Jump to content

~Καθαρισμός Και Κάθαρση Κρυστάλλων~


Recommended Posts

Εσυ το έχεις πάρει προσωπικά προσπαθώντας να αποδείξεις τα συμπεράσματα σου ως αντικειμενικά,

και επιτιθεσαι στους "μεταφυσικούς" του 80' χωρίς ουσιαστικό επιχείρημα.

… μάλλον δεν διαβάζουν όλοι τα ποστ από την αρχή!

 

 

Αυτό το τόπικ άρχισε με μια έγκυρη ερώτηση – ο άνθρωπος πήρε μια απάντηση, τέλος. Δεν ασχολήθηκα, ούτε σχολίασα.

 

 

Και ξαφνικά ο dim «απαντά» (σε ποστ που δεν (!) έκανα!) Λογικά ανταποκρίθηκα (οπότε δεν πρόκειται κάτι που πήρα προσωπικά αλλά για κάτι που πρακτικά μου ζητήθηκε να ασχοληθώ) αφού έδειχνε να θέλει να το κουβεντιάσει. Από την μεριά μου γιατί όχι; Αφού ανέφερα «έψαξα και δεν βρηκα» γιατί να μην ακούσω κάποιους που λένε ότι ξέρουν; Αλλά το «λένε» μένει στο «λένε» σε περιαυτολογίες του πόσα χρόνια εμπειρίας έχουν κτλ κτλ.

 

Δεν είναι θέμα επιχειρήματος. Είναι θέμα ερωτηματικών αναπάντητων (που αντί να δίνονται απλές απαντήσεις...)

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το είπε ο dim - δεν είναι η ανάγκη στον κρύσταλλο αλλά στον άνθρωπο. Εκείνο που κάνει κάποια τεχνική (με αυτή τη λογική είναι στον άνθρωπο λοιπόν). Και ναι, από το πλήθος των 'προσφορών' κάπως πρέπει να ξεχωρίζει ο άνθρωπος τα πράγματα, τα συμπεράσματα δεν είναι αυθαίρετα - γιατί βασίζονται στο ότι στις ερωτήσεις δεν δίνεται απάντηση ξεκάθαρη.

 

μισό .... να το πω κάπως αλλιώς...

 

αν εμείς οι άνθρωποι ζούσαμε 24 ώρες το 24ωρο με αλλαγμένη συνειδητότητα θα ήταν σαν να πατούσαμε πχ ένα κουμπάκι και η οπτική μας να έβλεπε ΟΛΑ τα όντα με περιγράματα διάφανου φωτός....

 

Δλδ φαντάσου να προχωράς στον δρόμο και να βλέπεις φωτεινους τους ανθρώπους, τα δένδρα, τα κτήρια κτλ...

 

Κανένα έμψυχο και κανένα άψυχο δεν θα είχε ενεργειακή ανάγκη. Όλες η ατομικότητες θα υπήρχαν σε ένα καθαρό πεδίο, αγνό να το πω...

 

Όμως επειδή αυτό πρακτικά στην θνητή ζωή δεν γίνεται συνέχεια .... το κάνουμε περιστασιακά.

 

Και έτσι μια προβολή από το πλήθος των Ενάδων εμείς το βιώνουμε μέσα στον χρόνο σαν δυϊσμό... ενώ είναι ενιαίο.

 

Για αυτό ένας άνθρωπος από την δική του σκέψη αρνητική φορτίζει την πράνα με αρνητικές ιδέες και αρρωσταίνει...

Και όταν βάλουμε έναν ενεργειακό λίθο με καθαρή πράνα μέσα του στον άνθρωπο λόγω του δυϊσμου εντός Χρόνου το αρνητικό φεύγει από το θετικό...

 

Μετά θα πρέπει όμως να καθαρίσουμε τον κρύσταλλο πάλι με πράνα ενεργειακά γιατί ή θα έχει ουδέτερο πρανικό φορτίο ή θα έχει απορροφήσει το αρνητικό φορτίο από τον ασθενή...

