Jump to content

Σκοτεινός Βουδισμός


Recommended Posts

@Ουτι οι Δράκοι αγόρι μου δεν είναι για σένα γίνε βοηθός σεφ καλύτερα για να δεις τι υλικά έχει το σύμπαν και δες λίγο την Αλχημεία...

 

Σου προτείνω να αλλάξεις Άβαταρ σε σκούφο μάγειρα.. (βοηθός σεφ, μην το παίζεις μαέστρος!)

 

Αλλά ξέρω γιατί έχεις αυτό το Άβαταρ είναι η έκφραση σου το τι θα ήθελες να γίνεις...

 

Είδες από ψυχολογία σκίζω φίλε... :)

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

 

Καλό είναι να έχεις ένα upgrade, ο Βουδδισμός έχει θεότητες πολλές και είναι πολυθεϊστές κατά βάσει. Οι Θεότητες αυτές στην ουσία είναι οι Βούδες, τα Dakini, οι Daka και διάφορα yiogini όπως τα vajrayogini κτλ.... 
 
Σε πιο αρχαία χρόνια θα δεις ότι αυτές οι οντότητες αναφέρονται ως Θεότητες... όταν όμως αναπτύχθηκε ο Τροχός της Ζωής το πάνω πεδίο του είναι οι λεγόμενοι ψευδοθεοί (1) και το δεξιά του οι λεγόμενοι αντίθεοι (2) των ψευδοθεών.
 
n4end7hm9mq709d6g.jpg

 

Σημείωση, ένα bug... το 2 είναι από τα αριστερά... το σύνεφο που οι Αντίθεοι πολεμάν τους Ψευδοθεούς είναι στα αριστερά.... :)

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο "κόλλημα" με τους Δράκους - αλλά off topik - δεν μίλησα εγώ για βουδιστικά άσραμ (!?) - κι άλλος ανέφερε ότι "ο βουδισμός 'αναπτύχθηκε' στο Θιβέτ" - δυο (ασήμαντες;) ανακρίβειες.  Ο Πάνας έθεσε ένα καλό θέμα - κι αν είναι να τον κουβεντιάσουμε ας ξέρουμε τι λέμε. Κι ανακρίβειες έχουν τη σημασία τους (οπότε δεν είναι 'ασήμαντες'): Η ημιμάθεια από τέτοια φανερώνεται...

 

Πάντως ο Βουδισμός κατά βάση 'αγνοεί' το "Θείο" και αδιαφορεί για την 'προέλευση του Κακού' - Αυτή είναι μια απόλυτα πρακτική οπτική: Παίρνει τα πράγματα όπως είναι και λέει "ωραία, έτσι όπως είναι 'τί κάνουμε;'

Αυτό όμως είναι ωραίο για φιλοσόφους. Όταν διαδίδεται μια θρησκεία υιοθετεί και πιο ελκυστικές μορφές και ιδέες αλλιώς μένει αδιάφορη.

Οπότε στους ασιατικούς λαούς ο αρχικός Βουδισμός έγινε δεκτός με δεισιδαιμονικές παραλλαγές ('θεούς' και 'δαίμονες' πχ) ενώ στην δύση έγινε με παραλλαγές τέτοιες ώστε να είναι ελκυστικός σε ανθρώπους που δεν έβρισκαν ικανοποιητικό ή βολικό το (λαϊκό) χριστιανικό μήνυμα.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

@Ουτι οι Δράκοι αγόρι μου δεν είναι για σένα γίνε βοηθός σεφ καλύτερα για να δεις τι υλικά έχει το σύμπαν και δες λίγο την Αλχημεία...

 

Σου προτείνω να αλλάξεις Άβαταρ σε σκούφο μάγειρα.. (βοηθός σεφ, μην το παίζεις μαέστρος!)

 

Αλλά ξέρω γιατί έχεις αυτό το Άβαταρ είναι η έκφραση σου το τι θα ήθελες να γίνεις...

 

Είδες από ψυχολογία σκίζω φίλε... :)

+5 warning στον dimulator διότι το παράκανε.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 50 χρόνια που ο Βουδισμός έγινε γνωστός στην δύση , θεωρείται σαν μια χαλαρή θρησκεία , πολύ ειρηνική και cool .

 

Αυτό που δεν είναι όμως γνωστό είναι ότι στα πρώτα χρόνια της εξάπλωσης του και

για εκατοντάδες χρόνια ήταν μια θρησκεία που προσπαθούσε να επιβληθεί στον κόσμο

με ωμοί βία !

 

Κινήθηκε σταδιακά σε ολόκληρη την περιοχή της Ανατολικής Ασίας .

 

Στην Κινά οι φανατικοί φονταμενταλιστές Βουδιστές προσπαθούσαν να επιβληθούν

στον λαό με ήπια έως και βιαία μέσα για να εγκαταλείψει της τοπικές λαϊκές λάτρεις

(Chinese folk religion) και λίγο αργότερα συγκρούστηκε με τον Ταοϊσμό !

 

Ο Βουδισμός σαν θρησκεία ολοκληρωτισμού δεν γνώριζε όρια , σύνορα και λαούς , πήγε

παντού και συνήθως τα κατάφερνε να επιβληθεί !

 

Στη Κινά για μερικούς αιώνες ήταν πιο ισχυρή θρησκεία ο Βουδισμός , συχνά όμως ξανά

επέστρεφε με άνοδο η εθνική πολυθεϊστικοί (και παγανιστική) θρησκεία ο Ταοϊσμός

.

