Jump to content

Πνευματικά Αφυπνισμένος Ή Απλά Σχιζοφρενής;


Recommended Posts

@Αρτζουνα ..

 

 

είναι το ενιαίο πεδίο σε επίπεδο νου όχι φυσικής...

 

και οι δυτικοί ψυχολόγοι έχουν αναπτύξει την ανάλυση και θεραπεία με διάλογο του ασθενή ενώ οι Ασιάτες προγραμματίζουν την πράνα με εγγραφές ιδέες πολύ γενικές και την πετάνε στον ασθενή...

Eiναι ενθαρρυντικό τουλάχιστον ότι τα τελευταία χρόνια γίνεται προσπάθεια και από ορισμένους κύκλους της ψυχολογίας να υπάρχει πιο ολιστική προσέγγιση στις θεραπείες τους,αν και ακόμα βρίσκονται σε πειραματικό στάδιο.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

 Κάποιος που είναι τηλεπαθητικός και νιώθει ότι μιλάει με κάποιον... ναι όντως έτσι είναι! Όντως μιλάει ένας άνθρωπος με "κάποιον"

 

......

 

Αν κάποιος μιλάει με "κάτι" και βάλει σαν βασική του αρχή ότι μιλά με άνθρωπο ή Θεό αποφεύγει αυτό

 

Διαταραχή πολλαπλής προσωπικότητας (διασχιστική διαταραχή της ταυτότητας)

 

Αν κάποιος μιλαει με κατι και βαλει σαν αρχική ιδέα ότι αυτό

που μιλαει είναι ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ανθρωπος ή Θεος, τοτε δεν υπάρχει καμια

περιπτωση να μην πεσει στη παγιδα ότι μπορει να μιλαει με τον ιδιο του τον

εαυτο - εχει ηδη αυθυποβληθει οτι μιλαει με ξενες φωνες.

Επισης, το οτι καποιος ειναι τηλεπαθητικος δεν σημαινει οτι ειναι και σοφος.

Συνεχίζει λοιπον να εχει επιθυμίες και ενιοτε να τις προσωποποιει σε "εξωτερικες οντοτητες" οπως ολοι.

 

Προσωπικα ειμαι πολυ επιφυλακτικος με αυτά που βιωνω και μέχρι στιγμής εχω "μιλήσει" μονο με τους φόβους και τα θελω μου.

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Eiναι ενθαρρυντικό τουλάχιστον ότι τα τελευταία χρόνια γίνεται προσπάθεια και από ορισμένους κύκλους της ψυχολογίας να υπάρχει πιο ολιστική προσέγγιση στις θεραπείες τους,αν και ακόμα βρίσκονται σε πειραματικό στάδιο.

 

εγώ πάντως το έχω ζήσει προσωπικά όπου από δικό μου πρόβλημα και εκαταία θεραπεία παρατηρούσα τι γίνονταν και έμαθα τον τρόπο λειτουργίας της πράνα.. δλδ μέσα στο πρόβλημα μου έκανα και μάθημα.... :019blush:  

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος μιλαει με κατι και βαλει σαν αρχική ιδέα ότι αυτό

που μιλαει είναι ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ανθρωπος ή Θεος, τοτε δεν υπάρχει καμια

περιπτωση να μην πεσει στη παγιδα ότι μπορει να μιλαει με τον ιδιο του τον

εαυτο - εχει ηδη αυθυποβληθει οτι μιλαει με ξενες φωνες.

Επισης, το οτι καποιος ειναι τηλεπαθητικος δεν σημαινει οτι ειναι και σοφος.

Συνεχίζει λοιπον να εχει επιθυμίες και ενιοτε να τις προσωποποιει σε "εξωτερικες οντοτητες" οπως ολοι.

 

Προσωπικα ειμαι πολυ επιφυλακτικος με αυτά που βιωνω και μέχρι στιγμής εχω "μιλήσει" μονο με τους φόβους και τα θελω μου.

 

 

..

 

Δεν υπάρχει μιλώ με τον εαυτό μου... αν μπορείς να το καταλάβεις...