 

Οπότε μέσα στον χρόνο υπάρχει ατέρμονη αλλαγή των ενεργειών και στα έμψυχα και στα άψυχα...

 

Και έτσι και ο άνθρωπος καθαρίζει και μετά ο κρύσταλλος από τον θεραπευτή.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

… μάλλον δεν διαβάζουν όλοι τα ποστ από την αρχή!

 

 

Αυτό το τόπικ άρχισε με μια έγκυρη ερώτηση – ο άνθρωπος πήρε μια απάντηση, τέλος. Δεν ασχολήθηκα, ούτε σχολίασα.

 

 

Και ξαφνικά ο dim «απαντά» (σε ποστ που δεν (!) έκανα!) Λογικά ανταποκρίθηκα (οπότε δεν πρόκειται κάτι που πήρα προσωπικά αλλά για κάτι που πρακτικά μου ζητήθηκε να ασχοληθώ) αφού έδειχνε να θέλει να το κουβεντιάσει. Από την μεριά μου γιατί όχι; Αφού ανέφερα «έψαξα και δεν βρηκα» γιατί να μην ακούσω κάποιους που λένε ότι ξέρουν; Αλλά το «λένε» μένει στο «λένε» σε περιαυτολογίες του πόσα χρόνια εμπειρίας έχουν κτλ κτλ.

 

Δεν είναι θέμα επιχειρήματος. Είναι θέμα ερωτηματικών αναπάντητων (που αντί να δίνονται απλές απαντήσεις...)

 

 

Ούτι σου έχω μια πρόταση για να το δεις.... πάνε σε ένα φεστιβάλ Ρεικι .... και όταν πιαστούν χέρι χέρι ή κάνουν ενεργειακές θεραπείες αφέσου και χαλάρωσε και πες μου μετά τι ένιωσες... Το Ρεικι δουλεύει με πράνα και τον άνθρωπο σαν κρύσταλλο... δες το πρώτα από έμψυχο ον και μετά αν το νιώσεις πάνε και δες σε κάποιον που κάνει φορτίσεις Ρεικι με κρυστάλλους και τους κρυστάλλους του ....

 

Στα φεστιβάλ Ρεικι γίνονται τέτοια... έτσι για να μην μιλάμε θεωρητικά και ιστορικά μέσα από κείμενα.. πάνε να το βιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

το site αυτό είναι πίνακας όλων των εκδηλώσεων που το κοινό συμμετέχει ελεύθερα σαν παρουσίαση ή με ελάχιστα έξοδα

 

εκτός από Ρεικι έχει πάρα πολλά από Yoga, διαλογισμούς, Ται τσι, ομαδικές προσευχές, ομάδες αειζωίας κτλ

Link to comment
Share on other sites

"Στα φεστιβάλ Ρεικι γίνονται τέτοια... έτσι για να μην μιλάμε θεωρητικά και ιστορικά μέσα από κείμενα.. πάνε να το βιώσεις." Για άλλο πράμα μιλάμε. Άλλο το αν νιώσεις κάτι κι άλλο η αιτία που το ένιωσες. Εσύ λες είναι πράνα. Άλλος λεει είναι αόρατες νεράϊδες που σε γαργαλάνε. Για να βρεθεί η αιτία δεν αρκεί το να το νιώσεις - ίσα ίσα μπορεί να το αποδόσει κανεις πρόχειρα κάπου χωρίς να είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που το αποδίσεις .. εγώ είπα την άποψη μου και αν πας και ρωτήσεις και άλλους τα ίδια θα σου πουν ανάλογα το επίπεδο κατανόησης τους

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που το αποδίσεις .. εγώ είπα την άποψη μου και αν πας και ρωτήσεις και άλλους τα ίδια θα σου πουν ανάλογα το επίπεδο κατανόησης τους

