβάλλοντα,διαφορετικές 
διαφορές ηλικίες,διαφορετική αντιμετώπιση..

Περιπτώσεις με γονείς που έχουν περισσότερα από δύο παιδιά δεν είναι πολύ συνηθισμένες..αλλά
αν έπρεπε να υποθέσω,θα έλεγα οτι όταν συμβιώνουν τόσα πολλά παιδιά σίγουρα δημιουργούνται
ιδιαίτερες οπτικές..
Ίσως σε μια εποχή που μπορούσε όντως να γεννηθεί ο έβδομος γιός ενός έβδομου γιού,από πρακτικής
πλευράς,να μπορούσαμε να κρίνουμε καλύτερα..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα για δημοσκόπηση..

Πράγματι! Χμμ... όποιος θέλει θα μπορούσε να μας πει την σειρά του:) Ίσως βγάλουμε κανά ενδιαφέρον συμπέρασμα ποτέ δεν ξερεις....

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα μοναχοπαίδια;

Και τα μοναχοπαίδια στα πρωτότοκα θα πρέπει να τα συμπεριλάβουμε(συνήθως), περιμένω απόψεις :).....

Edited by Theonefromland
Link to comment
Share on other sites

Και τα μοναχοπαίδια στα πρωτότοκα θα πρέπει να τα συμπεριλάβουμε(συνήθως), περιμένω απόψεις :).....

 

δεν νομίζω..πρωτότοκος είναι απλώς αυτός που έχει γεννηθεί πρώτος..και σίγουρα

(όντας ο μεγαλύτερος από ένα η περισσότερα αδέρφια κοντά στην ηλικία του)έχει 

διαφορετική ψυχοσύνθεση από ένα μοναχοπαίδι που είναι ουσιαστικά εκτός αδερφικού

ανταγωνισμού..

Link to comment
Share on other sites

 

δεν νομίζω..πρωτότοκος είναι απλώς αυτός που έχει γεννηθεί πρώτος..και σίγουρα

(όντας ο μεγαλύτερος από ένα η περισσότερα αδέρφια κοντά στην ηλικία του)έχει 

διαφορετική ψυχοσύνθεση από ένα μοναχοπαίδι που είναι ουσιαστικά εκτός αδερφικού

ανταγωνισμού..

Χμμ, δεν λέω, με ενδιαφέρει το ψυχολογικό επίπεδο αλλά μάλλον κανείς δεν κατάλαβε ότι εστιάζω στο βιολογικό.Όταν μιλάμε για πρωτότοκα παιδιά αναφερόμαστε

από την πλευρά της μητέρας μιας λόγω φυσιολογίας ο πατέρας δεν μας ενδιαφέρει.Μιλάμε δηλαδή για τον πρώτο τοκετό ο οποίος δεν είναι πάντα επιτυχής :(

Καταλαβαίνω πως το θέμα είναι λεπτό...., έχω όμως συναντήσει απόψεις οι οποίες εμπλέκουν το βιολογικό κομμάτι τόσο με την ανάπτυξη του χαρακτήρα όσο και με την

πνευματική διαφοροποίηση του ατόμου.Σίγουρα το περιβάλλον επιδρά αλλά είναι το μόνο;...Τι νομίζετε λοιπόν;:)

Edited by Theonefromland
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,
Υγεία και Εσωτερική ευημερία εύχομαι.

Θα ήθελα να παρουσιάσω την άποψή μου επάνω στο θέμα.
Αποτελλώ πρωτότοκος σε οικογενεια 6 παιδιών. Έχω συνεπώς όπως καταλαβαίνετε 5 αδέλφια και όλα
μικρότερα από εμένα, με γονείς στην ουσία απόντες, και άρα τα μωρά μεγάλωσαν με την φροντίδα της 
γιαγιάς και την δική μου.

Θα ήθελα να κάνω αρχικά, μία παρατήρηση πάνω στο θέμα "αντιμετώπισης" των μικρότερων
αδελφών από τα μεγαλύτερα και κυρίως από το πρωτότοκο.
Στην δική μου περίπτωση, λόγω του ότι ήταν στόχος των γονιών μου η πολύτεκνία, μεγάλωσα
με παραμύθια που είχαν αναφορές σε πολύ μεγάλες οικογένειες, με την εικόνα της "παραδοσιακής"
οικογένειας ως την "πρώτυπη" Ελληνική και άρα σωστή οικογένεια. Συνεπώς, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα
από άποψη αποδοχής των μικρότερων αδελφών, και όχι μόνο από εμένα αλλά και από τα υπολοιπα στη σειρά
αδέλφια μου, με το καλούπι να σπάει στο 5ο που η γιαγιά μας είχε πεθάνει και δεν υπήρξαν αυτές οι "διδαχές" από εμάς.