 

Υπάρχει μιλώ εγώ από μέσα μου και ακούω την σκέψη μου είτε ανακαλώ μνήμη και πάλι σκέφτομαι οπότε και στις 2 αυτές περιπτώσεις το ίδιο το άτομο Δρώ

 

και

 

αν ασχοληθεί άλλος μαζί σου πχ σου στέλνει ενέργεια νιώθεις αφή ή την αύρα σου ή αν σου μιλά ακούς την σκέψη του...

 

Το όλο κόλπο είναι να μην μιλάτε και οι 2 μαζί και έτσι να καταλαβαίνεις τον διάλογο...

 

Και το επόμενο βήμα είναι να αντιληφθείς τι ον ειναι. Που εξήγησα ότι γίνεται με επιρροή στην φύση με τρόπους αδύνατους από άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

...

Προσωπικα ειμαι πολυ επιφυλακτικος με αυτά που βιωνω και μέχρι στιγμής εχω "μιλήσει" μονο με τους φόβους και τα θελω μου.

..

Νομίζω πως το πράγμα έχει πολλές πλευρές.

Επιφύλαξη ως προς το βίωμα (ως ερμηνεία και ως προέλευση) - ακριβώς γιατί είναι δύσκολη η διάκριση μεταξύ κάτι "αυθεντικού" και 'φόβων' / 'θέλω' και η διάκριση προέλευσης επίσης.

και άφεση στο βίωμα ως... βιωμα κάτω από κάποιες συνθήκες δοκιμαστικές, η φρενάρισμα (φρένα-φρόνηση <> σχιζοφρενής) "απομόνωσης" (δηλαδή χωρίς να εμπλέκονται άλλοι) ή

παύση όταν άλλοι εμπλέκονται ή όταν υπάρχει φανερή βλαπτική εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

ωωω οι ψυχολογοι δεν ξερουν τιποτα!

ωωω οι εσωτεριστες δεν ξερουν τιποτα!

ωωω η επιστημη δεν ξερει τιποτα!

ωωω οι πνευματιστες δεν ξερουν τιποτα!

 

εγω νομιζω, οι ανθρωποι που σκεφτονται ετσι δεν εχουν -καταλαβει- τιποτα.

 

Συμφωνώ.

Όποιος κοιτά μονάχα την μια πλευρά του νομίσματος, είναι αδύνατον να έχει ολοκληρωμένη γνώμη για ολόκληρο το νόμισμα.

 

...Κάτι παραπάνω ξέρανε οι αρχαίοι (Έλληνες και μη) για να μην έκαναν τέτοιου είδους διαχωρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως το έχω ζήσει προσωπικά όπου από δικό μου πρόβλημα και εκαταία θεραπεία παρατηρούσα τι γίνονταν και έμαθα τον τρόπο λειτουργίας της πράνα.. δλδ μέσα στο πρόβλημα μου έκανα και μάθημα.... :019blush:  

εγώ πάντως το έχω ζήσει προσωπικά όπου από δικό μου πρόβλημα και εκαταία θεραπεία παρατηρούσα τι γίνονταν και έμαθα τον τρόπο λειτουργίας της πράνα.. δλδ μέσα στο πρόβλημα μου έκανα και μάθημα.... :019blush:  

πόσο ωραίο όταν αντιλαμβάνεσαι πως όλη η ζωή λειτουργεί έτσι...

τα πάντα δίνουν λύσεις για τα πάντα, αρκεί να καταφέρουμε να συντονιστούμε έστω και για λίγες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν μπορώ να πω ότι το διασκέδασα είχα χοντρό πρόβλημα ... απλά τώρα όλα τέλειωσαν και έμαθα κιόλας..

 

 

και να ξέρετε όσους ενεργειακούς θεραπευτές έχω συναντήσει από προβλήματα προσωπικά ξεκίνησαν και θεραπευτηκαν και γίναν θεραπευτές... :)

 

σπλά εδώ και 9 χρόνια περίπου είχα μεγάλο ενεργειακό πρόβλημα και για αυτό έμαθα ότι έμαθα και έχω αυτήν την αντίληψη... βεβαια οι φιλοσοφικές και θεολογικές πληροφορίες είναι από προσωπική μελέτη που συνδυαζόταν τις ώρες της θεραπείας και έτσι βιωσα όλα αυτά.

 

Για μένα δεν είναι απλά βιβλία και αν ισχύει κάτι το έζω ζήσει στο κορμί μου που λενε...