Κατ'αρχήν το ψάχνω - κρατώ το που το αποδίδουν διάφοροι - συγκρίνω τις δικές μου και τις ιστορικές αντιδράσεις με τις διάφορες ερμηνείες - βλέπω αν έχουν καμιά βάση ή αν αποδίδονται αυθαίρετα, αν εξυπηρετούν κάποιους ή όχι, αν επικαλούνται βαθιές ρίζες σε παραδόσεις και πόσο αυτές μπορούν να ανιχνευτούν, και τελικά διαπιστώνω ότι όλ'αυτά δεν κολλάνε καλά - στο θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

… μάλλον δεν διαβάζουν όλοι τα ποστ από την αρχή!

 

 

 

Το θέμα είναι οτι λες οτι έψαξες και δεν βρήκες.Ψάξε καλύτερα σου λέω και θα βρεις παραδόσεις.

Ο dim σου μίλησε για τον καθαρισμό όμοιων με όμοιων γη,νερο,ήλιος.Ε,λοιπόν υπάρχει πως να το κάνουμε.

Θα βρεις και σε βιβλία μαγείας παλιες παραδόσεις παγανιστικές για καθαρισμό των υλικών,των φυλαχτών κτλ.Ολα παρόμοια διαδικασία έχουν.

Αν θες να ψάχνεις επιφανειακά το google για να βγάζεις συμπεράσματα μπορείς να τα βγάλεις αλλά είναι δικά σου,μην τα προβάλλεις σαν αντικειμενικά γιατι δεν είναι σε καμία περίπτωση.

Και δεν είναι ούτε ως προς το αποτέλεσμα γιατί δεν μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο αλλά ούτε και επι των ανύπαρκτων όπως ισχυρίζεσαι παραδόσεων.

Δεν ξυπνήσανε ένα πρωί κάποιοι και επινόησαν στα κουτουρού καθαρισμό των κρυστάλλων.

Και εν πάση περιπτώση όποιος θέλει μπορεί να πιάσει τα βουνά και τις ερήμους να ψάχνει χαλαζίες,ακουαμαρίνες και αχάτες,δεν καταλαβαίνω ποιος τον εμποδίζει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι λες οτι έψαξες και δεν βρήκες.Ψάξε καλύτερα σου λέω και θα βρεις παραδόσεις.....

Νομίζω πως αν υπήρχαν με τόση κουβέντα κάποιος θα είχε αναφέρει, τα ίδια λες... δεν υπάρχουν έτσι.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αλλά δεν ενδιαφέρεσαι.Και μένεις στα δικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αλλά δεν ενδιαφέρεσαι.Και μένεις στα δικα σου.

Πως το λες αυτό; Αφού ζήτησα και εκτός από λόγια (ή άκυρα λινκ) δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και μερικά λινκς σχετικά με το θέμα του ενεργειακού καθαρισμού και των κρυστάλλων αλλά και γενικότερα.

 

http://www.amazon.com/The-American-Indian-Secrets-Crystal/dp/0572022638

 

βιβλίο με κακή μετάφραση αλλά πολύ καλές πληροφορίες..

 

 

 http://en.wikipedia.org/wiki/Ritual_purification

 

http://www.amerindea.com/magic-cleanse.html

 

http://www.esscr.org/g104_abultion.htm

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Ούτι σου έχω μια πρόταση για να το δεις.... πάνε σε ένα φεστιβάλ Ρεικι .... και όταν πιαστούν χέρι χέρι ή κάνουν ενεργειακές θεραπείες αφέσου και χαλάρωσε και πες μου μετά τι ένιωσες...

:063laugh:

 

Dim έχεις πάει ποτέ σε φεστιβάλ ρέικι ή θεωρητικά το λες?

 

Ίσως βέβαια σε εμένα φαίνονται αστεία όλα αυτά….τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...