Πάντως, όσον αφορά τις πνευματικές δεξιότητες κατά σειρά γεννήσεως, παρατήρησα πως, τα αδέλφια μου 
εμφάνιζαν όλο και σε πιο μικρή ηλικία τα ταλέντα τους, αλλά ταυτόχρονα εμφάνιζαν και σημάδια πολύ μεγαλύτερης
ευαισθησίας σε αυτά. Παρ'α όλα αυτά, εγώ δεν μπορούσα να αποτελλέσω μέτρο σύγκρισης μιας και την ομιλία
την άρχισα στα τρία μου χρόνια, ενώ την μουσική και τη ζωγραφική στα 4. Ένα καλό μέτρο σύγκρισης αποτελλεί η
δεύτερη κατά σειρά αδελφή μου, η οποία έδειξε σε αρκετά μεγάλη ηλικία τα ερεθίσματά της, κοντά στα 8 της
χρόνια. Η σειρά ήταν κάπως έτσι:

1----->3 - 4
2----->4 - 8
2----->4 - 6
3----->5 - 5
4----->4 - 5
5----->4 - 4
6----->3 - είναι μικρό ακόμα

Αντίστοιχα, όσον αφορά την ανταπόκριση σε πνευματικά θέματα, μπορώ να πώ πως λόγω ύπαρξης έντονου θρησκευτικού κλίματος,
στην οικογένεια όλα τα αδέλφια μου έδειξαν άμεση ανταπόκριση σε αυτά. Δεν γνωρίζω αν σε αυτό έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο τόσο η βιολογική 
σειρά των παιδιών, όσο μάλλον τα βιώματά τους μέσα στο πνευματικό χώρο. Άλλωστε από την εμβρυακή μας ηλικία έχουμε την 
αντίδρασή μας σε ερεθίσματα, πόσο μάλλον στα 2-3-4-5 μας χρόνια, που διαμορφώνεται ο χαρακτήρας μας.

Ωστόσο, έχω να πατηρήσω κάτι. Η δεύτερη κατά σειρά αδελφή μου παρουσίασε ιδιαίτερη αντίδραση και έλειψη κατανόησης σε
οτιδήποτε πνευματικό θέμα - με τα παιδιά που ακολουθούν να αντιλαμβάνονται με εκθετικό τρόπο, πνευματικά θέματα σε όλο και 
νεότερες ηλικίες - γεγονός όμως που δεν αποδεικνύει τίποτα βιολογικό, όσο "θέμα τριβής και αντίδρασης" με τα υπόλοιπα
αδέλφια.

Αυτά προς το παρόν. Θα συλλέξω κι άλλες πληροφορίες που θα τις μοιραστώ σύντομα μαζί σας.

Ελπίζω να έθεσα κάτι ενδιαφέρον και να μην σας σπατάλησα τον χρόνο,
Καλή σας συνέχεια..

 


 

 
Edited by Πρωτότοκος
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σας,

Υγεία και Εσωτερική ευημερία εύχομαι.

 

Θα ήθελα να παρουσιάσω την άποψή μου επάνω στο θέμα.

Αποτελλώ πρωτότοκος σε οικογενεια 6 παιδιών. Έχω συνεπώς όπως καταλαβαίνετε 5 αδέλφια και όλα

μικρότερα από εμένα, με γονείς στην ουσία απόντες, και άρα τα μωρά μεγάλωσαν με την φροντίδα της 

γιαγιάς και την δική μου.

 

Θα ήθελα να κάνω αρχικά, μία παρατήρηση πάνω στο θέμα "αντιμετώπισης" των μικρότερων

αδελφών από τα μεγαλύτερα και κυρίως από το πρωτότοκο.

Στην δική μου περίπτωση, λόγω του ότι ήταν στόχος των γονιών μου η πολύτεκνία, μεγάλωσα

με παραμύθια που είχαν αναφορές σε πολύ μεγάλες οικογένειες, με την εικόνα της "παραδοσιακής"

οικογένειας ως την "πρώτυπη" Ελληνική και άρα σωστή οικογένεια. Συνεπώς, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα

από άποψη αποδοχής των μικρότερων αδελφών, και όχι μόνο από εμένα αλλά και από τα υπολοιπα στη σειρά

αδέλφια μου, με το καλούπι να σπάει στο 5ο που η γιαγιά μας είχε πεθάνει και δεν υπήρξαν αυτές οι "διδαχές" από εμάς.