 

για αυτό σε μερικούς φαίνομαι τόσο έντονος και ανυποχώρητος...

 

διότι μια άποψη σε ένα φορουμ θεωριτική δεν μπορεί να αλλάξει το γεγονός του παρελθόντος που έζησα...

και έτσι όσοι τσατίζονται συγκρούονται ενέργειακά την θεωρητική τους ιδέα ή αποροία με ένα ενεργειακά γεγονός που δεν αλλάζει... 

 

Οπότε το αποτέλεσμα είναι μακροπρόθεσμα να έχω δίκιο όταν ο άλλος σε βαθος χρόνου λάβει τις ανάλογες πληροφορίες...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ένα άλλο ζήτημα... μιας και μιλάμε για "σχιζοφρένεια"

 

Ένα βασικό χαρακτηριστικό της σχιζοφρένειας είναι η απουσία συναισθήματος....

 

Αυτό σε αυτούς τους ανθρώπους συμβαίνει διότι έχει προσβληθεί από το τρίγωνο της ψυχής Θυμοειδές-Επιθυμητικό-Λογιστικό (ΘΕΛ) το Θυμοειδές.

 

Το Θυμοειδές είναι το Αναχάτα στο στέρνο μπροστά.

Έτσι αν προσβληθεί αυτό το σημείο ο άθρωπος αρχίζει να αισθάνεται αρχικά να κλείνει το στέρνο του.

Στην συνέχεια νιώθει σαν να πετρώνει.

 

Και τέλος νιώθει αφόρητους σωματικούς πόνους σαν βάρος και πέτρα στο στέρνο

ενώ ψυχικά αρχίζει να καταστρέφεται το συναισθηματικό yin-yang 

 

Διότι το Αναχάτα είναι υπεύθυνο για τα συναισθήματα.

 

Αν λοιπόν από την Τριάδα Αρσενικό-Θηλυκό-Ουδέτερο μειωθεί κατά πολύ το yin-yang παραμένει το neutral.

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το έμψυχο ον αυτό δλδ ο άνθρωπος θα βιώνει απουσία συναισθήματος.

 

Για αυτό οι σχιζοφρενείς εκδηλώνουν αυτό το σύμπτωμα!

 

Αυτό βέβαια έχει μια σειρά άλλων επιπλοκών στο ενεργειακό σώμα.

 

Αλλά όπως και να έχει είναι μια πολύ οδυνηρή και αφόρητη κατάσταση!

 

Για αυτό υπάρχουν μέθοδοι προστασίας του Αναχάτα που είναι η καρδιά του ενεργειακού συστήματος.

Όπως τα φυλαχτά που πρέπει να κρέμονται μέχρι το στέρνο οι κρύσταλλοι σε κρεμαστό κτλ....

 

Δλδ το σωστό μήκος της αλυσίδας ενός φυλαχτού είναι να κρέμεται στο στένρο ανάμεσα στα στήθη....

 

Αυτό είναι μια λεπτομέρεια που ούτε οι κοσμηματοπώλεις την γνωρίζουν συνήθως αλλά ούτε και ο κόσμος που αγοράζει ή φορτίζει φυλαχτά

:)

 

Το δεύτερο σημείο που ένα φυλαχτό μπορεί να φορεθεί είναι σαν περιλαίμιο στο λαιμό εφαρμοστά...

 

Στα άλλα μέρη του σώματος έχουμε συνήθως δαχτυλίδια, σκουλαρίκια, μπρασελέ, καδένες κτλ...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ένα άλλο ζήτημα... μιας και μιλάμε για "σχιζοφρένεια"

...

Για αυτό υπάρχουν μέθοδοι προστασίας του Αναχάτα που είναι η καρδιά του ενεργειακού συστήματος.

Όπως τα φυλαχτά που πρέπει να κρέμονται μέχρι το στέρνο οι κρύσταλλοι σε κρεμαστό κτλ....

 

Δλδ το σωστό μήκος της αλυσίδας ενός φυλαχτού είναι να κρέμεται στο στένρο ανάμεσα στα στήθη....

 

Αυτό είναι μια λεπτομέρεια που ούτε οι κοσμηματοπώλεις την γνωρίζουν συνήθως αλλά ούτε και ο κόσμος που αγοράζει ή φορτίζει φυλαχτά

:)

 

Το δεύτερο σημείο που ένα φυλαχτό μπορεί να φορεθεί είναι σαν περιλαίμιο στο λαιμό εφαρμοστά...