 

Μάλιστα κάπως ετσι οι φονταμενταλιστές Βουδιστές  ιδρύσαν και τους Σαολίν

(κάτι σαν ειδικές δυνάμεις για Βουδιστές ) που στους επομένους αιώνες θα ήταν γνωστή

τραμπούκοι και εκφοβιστες σε αλλόθρησκους !

 

Ο ολοκληρωτισμός του Βουδισμού δεν γνώριζε σύνορα (αφού δεν ήταν εθνική θρησκεία

) και έτσι τον 6 αιώνα μ.Χ. θα βρεθεί στην Ιαπωνία . Εκεί αρχικά για τους 2 πρώτους

αιώνες συνυπήρχε ειρηνικά με την Ιαπωνική εθνική πολυθεϊστικοί (και παγανιστική)

θρησκεία Σίντο . Με την αυτή την κατάσταση όμως ξαφνικά κουραστήκαν οι φονταμενταλιστές

Βουδιστές και εντελώς στα κακά καθούμενα άρχισαν βιαιότητες που σταμάτησαν μόνο

 όταν οι Ιάπωνες εκκαθάρισαν τους φονταμενταλιστές

, τα γεγονότα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα ο Βουδισμός στην Ιαπωνία μπει στον πάγο

για 300 περίπου χρ. . Και το χειρότερο είναι ότι θα ξανά επέστρεφε στο προσκήνιο με περισσότερους

φονταμενταλιστές και Βία (δείτε το παρακάτω κείμενο > )

 

 

οποιαδήποτε ομοιότητα με γνωστά  γεγονότα είναι τυχαία και εντελώς συμπτωματική . :018bleh: 

Ξέρεται φυσικά εννοώ τους φονταμενταλιστές χριστιανούς

που τον 3μ.χ. με την Βία επέβαλαν τον χριστιανισμό και ξερίζωσαν τον

πολυθεϊσμό από την Ελλάδα και την Έριξαν στο μεσαίωνα που έμεινε

γνωστός σαν βυζάντιο ! 

 

 

back to the topic

απ'οτι φαίνεται σκοτείνιασε ο βουδισμός :whistling:

 

 

Iσως δεν έχει υπάρξει θρησκεία ή πολιτικό καθεστώς στην ίστορια της

ανθρωπότητας που να μην έχει δεχθεί ή ασκήσει βία.

Προφανώς έτσι λειτουργεί η ανθρώπινη "εξέλιξη".

Η λειτούργεια του "Κάρμα" δηλαδή της αίτιας και του αποτελέσματος δεν

έπαψε όμως και έτσι ο επεκτατικός κουμουνισμός της Κίνας χρησιμοποίησε

και εκείνος με την σειρά του ώμη βία και προσπάθησε και εν μέρη κατάφερε

τον ξεριζωμό πολλών βουδιστών από το Θιβέτ και από την Κίνα.

 

Για τους Σαολίν τώρα εγώ έχω ακούσει το αντίθετο,πως δεν δημιουργήθηκαν για

να κάνουν τους τραμπούκους αλλά για να προστατέψουν τα μοναστήρια.

Ειδικά σε μια έποχη που οι πολεμικές τέχνες στην Κίνα υπήρχαν κάποιοι μοναχοί βλέπωντας πως πάνω στον διαλογισμό τους έπερνε ο ύπνος ενώ σε πολλές περιπτώσεις απειλούταν η ζωή τους αναγκάστηκαν να εφεύρουν μια πολεμική τέχνη πιο ενεργητική σε συνδυασμό με τον διαλογισμό τους.

 

Για τον μεσαίωνα που έγινε γνωστός ως Βυζάντιο τι να πω :)

Δεν ξέρω αν το Βυζάντιο ή η Ρώμη ήταν τελικά μεσαίωνας ή τελικά οι 12 θεοί έφυγαν από τον Όλυμπο επειδή βαρέθηκαν..θα δείξει.

 

 

 

 

Παράξενο "κόλλημα" με τους Δράκους - αυλλά off topik -

Το άβαταρ σου δεν ήταν ένα από τα προεπιλεγμένα του φόρουμ,όπως και άλλα όπως του Σείριου?

Μάλλον λόγοι ευκολίας μου κάνουν παρά υποσυνείδητη επιλογή και μάλιστα εν έτη 2004 :)

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προεπιλεγμένο, και είναι συνειδητό - κι έχω την εντύπωση ότι το ανέβασα μετά το 2004 (όχι οτι θυμάμαι αλλά 05 ή 06) - αλλά βέβαια είναι 'αίνιγμα' και είναι λογικό να μπερδεύει, αυτή είναι η δουλειά των αινιγμάτων!

Link to comment
Share on other sites

Για τους Σαολίν τώρα εγώ έχω ακούσει το αντίθετο,πως δεν δημιουργήθηκαν για

να κάνουν τους τραμπούκους αλλά για να προστατέψουν τα μοναστήρια.

Ειδικά σε μια έποχη που οι πολεμικές τέχνες στην Κίνα υπήρχαν κάποιοι μοναχοί βλέπωντας πως πάνω στον διαλογισμό τους έπερνε ο ύπνος ενώ σε πολλές περιπτώσεις απειλούταν η ζωή τους αναγκάστηκαν να εφεύρουν μια πολεμική τέχνη πιο ενεργητική σε συνδυασμό με τον διαλογισμό τους.

http://www.shaolin.com.gr/history.aspx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...