 

Πάντως, όσον αφορά τις πνευματικές δεξιότητες κατά σειρά γεννήσεως, παρατήρησα πως, τα αδέλφια μου 

εμφάνιζαν όλο και σε πιο μικρή ηλικία τα ταλέντα τους, αλλά ταυτόχρονα εμφάνιζαν και σημάδια πολύ μεγαλύτερης

ευαισθησίας σε αυτά. Παρ'α όλα αυτά, εγώ δεν μπορούσα να αποτελλέσω μέτρο σύγκρισης μιας και την ομιλία

την άρχισα στα τρία μου χρόνια, ενώ την μουσική και τη ζωγραφική στα 4. Ένα καλό μέτρο σύγκρισης αποτελλεί η

δεύτερη κατά σειρά αδελφή μου, η οποία έδειξε σε αρκετά μεγάλη ηλικία τα ερεθίσματά της, κοντά στα 8 της

χρόνια. Η σειρά ήταν κάπως έτσι:

 

1----->3 - 4

2----->4 - 8

2----->4 - 6

3----->5 - 5

4----->4 - 5

5----->4 - 4

6----->3 - είναι μικρό ακόμα

 

Αντίστοιχα, όσον αφορά την ανταπόκριση σε πνευματικά θέματα, μπορώ να πώ πως λόγω ύπαρξης έντονου θρησκευτικού κλίματος,

στην οικογένεια όλα τα αδέλφια μου έδειξαν άμεση ανταπόκριση σε αυτά. Δεν γνωρίζω αν σε αυτό έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο τόσο η βιολογική 

σειρά των παιδιών, όσο μάλλον τα βιώματά τους μέσα στο πνευματικό χώρο. Άλλωστε από την εμβρυακή μας ηλικία έχουμε την 

αντίδρασή μας σε ερεθίσματα, πόσο μάλλον στα 2-3-4-5 μας χρόνια, που διαμορφώνεται ο χαρακτήρας μας.

 

Ωστόσο, έχω να πατηρήσω κάτι. Η δεύτερη κατά σειρά αδελφή μου παρουσίασε ιδιαίτερη αντίδραση και έλειψη κατανόησης σε

οτιδήποτε πνευματικό θέμα - με τα παιδιά που ακολουθούν να αντιλαμβάνονται με εκθετικό τρόπο, πνευματικά θέματα σε όλο και 

νεότερες ηλικίες - γεγονός όμως που δεν αποδεικνύει τίποτα βιολογικό, όσο "θέμα τριβής και αντίδρασης" με τα υπόλοιπα

αδέλφια.

 

Αυτά προς το παρόν. Θα συλλέξω κι άλλες πληροφορίες που θα τις μοιραστώ σύντομα μαζί σας.

 

Ελπίζω να έθεσα κάτι ενδιαφέρον και να μην σας σπατάλησα τον χρόνο,

Καλή σας συνέχεια..

 

 

 

Μάλιστα, εγώ εσένα βλέπω να ποστάρεις εδώ και όχι τα αδέρφια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούν οι συντονιστές ας διαγράψουν την παραπάνω απάντηση.Δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν ο "Πρωτότοκος"

έδωσε έναν πολύ ικανοποιητικό παράδειγμα και μια εκτενής απάντηση ενώ πήρε μια πολύ κακή υποδοχή από εμένα.Καλώς

ήρθες λοιπόν!! πες μου σε παρακαλώ ότι δεν παρεξηγήθηκες :unsure:  και πίστεψε με αν θες ότι δεν θα συναντήσεις άλλες κακότροπες απαντήσεις στο μέλλον από τα μέλη του φόρουμ, από όσο γνωρίζω.

Edited by Theonefromland
Link to comment
Share on other sites

...πες μου σε παρακαλώ ότι δεν παρεξηγήθηκες :unsure:  και πίστεψε με αν θες ότι δεν θα συναντήσεις άλλες κακότροπες απαντήσεις στο μέλλον από τα μέλη του φόρουμ, από όσο γνωρίζω.

Βασικά έσυ θα πρέπει να μας πεις ότι θα πάψεις να τρολλάρεις ή να ποστάρεις χωρίς περιεχόμενο και απερίσκεπτα :zipped_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ας μην εντείνουμε τα συναισθήματα ο Theonefromland ήδη ζήτησε δημόσια συγνώμη και διαγραφή του ποστ του.

 

Είναι καλό για όλους μας ! Καλώς ήθες πάλι Outis   :021byeHappy:

 

 

Αν μπορούν οι συντονιστές ας διαγράψουν την παραπάνω απάντηση.Δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν
Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ας μην εντείνουμε τα συναισθήματα ο Theonefromland ήδη ζήτησε δημόσια συγνώμη και διαγραφή του ποστ του.

 

Είναι καλό για όλους μας ! Καλώς ήθες πάλι Outis   :021byeHappy:

:021byeHappy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...