 

Στα άλλα μέρη του σώματος έχουμε συνήθως δαχτυλίδια, σκουλαρίκια, μπρασελέ, καδένες κτλ...

 

Η λύση λοιπόν στη σχιζοφρένια είναι να στολιστείς σα λατέρνα; Παλαβό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση αρνητικότητα; Ειλικρινά;

 

:question:

 

Απο το να προσπαθείς να αρνηθείς διάβαζεις μεν κάτι και το αντιλαμβάνεσαι λάθος.

 

Όταν λέω στα άλλα μέρη του σώματος δεν εννοώ ότι τα φοράς όλα μαζί... ντύνεσαι κανονικά όπως όλοι οι άνθρωποι!

Απλά έχεις και άλλα μέρη του σώματος που μπορείς να βάλεις φυλαχτά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση αρνητικότητα; Ειλικρινά;

 

...

Κι όλοι αυτοί οι γκουρού που είναι σχεδόν ημίγυμνοι;

Μιλάμε για σχιζοφρένεια, δεν είναι καλή ιδέα να νομίζει κανείς ότι το πρόβλημα θα το λύσει με χαϊμαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Οι Ινδοί κάνουν extreme sport στο πνεύμα.... δεν ακολουθούν τον μεσογειακό ασκητισμό ούτε τον ασκητισμό της ερήμου...

 

πχ ο Βαλκάνιος θα πάει να βολευτεί σε μοναστήρι ως επί των πλείστων... 

 

Ο Μεσανατολίτης θα γίνει ερημίτης και όλοι θα πουν τρελός είναι πάει στην έρημο ή θα ανέβει σε έναν στήλο και θα λένε είναι παλαβός...

 

Ο Ασιάτης Σαολίν θα κρεμαστεί ανάποδα από τα δένδρα και θα κάνει διαλογισμό.

 

Ο Ινδός Αγκόρι θα κάνει διαλογισμό στα νεκροταφία στις τέφρες των νεκρών... εκεί να δεις ενεργειες!!! Και κάνουν και άλλα βιώνουν τον Άδη επί γης..

 

Τα Dakini θα κάνουν έρωτα με περίεργο τρόπο για συναισθηματική άσκηση... πχ με θατρικό τρόπο με shapeshifting, με ψευδαισθήσεις σε ψυχικές προβολές... κτλ

 

Και μετά όμως όλοι αυτοί αφού κάνουν τα extreme αυτά πνευματικά θα κάνουν καθαρσεις να ηρεμησουν διότι οι ενέργειες είναι φοβερές...

Και το τι ανακαλύπτεις για την ψυχολογία και την φιλοσοφία του κόσμου είναι απίστευτο!

 

Αλλά όλοι αυτοί είναι σπάνιοι άνθρωποι που αντέχουν αυτά... δεν πάει πχ ο κάθε ένας να κάνει bungee jumping έτσι ούτε ο κάθε ένας πάει να κάνει έρωτα με περίεργους τρόπους μεταφυσικούς...

 

Δλδ η nude yoga που μου λες και τα χαιμαλιά φυλαχτά είναι τίποτα σε σχέση με το τι κάνουν σαν πράξεις... και το πως ξαναγίνονται άνθρωποι φυσιολογικοί.... και μπορούν να έχουν πάλι τον κοινό νου και λογική και σωστή συμπεριφορά μέσα στην κοινωνία.

 

Δλδ αν νομιζεις σχιζοφρένεια τον γυμνισμό τι θα πεις για τα άλλα;

:wink_anim:

Link to comment
Share on other sites

Οι Ινδοί κάνουν extreme sport στο πνεύμα.... δεν ακολουθούν τον μεσογειακό ασκητισμό ούτε τον ασκητισμό της ερήμου...

...

Δλδ αν νομιζεις σχιζοφρένεια τον γυμνισμό τι θα πεις για τα άλλα;

:wink_anim:

Ότι δεν κατάλαβες τίποτα... άντε με απλά λόγια - αν δεν χρειάζεται εκείνοι να στολίζονται σα λατέρνες τότε δεν είναι τα στολίδια που βοηθάνε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...